რომ დაგეგმილი 5%-იანი ეკონომიკური ზრდის პირობებში მშპ-ის გაორმაგებას 50 წელი დასჭირდება.
GDP Per Capita (შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე) არის ქვეყნის მთლიანი შიდა პროდუქტი გაყოფილი ქვეყნის მოსახლეობის რაოდენობაზე. GDP Per Capita ხშირად ქვეყნის ცხოვრების დონის შესაფასებლად გამოიყენება.
2013წელს საქართველოს ნომინალური მშპ 26.8 მილიარდი ლარი იყო. მშპ-მ ერთ სულ მოსახლეზე ნომინალურ მაჩვენებლებში 5983 ლარი (3597 აშშ დოლარი) შეადგინა, ხოლო რეალურ მაჩვენებელში (2003 წლის ფასებში) 3345 ლარი (2011 აშშ დოლარი). 2003 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 1972 ლარს (919 აშშ დოლარი) შეადგენდა, შესაბამისად 2003 წელთან შედარებით რეალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 1.7-ჯერ, ხოლო ნომინალური 3-ჯერ გაიზარდა.
GDP Per Capita-ს ზრდა დამოკიდებულია, როგორც მშპ-ს, ასევე მოსახლეობის ზრდის ტემპზე. საქსტატის მონაცმების მიხედვით, საქართველოს მოსახლეობა 2003 წლიდან 2013 წლამდე 3.4%-ით გაიზარდა, ხოლო რეალური მშპ 2003 წელთან შედარებით 1.75-ჯერ არის გაზრდილი. შესაბამისად, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ GDP Per Capita-ს ზრდა ეკონომიკური ზრდით იყო გამოწვეული.
როგორც დეპუტატმა აღნიშნა, მიმდინარე წელს მშპ-ს 5%-იანი რეალური ზრდაა დაგეგმილი, ხოლო მოსახლეობის საშუალო ზრდის ტემპი ბოლო ათი წლის განმავლობაში 0.34% იყო. თუ დავუშვებთ, რომ მოსახლეობის საშუალო ზრდის ტემპი მომავალში უცვლელი დარჩება, მშპ-ს 5%-იანი რეალური ზრდის პირობებში GDP Per Capita-ს (რეალური მაჩვენებლის) გაორმაგებას 16-17 წელი, ხოლო მშპ-ს 7-8%-იანი ზრდის შემთხვევაში, 11-12 წელი დაჭირდება.
ევროპის მაღალშემოსავლიან ქვეყნებს შორის ერთ სულ მოსახლეზე ყველაზე დაბალი მშპ ლატვიას აქვს – 15 187 აშშ დოლარი. საქართველოს 5%-იანი რეალური ზრდის პირობებში, ლატვიის დონემდე მისაღწევად მინიმუმ 33 წელი დასჭირდება და არა 50, როგორც ეს დეპუტატმა განაცხადა. თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ იმასაც, რომ 33 წლის შემდეგ ევროპის ქვეყნებში ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი კიდევ უფრო მაღალი იქნება, ვიდრე დღეს არის, 50 წლიანი პერიოდი რეალისტურია.
ქვეყნის კეთილდღეობის გადასაანგარიშებლად უფრო მრავლისმეტყველი მაჩვენებელია მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის საფუძველზე (PPP)დაანგარიშებული GDP Per Capita. აღნიშნული მეთოდოლოგიის გამოყენებისას, ყველა ქვეყანაში დახარჯული ერთი დოლარის მსყიდველობითი უნარი ერთნაირია. შესაბამისად, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტით დათვლილი შემოსავლების შედარებისას გამორიცხულია ვალუტის კურსებს და ფასების დონეებს შორის არსებული სხვაობა. აქედან გამომდინარე, უფრო მეტ ინფორმაციას ვიღებთ ქვეყნის კეთილდღეობაზე და სხვა ქვეყნებთან შედარებისას მისი გამოყენება უფრო მართებულია, ვიდრე ნომინალური მაჩვენებლების.
გრაფიკი-1 გვიჩვენებს ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებული მშპ-ს დინამიკას 2003-2014 წლამდე პერიოდში. როგორც გრაფიკიდან ჩანს, 2003 წელთან შედარებით მშპ ერთ სულ მოსახლეზე მართლაც 2-ჯერაა გაზრდილი.
საერთაშორისო ორგანიზაციები ადგენენ ქვეყნების რეიტინგებს მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშების მიხედვით. გაანგარიშების მეთოდსა და მონაცემების წყაროს შორის განსხვავების გამო, სხვადასხვა ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ სტატისტიკაში შესაძლოა მცირედი განსხვავება არსებობდეს, თუმცა ხშირ შემთხვევაში ეს განსხვავება უმნიშვნელოა და საერთო სურათს არ ცვლის.
მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით, 2003 წელს საქართველო ნომინალურ მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე გაანგარიშებით 166-ე ადგილზე იყო, თუმცა ნელ-ნელა რეიტინგში მაღალ პოზიციაზე ინაცვლებდა და 2013 წელს, 3602 აშშ დოლარით 136-ე ადგილი დაიკავა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიხედვით, ერთ სულ მოსახლეზე 3597 აშშ დოლარის მშპ-თი საქართველო 116 ადგილს იკავებდა, ხოლო 2003 წელს, აღნიშნული მაჩვენებლის მიხედვით საქართველო 129-ე ადგილზე იყო.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ქვეყნების კეთილდღეობის შესადარებლად უფრო მართებულია მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის საფუძველზე დაანგარიშებული GDP Per Capita. აღნიშნული მაჩვენებლის მიხედვით 2003 წელს საქართველო 123-ე ადგილზე იყო (3429 აშშ დოლარი), ხოლო 2013 წელს 118-ე ადგილზე გადაინაცვლა (7156 აშშ დოლარი). ქვემოთ მოცემული გრაფიკი გვიჩვენებს საქართველოს რეიტინგის ცვლილებას 2003 წლიდან დღემდე.
წელს საქართველოს ნომინალური მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 5983 ლარს (3597 აშშ დოლარი) შეადგენდა. ამ მაჩვენებლით ქვეყანა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის რეიტინგში 116-ე ადგილს იკავებდა. მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის საფუძველზე დაანგარიშებული GDP Per Capita-ს მიხედვით (7156 დოლარი) კი, საქართველო მსოფლიო ქვეყნებს შორის 118-ე ადგილზე იყო.
რაც შეეხება რეალურ GDP Per Capita-ს, 2013 წელს ის 3345 ლარს (2011 აშშ დოლარი) შეადგენდა. მიმდინარე წელს მშპ-ს 5%-იანი რეალური ზრდაა დაგეგმილი, აღნიშნული ეკონომიკური ზრდის პირობებში, ერთ სულ მოსახლეზე რეალური მშპ-ს გაორმაგებას 16-17 წელი დასჭირდება, ხოლო 7-8%-იანი ზრდის პირობებში კი 11-12 წელი.
ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ ევროპის მაღალშემოსავლიან ქვეყნებს შორის ერთ სულ მოსახლეზე აქვს მინიმალური მშპ ლატვიას აქვს – 15 187 აშშ დოლარი. საქართველოს 5%-იანი რეალური ზრდის ფონზე მინიმუმ 33 წელი დასჭირდება, რომ ლატვიის დღევანდელ დონემდე მიაღწიოს.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი გაბაშვილის განცხადება „საქართველო დღესაც ღარიბი ქვეყანაა, GDP Per Capita არის 6 ათასი. 118 ქვეყანა დგას საქართველოს წინ, ჩვენ 119-ე ვართ. ჩვენ გავაორმაგეთ GDP Per Capita 2003 წლიდან მოყოლებული. იმისათვის, რომ არსებული GDP Per Capita (6000) გაორმაგდეს და გახდეს 12000 საჭიროა მინიმუმ 7-8 %-იანი ზრდა შემდეგი ათი წლის განმავლობაში, რაც სახეზე არ არის და გეგმაშიც არ არის. იმისათვის, რომ მივაღწიოთ ევროპულ მინიმალურ სტანდარტს, ამ ტემპით 50 წელი დაგვჭირდება,“ არის სიმართლე.

On 1 October 2014, during the session of the Parliament, Parliamentary Minority MP, Giorgi Gabashvili, stated that Georgia is still among the poor countries by the GDP per capita and holds the 118th position in the world. He also pointed out that with a 5% growth, as planned for the current year, it will take 50 years to double the GDP.
The GDP per capita (income per person) is calculated by the ratio of the GDP of the country to the number of its population and is often used in order to assess living standards.
The nominal GDP of Georgia amounted to GEL 26.8 billion in 2013. The nominal GDP per capita equalled GEL 5,983 (USD 3,597) in 2013 whilst the real GDP (2003 prices) amounted to GEL 3,345 (USD 2,011). The GDP per capita was equal to GEL 1,972 (USD 919) in 2003. Hence, the real GDP per capita has grown 1.7 times since 2003 whilst the nominal GDP has tripled.
The GDP per capita depends upon the growth of the GDP as well as the growth of the population of the country. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the population of Georgia has grown by 3.4% from 2003 to 2013 whilst the real GDP has grown 1.75 times. Hence, we can conclude that the growth of the GDP per capita was due to the economic growth.
As the MP pointed out, the planned rate of the GDP growth is 5% in 2014 whilst the population growth has been 0.34% during the past ten years. Assuming that the population growth rate remains the same, it will take 16-17 years to double the real GDP per capita with a 5% growth whilst it will take 11-12 years to double it in terms of a 7%-8% growth.
Latvia has the lowest GDP per capita, at USD 15,187, among the high-income countries of Europe. In order to reach the levels of Latvia with a 5% GDP growth, Georgia will need a minimum of 33 and not 50 years as stated by the MP. However, given the fact that the GDP per capita in the European countries will probably be higher than it is today, the 50 year period is more realistic.
The GDP per capita by purchasing power parity (PPP) gives a more accurate image of the welfare of a country. When using this method, the purchasing power of USD 1 is the same for all countries. Hence, purchasing power parity excludes the differences in currency rates and prices. This gives a more accurate image of the welfare of a country and makes it easier to compare it with other countries.
Chart 1 depicts the GDP per capita dynamics from 2003 to 2014. As the chart makes clear, the GDP per capita has indeed doubled since 2003.
Various international organisations create rankings of countries based upon the GDP per capita. There might be slight differences in the statistics published by different organisations due to a different methodology and sources of information; however, most of the time this difference is insignificant and does not change the general image.
According to the World Bank, Georgia held the 166th position by the nominal GDP per capita in 2003; however, it gradually improved its ranking, reaching the 136th position by the GDP per capita of USD 3,602 in 2013. According to the International Monetary Fund, Georgia holds the 116th position by the GDP per capita of USD 3,597 whilst it held the 129th position in 2003.
As pointed out above, the GDP per capita by purchasing power parity is a much more accurate tool for comparing the welfare of different countries. With the GDP per capita by purchasing power parity Georgia held the 123rd position in 2003 (USD 3,429) moving to the 118th position in 2013 (USD 7,156). The chart below reflects the changes in Georgia’s rating from 2003 to date.
The nominal GDP per capita of Georgia amounted to GEL 5,983 (USD 3,597) in 2013. It held the 116th place in the rating of the International Monetary Fund. Based upon the GDP per capita by purchasing power parity, Georgia held the 118th position with USD 7,156.
As for the real GDP per capita, it equalled GEL 3,345 (USD 2,011) in 2013. The expected economic growth rate of 2014 is 5%. It will take 16-17 years in order for the GDP per capita to double with this growth rate whilst it would take 11-12 years if the growth reached 7%-8%.
It should also be pointed out that Latvia has the lowest GDP per capita, USD 15,187, among the high-income countries of Europe. In order to reach the levels of Latvia with a 5% GDP growth, Georgia will need a minimum of 33 years.
FactCheck concludes that Giorgi Gabashvili’s statement: “Georgia is still among the poor countries. The GDP per capita equals GEL 6,000 with a total of 118 countries ranking higher. We doubled the GDP per capita after 2003. A minimum of a 7% or an 8% growth is necessary in order for this figure to double again; however, there is no such growth nor is it planned. We shall need 50 years to reach the minimum European standard,” is TRUE.