მცდარიგანცხადება არაზუსტიაVS
შესაბამისი კანონპროექტი საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე ბარამიძემ წარადგინა. ალექსანდრე ბარამიძემ აღნიშნული ინსტიტუტის ამოქმედების გადავადების ერთ-ერთ არგუმენტად
სიმართლეგანცხადება არის ზუსტი და მნიშვნელოვანი არაფერი აკლია27/10/2014ნახვა 3682
2014 წლის 17 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტის სხდომაზე საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესატანი ცვლილებებიგანიხილეს. კანონპროექტი ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს სრულად ამოქმედების 2016 წლის 1 ოქტომბრამდე (ნაცვლად 2014 წლის 1 ოქტომბრისა) გადავადებას ითვალისწინებს. პროექტი პარლამენტმა 18 სექტემბერს საბოლოოდ მიიღო.
შესაბამისი კანონპროექტი საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრე ბარამიძემ წარადგინა. ალექსანდრე ბარამიძემ აღნიშნული ინსტიტუტის ამოქმედების გადავადების ერთ-ერთ არგუმენტად მოსამართლეთა ტრეინინგების კუთხით არსებული პრობლემა დაასახელა. მისი თქმით, "მოსამართლეთა მასშტაბური ტრეინინგების კუთხით არაფერი გაკეთებულა".
მინისტრის მოადგილის განცხადებას საპარლამენტო უმცირესობის წევრი ხათუნა გოგორიშვილი გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ "მოსამართლეები დატრენინგებულები არიან და ეს პროცესი მიმდინარეობს".
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებებით დაინტერესდა და მათი გადამოწმება გადაწყვიტა.
2004 წელს საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებები შევიდა, რომლის თანახმადაც, 82-ე მუხლით, ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტი დამკვიდრდა. 2010 წლის 1 ოქტომბრიდან ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ამოქმედება ეტაპობრივად მიმდინარეობდა. 2014 წლის 1 ოქტომბრიდან ნაფიც მსაჯულთა სასამართლო დანაშაულებზე, რომლებიც თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს, ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე უნდა ამოქმედებულიყო. ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს სხდომის თავჯდომარე სისხლის სამართლის მოსამართლეა.
მოსამართლეთა დატრეინინგების შესახებ ინფორმაციის მისაღებად საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მივმართეთ. უზენაესი სასამართლოდან მიღებული პასუხის მიხედვით, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის მიერ ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის თემატიკაზე შემდეგი ტრენინგები ჩატარდა:
- ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ამოქმედებამდე: 2009 წლის 25-26 აპრილს, 13-14 ივნისს, 4-5 ივლისს, 25-26 ივლისს, 19-20 სექტემბერს, 24-25 ოქტომბერსა და 2010 წლის 15-17 ივლისს. ტრეინინგი გაიარა სისხლის სამართლის ყველა მოქმედმა მოსამართლემ;
- ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს ამოქმედების შემდეგ: 2014 წლის 6-7 მარტს. ტრეინინგი გაიარა 8 მოქმედმა მოსამართლემ.
უზენაესი სასამართლოდან მიღებული ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, საქართველოში ნაფიც მსაჯულთა ინსტიტუტის ამოქმედებამდე ტრენინგი სისხლის სამართლის ყველა მოსამართლემ გაიარა. ნაფიც მსაჯულთა სასამრთლოს ამოქმედების შემდეგ კი, იუსტიციის უმაღლეს სკოლაში ტრენინგი მხოლოდ ერთხელ, 2014 წლის 6-7 მარტს ჩატარდა და ის რვა მოსამართლემ გაიარა.
ალექსანდრე ბარამიძე არასწორად მიუთითებს იმ ფაქტზე, რომ მოსამართლეთა მასშტაბური ტრეინინგის მხრივ არაფერი გაკეთებულა. ამდენად, მისი განცხადება: „პრობლემა არის მოსამართლეთა ტრენირება. მოსამართლეთა მასშტაბური ტრეინინგების კუთხით არაფერი გაკეთებულა,“ არის მცდარი.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ხათუნა გოგორიშვილის განცხადება: „მოსამართლეები დატრენინგებულები არიან...,” არის სიმართლე.

FalseThe statement is inaccurateVS
The Deputy Minister of Justice, Aleksandre Baramidze, presented the respective bill. Mr Baramidze stated the problem concerning the training of judges as one of the arguments for the delay
TrueThe statement is accurate and nothing is missing27/10/2014ნახვა 4371
On 17 September 2014, the Parliament of Georgia discussed the amendments to be made in the Criminal Procedure Law. The proposed bill implies delaying the full enactment of jury trial until 1 October 2016 (instead of 1 October 2014). The bill was finally adopted by the Parliament on 18 September.
The Deputy Minister of Justice, Aleksandre Baramidze, presented the respective bill. Mr Baramidze stated the problem concerning the training of judges as one of the arguments for the delay in the enactment of the institution of jury trial. According to Baramidze: “Nothing has been done about the wide-scale training of judges.”
The member of the Parliamentary Minority, Khatuna Gogorishvili, replied to the Deputy Minister’s statement and noted: “The judges are trained and the process is still going on.”
FactCheck took interest in the statements and verified their accuracy.
In 2004, an amendment was made in the Constitution of Georgia. Article 82 established the institution of the jury trial. Since 1 October 2010, jury trials have been enacted only gradually although enacting jury trials for crimes punishable by imprisonment was planned for the whole country from 1 October 2014. The head of a jury trial hearing is the criminal court judge.
We addressed the Supreme Court of Georgia to obtain information about the training of judges. According to the answer of the Supreme Court of Georgia, the High School of Justice carried out the following trainings on the topic of jury trial:
- Before the enactment of jury trial: on 25-26 April, 13-14 June, 4-5 July, 25-26 July, 19-20 September, 24-25 October 2009 and 15-17 July 2010, all acting criminal court judges completed the training;
- After the enactment of jury trial: on 6-7 March 2014, eight acting judges completed the training.
According to the official information received from the Supreme Court of Georgia, all criminal court judges completed training before the enactment of jury trial in Georgia. After the enactment of jury trial, the training was conducted only once, on 6-7 March 2014, with eight judges having completed the course.
Aleksandre Baramidze is wrong when he notes that nothing has been done about the wide-scale training of judges. Therefore, his statement: “Training the judges is a problem. Nothing has been done about the wide-scale training of judges,” is FALSE.
Accordingly, FactCheck concludes that Khatuna Gogorishvili’s statement: “The judges are trained…,” is TRUE.