სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ დანელიამ ღვინის სააგენტოს უფროსთან და მხარის გუბერნატორთან ერთად რაჭაში მიმდინარე რთველის დროს საკოორდინაციო შტაბი მოინახულა. მინისტრის განცხადებით: „რაჭაში დღეის მდგომარეობით [11 ოქტომბერი] 600 ტონაზე მეტი ყურძენია მოკრეფილი, მოსახლეობის შემოსავალმა კი 5 მილიონ ლარს მიაღწია. დაახლოებით 100-150 ტონა ყურძნის მოსავალი კიდევ არის დარჩენილი“.
ფაქტ-მეტრი რაჭაში რთველის მიმდინარეობით დაინტერესდა და მინისტრის განცხადება გადაამოწმა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია საქართველოში რთველი 2014-ის მიმდინარეობის სტატისტიკა, მათ შორის რაჭის სტატისტიკაც.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს სტატისტიკის მიხედვით, 17 ოქტომბრის მდგომარეობით, რაჭაში სულ 6 984 800 ლარის ღირებულების 873.1 ტონა „ხვანჭკარას“ ღვინის მასალა (ყურძნის „ალექსანდროული“ და „მუჯურეთული“ ჯიშები) დაკრეფილი. დაიკრიფა 7 055 842 ლარის ღირებულების 927 ტონა სხვა სახეობის ყურძენიც. 2014 წლის 17 ოქტომბრის მონაცემით, სულ რაჭაში დაკრეფილი იყო 1800 ტონა ყურძენი და მოსახლეობის შემოსავალმა 14 040 642 ლარი შეადგინა.
2013 წელს რაჭაში 1993 ტონა ყურძენი დაიკრიფა და მოსახლეობის შემოსავალმა 14 445 378 ლარი შეადგინა, საიდანაც „ალექსანდროულისა“ და „მუჯურეთულის“ ჯიშის ყურძენი 996.1 ტონა იყო (7 968 800 ლარი), ხოლო სხვა ჯიშის ყურძენი – 997 ტონა (6 476 578 ლარი).
ცხრილი 1: რაჭაში დაკრეფილი ყურძნის მოცულობა და ჯამური ღირებულება, 2013-2014 წწ.
ხვანჭკარა
თანხა
2014 წ. 873.1ტ. 6 984 800ლ. 927 ტ. 7 055 842ლ. 1800 ტ. 14 040 642ლ.
2013 წ. 996.1ტ. 7 968 800ლ. 997 ტ. 6 476 578ლ. 1993 ტ. 14 445 378ლ.
რაჭაში მიმდინარე რთველთან დაკავშირებით ღვინის სააგენტოს მთავარ სპეციალისტს პეტრე მესხიძეს ვესაუბრეთ. მისი ინფორმაციით, რაჭაში რთველი თითქმის დასრულებულია. წელს სეტყვის და მაღალი ტემპერატურის გამო რაჭაში მოსავლის გარკვეული ნაწილი დაზიანდა და ყურძენმა ჩაბარებისთვის საჭირო ხარისხი დაკარგა. ამიტომ, შარშანდელთან შედარებით, სავარაუდოდ ნაკლები ყურძენი დაიკრიფება. თუმცა, 2014 წლის რაჭის რთველის სტატისტიკური მონაცემი საბოლოო არ არის, ამ მონაცემების თითქმის ყოველდღიური განახლება ხდება. რაც შეეხება ფასს, შარშანდელი რეკორდული ფასი წელსაც შენარჩუნებულია, რადგან „ალექსანდროულისა“ და „მუჯურეთულის“ ჯიშის ყურძენზე მოთხოვნა დიდია და შესაბამისად, ფასიც მაღალია - 1 კილოგრამის ფასი 8 ლარს შეადგენს. ამ ფაქტორის გამო 2010 წლიდან ამ ყურძნის ჯიშების სუბსიდირება სახელმწიფოს მხრიდან აღარ ხორციელდება. პეტრე მესხიძის ინფორმაციით, ამ ეტაპზე, რაჭაში ყურძენს ღვინის 14 კომპანია იბარებს.
ღვინის სააგენტოში ასევე დაგვიდასტურეს, რომ 11 ოქტომბრის მონაცემით რაჭაში 600 ტონაზე მეტი „ხვანჭკარას“ („ალექსანდროული“ და „მუჯურეთული“) ჯიშის ყურძენი იყო დაკრეფილი და იმ დროისთვის მოსახლეობის შემოსავალმა 5 მილიონ ლარს მიაღწია.
2014 წლის 17 ოქტომბრის მონაცემით, რაჭაში 1800 ტონა ყურძენია დაკრეფილი, მათ შორის „ხვანჭკარას“ ღვინის მასალა (ყურძნის „ალექსანდროული“ და „მუჯურეთული“ ჯიშები) - 873 ტონა. მოსახლეობის შემოსავლებმა 14 მილიონ ლარზე მეტი შეადგინა, მათ შორის „ხვანჭკარას“ მასალიდან მიღებული შემოსავალი 7 მილიონ ლარამდეა. ღვინის სააგენტოს სტატისტიკაზე დაყრდნობით და ამ სააგენტოს მთავარი სპეციალისტისგან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე ჩვენ ვასკვნით, რომ სოფლის მეურნეობის მინისტრის ოთარ დანელიას განცხადება: „რაჭაში, დღეის მდგომარეობით, მოკრეფილია 600 ტონაზე მეტი ყურძენი. მოსახლეობის შემოსავალმა 5 მილიონ ლარს მიაღწია,“ არის სიმართლე.

The Minister of Agriculture of Georgia, Otar Danelia, along with the Head of the National Wine Agency of Georgia and the Governor of the Racha Region, visited the Coordination Headquarters during the grape harvesting period in Racha. The Minister stated: “More than 600 tonnes of grapes have been harvested in Racha as of today (11 October 2014). The profit for the population has reached GEL 5 million. About 100-150 tonnes of grapes are still to be harvested.”
took interest in the progress of the grape harvest in Racha and verified the accuracy of Mr Danelia’s statement.
The statistics of the Georgian grape harvest for 2014, including Racha, can be found on the official website of the National Wine Agency of Georgia.
According to the data of the National Wine Agency, a total of 873.1 tonnes of grapes for Khvantchkara wine (Aleksandrouli and Mujuretuli grape varieties) with a total value of GEL 6,984,800 have been harvested in Racha as of 17 October 2014. A total of 927 tonnes of other varieties of grapes with the value of GEL 7,055,842 have also been harvested. According to these data, the overall amount of the grape harvest equalled 1,800 tonnes in Racha as of 17 October 2014 with the profit for the population reaching GEL 14,040,642.
A total of 1,993 tonnes of grapes were harvested in Racha in 2013 the profit for the population amounting to GEL 14,445,378, of which the Aleksandrouli and Mujuretuli varieties constituted 996.1 tonnes (GEL 7,968,800) whilst the other varieties equalled 997 tonnes (GEL 6,476,578).
Total Value of Grapes Harvested in Racha in 2013 and 2014
Khvantchkara
Sum
Other
873.1 tonnes
GEL 6,984,800
927 tonnes
GEL 7,055,842
1,800 tonnes
GEL 14,040,642
996.1 tonnes
GEL 7,968,800
997 tonnes
GEL 6,476,578
1,993 tonnes
GEL 14,445,378
We interviewed Senior Specialist of the National Wine Agency of Georgia, Petre Meskhidze, about the grape harvest in Racha. According to him, the grape harvest in Racha is nearing its end. Part of the harvest this year has been damaged due to high temperatures and hailstorms and the grapes have lost the quality necessary for processing. Hence, presumably, fewer grapes will be harvested this year as compared to the previous year. However, the statistics of the Racha grape harvest 2014 are not final and are being updated upon a daily basis. As for the value, the record price of 2013, GEL 8 per kilo, has been maintained in 2014 as well as the demand for Aleksandrouli and Mujuretuli varieties remaining very high. Based upon this fact, the state has stopped subsidising these varieties since 2010. According to Mr Meskhidze, 14 companies are buying grapes in Racha at this stage.
The National Wine Agency also confirmed that a total of 600 tonnes of Aleksandrouli and Mujuretuli had been harvested by 11 October 2014 and that the profit for the population had reached GEL 5 million by that time.
Conclusion According to the data of 17 October 2014, a total of 1,800 tonnes of grapes have been harvested in Racha with 873 tonnes comprising the grapes for Khvantchkara winemaking (Aleksandrouli and Mujuretuli grape varieties). The profit for the population was over GEL 14 million with GEL 7 million having been received for Khvantchkara winemaking. Based upon the statistics of the National Wine Agency of Georgia and the interview with the Senior Specialist of the same Agency, we conclude that the statement of the Minister of Agriculture of Georgia, Otar Danelia: “More than 600 tonnes of grapes have been harvested in Racha as of today. The profit for the population has reached GEL 5 million,” is TRUE.