2014 წლის 26 სექტემბერს ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემაში – „რეაქცია“ „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა: „კვლევები აჩვენებს, რომ პირველად ამ წლების განმავლობაში პოლიციისადმი ნდობა დაეცა“.
ინსტიტუტებისადმი საზოგადოების ნდობას „საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი“ (IRI) საქართველოში საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვის ფარგლებში იკვლევს. რესპონდენტები კვლევის ფარგლებში პასუხობენ შეკითხვას, თუ როგორია მათი მოსაზრება ამა თუ იმ ინსტიტუტის მუშაობის შესახებ.
ჩვენ გავეცანით ორგანიზაციის მიერ 2007-2014 წლებში ჩატარებული გამოკითხვების შედეგებს (იხ. IRI-ის კვლევები: 2007 წ. 31.08 – 10.09, 2008 წ. 23.09 – 01.10, 2009 წ. 21.02 – 03.03, 2010 წ. 4-13 მარტი, 2010 წ. 27.09 – 7.10., 2011წ. 26.04- 4.05, 2011 წ. 27.10 – 11.11., 2012 წ. 26.06- 4.07., 2012 წ. 9-21 ნოემბ., 2013 წ. 18-27 თებერვ., 2013 17.05 – 2.06, 2014 წ. 19.02-13.03.).
ბოლო კვლევის მიხედვით, რომელიც 2014 წლის თებერვალ-მარტში ჩატარდა, პოლიციის მუშაობას დადებითად გამოკითხულთა 82% აფასებს, რაც წინა, 2013 წლის მაის-ივნისში ჩატარებული გამოკითხვის შედეგებთან შედარებით 6%-ით ნაკლებია. ამასთან, კვლევის თანახმად, 4%-ით გაიზარდა იმ ადამიანთა რაოდენობა, ვინც პოლიციის მუშაობას უარყოფითად აფასებს.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგად ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ, იმავე წლის ნოემბერში „საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ მიერ ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის პირველი კვლევის შედეგმა აჩვენა, რომ პოლიციისადმი ნდობის მაჩვენებელი 4%-ით შემცირდა და 2%-ით გაიზარდა მათი რაოდენობა, ვინც უწყების საქმიანობას უარყოფითად აფასებდა. მომდევნო გამოკითხვებით, 2013 წელს პოლიციისადმი ნდობის მაჩვენებელმა 86% და 88% შეადგინა, თუმცა 2014 წლის თებერვალში ის 82%-მდე დაეცა. 2007-2014 წლების საზოგადოებრივი გამოკითხვებით, იმ ინსტიტუტთა შორის, რომელსაც საზოგადოება ყველაზე მეტად ენდობა, პოლიციას, ეკლესიისა და ჯარის შემდეგ, ძირითადად მესამე ადგილი ეკავა. მხოლოდ 2007 წელს (აგვისტო-სექტემბერი) პოლიცია ნდობის მაჩვენებლით მეოთხე ადგილზე იყო, 2011 წელს (აპრილი-მაისი) კი მეორე ადგილზე. 2014 წლის მონაცემებით, პოლიცია ინსტიტუტებისადმი ნდობის მაჩვენებლით მეოთხე ადგილზეა.
2007-2014 წლების პერიოდში პოლიციას ყველაზე დაბალი ნდობის მაჩვენებელი (65%) 2007 წელს ჰქონდა. 2008 წელს იმ ადამიანთა რიცხვი, ვინც უწყების მუშაობას დადებითად აფასებდა 84%-მდე გაიზარდა, თუმცა 2009 წელს ეს მაჩვენებელი 69%-მდე დაეცა. 2010 წლიდან იმ ადამიანთა რაოდენობა, რომლებიც პოლიციის მუშაობას დადებითად აფასებდნენ, თანდათან იზრდებოდა და 2011-2012 წლებისთვის 87-88%-ის ფარგლებში მერყეობდა.
ფაქტ-მეტრი ასევე „ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) 2012-2014 წწ. კვლევებს გაეცნო, სადაც რესპონდენტები ასევე ინსტიტუტების საქმიანობას აფასებდნენ (იხ. NDI-ის კვლევები 2014 წ. აგვ., აპრ.2014, ნოემ.2013, სექ.2013, ივნ.2013, მარ.2013, ნოემ.2012, აგვ.2012, ივნ.2012).
2014 წლის აპრილთან შედარებით, 2014 წლის აგვისტოში იმ ადამიანთა რაოდენობა, რომლებიც პოლიციის მუშაობას „ძალიან კარგად“ ან „კარგად“ აფასებენ, 11%-ითაა შემცირებული. 2012 წლის ივნისისა და აგვისტოს მონაცემებით, პოლიციის მუშაობას „ძალიან კარგად“ ან „კარგად“ გამოკითხულთა 58% აფასებდა, 2012 წლის ნოემბერში ეს მაჩვენებელი 52%-მდე შემცირდა. ერთი წლის შემდეგ, 2013 წლის ნოემბრის მონაცემებით, პოლიციის მუშაობას „ძალიან კარგად“ ან „კარგად“ გამოკითხულთა 62% აფასებდა. მომდევნო კვლევებით კი, ეს მაჩვენებელი 51% და 40%-მდე შემცირდა.
ჩვენ „კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის” (CRRC) მიერ „კავკასიის ბარომეტრის“ ფარგლებში ჩატარებულ 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 წლების გამოკითხვების შედეგებსაც გავეცანით, სადაც რესპონდენტებს უნდა ეპასუხათ შეკითხვაზე, თუ რამდენად ენდობოდნენ ან არ ენდობოდნენ საქართველოს პოლიციას. 2013 წელს, იმ მოქალაქეთა რაოდენობა, ვინც პოლიციას სრულად ან ნაწილობრივ ენდობა, 2012 წელთან შედარებით 9%-ითაა გაზრდილი, თუმცა ორგანიზაციას 2014 წლის კვლევის შედეგები ჯერჯერობით არ გამოუქვეყნებია.
„საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ (IRI) და „ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის“ (NDI) ბოლო კვლევების თანახმად, საზოგადოების პოლიციისადმი ნდობის მაჩვენებელი/იმ ადამიანთა რიცხვი, რომლებიც ამ ინსტიტუტის მუშაობას დადებითად აფასებენ, შემცირდა.
„საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ კვლევის მონაცემებით, რომელიც 2014 წლის თებერვალ-მარტში ჩატარდა, პოლიციის მუშაობას დადებითად გამოკითხულთა 82% აფასებს, რაც 2013 წლის მაის-ივნისის გამოკითხვის შედეგებთან შედარებით 6%-ით ნაკლებია. „ეროვნულ დემოკრატიული ინსტიტუტის“ კვლევის მიხედვით კი, 2014 წლის აპრილთან შედარებით, 2014 წლის აგვისტოში იმ ადამიანთა რაოდენობა, რომლებიც პოლიციის მუშაობას „ძალიან კარგად“ ან „კარგად“ აფასებენ, 11%-ითაა შემცირებული.
თუმცა, თუკი 2007-2014 წლებში საზოგადოების პოლიციისადმი ნდობის მაჩვენებელს გავაანალიზებთ, ვნახავთ, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც იგი შემცირდა. მაგალითად, „საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის“ მიხედვით, იმ ადამიანთა რიცხვი, ვინც პოლიციის მუშაობას დადებითად აფასებდა, 2009 წელს 2008 წელთან შედარებით 15%-ით შემცირდა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „კვლევები აჩვენებს, რომ პირველად ამ წლების განმავლობაში პოლიციისადმი ნდობა დაეცა,“ არის ნახევრად სიმართლე.

the United National Movement MP, Zurab Japaridze, stated: “Surveys show that for the first time in many years public confidence in the police has fallen.”
FactChecktook interest in this statement and verified its accuracy.
The International Republican Institute (IRI) surveys public confidence in institutions in terms of its broader public opinion research programme. In terms of the survey, the respondents are asked to express their opinion about various institutions.
We looked into the results of the surveys conducted from 2007 to 2014. (See IRI surveys: 2007 31.08 – 10.09, 2008 23.09 – 01.10, 2009 21.02 – 03.03, 2010 4-13.03, 2010 27.09 – 7.10, 2011 26.04 – 4.05, 2011 27.10 – 11.11, 2012 26.06 – 4.07, 2012 9-21.11, 2013 18-27.02, 2013 17.05 – 2.06, 2014 19.02 – 13.03).According to the most recent surveys conducted in February and March 2014, 82% of those surveyed assess the work of the police positively which is 6% less than the results of the May and June 2013 surveys. In addition, the number of people assessing the work of the police negatively has grown by 4%.
The very first survey conducted by the International Republican Institute (IRI) after the Parliamentary Elections of 2012 showed that public confidence in the police had decreased by 4% and the number of people negatively assessing their work had increased by 2%. According to the following two surveys, public confidence in the police equalled 86% and 88% in 2013; however, it decreased to 82% in February 2014. In the surveys from 2007 to 2014, the police usually had the third highest public confidence after the church and the army. Only from August to September 2007 did the police hold the fourth position and then occupied second place in April and May 2011. According to 2014 data, the police now hold the fourth place by public confidence in institutions.
In the period from 2007 to 2014, the police had the lowest public confidence in 2007 (65%). The number of people assessing their work positively increased to 84% in 2008; however, it decreased again to 69% in 2009. The number of people placing their confidence in the police grew steadily from 2010 and varied from 87% to 88% in 2011 and 2012.
FactCheck also looked into the surveys of the National Democratic Institute (NDI) from 2012 to 2014 which also assessed public confidence in institutions. (See NDI surveys: Aug. 2014, Apr. 2014, Nov. 2013, Sep. 2013, Jun. 2013, Mar. 2013, Nov. 2012, Aug. 2012 and Jun. 2012).
The number of people assessing the work of the police as very good or good decreased by 11% in August 2014 as compared to April 2014. A total of 58% of those surveyed assessed the work of the police as good or very good in June and August 2012 whilst this number fell to 52% in November 2012. A total of 62% of those surveyed the work of the police as good or very good after a year, in November 2013. The following surveys saw confidence levels decrease to 51% and 40%.
We also looked into the 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 and 2013Caucasus Barometer surveys conducted by the Caucasus Research Resource Centre (CRRC) where respondents were required to express their confidence in the Georgian police. The number of people absolutely or partly trusting the police increased by 9% in 2013 as compared to 2012. The organisation, however, has not yet published their 2014 survey results.
According to the latest surveys of the International Republican Institute (IRI) and the National Democratic Institute (NDI), the number of people positively assessing the work of the police has decreased.
According to the February-March 2014 survey of the International Republican Institute, the number of people assessing the work of the police positively was 82% which is 6% less than what the May-June 2013 research results showed. According to the survey of the National Democratic Institute, the number of people assessing the work of the police as good or very good fell by 11% in August 2014 as compared to April 2014.
However, if we analyse the public confidence levels in the police from 2007 to 2014, it is clear that the case of 2014 is not the only one. For example, according to the International Republican Institute, the number of people assessing the work of the police positively decreased by 15% in 2009 as compared to 2008.
FactCheck concludes that Zurab Japaridze’s statement: “Surveys show that for the first time in many years public confidence in the police has fallen,” is HALF TRUE.