2014 წლის 17 სექტემბერს საქართველოს პარლამენტი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში შესატან ცვლილებებს განიხილავდა, რომელიც ნაფიც მსაჯულთა სასამართლოს სრულად ამოქმედების გადავადებას ითვალისწინებს. საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, აკაკი მინაშვილმა განცხადა: “ნაციონალურ მოძრაობას არ მიეცა საშუალება იუსტიციის საბჭოში კანდიდატურები საკუთარი რეკომენდაციით დაესახელებინა, როგორც ეს ვენეციის კომისიის დასკვნაში იყო აღნიშნული“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა შეემოწმებინა, რამდენად შეესაბამება აკაკი მინაშვილის განცხადება სიმართლეს.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო საქართველოს კონსტიტუციით შექმნილი ორგანოა, რომლის მთავარ მიზანსაც მოსამართლეთა თანამდებობაზე დანიშვნა, მათი გათავისუფლება და სხვა ამოცანების შესრულება წარმოადგენს. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების წესს “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს ორგანული კანონი ითვალისწინებს. კანონის დღეს მოქმედი რედაქციის თანახმად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო 15 წევრისგან შედგება. მათგან 8 წევრს მოსამართლეთა კონფერენცია ირჩევს, 5 წევრს - საქართველოს პარლამენტი, ერთ წევრს - საქართველოს პრეზიდენტი, ხოლო მე-15 წევრი უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარეა. პარლამენტის მიერ ასარჩევი კანდიდატი არჩეულად იმ შემთხვევაში ითვლება, თუ მან პირველ კენჭისყრაზე პარლამენტის სიითი შემადგენლობის 2/3-ის ხმა მიიღო. თუ პირველი კენჭისყრის შედეგად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სრულად დაკომპლექტება ვერ მოხერხდა, მეორე კენჭისყრაზე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის ასარჩევად ხმათა უბრალო უმრავლესობაა საკმარისი. ამასთან, მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ ხუთი არჩეული წევრიდან ერთ-ერთი მაინც, სიითი შემადგენლობის 2/3-ით უნდა იყოს არჩეული. თუ ვერცერთ კენჭისყრაზე კონსენსუსის მიღწევა ვერ მოხერხდა, ერთი ადგილი ვაკანტური რჩება და პროცედურა თავიდან იწყება.
დეპუტატ აკაკი მინაშვილის განცხადება ვენეციის კომისიის დასკვნას და პარლამენტის მიერ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევას ეხებოდა. იმისათვის, რომ აკაკი მინაშვილის განცხადება შევაფასოთ, აუცილებელია განვიხილოთ, თუ როგორ იცვლებოდა აღნიშნული კანონი მასში პირველი ცვლილების ინიცირებიდან დღემდე და როგორ მოხდა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევა პარლამენტის მიერ.
კანონპროექტი საქართველოს პარლამენტში 2012 წლის 29 ნოემბერს შევიდა და ის იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ექვსივე წევრის უბრალო უმრავლესობით არჩევას ითვალისწინებდა. 2012 წლის 3 დეკემბერს საქართველოს მუდმივმა წარმომადგენელმა ევროპის საბჭოში ვენეციის კომისიას წერილით მიმართა, რომლითაც საერთო სასამართლოების შესახებ ორგანულ კანონში ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით ვენეციის კომისიის დასკვნა ითხოვა. ვენეციის კომისიის დასკვნის გამოქვეყნებამდე საქართველოს პარლამენტმა ინიცირებული კანონპროექტი 2012 წლის 20 დეკემბერს პირველი მოსმენით მიიღო.
მოგვიანებით, 2013 წლის 11 მარტს საქართველოს “საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით ვენეციის კომისიის დასკვნა გამოქვეყნდა. დასკვნა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოქმედი შემადგენლობის დაშლას განსაკუთრებით აკრიტიკებდა. ამ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. რაც შეეხება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს პარლამენტის მიერ დაკომპლექტებას, ვენეციის კომისიის დასკვნაში ვკითხულობთ: “ვენეციის კომისია მიიჩნევს, რომ საბჭოს შემადგენლობის საპარლამენტო კომპონენტი არჩეული უნდა იქნეს კვალიფიციური უმრავლესობით - ხმათა ორი მესამედით, სავარაუდო კრიზისების თავიდან აცილების მექანიზმის გათვალისწინებით, ან რაიმე პროპორციული მეთოდით, რომელიც უზრუნველყოფს ოპოზიციის გავლენას საბჭოს დაკომპლექტებაზე. საქართველოს ხელისუფლების გადასაწყვეტია, რომელი გამოსავალია მისთვის მისაღები, თუმცა კრიზისის საწინააღმდეგო მექანიზმი არ უნდა იქცეს დამაბრკოლებელ გარემოებად კვალიფიციური უმრავლესობით გადაწყვეტილების მიღების მიზნით შეთანხმების მიღწევისათვის.” ამრიგად, ვენეციის კომისია პროცესში ოპოზიციის მონაწილეობის აუცილებლობაზე მიუთითებდა და საბჭოს დაკომპლექტებისთვის საპარლამენტო ხმების მინიმუმ ორ მესამედს მოითხოვდა. ამასთან, ვენეციის კომისია მოუწოდებდა მთავრობას, ეპოვა გამოსავალი, რათა კვალიფიციური უმრავლესობის წესს არ დაეყოვნებინა საბჭოს დაკომპლექტება.
ვენეციის კომისიის დასკვნის გამოქვეყნების შემდეგ, კანონპროექტის ახალი ვარიანტი მეორე მოსმენით განიხილეს. კანონპროექტის ახალი ვარიანტი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არჩევას ახალი კვალიფიციური უმრავლესობის (ორი მესამედი) წესით ითვალისწინებდა. ამასთან, თუ პირველ მოსმენაზე ხმათა ორ მესამედს ვერცერთი კანდიდატი ვერ მოაგროვებდა, მეორე მოსმენაზე იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის ასარჩევად საკმარისი იყო ხმათა უბრალო უმრავლესობა. ასევე, კანონპროექტის თანახმად, საბჭოს მინიმუმ ორი წევრი ორი მესამედის უმრავლესობით უნდა ყოფილიყო არჩეული. წინააღმდეგ შემთხვევაში ვაკანტური ადგილების შესავსებად იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრის ხელახალი არჩევნები უნდა დანიშნულიყო. საბოლოოდ, 2013 წლის 5 აპრილს, კანონპროექტის აღნიშნული ვარიანტი საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო. აღნიშნულ კანონპროექტს საქართველოს მაშინდელმა პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა ვეტო დაადო. საქართველოს პარლამენტმა ვეტო 2013 წლის 1 მაისს დაძლია. “საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონში აღნიშნული ცვლილებები 2013 წლის 20 მაისიდან ძალაში შევიდა.
კანონპროექტის საბოლოო ვარიანტს საპარლამენტო უმცირესობა მხარს რამდენიმე მიზეზის გამო არ უჭერდა. პირველ რიგში, ოპოზიცია მოქმედი იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაშლას აკრიტიკებდა. შემდეგი სადავო საკითხი კი, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევისა და ასარჩევ წევრებზე დაწესებული შეზღუდვები იყო. კანონპროექტზე მიმდინარე დებატების დროს “ნაციონალური მოძრაობის” წევრები აცხადებდნენ, რომ პარლამენტი ვენეციის კომისიის შენიშვნებს არ ითვალისწინებდა.
როგორც აღვნიშნეთ, ვენეციის კომისიის დასკვნაში საუბარი იყო იმის აუცილებლობაზე, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების დანიშვნის პროცესზე გავლენის მოხდენის შესაძლებლობა უმცირესობასაც ჰქონოდა. საბოლოოდ მიღებული კანონის ვარიანტი პირველი მოსმენით ნამდვილად ითვალისწინებდა ვენეციის კომისიის მიერ შეთავაზებულ წესს, თუმცა მეორე მოსმენით ოთხი წევრის არჩევაზე საპარლამენტო ოპოზიციას ფაქტობრივად არანაირი გავლენის მოხდენა არ შეეძლო. კანონპროექტი ასევე არ ითვალისწინებდა საპარლამენტო პარტიებს შორის დიალოგისა და კონსენსუსის გარკვეულ ბერკეტებს, რაც ვენეციის კომისიის მიერ მითითებულ პრობლემას გადაჭრიდა.
როგორც ვხედავთ, კანონპროექტის მიღების პროცესში პარლამენტმა საპარლამენტო ოპოზიციის მოსაზრებები და შესაბამისად ვენეციის კომისიის რეკომენდაციები სრულად არ გაითვალისწინა. საინტერესოა როგორ განვითარდა მოვლენები უშუალოდ წევრების არჩევის დროს. 2013 წლის 12 ივნისს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევასთან დაკავშირებით პირველი კენჭისყრა ჩატარდა. “ნაციონალური მოძრაობის” დეპუტატებმა საქართველოს პარლამენტს კონსენსუსის მიღწევისთვის გამოსავალი შესთავაზეს. როგორც გიორგი ვაშაძე აცხადებდა, “ნაციონალური მოძრაობა“ მზად იყო მხარი დაეჭირა უმრავლესობისთვის სასურველი ნებისმიერი ოთხი კანდიდატურისთვის იმ შემთხვევაში, თუ ვენეციის კომისიის რეკომენდაციის თანახმად შეთანხმება ორ კანდიდატურაზე მოხდებოდა, რომელთა ასარჩევად აუცილებელია ხმათა ორი მესამედი". საპარლამენტო უმრავლესობამ არ მიიღო “ნაციონალური მოძრაობის” შეთავაზება. პასუხად, საპარლამენტო უმცირესობის წევრებმა პარლამენტის დარბაზი დატოვეს. 2013 წლის 14 ივნისს საქართველოს პარლამენტმა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 4 წევრი (კახაბერ სოფრომაძე, გოჩა მამულაშვილი, ვახტანგ თორდია და ევა გოცირიძე) მეორე მოსმენით, უბრალო უმრავლესობის წესით, საპრლამენტო უმცირესობის მონაწილეობის გარეშე აირჩიეს.
2013 წლის 4 ოქტომბერს დარჩენილი ორი ვაკანტური ადგილის შესავსებად პარლამენტში კენჭისყრა კვლავ გაიმართა, თუმცა უშედეგოდ. 2013 წლის 13 ნოემბერს “საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონში ცვლილებები შევიდა. ცვლილებების თანახმად, პარლამენტის მიერ ასარჩევი ექვსი წევრისგან, ერთ წევრის არჩევის უფლებამოსილება პრეზიდენტს გადაეცა. აღნიშნული ცვლილება იმან განაპირობა, რომ “საქართველოს კონსტიტუციის” ის რედაქცია, რომლიც 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ უნდა ამოქმედებულიყო, პრეზიდენტის მიერ იუსტიციის საბჭოს ერთი წევრის არჩევას ითვალისწინებდა. კანონში შეტანილი ცვლილების შემდეგ, 2014 წლის 16 იანვარს, საქართველოს პრეზიდენტმა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად ვახტანგ მჭედლიშვილი დანიშნა.
აღნიშნული ცვლილებების შემდეგ ვაკანტური მხოლოდ ერთი წევრის ადგილი დარჩა. 2014 წლის 19 მარტსა და 2014 წლის 26 ივლისს, დარჩენილი ადგილის შესავსებად კენჭისყრები კიდევ გაიმართა. “ნაციონალურმა მოძრაობამ” და “ქართულმა ოცნებამ” ვაკანტური ადგილის შესავსებად შეთანხმებას დღემდე ვერ მიაღწიეს. იუსტიცის უმაღლესი საბჭოს ერთი წევრის ადგილი კი ვაკანტური რჩება.
აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ 2014 წლის 2 ოქტომბერს ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ვებგვერდზე საქართველოს შესახებ ასამბლეის მიერ დამტკიცებული რეზოლუცია გამოქვეყნდა. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არჩევის წესთან დაკავშირებით ასამბლეა გამოთქვამს სინანულს, რომ საქართველოს პარლამენტმა ვერ აირჩია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 6 წევრი. ასევე, ასამბლეა საქართველოს პარლამენტს აძლევს რეკომენდაციას, შეცვალოს “საერთო სასამართლოების შესახებ” საქართველოს კანონი. რეკომენდაციის თანახმად მიზანშეწონილი იქნება, ხმათა უბრალო უმრავლესობით იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევამდე, პარლამენტმა მინიმუმ ორი მოსმენით მაინც სცადოს წევრების არჩევა ორი მესამედის უმრავლესობით. ასევე, მოსმენებს შორის არსებული დრო საშუალებას უნდა აძლევდეს ოპოზიციურ პარტიასა და პოზიციას შეთანხმდნენ საერთო კანდიდატურებზე. ამრიგად, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციის რეკომენდაციაც მიუთითებს, რომ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში წევრის არჩევისთვის საპარლამენტო ოპოზიციის ჩართულობა აუცილებელია.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს არჩევის ახალი წესი 2013 წლის 20 მაისიდან შევიდა ძალაში. ვენეციის კომისიის რეკომენდაციით აუცილებელი იყო წევრის არჩევის ისეთი წესის შემოღება, რომელიც საპარლამენტო უმცირესობის მონაწილეობასაც უზრუნველყოფდა. საქართველოს პარლამენტმა ნაწილობრივ გაითვალისწინა ვენეციის კომისიის დასკვნა წევრთა კვალიფიციური უმრავლესობით არჩევასთან დაკავშირებით. მიუხედავად ამისა, მეორე მოსმენით ოთხი წევრის არჩევაზე საპარლამენტო ოპოზიციას ფაქტობრივად არანაირი გავლენის მოხდენა არ შეეძლო. მნიშვნელოვანია ისიც, რომ კანონპროექტი არ ითვალისწინებდა საპარლამენტო პარტიებს შორის დიალოგისა და კონსენსუსის კონკრეტულ ბერკეტებს.
შედეგად, საპარლამენტო უმრავლესობამ წევრთა არჩევის დროს არ გაითვალისწინა “ნაციონალური მოძრაობის” შეთავაზება კონკრეტული შეთანხმების მიღწევასთან დაკავშირებით. იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს ოთხი წევრი პარლამენტმა სხდომებზე ოპოზიციის წარმომადგენლების მონაწილეობის გარეშე აირჩია. მოგვიანებით, “საერთო სასამართლოების შესახებ” კანონი საქართველოს ახალი კონსტიტუციის მიხედვით შეიცვალა. საქართველოს პრეზიდენტმა ერთი წევრი მისი უფლებამოსილების შესაბამისად დანიშნა. დღესდღეობით, პარლამენტს მხოლოდ ერთი ვაკანტური ადგილი რჩება შესავსები, თუმცა “ნაციონალურ მოძრაობასა” და “ქართულ ოცნებას” შორის კონსენსუსის მიღწევა დღემდე ვერ ხერხდება.
ამასთან, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციამ, რომელიც 2014 წლის 2 ოქტომბერს გამოქვეყნდა, კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევის პროცესში საპრლამენტო ოპოზიციის მონაწილეობა აუცილებელია.
ამრიგად, აკაკი მინაშვილის განცხადება: „ნაციონალურ მოძრაობას“ არ მიეცა საშუალება იუსტიციის საბჭოში კანდიდატურები საკუთარი რეკომენდაციით დაესახელებინა, როგორც ეს ვენეციის კომისიის დასკვნაში იყო აღნიშნული“, არის სიმართლე.

On 17 September 2014, the Parliament of Georgia discussed the amendments to the Criminal Procedure Code of Georgia providing for the postponement of the full enactment of the jury trials system. Parliamentary Minority MP, Akaki Minashvili, stated: “The United National Movement was not given the opportunity to nominate members of the High Council of Justice of Georgia as provided by the Venice Commission Report.”
FactCheck took interest in Mr Minashvili’s statement and verified its accuracy.
The High Council of Justice of Georgia is a body created based upon the Constitution of Georgia and its main functions include the appointment and dismissal of judges and the fulfilment of other tasks as well. The rules for composing the High Council of Justice are provided for by the Organic Law of Georgia on Common Courts. According to the current version of the law, the High Council of Justice consists of 15 members. Eight of these members are selected by the conference of judges, five – by the Parliament of Georgia, one is appointed by the President of Georgia and the last one is the Chairman of the Supreme Court of Georgia. The candidate is considered selected by the Parliament of Georgia if he/she receives two-thirds of the votes of the MPs during the first vote. If the first vote proves unable to determine the final composition of the High Council of Justice, a second vote with a simple majority rule is conducted. In addition, at least one of the five selected members must receive two-thirds of the votes. If none of the candidates manages to gather these two-thirds, one position remains vacant and the procedure is restarted.
Mr Minashvili’s statement concerned the Venice Commission Report and the selection of the High Council members by the Parliament of Georgia. In order to assess the accuracy of the MP’s statement, it is necessary to examine the changes in the corresponding law from the very first amendment and to look into the selection procedure of the members of the High Council of Justice by the Parliament of Georgia.
On 29 November 2012, the bill providing for the selection of the six High Council members by simple majority was registered in the Parliament of Georgia. On 3 December 2012, the Permanent Representative of Georgia in the Council of Europe addressed the Venice Commission by letter requesting a report on the aforementioned bill. On 20 December 2012, before the Venice Commission Report was published, the Parliament of Georgia passed the bill by the first hearing.
Later, on 11 March 2013, the Venice Commission Report on the amendments to the Organic Law of Georgia on Common Courts was published. The Report strictly criticised the dissolution of the acting High Council of Justice. FactCheck also wrote about this issue earlier. Concerning the selection of the High Council members by the Parliament, the Venice Commission Report says: “The Venice Commission believes that the Parliamentary component of the Council should be chosen by a qualified majority vote (two-thirds of the votes) with mechanisms for avoiding possible risks or by proportional vote, ensuring the influence of the opposition on the selection of the members. It is the authority of the Government of Georgia to decide which of these methods is more acceptable; however, the risk reduction mechanism must not become an obstacle to reaching an agreement by a qualified majority vote.” Thus, the Commission recommended that the opposition members were included in the selection of the Council members and that at least two-thirds of the votes be necessary for the selection. In addition, the Commission urged the Government to find a way by which the qualified majority vote would not hinder the selection of the Council members.
After the Report was published, the new version of the bill was discussed by the Parliament by a second hearing. The new version provided for the selection of the High Council members by a qualified majority vote. If the first vote proved unable to determine the final composition of the High Council of Justice, a second vote with simple majority rule would be conducted. In addition, it would be necessary that at least two of the selected members received two-thirds of the votes. If this criterion were not met, the procedure would be restarted for the selection of the two remaining members. Finally, on 5 April 2014, the Parliament passed the bill by a third hearing. The then President of Georgia, Mikheil Saakashvili, vetoed the bill. The President’s veto was overcome by the Parliament on 1 May 2013. The amendment to the Organic Law of Georgia on Common Courts was enacted on 20 May 2013.
The Parliamentary Minority had several reasons for not supporting the final version of the bill. First of all, the opposition criticised the dissolution of the acting High Council of Justice. Another issue of confrontation were the rules of selection of the members and the limitations to the candidates. During the discussions of the bill, the United National Movement MPs were insisting that the Parliament was neglecting the recommendations of the Venice Commission.
As pointed out earlier, the Venice Commission recommended for the Parliamentary Minority to also have an influence upon the selection of the High Council of Justice members. The first version of the bill did indeed take into account the Venice Commission recommendations; however, according to the second version, the opposition has virtually no say in the selection of four members. The bill did not include the formats of inter-party consultation which would have resolved the problems pointed out by the Commission.
As we can see, the Parliament did not fully address the recommendations and opinions of the Venice Commission and the opposition in the discussions of the bill. It is interesting to see how the actual selection procedure took place. On 12 June 2013, the first vote for the selection of the High Council members was conducted. The United National Movement MPs proposed a way of reaching consensus in the Parliament vote. According to Giorgi Vashadze’s statement, the United National Movement was ready to support any four members nominated by the Parliamentary Majority if an agreement could be reached on the selection of the remaining two members by a qualified majority vote as recommended by the Venice Commission. The Parliamentary Majority refused this offer. In response to this, the opposition MPs left the session hall. On 14 June 2013, the Parliament of Georgia selected four members of the High Council of Justice (Kakhaber Sopromadze, Gocha Mamulashvili, Vakhtang Tordia and Eva Gotsiridze) by a second hearing with a simple majority vote, without the Parliamentary Minority.
On 4 October 2013, another vote was conducted to select the remaining two members of the Council. However, it did not reach any results. On 13 November 2013, the Organic Law of Georgia on Common Courts was amended and the President of Georgia was given the authority to appoint one of the six members of the Council, previously selected by the Parliament. The amendment was the result of the enactment of a new version of the Constitution of Georgia which was due after the 2013 Presidential Elections and which provided for the appointment of one member of the High Council of Justice by the President of Georgia. After this amendment, on 16 January 2014, the President of Georgia appointed Vakhtang Mtchedlishvili as a member of the High Council.
After the aforementioned amendment, only one position was left vacant on the High Council. Additional votes were conducted on 19 March 2014 and 26 July 2014 to select the last member of the Council. The United National Movement and the Georgian Dream coalition were unable to reach a consensus. One position of the High Council of Georgia remains vacant to date.
It should also be noted that on 2 October 2014, a Resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe was published on its website. The Assembly regrets that the Georgian Parliament could not find the consensus necessary to elect all of its six members of the High Council of Justice. It also suggests that the Parliament consider a further amendment to the Organic Law of Georgia on the Courts of General Jurisdiction that would require at least two rounds of voting, with sufficient time for negotiations in between, before lowering the threshold from a two-thirds majority to a simple majority to elect the Parliament’s appointees to the High Council of Justice. Hence, the recommendation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe also indicates the necessity of the opposition’s engagement in the selection process of the members of the High Council of Justice.
The new rules for selecting the High Council of Justice of Georgia were enacted on 20 May 2013. The Venice Commission recommended for the Parliamentary Minority to also have an influence upon the selection of the High Council of Justice members. The Parliament of Georgia partly adopted the recommendation of the Commission about a qualified majority vote; however, the Parliamentary Minority had almost no influence upon selecting the members of the Council by a second hearing. It should also be noted that the bill did not provide for inter-party consultation and dialogue procedures.
As a result, the Parliamentary Majority did not take the United National Movement’s offer on reaching a consensus. The Parliament selected four members of the High Council of Justice without the Parliamentary Minority. Later, the Organic Law of Georgia on Common Courts was amended in accordance with the new Constitution. The President of Georgia appointed one of the six members based upon his new powers. As of today, only one vacant place remains in the High Council of Justice; however, the United National Movement and the Georgian Dream coalition are still unable to reach an agreement.
In addition, the 2 October 2014 Resolution of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe once again underlined the importance of the engagement of the opposition in the selection procedures of the High Council members.
Hence, Akaki Minashvili’s statement: “The United National Movement was not given the opportunity to nominate members of the High Council of Justice of Georgia as provided by the Venice Commission Report,” is TRUE.