მიმდინარე წლის 17 სექტემბერს პარლამენტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, ზურაბ ჯაფარიძემ ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკურ პროცესებზე ისაუბრა. კერძოდ, მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ მშპ-ის საპროგნოზო მოცულობა, 2013 წლის პროგნოზთან მიმართებაში, 3 მილიარდი ლარით შემცირდა. დეპუტატმა ასევე ყურადღება გაამახვილა ქვეყანაში საერთაშორისო სავალუტო რეზერვების შემცირებასა და სახელმწიფო ვალის ზრდაზე.
ფაქტ-მეტრი ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური პროცესებით დაინტერესდა და აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა.
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს მონაცემებით, 2013 წლის პროგნოზის მიხედვით, 2014 წელს ნომინალური მშპ 32.4 მილიარდი ლარით განისაზღვრა, რაც დეპუტატის მოყვანილ რიცხვს შეესაბამება. 2014 წელს პროგნოზი შეიცვალა და მშპ-ს საპროგნოზო მოცულობამ 29.4 მილიარდი ლარი შეადგინა. შესაბამისად, სხვაობა მართლაც 3 მილიარდ ლარს შეადგენს.
რაც შეეხება ქვეყნის სავალუტო რეზერვებს, ეროვნული ბანკის მონაცემებით, 2013 წლის ოქტომბრიდან ის კლებას განიცდიდა. აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის თებერვლამდე სავალუტო რეზერვების შემცირება ეროვნული ვალუტის გაუფასურებამ გამოიწვია. უცხოურ ვალუტასთან მიმართებაში საქართველოს მცურავი გაცვლითი კურსი აქვს. შესაბამისად, ლარის გაცვლითი კურსი სავალუტო ბაზარზე მოთხოვნა-მიწოდებით დგინდება, ხოლო ეროვნული ბანკი ლარის კურსის განსაზღვრაში არ ერევა. თუმცა, ლარის კურსის მკვეთრი ცვლილების შემთხვევაში, ეროვნული ბანკი უფლებამოსილია ვალუტის კურსის მასტაბილიზებელ ოპერაციებს მიმართოს, როგორც ეს გასული წლის შემთხვევაში მოხდა - ლარის კურსის გაუფასურების შესაჩერებლად ეროვნულმა ბანკმა სავალუტო აუქციონზე 440 მილიონი დოლარის რეზერვი გაყიდა.
მთლიანობაში, 2013 წლის ნოემბრიდან 2014 წლის თებერვლამდე სავალუტო რეზერვები 545 მილიონი აშშ დოლარით შემცირდა. ეს ტენდენცია 2014 წლის ივლისამდე გაგრძელდა და ჯამში 611 მილიონი აშშ დოლარით შემცირდა. თუმცა, აგვისტოში უცხოური სავალუტო რეზერვები 213 მლნ აშშ დოლარით გაიზარდა და 2 489 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. მთლიანობაში, 2013 წლის ოქტომბრიდან, მიმდინარე წლის სექტემბრამდე, უცხოური სავალუტო რეზერვები 400 მლნ აშშ დოლარით შემცირდა.
გრაფიკი 1: უცხოური ვალუტის რეზერვები 2013-2014 წწ.
საერთაშორისო რეზერვები, რომლის 92%-ს სავალუტო რეზერვები შეადგენს, ქვეყნის ეკონომიკური სტაბილურობის ერთ-ერთი ინდიკატორია. შესაბამისად, რეზერვების ადეკვატურ დონეზე შენარჩუნება მნიშვნელოვანია. აქვე აღსანიშნავია, რომ საერთაშორისო და საკრედიტო ორგანიზაციების რეკომენდაციებით, ქვეყნის სავალუტო უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, საერთაშორისო რეზერვების მოცულობა ქვეყნის 3 თვის იმპორტის ხარჯებს უნდა ფარავდეს. 2014 წელს საშუალოდ იმპორტი ყოველთვიურად 688 მლნ ლარს შეადგენდა. 2014 წლის აგვისტოს ბოლოს ქვეყნის საერთაშორისო რეზერვებმა 2 489 მლნ ლარი შეადგინა, შესაბამისად, რეზერვი/იმპორტის თანაფარდობა 3.6 იყო, ანუ ქვეყნის რეზერვები ჯერჯერობით 3.6-ჯერ აღემატება ყოველთვიური იმპორტის ხარჯებს. გრაფიკი-2 გვიჩვენებს, რომ უცხოური ვალუტის რეზერვების იმპორტთან თანაფარდობა წინა წელთან შედარებით შემცირებულია და აგვისტომდე კლების ტენდენციით ხასიათდება.
გრაფიკი 2: რეზერვი/იმპორტი ფარდობა 2013-2014 წწ.
წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
რაც შეეხება დაგეგმილ ვალს, 2014 წელს ვალის აღების საპროგნოზო მოცულობა 1 631 მლნ ლარით განისაზღვრა. აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის ბიუჯეტში წინა წლებში აღებული სახელმწიფო ვალის დაფარვაზე 598 მლნ ლარია გამოყოფილი. გამომდინარე აქედან, მთლიანობაში სახელმწიფო ვალის წმინდა ზრდა (ვალის ზრდა-ვალის შემცირება) 1 038 მლნ ლარს შეადგენს. ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშიდან გამომდინარე, ვალის ზრდა ძირითადად შიდა ვალის ხარჯზე ხდება. რაც შეეხება საგარეო ვალს, (ის, როგორც წესი, მიზნობრივი საინვესტიციო პროექტების განსახორციელებლად გამოიყენება), მისი ფაქტიური ზრდა მნიშვნელოვნად ჩამორჩება გეგმას. კერძოდ, 6 თვის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, საგარეო ვალის ზრდა დაგეგმილი 276 მლნ ლარის ნაცვლად 147 მლნ ლარი, ანუ 6 თვის გეგმის 53.2% იყო. მიმდინარე 8 თვის მონაცემებით კი, საგარეო ვალის ზრდამ დაგეგმილი 629 მლნ ლარის ნაცვლად 247 მლნ ლარი შეადგინა, რაც 9 თვის გეგმის 39.3%-ს შეადგენს. ბიუჯეტის 6 თვის შესრულების ანგარიშის მიხედვით, წინა წლებში აღებული სახელმწიფო ვალის დაფარვა 96.8 %-ით შესრულდა (281 მილიონი ლარი). რადგან სახელმწიფო ვალის დაფარვა წარმატებით მიმდინარეობს, ხოლო ვალის ზრდა დაგეგმილზე ნაკლებია, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ სახელმწიფო ვალის ზრდა წლის ბოლოსაც დაგეგმილ 1 038 მლნ ლარზე ნაკლები იქნება.
ეკონომიკური ზრდის შესახებ პროგნოზი 2013 წლის დასაწყისსა და 2014 წლის დასაწყისში მართლაც შეიცვალა. კერძოდ მშპ-ს საპროგნოზო მაჩვენებელმა 32 450 მლნ ლარიდან 29 352 მლნ ლარამდე დაიწია, ანუ ის 3 მილიარდით შემცირდა, როგორც ეს დეპუტატმა განაცხადა.
რაც შეეხება საგარეო ვალს და საერთაშორისო რეზერვების მდგომარეობას, აღნიშნულ თემაზე ფაქტ-მეტრმა კვლევები უკვე გამოაქვეყნა, რომელთა თანახმად, დეპუტატის განცხადება ამ ნაწილშიც სიმართლეა - დეპუტატის მიერ აღნიშნულ პერიოდში სავალუტო რეზერვები შემცირდა 545 მილიონი დოლარით, ხოლო 2014 წლისთვის დაგეგმილი 1 631 მლნ ლარი ვალის აღება საგარეო ვალის ნაწილში არ სრულდება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: „2013 წლის [ფინანსთა სამინისტროს] პროგნოზით 2014 წელს ეკონომიკა 32 მილიარდი ლარი უნდა გამხდარიყო. წლევანდელი პროგნოზით, ყველაფერი თუ ისე წავიდა, როგორც დაგეგმილია, მაგრამ არ მიდის ისე როგორც დაგეგმილია. 3 მილიარდ ლარს დავკარგავათ. შარშან წლის ბოლოდან დაწყებული, წლევანდელი წლის დასაწყისში, დაახლოებით ნახევარ მილიარდ დოლარზე ცოტა მეტი სავალუტო რეზერვი დავკარგეთ. 1 631 მლნ ლარის ვალი გაქვთ დაგეგმილი... რასაც ვერ ითვისებთ”, არის სიმართლე.

On 17 September 2014, during his speech at the Parliamentary session, Zurab Japaridze talked about the economic conditions of the country. He underlined the fact that the planned amount of the GDP is GEL 3 billion less than it was according to 2013 forecasts. The MP also elaborated upon the reduction of foreign currency reserves and the growing amount of the public debt.
FactChecktook interest in the economic processes in the country and verified the accuracy of the given statement.
According to the Ministry of Finance of Georgia, the 2013 forecast set the 2014 nominal GDP of Georgia at GEL 32.4 billion which corresponds to the numbers stated by the MP. The forecast changed in 2014 and reduced to GEL 29.4 billion. Hence, the difference is, indeed, GEL 3 billion.
As for the foreign currency reserves, according to the National Bank of Georgia, they have been reducing since October 2013. FactCheck wroteabout this issue earlier in the year as well. The reduction of currency reserves from November 2013 to February 2014 was due to the depreciation of the national currency. Georgia has a floating exchange rate to foreign currencies. Thus, the exchange rate of the GEL is determined by demand and supply and the National Bank does not intervene in this. However, in the case of sharp changes in the exchange rates of the GEL, the National Bank is authorised to resort to exchange rate stabilising operations which it did last year – in order to stabilise the exchange rate of the GEL, the National Bank sold USD 440 million in reserves on a foreign exchange auction.
In total, the foreign currency reserves reduced by USD 545 million from November 2013 to February 2014. The trend continued until July 2014, causing a total reduction of USD 611 million. However, the foreign currency reserves increased by USD 213 million in August 2014 and amounted to USD 2,489. In total, the foreign currency reserves reduced by USD 400 million from October 2013 to September 2014.
Foreign Currency Reserves of 2013 and 2014
International reserves, 92% of which consists of currency reserves, are one of the indicators of the economic stability of a country. Hence, keeping the reserves at an adequate level is very important. It should be noted that according to the recommendations of international credit organisations, the amount of international reserves should be able to cover the expenses of three months of import in order to ensure the currency safety of the country. The average monthly import of Georgia in 2014 equalled GEL 688 million. The international reserves amounted to USD 2,489 at the end of August 2014. Hence, the ratio of reserves to import was 3.6 which means that the reserves are 3.6 times more than the monthly import of the country. Chart 2 shows that the ratio of reserves to import is lower than that of the previous year and has a trend of reduction by August 2014.
Chart 2:Reserve to Import Ratio of 2013 and 2014
National Bank of Georgia, National Statistics Office of Georgia
As for the planned loan, the 2014 forecast of the loan set its amount at GEL 1,631 million. FactCheck also wrote
about this topic earlier in the year. It should be noted that the 2014 annual budget allocates GEL 598 million for servicing the debts of the previous years. Thus, the net increase of the public debt (increase - decrease) amounts to GEL 1,038 million. According to the Budget Implementation Report, the increase of the public debt happens mainly by increasing the domestic debt. As for the external debt (mainly used for the implementation of targeted investment projects) its actual increase is significantly lower than initially planned. Specifically, according to the Budget Implementation Report of the first six months, the growth of the external debt is GEL 147 million instead of GEL 276 million as planned, constituting 53.2% of the six-month plan. According to the data of the first eight months, the growth of the external debt amounted to GEL 247 million as opposed to the initial plan of GEL 629 million, constituting 39.3% of the nine-month plan. According to the Budget Implementation Report of the first six months, the plan for servicing the public debts of the previous years was implemented by 96.8% (GEL 281 million). As the public debt of the country is being serviced successfully and the growth of the debt is lower than expected, we can assume that the growth of the public debt will be lower than the planned amount of GEL 1,038 million at the end of the year as well.
The economic growth forecast of the beginning of 2014 did indeed change as compared to the similar forecast of 2013. Specifically, the forecast amount of the GDP reduced from GEL 32,450 million to GEL 29,352 million which means that it reduced by GEL 3 billion as stated by the MP.
As for the external debt and the condition of the international reserves, FactCheckhas already published articles about these issues and according to them this part of Mr Japaridze’s statement is also true. The foreign currency reserves reduced by USD 545 million in the period mentioned by the MP whilst the planned amount of debt for 2014 – GEL 1,631 million is not being fully implemented.
FactCheck concludes that Zurab Japaridze’s statement: “According to the 2013 economic forecast of the Ministry of Finance of Georgia, the economy should have reached GEL 32 billion in 2014. According to the current forecast, we will be losing GEL 3 billion. We have lost more than USD half a billion in currency reserves from the end of 2013 to the beginning of 2014. You have planned a GEL 1,631 million loan which you are not able to implement,” is TRUE.