წლის 23 ივლისს პარლამენტის კომიტეტის პლენარულ სხდომაზე საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა განაცხადა, რომ 2011 წელთან შედარებით 416 მილიონი ლარით მეტი პენსიები გაიცა და 158 მილიონი ლარით მეტი დაიხარჯა ჯანდაცვაზე, რაც  57%-იანი ზრდის მაჩვენებელია.
ფაქტ-მეტრი ნოდარ ხადურის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ფაქტ-მეტრმა განცხადების გადამოწმების მიზნით ერთმანეთს 2011 და 2013 წლების სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშებში მოყვანილი ინფორმაცია შეადარა (ფინანსთა მინისტრმა სწორედ 2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიში წარადგინა პარლამენტში).
2011 წლის ბიუჯეტის გეგმაში (გვ. 36) საპენსიო უზრუნველყოფისთვის 987.472 მილიონი ლარი იქნა გამოყოფილი, ხოლო პენსია 100 ლარით განისაზღვრა. 2011 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის თანახმად (გვ. 128), საპენსიო უზრუნველყოფაზე 973.324 მილიონი ლარი დაიხარჯა. 2013 წლის ბიუჯეტში საპენსიო უზრუნველყოფისთვის 1,146.7 მილიონი ლარი გამოიყო (გვ. 43). ხოლო 2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის
თანახმად, საპენსიო უზრუნველყოფის მიზნით 1,148.8 მილიონი ლარი (გვ. 267) დაიხარჯა.
აღნიშნული მონაცემებიდან გამომდინარე, 2011 წელთან შედარებით 2013 წელს საპენსიო უზრუნველყოფაზე დახარჯული თანხის რაოდენობა 175.476 მილიონი ლარით გაიზარდა, რაც დაახლოებით 18%-იანი ზრდის მაჩვენებელია.
2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ჯანმრთელობის სფეროს დასაფინანსებლად 371.906 მილიონი ლარი გამოიყო, ხოლო ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის თანახმად, ჯანდაცვის სფეროს დანახარჯებმა 362.528 მილიონი ლარი შეადგინა (გვ.39). 2013 წელს ჯანმრთელობის დაცვის სფეროს დასაფინანსებლად გეგმა 684.938 მილიონი ლარით განისაზღვრა. ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის თანახმად კი ჯანდაცვის სფეროს დანახარჯებმა 481.335 მილიონი ლარი შეადგინა (
გვ. 29).
აღნიშნული მონაცემებით, 2013 წელს, ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში, 2011 წელთან შედარებით 118.807 მილიონი ლარით მეტი დაიხარჯა, რაც 32.77%-იანი ზრდის მაჩვენებელია.
წლის ჯანდაცვის ბიუჯეტზე საუბრისას აღსანიშნავია, რომ მისი მნიშვნელოვნი ნაწილი ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამის დასაფინანსებლად გამოიყო. ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამისათვის 2013 წელს დაახლოებით 500 მილიონი ლარი გამოიყო, თუმცა ბიუჯეტის ფაქტიურმა შესრულებამ 239.515 მილიონი ლარი შეადგინა.
ფაქტ-მეტრმა დამატებითი ინფორმაციის მიღების მიზნით 2004-2013 წლებში საპენსიო უზრუნველყოფასა და ჯანდაცვის სფეროზე დახარჯული თანხების შესახებ მოიძია ინფორმაცია.
გრაფიკი 1: საპენსიო უზრუნველყოფაზე დახარჯული თანხების რაოდენობა 2004-2013 წლებში (მილიონ ლარებში) image001 გრაფიკი 1-ზე არსებული მონაცემების
მიხედვით, საპენსიო უზრუნველყოფაზე ყველაზე მცირე რაოდენობის თაანხა, 303 მილიონი ლარი, 2004 წელს დაიხარჯა. საპენსიო უზრუნველყოფაზე ყველაზე მეტი რაოდენობის თანხა - 1,161 მილიონი ლარი კი 2012 წელს დაიხარჯა.
გრაფიკი 2: ჯანდაცვის სფეროზე დახარჯული თანხების რაოდენობა 2004-2013 წლებში (მილიონ ლარებში) image002 გრაფიკი 2-ზე არსებული მონაცემებიდან
ჩანს, რომ ჯანდაცვის სფეროში ყველაზე მცირე თანხა, 147 მილიონი ლარი, 2004 წელს დაიხარჯა, ხოლო მომდევნო წლებში მისი ბიუჯეტი იზრდებოდა და 2013 წელს 481 მილიონ ლარს მიაღწია.
ნოდარ ხადური ცდება განცხადების პირველ ნაწილში, რადგან 2011 და 2013 წლების ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშების გადამოწმების შედეგად ირკვევა, რომ 2011 წელთან შედარებით 2013 წელს საპენსიო უზრუნველყოფაზე დახარჯული თანხის ოდენობა გაიზარდა არა 416 მილიონი, არამედ დაახლოებით 175 მილიონი ლარით, რაც 18%-იანი ზრდის მაჩვენებელია.
რაც შეეხება ჯანდაცვაზე დახარჯული თანხის ოდენობას, ნოდარ ხადურს ამ შემთხვევაშიც არასწორად მოყავს ინფორმაცია. 2013 წელს, ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში, 2011 წელთან შედარებით 118 მილიონი ლარით მეტი (და არა 158 მილიონით) დაიხარჯა, რაც დაახლოებით 33%-იანი ზრდის მაჩვენებელია.
როგორც ვხედავთ, მიუხედავად იმისა, რომ როგორც საპენსიო უზრუნველყოფის, ისე ჯანდაცვის სფეროში დახარჯული თანხების მხრივ ზრდის ტენდენცია სახეზეა,  ორივე შემთხვევაში, ფინანსთა მინისტრის მიერ დასახელებული რიცხვები საგრძნობლად განსხვავდება  რეალური მონაცემებისგან.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება „2011 წელთან შედარებით 416 მილიონი ლარით მეტი პენსიები გაიცა და 158 მილიონი ლარით მეტი დაიხარჯა ჯანდაცვაზე, რაც  57%-იანი ზრდის მაჩვენებელია“ არის მეტწილად მცდარი.

On 23 July 2014, during the plenary session of the Parliamentary Committee, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated that in total, GEL 416.2 million more was paid in pensions and GEL 158.3 million more was spent on healthcare which was a 57.1% growth since 2011.
FactChecktook interest in Mr Khaduri’s statement and verified its accuracy.
In order to check the credibility of the statement FactCheckcompared the data given in the 2011 budget implementation report with the data of the same document of 2013 (the Minister of Finance presented the report to the Parliament). In total, GEL 987.472 million was allocated for pensions in the 2011 budget plan with the amount of individual pensions equal to GEL 100. According to the 2011 budget implementation report, GEL 973.324 million was paid in pensions. The 2013 budget plan allocated GEL 1,146.7 million for pensions and according to the budget implementation report of the same year, GEL 1,148.8 million was actually spent.
According to the aforementioned data, GEL 175.476 million more was spent for pensions in 2013 as compared to 2011 which constitutes an 18% growth.
In total, GEL 371.906 million was allocated for healthcare in the 2011 budget and GEL 362.528 million was actually spent. The healthcare funding for 2013 amounted to GEL 684.938. According to the 2013 budget implementation report, the actual spending was equal to GEL 481.335 million.
The aforementioned data suggest that GEL 118.807 million more was spent on healthcare in 2013 as compared to 2011 which constitutes a 32.77% growth.
It should be pointed out that a significant part of the healthcare budget of 2013 was allocated for the state health insurance programme. Approximately GEL 500 million was allocated for this programme; however, the actual spending was equal to GEL 239.515.
For additional information FactChecklooked into the pension and healthcare spending statistics from 2004 to 2013.
Chart 1: Money Allocated for Pensions from 2004 to 2013 (GEL) million)
According to Chart 1, the lowest amount of money – GEL 303 million was allocated for pensions in 2004 while the largest amount of money – GEL 1,161 million was spent in 2012.
Chart 2: Healthcare Spending from 2004 to 2013 (GEL) million)
As we can see from Chart 2, the lowest amount of money spent on healthcare was GEL 147 million in 2004. In the following years the healthcare budget grew and amounted to GEL 481 million in 2013.
The first part of Mr Khaduri’s statement is false as, according to the budget implementation reports of 2011 and 2013, pension funds in 2013 increased by GEL 175 million and not GEL 416 million as compared to 2011. This constituted an 18% growth.
As for healthcare spending, the Minister’s information is, once again, not accurate. In total GEL 118 million (and not GEL 158 million) more was spent on healthcare in 2013 as compared to 2011 and it constituted a 33% growth.
As we can see, even though the growth in both pension funds and healthcare spending is clear, the numbers stated by the Minister significantly differ from the actual data.
We conclude that Nodar Khaduri’s statement: “We paid GEL 416.2 million more in pensions and spent GEL 158.3 million more on healthcare. This is a 57.1% growth since 2011,” is MOSTLY FALSE.