2014 წლის 29 მაისს კოალიცია „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატმა, დავით ნარმანიამ ტელეკომპანია „ტვ 3-ის“ ეთერში თბილისის მერობის სხვა კანდიდატებთან გამართულ დებატებში განაცხადა: „მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ დავამყაროთ წესრიგი ქალაქგანვითარების თვალსაზრისით და შევიმუშაოთ დედაქალაქის განაშენიანების გეგმა, რომელიც მხოლოდ და მხოლოდ ერთხელ არსებობდა და რამდენიმე ცვლილება განიცადა. ჩვენ რეალურად ქმედითი დოკუმენტი უნდა მივიღოთ ქალაქის განაშენიანების გენერალური გეგმის სახით.“
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დედაქალაქის მერობის კანდიდატის განცხადებით და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
,,დედაქალაქის პერსპექტიული განვითარების გენერალური გეგმის დამტკიცების შესახებ” გადაწყვეტილება თბილისის საკრებულომ 2009 წლის 5 ივნისს მიიღო. მანამდე თბილისის განვითარების გენერალური გეგმა 1971 წელს შემუშავდა და მას შემდეგ დედაქალაქს მსგავსი დოკუმენტი აღარ მიუღია.
ახალი გენერალური გეგმა თბილისში რამდენიმე მნიშვნელოვან ცვლილებას ითვალისწინებდა, მათ შორის სხვადასხვა გზატკეცილსა და მაგისტრალზე უწყვეტი მოძრაობის უზრუნველყოფის მიზნით, ახალი სატრანსპორტო კვანძის მოწყობას. თბილისის საკრებულოს ინფორმაციით, მიწათსარგებლობის გენერალურ გეგმაზე არქიტექტურის სამსახური დეველოპერებსა და სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლებთან ერთად ორი წლის განმავლობაში მუშაობდა. დოკუმენტი შემუშავების პროცესში ქალაქ თბილისის ტერიტორიების გამოყენებისა და განაშენიანების რეგულირების კომისიამაც განიხილა და დასასამტკიცებლად საკრებულოს წარუდგინა. საკრებულომ გენერალური გეგმა ერთთვიანი საჯარო განხილვისა და ხარვეზების გამოსწორების შემდეგ დაამტკიცა.
თბილისის განვითარების გენერალური გეგმა დედაქალაქთან დაკავშირებული ისეთი საკითხების განვითარების ხედვას მოიცავს, როგორიცაა საცხოვრებელი ზონა, საზოგადოებრივ-საქმიანი ზონა, სამრეწველო ზონა, სოციალურ-ეკონომიკური განვითარება, ლანდშაფტურ-ეკოლოგიური გარემოს დაცვა და განვითარება, ისტორიულ-კულტურული მემკვიდრეობა, სატრანსპორტო კომუნიკაციები, საინჟინრო ინფრასტრუქტურა, ქალაქის წყალმომარაგება, სამეურნეო-ფეკალური კანალიზაცია, სანიაღვრე კანალიზაცია, სადრენაჟე ღონისძიებები, ელექტრომომარაგება, კავშირგაბმულობა, თბომომარაგება, გაზიფიცირება და სხვა.
"ჩვენ გვექნება სახელმძღვენელო, რათა ნებისმიერი ურბანული, სამშენებლო და დაგეგმარებითი გადაწყვეტილების მიღებისას ზედმეტი სუბიექტივიზმი და შესაბამისად, კორუფციაც გამოირიცხოს" - აღნიშნავდა დედაქალაქის იმჟამინდელი მერი გიგი უგულავა დოკუმენტის შეფასებისას.
2009 წლის 5 ივნისის შემდეგ დედაქალაქის განვითარების გენერალურ გეგმაში „სსიპ საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს“ ვებგვერდზე ცვლილებების 42 დოკუმენტი იძებნება, მათ შორის, 12 ცვლილება 2013 წლის ივლისის შემდეგ არის შესული, მას მერე რაც საკრებულოს უმრავლესობა და თავმჯდომარე შეიცვალა.
გენერალურ გეგმასთან დაკავშირებით საკუთარ ხედვაზე ქართული ოცნების თბილისის მერობის კანდიდატი დავით ნარმანია წინასაარჩევნო პროგრამაშიც საუბრობს. პროგრამის თანახმად, მოქმედი არსებული გენერალური გეგმა თვისობრივად უნდა განახლდეს, რათა ის უფრო სიცოცხლისუნარიანი და თანამედროვე მიდგომების შესაბამისი გახდეს. პროგრამა ითვალისწინებს მწვანე საზოგადოებრივი სივრცეების, მშენებლობის ნებართვების გაცემისას მიწის ნაკვეთების გამწვანების, მშენებლობისას მიწის ნაკვეთზე შესაბამისი რაოდენობის ავტოსადგომების მოწყობის ვალდებულების, თბილისის ურბანულ ისტორიულ-კულტურულ მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული და კიდევ სხვა საკითხების ახლებურად რეგულირებას.
თბილისის განაშენიანების გენერალური გეგმის შესახებ მეტი ინფორმაციისთვის ფაქტ–მეტრმა დავით ნარმანიას საარჩევნო შტაბს მიმართა. ამ საკითხის შესახებ, თბილისის მერობის კანდიდატის კონკრეტული ხედვის სანახავდ იხილეთ ბმული.
"დედაქალაქის პერსპექტიული განვითარების გენერალური გეგმის დამტკიცების შესახებ" გადაწყვეტილება თბილისის საკრებულომ 2009 წლის 5 ივნისს მიიღო. იქამდე თბილისის განვითარების გენერალური გეგმა 1971 წელს შემუშავდა და მას შემდეგ დედაქალაქს მსგავსი დოკუმენტი აღარ მიუღია. თბილისის საკრებულოს ინფორმაციით აღნიშნული გეგმა ორ წლიანი მუშაობის შედეგად მიიღეს. გენერალური გეგმის დამტკიცების შემდეგ მასში ცვლილებები პერიოდულად შედიოდა. „სსიპ საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს“ ვებგვერდზე სულ, ასეთი 42 ცვლილება იძებნება, მათ შორის 12 ცვლილება საკრეუბლოს თავმჯდომარისა და უმრავლესობის შეცვლის შემდეგაა მიღებული. დავით ნარმანია, მისი გამარჯვების შემთხვევაში აცხადებს, რომ „რეალურად ქმედითი დოკუმენტი უნდა იქნას მიღებული“, თუმცა წინაასაარჩევნო პროგრამის განხორციელების შემთხვევაში, იქნება ეს სრულიად ახალი გენერალური გეგმა, თუ ცვლილებები მოქმედ 2009 წელს მიღებულ გეგმაში შევა, ამ ეტაპზე რთული სათქმელია.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, კოალიცია „ქართული ოცნების“ თბილისის მერობის კანდიდატ დავით ნარმანიას განცხადება: „მნიშვნელოვანია, რომ ჩვენ დავამყაროთ წესრიგი ქალაქგანვითარების თვალსაზრისით და შევიმუშაოთ დედაქალაქის განაშენიანების გეგმა, რომელიც მხოლოდ და მხოლოდ ერთხელ არსებობდა და რამდენიმე ცვლილება განიცადა. ჩვენ რეალურად ქმედითი დოკუმენტი უნდა მივიღოთ ქალაქის განაშენიანების გენერალური გეგმის სახით,“ არის ნახევრად სიმართლე.

Davit Narmania, Tbilisi mayoral candidate from the "Georgian Dream" coalition, stated the following during the debates with other mayoral candidates held on 29 May 2014 on TV 3: "It is important that we establish order in terms of city development and elaborate a construction plan for the capital city. There has only been one plan and a few changes have been made to it. We need to get a valid document as a general plan for the construction of the city."
took interest in the statement of the mayoral candidate and verified its accuracy.
Tbilisi City Council made a decision about the approval of a general plan for the capital city’s prospective development on 5 June 2009. Prior to that, the general development plan for Tbilisi was created in 1971 with no new documents being elaborated since then.
The new general plan included several important changes in Tbilisi. Among them was the creation of a new transport in order to ensure a continuous flow of vehicular traffic on different roadways. According to Tbilisi City Council, the Architectural Service has been working with developers and representatives of different international organizations on a general plan for land use. The Regulation Commission for the Use and Development Tbilisi areas also discussed the document in its development process and presented it to the City Council for approval. City Council approved the general plan after a month-long public discussion and a working-out of its shortcomings.
The general plan for the development of Tbilisi includes the following issues related to the capital city: residential zone, public-business zone, industrial zone, socio-economic development, protection and development of landscape-ecological environment, historical-cultural heritage, transport communications, engineering infrastructure, water supply draining and sewerage, drainage measures, electricity, communications, gasification and others.
“We will have a guidebook for any kind of urban, construction and planning decision-making so that excessive subjectivism and corruption is eliminated”, stated former Mayor of Tbilisi, Gigi Ugulava, while assessing the document.
Since 5 June 2009, 42 documents can be found in the development plan of the capital city on the website of the Georgian Legislative Gazette.
Of these documents, 12 have been changed since July 2013 after the ruling majority and the chairman of the City Council were changed.
Davit Narmania, Tbilisi mayoral candidate from the "Georgian Dream" coalition, talked about his vision on the general plan in his pre-election programme. According to the programme, the current general plan should be updated qualitatively to make it more viable and relevant to modern approaches. The programme includes new regulations for issues like green public spaces, the obligation for planting as a part of the issuing of construction permits, the obligation for the construction of a relevant number of parking garages as a part of construction, issues related to Tbilisi’s urban historical-cultural heritage and others.
Tbilisi City Council made a decision about the approval of a general plan for the capital city’s prospective development on 5 June 2009. Prior to that, the general development plan of Tbilisi was developed in 1971 and has not changed since then. According to the City Council of Tbilisi, this abovementioned plan was adopted after two years of work. Changes to the general plan were made periodically.
Of these documents, 12 have been changed since the ruling majority and the chairman of the City Council were changed. In the case of his winning the elections, Davit Narmania stated that "an effective document should be adopted." It is, however, difficult to say whether or not this will be an absolutely new general plan or if changes will be made to the current plan adopted in 2009.
Accordingly, FactCheck concludes that Davit Narmania’s statement, "It is important that we establish order in terms of city development and elaborate a construction plan for the capital city. There has only been one plan and only a few changes have been made to it. We should adopt an effective document as a general plan for the development of the city," is HALF TRUE.