2014 წლის 4 ივნისს, პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა, ჟურნალისტებთან შეხვედრისას განაცხადა: „პირველად 12 ქალაქის მერი და 60-მდე გამგებელი იქნება პირდაპირი წესით არჩეული საქართველოს მოსახლეობის მიერ. ეს არის წინ გადადგმული ნაბიჯი, რომელიც ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა, დაახლოებით 15-17 ქვეყანამ ჯერ კიდევ ვერ შეძლო“.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული ფაქტით დაინტერესდა და პრემიერის განცხადება გადაამოწმა.
2014 წლის 5 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტმა „ადგილობრივი თვითმმართველობის კოდექსი“ მიიღო. იგი ძალაში 2014 წლის 15 ივნისის თვითმმართველობის არჩევნების შემდეგ შევა. ადგილობრივი თვითმმართველობა მუნიციპალიტეტის დონეზე - თვითმმართველ ქალაქებსა და თვითმმართველ თემებში (მუხლი 3) განხორციელდება. თვითმმართველი ქალაქები უშუალოდ ამავე ორგანული კანონითაა განსაზღვრული. ეს ქალაქებია: თბილისი, რუსთავი, ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, თელავი, ოზურგეთი, ზუგდიდი, გორი, ამბროლაური, მცხეთა და ახალციხე (მუხლი 151 ნაწილი 1).
კოდექსის მიხედვით მუნიციპალიტეტის საკრებულო 4 წლის ვადით, მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე რეგისტრირებული საქართველოს მოქალაქეების მიერ პირდაპირი, საყოველთაო, თანასწორი და ფარული კენჭისყრის საფუძველზე აირჩევა. გამგებელი ან მერი 4 წლის ვადით, პირდაპირი, საყოველთაო, თანასწორი და ფარული კენჭისყრის საფუძველზე აირჩევა (მუხლი 23, 49).
ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ როგორ ირჩევენ ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებს ევროკავშირის ქვეყნებში და პრემიერის განცხადების მეორე ნაწილი გადაამოწმა. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის ქვეყნებში გამგებელიც მერად მოიხსენიება.
ავსტრიაში - მერები (Bürgermeister) საკრებულოს მიერ, ან პირდაპირი წესით აირჩევიან (დამოკიდებულია რეგიონზე).
ბელგიაში - კერძოდ ფლანდრიაში და ბრიუსელში მერებს საკრებულოს წარდგინებით, 6 წლის ვადით, რეგიონული ხელისუფლება ნიშნავს. ვალონიაში მერს ირჩევენ პირდაპირი წესით, მაგრამ საბოლოოდ მას რეგიონული ხელისუფლება ნიშნავს.
ბულგარეთში - მერები (kmet) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით აირჩევიან.
ხორვატიაში - მერები (gradonacelnik) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით აირჩევიან.
კვიპროსში - მერები(dimarchos) პირდაპირი წესით, 5 წლის ვადით აირჩევიან.
ჩეხეთის რესპუბლიკაში - საკრებულო მერს საკრებულოს წევრებიდან, 4 წლის ვადით ირჩევს.
დანიაში - საკრებულო მერებს 4 წლის ვადით ირჩევს.
ესტონეთში - საკრებულო მერებს (vallavanem ან linnapea) ოთხი წლის ვადით ირჩევს.
ფინეთში - საკრებულო მერებს (kunnanjohtaja) განსაზღვრული ან განუსაზღვრელი ვადით ირჩევს, რომელიც არ უნდა აღემატებოდეს საკრებულოს უფლებამოსილების ვადას.
საფრანგეთში - საკრებულო მერებს 6 წლის ვადით ირჩევს
გერმანიაში - მერებს პირდაპირი წესით 4-9 წლამდე ირჩევენ.
საბერძნეთში - მერებს (dimarchos) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით ირჩევენ.
უნგრეთში - მერებს (polgarmester) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით ირჩევენ.
ირლანდიაში - საკრებულო მერებს ყოველ წელს ირჩევს.
იტალიაში - მერები პირდაპირი წესით, 5 წლის ვადით აირჩევიან.
ლატვიაში - მერის ფუნქციას საკრებულოს თავმჯდომარე (priekšdēdētājs) ასრულებს, რომელსაც საკრებულო 4 წლის ვადით, საკრებულოს წევრებიდან ირჩევს.
ლიტვაში - საკრებულო მერს (meras) საკრებულოს წევრებიდან, 4 წლის ვადით ირჩევს.
ლუქსემბურგში - მთავრობა მერებს (bourgmestre) საკრებულოს წევრებიდან, 6 წლის ვადით ირჩევს.
მალტაში - მერი (sindku) საკრებულოს წევრია, რომელმაც არჩევნებში მაჟორიტარული სისტემით ყველაზე მეტი ხმა აიღო.
ჰოლანდიაში - მერს (burgemeester) საკრებულოს წარდგინებით, 6 წლის ვადით ფორმალურად ცენტრალური ხელისუფლება ნიშნავს.
პოლონეთში - მერები (wójt ან burmistrz) პირდაპირი წესით 4 წლის ვადით აირჩევიან.
პორტუგალიაში - მერები (presidente da câmara municipal) 4 წლის ვადით აირჩევიან. მერი წარმოადგენს იმ პარტიული სიის პირველ ნომერს, რომელმაც საკრებულოს არჩევნების დროს ყველაზე მეტი ხმა მიიღო.
რუმინეთში - მერებს პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით ირჩევენ.
სლოვაკეთში - მერებს (starosta ან primator) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით ირჩევენ.
სლოვენიაში - მერებს (zupan) პირდაპირი წესით, 4 წლის ვადით ირჩევენ.
ესპანეთში - მერი (alcalde ან president) საკრებულოს მიერ, 4 წლის ვადით ირჩევა
შვედეთში - საკრებულო მერს 4 წლის ვადით ნიშნავს.
დიდი ბრიტანეთში - უმეტეს შემთხვევაში, მერებს საკრებულო ირჩევს. თუმცა, გარკვეულ ოლქებში, მერები პირდაპირი წესით აირჩევიან.
როგორც ვხედავთ, ევროკავშირის ქვეყნებს ადგილობრივ დონეზე მერების არჩევის ერთნაირი პრაქტიკა არ აქვთ. ევროკავშირის 11 ქვეყანაში მერებს პირდაპირი წესით ირჩევენ. 3 ქვეყანაში მერი აირჩევა როგორ პირდაპირი წესით, ასევე, ინიშნება საკრებულოს ან ცენტრალური ხელისუფლების მიერ (დამოკიდებულია რეგიონზე). 14 ქვეყანაში მერის პირდაპირი წესით არჩევის პრაქტიკა არ გვხვდება.
ჩვენ ვასკვნით, რომ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „პირველად 12 ქალაქის მერი და 60-მდე გამგებელი იქნება პირდაპირი წესით არჩეული საქართველოს მოსახლეობის მიერ. ეს არის წინ გადადგმული ნაბიჯი, რომელიც ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა, დაახლოებით 15-17 ქვეყანამ ჯერ კიდევ ვერ შეძლო,“ არის სიმართლე.
„პირველად, 12 ქალაქის მერი და 60-მდე გამგებელი იქნება პირდაპირი წესით არჩეული საქართველოს მოსახლეობის მიერ. ეს არის წინგადადგმული ნაბიჯი, რომელიც ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა, დაახლოებით 15-17 ქვეყანამ, ჯერ კიდევ ვერ შეძლო“

Prime Minister Irakli Gharibashbili, stated the following at his meeting with journalists on 4 June 2014: “For the first time, 12 city mayors and up to 60 gamgebelis will be directly elected by the Georgian population. This is a step forward which has not yet been achieved by approximately 15-17 EU Member States.”
FactCheck got interested in this fact and verified the Prime Minister’s statement.
The Parliament of Georgia adopted the Local Self-Government Code on 5 February 2014. It will enter into force after the municipal elections of 15 June 2014. At the municipal level, local self-government will be implemented in self-governing cities and self-governing communities. Self-governing cities are defined by the same Organic Law. These cities are the following: Tbilisi, Rustavi, Kutaisi, Poti, Batumi, Telavi, Ozurgeti Zugdidi, Gori, Ambrolauri, Mtskheta and Akhaltsikhe.
According to the Code, the Municipal Council will be elected by the citizens registered on the territory of a municipality through direct, universal, equal and secret suffrage. The governor or the mayor will be elected for a four-year term by direct, universal, equal and secret suffrage.
FactCheck also wondered how self-government bodies are elected in EU Member States and verified the second part of the Prime Minister’s statement. It is noteworthy that governors (gamgebelis) in EU Member States are also referred to as mayors.
Austria- The mayor (Bürgermeister) is elected either by the municipal council or by direct universal suffrage depending on the region.
Belgium- In Flanders and Brussels, the mayor is appointed by the regional government at the recommendation of a municipal council for a six-year mandate. In Wallonia, the mayor is directly elected by the population after which he/she is also appointed by the regional government.
Bulgaria- The mayor is elected by direct universal suffrage for a four-year term.
Croatia- The mayor (gradonacelnik) is elected by direct universal suffrage for a four-year term.
Cyprus- The mayor (dimarchos) is elected by direct universal suffrage for a five-year mandate.
Czech Republic- The mayor is elected by and from within the municipal council for a four-year mandate.
Denmark- The mayor is elected for four years by the municipal council.
Estonia-The mayor (vallavanem or linnapea) is appointed by the municipal council for a four-year term.
Finland- The mayor (kunnanjohtaja) is elected by the municipal council for a fixed or indefinite term of office which should not exceed the municipal council’s term of office.
France- The mayor is elected for six years by the municipal council.
Germany- The mayor is elected by direct universal suffrage for a mandate that can vary from four to nine years.
Greece- The mayor (dimarchos) is elected by direct universal suffrage for a period of four years.
Hungary- The mayor (polgarmester) is elected by direct universal suffrage for a period of four years.
Ireland- The mayor is elected every year by borough or town council members.
Italy- The mayor is elected by direct universal suffrage for a period of 5 years.
Latvia- The chairman of the local council (priekšdēdētājs) carries out the duties of the mayor, who is elected by and from within the local council for a four-year term.
Lithuania- The mayor is elected by and from within the local council for four years.
Luxembourg- The mayor is designated by the national government from among the municipal council members for a six-year mandate.
Malta- The mayor (sindku) is the local council member who has received the highest number of votes within the political party that got the overall majority during the local election.
Netherlands- The mayor (burgemeester) is formally appointed for a six-year mandate by the national government at the proposal of the local council.
Poland- The mayor (wójt or burmistrz) is elected by direct universal suffrage for a four-year term.
Portugal- The mayor (presidente da câmara municipal) is elected for a four-year mandate. The mayor is the electoral candidate having headed the list with the most votes during the municipal council elections.
Romania- The mayor is elected by direct universal suffrage for a four-year mandate.
Slovakia- The mayor is elected by direct universal suffrage for a four-year mandate.
Slovenia- The mayor (zupan) is elected by direct universal suffrage for a four-year mandate.
Spain- The mayor (alcalde/president) is appointed by and from within the local council for a four-year mandate.
Sweden- The mayor is appointed for a period of four years by the municipal assembly.
United Kingdom- In most cases, the mayor is appointed by the municipal council. However, in some districts, mayors are elected by direct suffrage.
As we can conclude, EU Member States do not have the same practice in terms of electing mayors at the local level. The mayors are elected by direct suffrage in 11 EU Member States. The mayor is either directly elected or appointed by the municipal council or the central government (depending on the region). The mayors are not directly elected in 14 EU Member States.
We conclude that Prime Minister Irakli Gharibashvili’s statement,“For the first time, 12 city mayors and up to 60 gamgebelis will be directly elected by the Georgian population. This is a step forward which has not yet been achieved by approximately 15-17 EU Member States,” is TRUE.
“For the first time, 12 city mayors and up to 60 gamgebelis will be directly elected by the Georgian population. This is a step forward which has not yet been achieved by approximately 15-17 EU Member States.”