მიმდინარე წლის 3 მაისს, იმერეთის რეგიონში მედიკოსებთან გამართულ შეხვედრაზე პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ჯანდაცვის სფეროში მიმდინარე სიახლეებზე ისაუბრა. „უკვე მომავალი თვიდან ჩვენ ვგეგმავთ სოფლის ექიმებს გავუზარდოთ ხელფასები 30%-ით, ასევე ექთნებს… ჩვენ ვგეგმავთ კლინიკების მშენებლობას უახლოეს მომავალში. ასევე რაიონებში არსებული კლინიკების რეაბილიტაციას და მათ აღჭურვას თანამედროვე სამედიცინო აპარატურით. ასევე, ჩვენ დავიწყეთ ამბულატორიების მშენებლობა და წლის ბოლომდე 82 ამბულატორია აშენდება“, განაცხადა პრემიერ-მინისტრმა.
ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტე გადაამოწმა.
სოფლის ექიმის სახელმწიფო პროგრამა  მიზნად ისახავს პირველადი ჯანდაცვის მომსახურებაზე მოსახლეობის გეოგრაფიული და ფინანსური ხელმისაწვდომობის გაზრდას.  სოფლის ექიმის პროგრამის მოსარგებლეებია სოფლად მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები და სპეცდაფინანსებაზე მყოფ დაწესებულებებში რეგისტრირებული მოსახლეობა.
სოფლის ექიმი მოსახლეობისათვის ამბულატორიული სამედიცინო მომსახურების მიწოდებას ახორციელებს. ის ასევე უზრუნველყოფს გადაუდებელი ამბულატორიული მომსახურებისათვის აუცილებელი მედიკამენტების და სამედიცინო დანიშნულების საგნების პაციენტისთვის მიწოდებას. სოფლის ექიმის პროგრამით გათვალისწინებული მომსახურება თანაგადახდას პაციენტის მხრიდან არ ითვალისწინებს.
სოფლის ექიმი აღნიშნული მომსახურეობისთვის ყოველთვიურად 500 ლარს, ხოლო ექთანი 350 ლარს იღებდა. საქართველოს მთავრობის 2012 წლის 15 მარტის N92 დადგენილების თანახმად, სოფლის ექიმის მომსახურეობის მიმწოდებლები კერძო ოპერატორი კომპანიები (სამედიცინო სადაზღვეო ორგანიზაციები) იყვნენ. საქართველოს მთავრობის 2012 წლის 7 მაისის N165 დადგენილების ფარგლებში, სოფლის ექიმის მომსახურეობის თანადაფინანსების პრინციპი განისაზღვრა. 2012 წელს სადაზღვეო ორგანიზაციების (თავის სადაზღვეო რაიონებში) წილი თანადაფინანსებაში 25%-ს შეადგენდა. ამავე დადგენილების თანახმად 2013 წელს მათი წილი თანადაფინანსებაში - 50%, 2014 წელს - 75%, და 2015 წელს კი - 100% უნდა ყოფილიყო.
მოგვიანებით, დაფინანსების სისტემაში ცვლილებები შევიდა. 2013 წლის 31 დეკემბრის საქართველოს მთავრობის N397 დადგენილების თანახმად, მიმდინარე წლის პირველი იანვრიდან დაფინანსების არსებული მოდელი შეიცვალა და სოფლის ექიმის პროგრამით განსაზღვრული მომსახურეობა სრულად ფინანსდება სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს მიერ.
ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 1 მაისიდან სოფლის ექიმების და ექთნების მომსახურეობის დაფინანსება 30%-ით გაიზარდა. შესაბამისად, სოფლის ექიმის მომსახურეობის ღირებულება თვეში 650 ლარს, ხოლო ექთნის 455 ლარს შეადგენს. ამასთან, სამინისტრო უზრუნველყოფს სოფლის ექიმებისთვის სამედიცინო დოკუმენტაციის და „ექიმის ჩანთის“ ცენტრალიზებულ შესყიდვას (ექიმის ჩანთა მოიცავს ამბულატორიული მომსახურეობისთვის აუცილებელ მედიკამენტებს და სამედიცინო დანიშნულების საგნებს). ამასთან, სოფლის ექიმები განახლებისთვის საჭირო მედიკამენტებს შეღავათიან ფასებში შეისყიდიან.
სოფლის ექიმი კერძო პირია, რომელიც ხშირ შემთხვევაში არცერთი ამბულატორიების თანამშრომელს არ წარმოადგენს. მათ თავიანთი ხელფასიდან უწევთ როგორც იჯარის, ასევე კომუნალური გადასახადების გადახდა. სამინისტროს ინფორმაციით სოფლის ექიმები უახლოეს მომავალში ამბულატორიების თანამშრომლები გახდებიან, შესაბამისად ისინი იჯარის და კომუნალური გადასახადისგან გათავისუფლდებიან.
ჩვენ ასევე დავინტერესდით პრემიერის განცხადების იმ ნაწილით, რომელიც ინფრასტრუქტურულ გეგმებს შეეხებოდა. ამბულატორიების მშენებლობა საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 26 აგვისტოს განკარგულების შესაბამისად განისაზღვრა.  ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, წლის ბოლომდე 82 ამბულატორია აშენდება. ამ ეტაპზე, 19 სოფელში ამბულატორიების მშენებლობა/მოწყობა დასრულებულია, სამშენებლო სამუშაოები კი 63 სოფელში მიმდინარეობს.
ამასთან, როგორც ჯანდაცვის სამინისტროში განგვიმარტეს, სოფელ ტყვიავში გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების კლინიკის მშენებლობა/მოწყობა მიმდინარეობს. ასევე, ზუგდიდის  მუნიციპალიტეტში, სოფელ რუხში იგეგმება მრავალპროფილური საუნივერსიტეტო კლინიკის მშენებლობა. ამ ეტაპზე აღნიშნული პროექტი მუშავდება. აგრეთვე დაგეგმილია რეგიონებში არსებული იმ საავადმყოფოების ინფრასტრუქტურისა და აღჭურვილობის გაუმჯობესება, რომლებიც სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით არიან დაფუძნებული.
მიმდინარე წლის 1 მაისიდან სოფლის ექიმის მომსახურეობის დაფინანსება 30%-ით გაიზარდა. ამ ეტაპზე სოფლის ექიმის ხელფასი 650 ლარს, ხოლო ექთნის - 455 ლარს შეადგენს. ამასთან, სამინისტრო სოფლის ექიმებს სამედიცინო დოკუმენტაციას და „ექიმის ჩანთას“ (რომელიც ამბულატორიული მომსახურეობისთვის აუცილებელ მედიკამენტებს და სამედიცინო დანიშნულების საგნებს მოიცავს) ერთჯერადად გადასცემს. შემდგომ კი სოფლის ექიმები განახლებისთვის საჭირო მედიკამენტებს შეღავათიან ფასებში შეიძენენ.
ამ ეტაპზე ამბულატორიები 19 სოფელში აშენდა/მოეწყო, სამუშაოები კი  63 სოფელში მიმდინარეობს. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით წლის ბოლომდე 82 ამბულატორია აშენდება.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „მომავალი თვიდან ჩვენ ვგეგმავთ სოფლის ექიმებს გავუზარდოთ ხელფასები 30%-ით, ასევე ექთნებს... ჩვენ დავიწყეთ ამბულატორიების მშენებლობა და წლის ბოლომდე 82 ამბულატორია აშენდება,“ არის სიმართლე.
„მომავალი თვიდან ჩვენ ვგეგმავთ სოფლის ექიმებს გავუზარდოთ ხელფასები 30%-ით, ასევე ექთნებს... ჩვენ დავიწყეთ ამბულატორიების მშენებლობა და წლის ბოლომდე 82 ამბულატორია აშენდება“

Prime Minister Irakli Gharibashvili talked about the news in the health care sector at his meeting with doctors in the Imereti region on 3 May 2014. The Prime Minister stated the following: "We plan to increase the salaries of rural doctors by 30% starting from next month as well as the salaries of nurses. We are planning to construct clinics in the near future as well as rehabilitate clinics in the regions and equip them with modern medical equipment. We also started building dispensaries and 82 dispensaries will be built by the end of the year."
took interest in the Prime Minister’s statement and verified the accuracy of the facts stated by Gharibashvili.
The Rural Doctors’ State Programme aims at increasing the population’s geographical access to and financial affordability of primary health care services. Georgia’s rural population and people registered at specially-funded facilities are the beneficiaries of the Rural Doctors’ State Programme.
Rural-based doctors provide outpatient medical services to the population while also ensuring the provision of necessary medicines and medical goods needed for urgent outpatient services. Services provided by the Rural Doctors’ State Programme do not require co-payment by the patient.
Previously, a rural doctor was receiving GEL 500 monthly for providing the abovementioned services and a nurse was getting GEL 350. According to the Government of Georgia’s Resolution N92 of 15 March 2012, private operator companies (health insurance organisations) were providing rural doctor services. The Government of Georgia’s Decree N165 of 7 May 2012 determined the co-financing principle for rural doctor services. The share of the insurance organisations (in their districts of insurance) in the co-financing was equal to 25% in 2012. According to the same Decree, their share in the co-financing should have been 50% in 2013, 75% in 2014 and 100% in 2015.
Later, amendments were made to the funding system. According to the Government of Georgia’s Decree N397 of 31 December 2013, the current model of financing has been changed since 1 January 2014 and the Social Services Agency is financing the services provided by the Rural Doctors’ State Programme.
According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, funding for the services of rural doctors and nurses has increased by 30% since 1 May 2014. Accordingly, the cost for the rural doctor’s services is equal to GEL 650 monthly and GEL 455 for nurses. In addition, the Ministry provides rural doctors with medical documentation and a doctor’s bag (which includes necessary medications for outpatient services and medical goods) as a one-time issue. Subsequently, rural doctors will purchase the necessary medicines for renewing their inventory at favourable prices.
In most cases, rural doctors are private individuals who are not represented as employees of any kind of dispensary. They have to pay rent and utility bills from their own salaries. According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs, rural doctors will become employees of dispensaries in the near future. Accordingly, they will thereafter be exempted from paying rent and utility bills.
also took interest in the part of the Prime Minister’s statement which concerned the infrastructural plans. The construction of dispensaries was determined by the Government of Georgia’s ordinance of 26 August 2013. According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, 82 dispensaries will be built by the end of the year. At this point, dispensaries have been built and equipped in 19 villages and work in this direction is being implemented in 63 villages.
As the Ministry of Labour, Health and Social Affairs explained to FactCheck,
the construction/equipment of an emergency medical care clinic is being implemented in the village of Tkviavi. In addition, the construction of a multi-profiled university clinic is planned in the village of Rukhi in the Zugdidi Municipality. At this stage, the project is under development. Improvement of hospital infrastructure and facilities is also planned for those hospitals which were established with 100% state funding.
Since 1 May 2014 the funding for rural doctor services has increased by 30%. At this point, the salary of a rural doctor is equal to GEL 650 and GEL 455 for nurses. In addition, the Ministry provides rural doctors with medical documentation and a doctor’s bag (which includes necessary medications for outpatient services and medical goods) as a one-time issue. Subsequently, rural doctors will purchase the necessary medicines for renewing their inventory at favourable prices.
At this point, dispensaries have been built and equipped in 19 villages and work in this direction is being implemented in 63 villages. According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, 82 dispensaries will be built by the end of the year.
FactCheck concludes that Prime Minister Irakli Gharibashvili’s statement, "We plan to increase the salaries of rural doctors by 30% from next month as well as the salaries of nurses. We also started building dispensaries and 82 dispensaries will be built by the end of the year," is TRUE.