წლის 1 მაისიდან საქართველოში სტომატოლოგიური კაბინეტებისთვის ახალი რეგულაციები ამოქმედდა. მიმდინარე წლის 12 აპრილს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომ ახალი რეგულაციების შემოღების მიზეზი განმარტა: „სტომატოლოგიური მომსახურების მხრივ საქართველოში სტიქიური სიტუაცია იყო. სტომატოლოგიური კაბინეტის გახსნის მსურველს არანაირი ვალდებულება არ ჰქონდა, რომ ელემენტარულად ეცნობებია ჯანდაცვის სამინისტროსთვის ამ აქტივობის შესახებ. ამის გამო, არ ვიცით საერთოდ რამდენი კაბინეტია საქართველოში, რა პირობებში ახორციელებენ ამ სერვისებს და რამდენად უსაფრთხოა პაციენტისთვის“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა მინისტრის განცხადებით და გადაამოწმა, თუ რა ვალდებულებები ჰქონდა სტომატოლოგიურ კაბინეტებს ჯანდაცვის სამინისტროს წინაშე.
ჩვენ გავეცანით საქართველოს მთავრობის 2010 წლის 22 ნოემბრის N359 დადგენილებას,რომელიც მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის რეგულირების რეგლამენტს წარმოადგენს. ამ დადგენილების მე-7 მუხლის თანახმად, მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის/მომსახურების მიმწოდებელი ვალდებული იყო აღნიშნული საქმიანობის დაწყებისა და დასრულების შესახებ ჯანდაცვის სამინისტროს მმართველობაში შემავალი სსიპ "სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოსთვის" ეცნობებინა. ამავე დადგენილების მე-11 მუხლის თანახმად, შეტყობინების ვალდებულება სტომატოლოგიურ საქმიანობაზე არ ვრცელდებოდა. თუმცა, სტომატოლოგიურ კაბინეტებს სამედიცინო საქმიანობის ტექნიკური რეგლამენტით გათვალისწინებული კონკრეტული პუნქტების შესრულების ვალდებულება მაინც გააჩნდათ. მათ შორის იყო:
- ჰიგიენური ნორმების დაცვა;
- სამედიცინო და სტატისტიკური დოკუმენტაციის წარმოება;
- კაბინეტის ისეთი სამედიცინო პერსონალით დაკომპლექტება, რომელთა სერთიფიკატი და კვალიფიკაცია აკმაყოფილებდა კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს.
ამავე რეგლამენტის თანახმად, სტომატოლოგიური კაბინეტის რენტგენის აპარატით აღჭურვისთვის, სპეციალური ლიცენზია იყო საჭირო, რომელსაც გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო გასცემს.
აქვე აღსანიშნავია, რომ სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს ინფორმაციით, 2005 წლიდან 2014 წლამდე სტომატოლოგიური კლინიკების კონტროლის მექანიზმი არ არსებობდა და შესაბამისად, მათი შემოწმება არ ხორციელდებოდა. სტომატოლოგიური კლინიკების შემოწმება მხოლოდ სასამართლო დავების შემთხვევაში ხდებოდა.
საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 13 თებერვლის N159 დადგენილებით,ზემოთ განხილულ დადგენილებაში ცვლილებები შევიდა. ცვლილებების მიხედვით, სტომატოლოგიურ კაბინეტებს ახალი რეგულაციები დაემატა. 2014 წლის 1 მაისიდან სტომატოლოგიური კაბინეტების მფლობელებს გარკვეული ვალდებულებები დაეკისრათ. კერძოდ, სტომატოლოგიური კაბინეტები ვალდებულნი გახდნენ მოეწყოთ შესაბამისი პანდუსები შშმ (შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე) პირთა უსაფრთხო გადაადგილებისთვის. ასევე, სტომატოლოგიური კაბინეტის ფართობი, ერთი ძირითადი სტომატოლოგიური სავარძლის არსებობის შემთხვევაში, უნდა იყოს არანაკლებ 14მ2, ხოლო ყოველ დამატებით სავარძელზე კი არანაკლებ 7მ2-ით უნდა იზრდებოდეს.
ამასთან, გაუქმდა მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის რეგლამენტის მე-11 მუხლი, რომელიც სტომატოლოგიურ კაბინეტებს საქმიანობის დაწყების ან დასრულების შესახებ შესაბამის უწყებაში შეტყობინების გაკეთების ვალდებულებისგან ათავისუფლებდა. შესაბამისად, ამჟამად სტომატოლოგიური კაბინეტი, როგორც მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო მომსახურეობის მიმწოდებელი, ვალდებულია თავისი საქმიანობის დაწყების ან დასრულების შესახებ, სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს აცნობოს. მოქმედ სტომატოლოგიურ კაბინეტებს თავიანთი საქმიანობის შესახებ სააგენტოსთვის 2014 წლის 1 მაისამდეუნდა ეცნობებინათ.
რაც შეეხება კონტროლის მექანიზმებს, სახელმწიფო რეგულირების სააგენტომ მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის შემოწმება წელიწადში ერთხელ (შერჩევითი კონტროლის სახით) უნდა განახორციელოს.კანონმდებლობასთან შეუსაბამობის აღმოჩენის შემთხვევაში, სააგენტო ვალდებულია თავისი კომპეტენციის ფარგლებში, სტომატოლოგიურ კლინიკას სათანადო კონსულტაცია გაუწიოს და ხარვეზის აღმოსაფხვრელად გონივრული ვადა განუსაზღვროს, შემდგომში კი ის კვლავ გადაამოწმოს.
მეტი ინფორმაციისთვის, ჩვენ სსიპ "სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოს" კონტროლის დეპარტამენტს დავუკავშირდით. როგორც გავარკვიეთ, შერჩევითი კონტროლის შედეგად, იმ სტომატოლოგიურ კაბინეტებს, რომლებიც არ აკმაყოფილებენ მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის რეგლამენტის მოთხოვნებს, პირველ ჯერზე მითითებები და ხარვეზების გამოსასწორებელი ვადა მიეცემათ, რომელიც 1-დან 3 თვემდე მერყეობს. მეორე ჯერზე, ისინი 200-დან 500 ლარამდე დაჯარიმდებიან. ხოლო, აღნიშნული ხარვეზების მესამედ აღმოჩენის შემთხვევაში, მათ სამმაგი ჯარიმა დაეკისრებათ. თუ ამის შემდეგ დარღვევები კვლავ არ იქნება გამოსწორებული, კაბინეტი შესაძლოა საერთოდ გაუქმდეს.
აქვე აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის 1 მაისიდან სტომატოლოგიური კაბინეტების შემოწმება უნდა დაწყებულიყო, რომელსაც სარეკომენდაციო ხასიათი ექნებოდა. თუმცა, როგორც გავარკვიეთ, ეს პროცესი ჯერჯერობით არ დაწყებულა. ჩვენ ეს ინფორმაცია კონტროლის დეპარტამენტშიც გადავამოწმეთ. დეპარტამენტის წარმომადგენლის განმარტებით, ამ ეტაპზე სტომატოლოგიური კაბინეტების შემოწმების გრაფიკი დგინდება და სარეკომენდაციო ხასიათის მონიტორინგი უახლოეს მომავალში დაიწყება.
საქართველოს სტომატოლოგთა ასოციაცია სარეკომენდაციო პაკეტზე მუშაობს, რომელიც ერთგვარი გაიდლაინი იქნება სტომატოლოგიური კლინიკებისთვის. სარეკომენდაციო პაკეტი სტომატოლოგიური განათლების, სტომატოლოგიური დაწესებულებების ინსტიტუციონალური და სანიტარულ-ჰიგიენური მოწყობის საკითხებს შეეხება.
ჩვენ სტომატოლოგთა ასოციაციის ხელმძღვანელს, ქეთევან გოგილაშვილს დავუკავშირდით. მისი განმარტებით, სტომატოლოგთა ასოციაცია იზიარებს სამინისტროს პოზიციას რეგულაციების არსებობასთან დაკავშირებით. თუმცა არსებობს პრობლემატური საკითხები, სტომატოლოგიური კლინიკების ნაწილისთვის პრობლემური გახდა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებისთვის პანდუსების დამონტაჟება. ამის მიზეზი კი ის გახლავთ, რომ 2010 წლის დადგენილებით სტომატოლოგიური სერვისის მიმწოდებლებს აღნიშნული ვალდებულება არ მოეთხოვებოდათ. სტომატოლოგიური კლინიკების ნაწილი გაიხსნა მრავალსართულიანი შენობების ზედა სართულებზეც - იმ შენობებში, სადაც ლიფტი არ არის, რაც რიგ შემთხვევებში გარემოს ადაპტირების საშუალებას პრაქტიკულად არ იძლევა. სტომატოლოგთა ასოციაციამ სამინისტროს შემდეგი მოთხოვნით მიმართა: „უნივერსალური გარემო-პირობები მოეთხოვებოდეს ყველა იმ კლინიკას, რომელიც ტექნიკური რეგლამენტის ამოქმედების შემდეგ გაიხსნება, ხოლო არსებული კლინიკებისთვის პანდუსების დამონტაჟების საკითხის განხილვა მოხდეს ინდივიდუალურად“.
სტომატოლოგიური კლინიკების უმეტესი ნაწილისთვის ყველაზე დიდი პრობლემა ის ფართობია (14მ2+7მ2), რომელიც მათ ახალი რეგულაციებით მოეთხოვებათ. ჯანდაცვის სამინისტროს ინფორმაციით, სტომატოლოგიური კაბინეტებისთვის ანალოგიური ფართობის მოთხოვნა ჯერ კიდევ 2002 წლის დადგენილებითიყო განსაზღვრული. აღნიშნული დადგენილება 2005 წლის 1 სექტემბრიდან გაუქმდა. ამ საკითხთან დაკავშირებით, ჩვენ სტომატოლოგთა ასოციაციის პოზიციითაც დავინტერესდით. ასოციაციის ხელმძღვანელის თქმით, „2002 წლის დადგენილების გაუქმების შემდეგ, სტომატოლოგიური კლინიკების ნაწილი დასავლეთის ქვეყნების სხვადასხვა სტანდარტების შესაბამისად გაიხსნა, სადაც, როგორც წესი, მინიმალური ფართი საშუალოდ 10 -12 კვ.მ–ს წარმოადგენს. აღნიშნულიდან გამომდინარე, სტომატოლოგიური კლინიკების ნაწილი 14 კვ.მ ფართობის მოთხოვნას ვერ აკმაყოფილებს. სტომატოლოგთა ასოციაციის სამუშაო ჯგუფი შეისწავლის საქართველოს სტომატოლოგიურ ბაზარზე არსებული კლინიკების მდგომარეობას და მოამზადებს რეკომენდაციას, რომელიც ერთი მხრივ მორგებული იქნება საქართველოში არსებულ რეალობას და მეორე მხრივ, მსოფლიოში აღიარებულ თანამედროვე სტანდარტებს“.
რამდენად გაიზიარებს ჯანდაცვის სამინისტრო სტომატოლოგთა ასოციაციის რეკომენდაციებს, ამ ეტაპზე ამის თქმა რთულია და მომავალში გაირკვევა.
მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის რეგლამენტის თანახმად, მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის მიმწოდებელებს ვალდებულება ჰქონდათ, თავიანთი საქმიანობის დაწყების ან დასრულების შესახებ სამედიცინო საქმიანობის სახელმწიფო რეგულირების სააგენტოსთვის ეცნობებინათ. 2014 წლის 13 თებერვლამდე ეს ვალდებულება სტომატოლოგიურ საქმიანობა/მომსახურეობაზე არ ვრცელდებოდა. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ჯანდაცვის სამინისტროს ზუსტი სტატისტიკა, თუ რამდენი სტომატოლოგიური კაბინეტი არსებობდა ქვეყანაში, ვერ ექნებოდა.
2014წლის 13 თებერვალს მაღალი რისკის შემცველი სამედიცინო საქმიანობის რეგლამენტში შესული ცვლილებების თანახმად, სტომატოლოგიური კაბინეტების მფლობელებს, 2014 წლის 1 მაისამდე სააგენტოში თავიანთი საქმიანობის შესახებ განაცხადი უნდა გაეკეთებინათ. ამასთან, რეგლამენტის თანახმად, სტომატოლოგიური საქმიანობა მიმდინარე წლის 1 მაისიდან შერჩევით კონტროლს დაექვემდებარა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით სერგეენკოს განცხადება: „სტომატოლოგიური კაბინეტის გახსნის მსურველს არანაირი ვალდებულება არ ჰქონდა, რომ ჯანდაცვის სამინისტროსთვის ამ აქტივობის შესახებ ეცნობებინა. ამის გამო, არ ვიცით საერთოდ რამდენი კაბინეტია საქართველოში“, არის სიმართლე.

New regulations have been enacted for dental offices in Georgia since 1 May 2014. Davit Sergeenko, Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, explained the reasons for introducing the new regulations: ”We had a severe situation in Georgia in terms of our dental service. Anyone opening a dental office had no obligation to report about this activity to the Ministry of Health. That is why we do not know the number of dental offices in Georgia,
the conditions under which their services are carried out and how safe they are for the patients.”
FactCheck took interest in the Minister’s statement and verified the kinds of obligations the dental offices have to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs.
We reviewed the Government’s Decree N359 of 22 November 2010 which comprises a regulation for high-risk medical activities. According to Article 7 of this Decree, the provider of high-risk medical services was required to report to the LEPL State Regulation Agency for Medical Activities under the Ministry of Labour, Health and Social Affairs about the commencement and the end of high-risk medical service activity. According to Article 11 of the Decree, the reporting obligation did not apply to dental services. The dental offices were, however, obliged to follow prescribed technical regulations for the conducting of medical activity. These regulations included the following:
• Ensuring hygienic norms
• Managing medical and statistical documentation
• Recruiting medical personnel who meet the qualification requirements set by the legislation.
According to the list of regulations, a special licence was required for equipping dental offices with x-rays issued by the Ministry of Environment Protection and Natural Resources.
Of note is that according to the LEPL State Regulation Agency for Medical Activities, no control mechanism for dental offices existed from 2005 until 2014 and, therefore, no checking or monitoring of these facilities was conducted. The only times dental offices were checked during cases of litigations.
According to the Georgian Government’s Decree N159 of 13 February 2014, amendments were made to the abovementioned Decree N359 of 22 November 2010. According to these amendments, new regulations were added for dental offices. Certain obligations were imposed upon the owners of dental offices dating from 1 May 2014. In particular, the offices were obliged to install access ramps for the safe movement of people with disabilities. In addition, dental office space in case of a one-chair office was to be at least 14 m2 with 7 m2
more required for each additional dental chair.
In addition, Article 11 of the regulation for high-risk medical activity was annulled which exempted dental offices from reporting to a relevant agency about the commencement or end of their activities. Accordingly, the dental office as a provider of high-risk medical service is obliged to report to the State Regulation Agency for Medical Activities about the commencement or end of its activities. Current dental offices had until a 1 May 2014 deadline to report about their activities to the State Regulation Agency for Medical Activities.
As for control mechanisms, the State Regulation Agency for Medical Activities must check the high-risk medical activity once per year (as a selective control). In the case of non-compliance with the legislation, the Agency is obliged within its competences to provide appropriate consultation to the dental office, determine a reasonable period of time for correcting the problems and then inspect it once again.
For further information FactCheck
contacted the Control Department of LEPL State Regulation Agency for Medical Activities. According to what we found out, for the first time a dental office does not comply with the requirements of the regulations for high-risk medical activities as determined by the selective control process, the office will be given both instructions and a period of time for correcting the problems (the time period varies from one month to three months). For a second incidence of non-compliance with the requirements of the regulations, the office will be fined GEL 200-500. In the case of a third-time offence, the fine becomes tripled.
Of note is that the checking of dental offices was to have started from 1 May 2013 with this process having an advisory nature. However, as we found out, this has not yet started. We also checked this information with the Control Department of the LEPL State Regulation Agency for Medical Activities. According to the explanation provided to us by a representative, the inspection schedule for dental offices is currently being determined with advisory monitoring to begin in the near future.
The Georgian Stomatologys Association is working on a recommendation package which will be a type of guideline for dental offices. The recommendation package will include the issues of dental education and the institutional and sanitary-hygienic setting-up of dental offices.
contacted Ketevan Gogilashvili, Head of the Georgian Stomatologys Association. According to her, the Association shares the Ministry’s position about the regulations. However, problematic issues do exist. For some dental offices, the installing of access ramps constitutes a problem. Owing to the fact that this obligation was not imposed upon providers of dental services according to the Decree of 2010. A good portion of dental offices were opened on upper floors of multi-storey buildings which do not have elevators and which leave no possibility for adapting to the physical conditions. The Georgian Stomatologys Association proposed the following to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia: "Universal physical conditions should be required for all dental offices which will open for business after the enactment of the technical regulations. The installing of ramps for currently operating dental offices should be discussed individually."
The biggest problem for the majority of dental offices is the space (14 m2+ 7 m2) which is required according to the new list of regulations. According to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs, the Decree of 2002 determined the requirement for this size of space. This Decree was cancelled on 1 September 2005. FactCheck took interest in the position of the Director of the Georgian Stomatologys Associations who stated: "After the annulment of the Decree of 2002, a part of the dental offices were opened in compliance with different standards of Western countries where the minimum area is equal to 10-12 m2 on average. Therefore, a good part of the offices do not meet the space requirement of 14 m2.
The working group at the Association will study the situation of dental offices on the Georgian market and prepare a recommendation which will be adjusted to the Georgian reality, on one hand, and to the world’s now modern standards, on the other."
At this point it is difficult to tell whether or not the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia will take recommendations of the Georgian Stomatologys Association into account. This will be determined in the future.
According to the regulation for high-risk medical activity, providers of high-risk medical services were obliged to report about the commencement and end of their activities to the State Regulation Agency for Medical Activities. This obligation did not apply to the dental activity/service until 13 February 2014. Therefore, the Ministry of Labour, Health and Social Affairs does not have exact statistics about the number of dental offices in Georgia.
According to the amendments made to the regulation for high-risk medical activity of 13 February 2014, the owners of dental offices had a deadline of 1 May 2014 to report about their activities to the State Regulation Agency for Medical Activities. In addition, according to the regulation for high-risk medical activity, dental activity has fallen under the process of selective control and monitoring since 1 May 2014.
FactCheck concludes that the statement by Davit Sergeenko, "Anyone opening a dental office had no obligation to report about this activity to the Ministry of Health. That is why we do not know the number of dental offices in Georgia," is TRUE.