2014 წლის 11 აპრილს, საგამოფენო ცენტრ „ექსპოჯორჯიაში“ მე-16 საერთაშორისო ტურისტული გამოფენა გაიხსნა. გამოფენაზე სიტყვით გამოსვლისას, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: „2013 წელს ვიზიტორების რიცხვის 22%-იანი ზრდა იყო. 5.4 მილიონი ვიზიტორი ეწვია საქართველოს და ამ მონაცემით ჩვენ ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი გვაქვს ევროპაში“.
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2013 წელს საქართველოს 5 365 356 ვიზიტორი ეწვია, 2012 წელს კი მათი რაოდენობა 4 428 221 იყო. 2013 წელს ვიზიტორთა რიცხვი 937 135-ით, ანუ 21.2%-ით გაიზარდა. საქართველოში შემოსული უცხო ქვეყნის მოქალაქეების 88% მეზობელი სახელმწიფოებიდან (თურქეთი, აზერბაიჯანი, სომხეთი, რუსეთი) არის, ხოლო 12% კი - მსოფლიოს სხვა დანარჩენი ქვეყნებიდან. აღსანიშნავია, რომ ყველაზე მეტი ვიზიტორი საქართველოს თურქეთიდან სტუმრობდა, რაც ვიზიტორთა მთლიანი რაოდენობის 28%-ია. რუსეთის ფედერაციიდან შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა კი წინა, 2012 წლის მონაცემებთან შედარებით 49%-ით არის გაზრდილი და საერთო რაოდენობის 14%-ს შეადგენს.
იმის გასარკვევად, თუ რა ადგილი უჭირავს საქართველოს ვიზიტორების ზრდის მიხედვით ევროპაში, ჩვენ გაეროს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის 2013 წლის ანგარიში (World Tourism Barometer, January 2014) მოვიძიეთ. აღნიშნული დოკუმენტის მიხედვით, ვიზიტორების ზრდის 21.2%-იანი მაჩვენებლით საქართველო მოწინავე ქვეყანაა ევროპაში. 2013 წელს, ვიზიტორთა რაოდენობის პროცენტული ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლის მქონე ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების სია შემდეგნაირად გამოიყურება:
ზემოთ მოცემული გრაფიკიდან ჩანს, რომ საქართველო რეგიონში მეორე ადგილს იკავებს და 0.7%-ით მხოლოდ ყაზახეთს ჩამორჩება.
ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, თუ როგორი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა გასულ წლებში საქართველოში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობა. როგორც ზემოთ მოცემული გრაფიკი 1-დან ჩანს, 2006 წლიდან დღემდე ვიზიტორთა რაოდენობა ყოველწლიურად იზრდება. ნიშანდობლივია, რომ 2008 წლის მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის დროს, როდესაც მსოფლიო მასშტაბით ტურისტული აქტივობები შენელდა, საქართველოში ვიზიტორთა რაოდენობა 23%-ით გაიზარდა. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის 2013 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველოს ბოლო 5 წლის მანძილზე, ევროპის დანარჩენ ქვეყნებთან შედარებით, ვიზიტორთა რაოდენობის ზრდის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს.
აქვე აღსანიშნავია, რომ მიუხედავად მაღალი პროცენტული ზრდისა, ვიზიტორების რაოდენობა საქართველოში ბევრ სხვა ქვეყანასთან შედარებით ჯერ კიდევ დაბალია. შესაბამისად, პროცენტული ზრდის მაჩვენებელთან ერთად მიზანშეწონილია ვიზიტორთა რაოდენობის და ზრდის აბსოლუტური მონაცემის განხილვაც. მაგალითისთვის, ჩვენ საფრანგეთისა და საქართველოს შესაბამისი მონაცემები ავიღეთ. 2012 წლის მონაცემებით, საქართველოში ვიზიტორთა რაოდენობა წინა წელთან შედარებით 1 605 858-ით გაიზარდა, რამაც პროცენტულ მაჩვენებელში 57%-იანი ზრდა შეადგინა. საფრანგეთმა 2012 წელს სულ 83 მილიონ ვიზიტორს უმასპინძლა, წინა წელს კი ეს რიცხვი 81,6 მილიონი იყო. მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წელს საფრანგეთს 1 400 000-ით მეტი ვიზიტორი ჰყავდა წინა წელთან შედარებით, ვიზიტორთა რაოდენობის პროცენტულმა ზრდამ, მხოლოდ 1.8% შედგინა. როგორც ამ მაგალითიდან ჩანს, შეიძლება ორ ქვეყანაში ვიზიტორთა ზრდის მაჩვენებელი დაახლოებით ერთი და იგივე იყოს, მაგრამ პროცენტულად მათ შორის დიდი განსახვავება დაფიქსირდეს. შესაბამისად, ამა თუ იმ ქვეყნისთვის ვიზიტორების რიცხვის ზრდა პროცენტულ ზრდაზე გაცილებით უფრო მრავლისმეტყველია.
საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის ინფორმაციით, 2013 წელს საქართველოს 5 365 356 ვიზიტორი ეწვია, ვიზიტორთა პროცენტულმა ზრდამ კი 21.2% შეადგინა. ეს მონაცემები ზუსტად ემთხვევა გიორგი კვირკაშვილის მიერ დასახელებულ რიცხვებს.
მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაციის 2013 წლის ანგარიშიდან ჩანს, რომ ვიზიტორების ზრდის პროცენტული მაჩვენებლის მიხედვით, საქართველოს ყველაზე მაღალი შედეგი აქვს ევროპაში, ხოლო ევროპასა და ცენტრალური აზიის რეგიონში კი 0.7%-ით მხოლოდ ყაზახეთს ჩამოუვარდება.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება: „2013 წელს ვიზიტორების რიცხვის 22%-იანი ზრდა იყო. 5.4 მილიონი ვიზიტორი ეწვია საქართველოს და ამ მონაცემით ჩვენ ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი გვაქვს ევროპაში“, არის სიმართლე.
"2013 წელს ვიზიტორების რიცხვის 22%-იანი ზრდა იყო. 5.4 მილიონი ვიზიტორი ეწვია საქართველოს და ამ მონაცემით ჩვენ ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი გვაქვს ევროპაში"

On 11 April 2014 the 16th International Tourism Exhibition was opened at the Expo Georgia exhibition centre. Delivering a speech at the exhibition, the Minister of Economy and Sustainable Development, Giorgi Kvirikashvili, stated: “In 2013, the number of visitors grew by 22%. A total of 5.4 million visitors came to Georgia and with this indicator we hold one of the leading positions in Europe.”
According to the information provided by the Georgian National Tourism Administration, a total of 5,365,356 visitors came to Georgia in 2013 whereas in 2012 their number totalled 4,428,221. Accordingly, in 2013 the number of visitors increased by 937,135; that is, by 21.2%. Citizens of neighbouring countries (Turkey, Azerbaijan, Armenia and Russia) accounted for 88% of the total number of foreign visitors to Georgia with the remaining 12% comprising visitors from other countries. It is worth noting that the largest share of foreign visitors to Georgia came from Turkey and accounted for 28% of the total number of visitors. In 2013, the number of visitors from the Russian Federation showed an upturn of 49% as compared to the indicator of 2012 and amounts to 14% of the overall number of visitors to Georgia.
In order to establish Georgia’s ranking in Europe based upon the number of visitors, we studied the 2013 report of the United Nations World Tourism Organisation (World Tourism Barometer, January 2014). In line with this document, Georgia is the foremost country in Europe with its growth of 21.2% in the number of visitors.
The following graph depicts the list of countries in Europe and Central Asia that had the highest growth rates in the number of visitors in 2013.
The graph shown above reveals that Georgia occupies the second position in the region being surpassed by 0.7% solely by Kazakhstan.
FactCheck also inquired about the growth tendency observed in the number of visitors entering Georgia in the past years. As can be gathered from Graph 1, the number of visitors grew each year starting from 2006. It is of special note that during the economic crisis of 2008, when touristic activities declined all over the world, the number of visitors to Georgia increased by 23%. In line with the 2013 report of the Georgian National Tourism Administration, in the course of the last five years Georgia had the highest growth rates of the number of visitors in Europe. It should also be mentioned that despite the high percentage of growth, the number of visitors to Georgia is still far lower than in many other countries of the world. Therefore, along with the percentage of growth, it is advisable to take into account the number of visitors and the absolute indicator of growth. For an illustration we can consider the indicators of France in comparison to those of Georgia. In 2012, the number of visitors to Georgia grew by 1,605,858 as compared to the previous year amounting to a 57% growth. France hosted a total of 83 million visitors in 2012 whereas in the preceding year the same indicator equalled 81.6 million. Although France had 1,400,000 more visitors in 2012 than in 2011, the percentage growth amounted to only 1.8%. As becomes evident from this illustration, the absolute growth of the number of visitors may be roughly equal in two countries but the difference in percentages can be quite substantial. Therefore, the rise in the number of visitors to a country tells us much more than the percentage of growth.
In line with the information of the Georgian National Tourism Administration, a total of 5,365,356 visitors entered Georgia in 2013 marking a growth of 21.2%. These indicators precisely correspond to the figures indicated by Giorgi Kvirikashvili.
In accordance with the 2013 report of the United Nations World Tourism Organisation, with the growth indicator of 21.2% Georgia holds the highest position in Europe while in the region of Europe and Central Asia Georgia is surpassed only by Kazakhstan by 0.7%.
FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement: “In 2013, the number of visitors grew by 22%. A total of 5.4 million visitors came to Georgia and with this indicator we hold one of the leading positions in Europe,” is TRUE.
“In 2013, the number of visitors grew by 22%. A total of 5.4 million visitors came to Georgia and with this indicator we hold one of the leading positions in Europe.”