„გასულ წელს, მთავრობამ აიღო ვალდებულება და ეს ვალდებულება სრულად შეასრულა, ვგულისხმობ მოსამართლეების ხელფასების მატებას 70-80%-ით, ასევე მოსამართლეთა აპარატის თანამშრომელთა ხელფასების მატებას, რამაც ძალიან დადებითი ეფექტი იქონია სასამართლოზე. ბოლო 5 წლის განმავლობაში პრაქტიკულად არ მომხდარა მოსამართლეთა ხელფასების მატება“.
ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადებაში მოყვანილი ფაქტების სიზუსტით დაინტერესდა.
საქართველოში მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურებას „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონი და „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ“კანონი განსაზღვრავს. ამასთან, საერთო სასამართლოების დაფინანსება სახელმწიფო ბიუჯეტის სახსრებით ხორციელდება.
სხვა საჯარო მოხელეების მსგავსად მოსამართლის შრომის ანაზღაურება შედგება თანამდებობრივი სარგოსა და დანამატისაგან (მუხ. 69 (1)). თითოეული ინსტანციის მოსამართლისთვის კანონმდებლობა განსხვავებული ოდენობის თანამდებობრივ სარგოს ადგენს, რომელთა შემცირება მოსამართლეთა უფლებამოსილების მთელი ვადის განმავლობაში დაუშვებელია (მუხ. 69 (2)). „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ“ კანონი კი საერთო სასამართლოების (პირველი ინსტანციის, სააპელაციო სასამართლოებისა და უზენაესი სასამართლოს) მოსამართლეთა თანამდებობრივი სარგოების ოდენობას პირდაპირ დადგენილი სახელფასო განაკვეთით განსაზღვრავს.
საქართველოს კანონში, „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ,“ მოსამართლეთა თანამდებობრივ სარგოს ზრდასთან დაკავშირებით რამდენიმე ძირითადი ცვლილება შევიდა. 2005 წლის ცვლილებების შესაბამისად, კანონის ამოქმედებისთანავე ძალადაკარგულად იქნა ცნობილი საქართველოს 1996 წლის 20 სექტემბრის კანონი „საქართველოს უზენაესი სასამართლოს წევრთა შრომის ანაზღაურების თაობაზე“ და საქართველოს პრეზიდენტის 2005 წლის 15 თებერვლის №82 ბრძანებულება „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა თანამდებობრივი სარგოების, თანამდებობრივი სარგოს დანამატებისა და სოციალური დაცვის გარანტიების განსაზღვრის შესახებ“.აღნიშნული ცვლილებების შესაბამისად, ჩამოყალიბდა კანონის ერთიანი სახე –„საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ“. კანონის მიღებიდან დღემდე, მასში ოთხი ძირითადი ცვლილება განხორციელდა.
- 2007 წლის 20 ივნისი;
- 2007 წლის 28 დეკემბერი;
- 2008წლის 19 დეკემბერი;
რომელზეც პრემიერ-მინისტრი საუბრობს, საქართველოს პარლამენტმა 2013 წლის 26 დეკემბერს მიიღო და 2014 წლიდან ამოქმედდა.
შესაბამისად, 2003-2014 წლებში თანამდებობრივი სარგოს ოდენობა შემდეგნაირად გამოიყურება:
თანამდებობა |
სარგო 2003-2005 წლის მონაცემებით |
სარგო 2006-2007 წლის მდგომარეობით |
სარგო 2008 წლის მდგომარეობით |
სარგო 2009-2013 წლის მდგომარეობით |
სარგო 2014 წლის მდგომარეობით |
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარე |
700 |
4 100 |
5 450 |
5 650 |
7 000 |
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის პირველი მოადგილე |
665 |
3 700 |
4 900 |
5 100 |
6 500 |
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე |
630 |
3 400 |
4 600 |
4 800 |
6 300 |
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე |
595 |
3 100 |
4 200 |
4 400 |
6 000 |
სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარე |
4 000 |
5 800 |
სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე |
2 400 |
3 300 |
5 600 |
სააპელაციო სასამართლოს პალატის (კოლეგიის) თავმჯდომარე |
2 100 |
2 700 |
2 900 |
5 300 |
სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე |
1 750 |
2 300 |
2 500 |
5 000 |
რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს თავმჯდომარე |
625 |
რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს კოლეგიის თავმჯდომარე |
1 650 |
2 200 |
4 300 |
რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს მოსამართლე, მაგისტრატი მოსამართლე |
600 |
1 550 |
რეზერვში მყოფი მოსამართლე |
500 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ახალი რედაქციით გათვალისწინებული ცვლილებებით, საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს ნამდვილად მოემატათ თანამდებობრივი სარგო და ისიც ნათელია, რომ 2009-2013 წლების განმავლობაში უცვლელი იყო შრომის ანაზღაურების ოდენობა, რაც თავისთავად გულისხმობს, რომ ბოლო 5 წელია ხელფასები არ გაზრდილა. რაც შეეხება პროცენტულ მაჩვენებელს, ყველაზე დიდი ზრდა სააპელაციო პალატის მოსამართლეთა ხელფასებზე აღინიშნება, რომელიც 38%-დან 100%-მდე მერყეობს. მთლიანობაში კი, საერთო პროცენტული მაჩვენებელის მიხედვით, საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს თანამდებობრივი სარგო 24%-დან 100%-მდე გაეზარდათ.
სარგოს ოდენობა 01.01.2014-მდე |
სარგოს ოდენობა 01.01.2014 შემდეგ |
სარგოს ზრდის პროცენტული მაჩვენებელი |
24 % |
27 % |
31 % |
36 % |
38 % |
70 % |
83 % |
100 % |
84 % |
79 % |
,რაიონული (საქალაქო) სასამართლოს მოსამართლე, მაგისტრატი მოსამართლე |
74 % |
0 % |
გარდა უშუალოდ მოსამართლეთა ხელფასებისა, ირაკლი ღარიბაშვილი მოსამართლეთა აპარატის თანამშრომელთათვის ხელფასების მატების ფაქტზეც საუბრობს. ჩვენ საქართველოს უზენაესი სასამართლოსა და იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შესაბამის უფლებამოსილ პირებთან საუბრისას ეს ფაქტი გადავამოწმეთ და მათ აღნიშნული ინფორმაციის სიზუსტეც დაგვიდასტურეს.
წლიდან ძალაში შევიდა თანამდებობრივი სარგოს მატებასთან დაკავშირებული ცვლილებები საქართველოს კანონში „საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ“. ამ ცვლილებების შესაბამისად, სხვადასხვა ინსტანციის მოსამართლეებს ხელფასები მართლაც მოემატათ. ასევე, თანამდებობრივი სარგოს მატება მოსამართლეთა აპარატის თანამშრომლების ხელფასებზეც დაფიქსირდა. სიმართლეა ისიც, რომ 2009-2013 წლებში მოსამართლეთა ხელფასების ზრდა არ მომხდარა და იგი ბოლო 5 წლის განმავლობაში უცვლელი იყო.
2014წლის ცვლილებების შედეგად, შრომის ანაზღაურების ზრდის საერთო პროცენტული მაჩვენებელი 24%-დან 100%-მდე მერყეობს. ზემოთ მითითებული ხუთი კატეგორიის მოსამართლეებს ხელფასები 24%-დან 38%-მდე მოემატათ, დანარჩენ ექვს კატეგორიას - 70%-დან 100%-მდე. ჩვენ ასევე გამოვთვალეთ პროცენტული ზრდის საშუალო მაჩვენებელი, რის შედეგადაც აღმოჩნდა, რომ ის 59%-ს შეადგენს. შესაბამისად, პრემიერის მიერ დასახელებული 70–80%–ანი ზრდა ბოლომდე არ ემთხვევა რეალურ მონაცემებს.
ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „გასულ წელს, მთავრობამ აიღო ვალდებულება და ეს ვალდებულება სრულად შეასრულა, ვგულისხმობ მოსამართლეების ხელფასების მატებას 70-80%-ით, ასევე მოსამართლეთა აპარატის თანამშრომელთა ხელფასების მატებას, რამაც ძალიან დადებითი ეფექტი იქონია სასამართლოზე. ბოლო 5 წლის განმავლობაში პრაქტიკულად არ მომხდარა მოსამართლეთა ხელფასების მატება“, არის მეტწილად სიმართლე.

On 8 April 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, made the following statement: “Last year, the government pledged and utterly fulfilled a commitment to boost the salaries of judges by 70%-80% as well as that of judicial office staff. It had a very positive impact upon the judicial system. There has been no such precedent for practically the last five years.”
took interest in the aforementioned statement and verified the accuracy of the facts.
The remuneration policy of judges is regulated by the Organic Law of Georgia on Common Law Courts and the Law of Georgia on Remuneration Rates of Common Court Judges. In addition, the court is funded from the state budget.
Similar to that of other public officials, the salary of judges consists of a core salary and additional benefits (Article 9 (1)). The law classifies different salary ranges for judges of each instance that may not be decreased within the whole period of their office (Article 69 (2)) while the Law of Georgia on Remuneration Rates of Common Court Judges defines the remuneration rates for judges (of the First Instance, Courts of Appeals and the Supreme Court) according to the salary range determined in advance.
In respect to the remuneration policy of judges, some core amendments were made to the Law of Georgia on Remuneration Rates of Common Court Judges. In accordance with the amendments made in 2005, as soon as the abovementioned new edition of the law entered into force, the Law of Georgia on Remuneration Rates of the Members of the Supreme Court of Georgia, dated 20 September 1996, as well as Decree No. 82 of the President of Georgia on the Remuneration Rates, Additional Benefits and Social Security of the Common Court Judges of Georgia, dated 15 February 2005, were invalidated.
Based upon the aforementioned amendments, the final version of the Law of Georgia on Remuneration Rates of Common Court Judges was formed. The law was amended three times after its adoption:
• On 20 June 2007
• On 28 December 2007
• On 19 December 2008
The latest amendments to the aforementioned law about which the Prime Minister was speaking were adopted by the Parliament of Georgia on 26 December 2013 and enacted starting from 2014. Therefore, the salary range of judges for 2013-2014 is as follows:
Position
Salary Range for
2003-2005
2006-2007
Salary Range
for 2008
2009-2013
Chairman of the Supreme Court of Georgia
700
4,100
5,450
5,650
7,000
First Deputy Chairman of the Supreme Court of Georgia
665
3,700
4,900
5,100
6,500
Deputy Chairman of the Supreme Court of Georgia
630
3,400
4,600
4,800
6,300
Judge of the Supreme Court of Georgia
595
3,100
4,200
4,400
6,000
Chairman of the Court of Appeals
4,000
5,800
Deputy Chairman of the Court of Appeals
2,400
3,300
5,600
Chairman of the Chamber (the Board) of the Court of Appeals
2,100
2,700
2,900
5,300
Judge of the Court of Appeals
1,750
2,300
2,500
5,000
Chairman of the Regional (City) Court
625
Chairman of the Chamber of the Regional (City) Court
1,650
2,200
4,300
Judge of the Regional (City) Court, Magistrate Judge
1,550
Reserve Judge
500
The table above shows that based upon the new edition of the abovementioned law, the remuneration of judges has in fact increased. Additionally, it also becomes evident that there were no changes in 2009-2013 in the salaries of judges which means that they did not actually increase for five years. As for the percentage index, the biggest increase was observed in the salaries of the judges of the courts of appeals ranging between 38%-100%. According to the overall percentage indicator, the remuneration rates of the common court judges increased by 24%-100%.
Salary Range before 1 January 2014
Salary Range after 1 January 2014
Increase of Salary Range in Percentage
24 %
27 %
31 %
36 %
38 %
70 %
83 %
100 %
84 %
79 %
74 %
0 %
In addition to the remuneration rates of judges, Irakli Gharibashvili also speaks about the increase of the salaries of staff members of the judicial office. FactCheck
verified this information with the authorised representatives of the Supreme Court of Georgia as well as the High Council of Justice and received their confirmation in respect to the abovementioned question.
Conclusion FactCheck’s research
revealed that amendments to the Law of Georgia on Remuneration Rates of Common Court Judges in respect to increased salary ranges entered into force beginning in 2014. According to these amendments, the salaries of judges of different instances have, in fact, been raised. Furthermore, the salaries of staff members of the judicial system have also risen.
It is also true that the salary ranges of judges did not increase from 2009-2013 and have remained unchanged during these last five years.
According to the amendments of 2014, the overall percentage of the increased salary ranges varies between 24% and 100%. The salaries of judges of the first five categories listed above have been raised by 24%-38% while the salaries of the remaining six categories have increased by 70%-100%. FactCheck
also calculated an average index of the increased salary range which equals 59%. Therefore, Gharibashvili’s information does not completely coincide with the hard data.
Consequently, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “Last year, the government pledged and utterly fulfilled a commitment to boost the salaries of judges by 70%-80% as well as that of judicial office staff. It had a very positive impact upon the judicial system. There has been no such precedent for practically the last five years,” is MOSTLY TRUE.