2014 წლის 21 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტს, პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი სტუმრობდა. პრეზიდენტის მოხსენების შემდეგ დებატები გაიმართა. თავის გამოსვლაში უმრავლესობის წარმომადგენელმა, ზურაბ ტყემალაძემ გასული წლის ინფრასტრუქტურული პროექტები შეაჯამა და განაცხადა: „ახლა, როდესაც ვუკეთებთ ამ შეჩერებულ პროექტებს რატიფიცირებას, ვხედავთ, რომ 15 მლნ-ის სამუშაოები თბილისი-რუსთავის მაგისტრალზე ზედმეტად ყოფილა შეფასებული. აღმოჩნდა, რომ იქ მთლიანად უცხოელებს უნდა ემუშავათ. ეს ხელშეკრულება შეიცვალა და ქართველები დასაქმდნენ. კახეთში, გომბორი-თელავის გზაზე პროექტის შემცირება მოხდა და ამან სიონის გზაზე, თუ სწორად მახსოვს, დამატებით 25 კილომეტრიანი მონაკვეთის გაკეთების საშუალება წარმოშვა. გასულ წელს, მაგისტრალზე, 111 კმ-ზე მიმდინარეობდა მშენებლობა. აი ამ ინფრასტრუქტურული პროექტების შესრულება მოხდა, ეს სახეზეა და დოკუმენტურად დადასტურებულია“.
განცხადების დაზუსტების მიზნით, ჩვენ თავად ზურაბ ტყემალაძესაც დავუკავშირდით. დეპუტატის განმარტებით, თბილისი-რუსთავის მაგისტრალის პროექტის ღირებულება 15 მილიონით შემცირდა, რადგან სამუშაოები ზედმეტად იყო შეფასებული, ხოლო ვაზიანი-გომბორი-თელავის გზის პროექტის შემცირების ხარჯზე კი სასადილო-სიონის გზის დამატებითი მონაკვეთის რეაბილიტაცია მოხდება.
თბილისი-რუსთავის მაგისტრალის მშენებლობის პროექტს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და მუნიციპალური განვითარების ფონდი, აზიის განვითარების ბანკის (ADB) დაფინანსებით ახორციელებენ. პროექტი საერთაშორისო მნიშვნელობის „თბილისი-წითელი ხიდის“ საავტომობილო გზის, თბილისი-რუსთავის მონაკვეთის მოდერნიზაციას ითვალისწინებს. ახალი ავტობანის სიგრძე 17,4 კილომეტრია. პროექტზე მუშაობა 2012 წელს დაიწყო. აზიის განვითარების ბანკის ვებგვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით, 2012 წლის 19 მარტს საქართველოს მთავრობამ, კერძოდ ფინანსთა სამინისტრომ აზიის განვითარების ბანკს დაფინანსების შესახებ „ურბანული განვითარების საინვესტიციო პროგრამისთვის“ წინადადება წარუდგინა, რომელიც თბილისი-რუსთავის მაგისტრალის 2 სექციის მშენებლობას მოიცავდა: „მონაკვეთი 1“- (კმ 0-4) და „მონაკვეთი 3“- (კმ 15.5-17.1). 2012 წლის 24 ივლისს აზიის განვითარების ფონდსა და საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდს შორის ხელშეკრულება გაფორმდა. ხელშეკრულებაში აღნიშნული იყო, რომ აზიის განვითარების ბანკი მზადაა, საქართველოს პროექტის განსახორციელებლად 64886000 დოლარი ასესხოს. პროექტის განხორციელება 17 თვის პერიოდში იყო დაგეგმილი და 2012 წელსვე უნდა დაწყებულიყო, მაგრამ პროექტი დროებით შეჩერდა.
ჩვენ საქართველოს მუნიციპალური ფონდის ვებგვერდზე, იმ დროისთვის ფონდის აღმასრულებელი დორექტორის (ამჟამად რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრი), ელგუჯა ხოკრიშვილის ინტერვიუ მოვიძიეთ, რომელშიც იგი თბილისი-რუსთავის მაგისტრალის პროექტის შესახებ დაწვრილებით საუბრობს და პროექტის შეჩერების მიზეზებსაც განმარტავს.
ელგუჯა ხოკრიშვილის განცხადებით, 2012 წლის დეკემბერში, ფონდში ახალი მენეჯმენტის მოსვლის პერიოდში რუსთავი-თბილისი ავტომაგისტრალის მშენებლობის ტენდერში გამარჯვებული კომპანია „ნიუ-ენერჯი“ იყო. კომპანიას ხელშეკრულების გაფორმებამდე ხელშეკრულების უზრუნველყოფის და საავანსო გარანტია უნდა წარმოედგინა, რომლის წარმოდგენაც ვერ შეძლო, რადგან ამ პერიოდში „ნიუ-ენერჯის“ გარკვეული ფინანსური პრობლემები ჰქონდა. ამ შემთხვევაში, ან მეორე ადგილზე მყოფი კომპანია უნდა გამოცხადებულიყო გამარჯვებულად, ან ტენდერი უნდა ჩაშლილიყო და ის თავიდან ჩატარებულიყო. საკითხი სამეთვალყურეო საბჭოზე განიხილეს, რომელშიც პრემიერ-მინისტრი, ფინანსთა მინისტრი და მთავრობის სხვა წარმომადგენლები შედიან.
ელგუჯა ხოკრიშვილის თქმით, საკითხის კვლევის შედეგად გარკვეული დარღვევების არსებობა დადგინდა. ტენდერში გამარჯვებული კომპანიის ვინაობა 2012 წლის 14 სექტემბრამდე გარკვეული არ იყო, თუმცა ჯერ კიდევ 20 აგვისტოს ქვეყნის პრეზიდენტმა და „ნიუ-ენერჯის“ წარმომადგენლებმა ამ პროექტის დაწყების შესახებ სატელევიზიო ეთერში განაცხადეს. კადრებში კარგად ჩანს, რომ მობილიზებულ სამშენებლო ტექნიკაზე კომპანია ნიუ-ენერჯის ლოგო იყო (იხ. ბმულები: „იმედი“, „ინფო 9“). ამ ყველაფერმა კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა ამ ტენდერის გამჭვირვალედ და კანონის შესაბამისად ჩატარება. გარდა ამისა, არ არსებობდა მშენებლობის ნებართვა. მშენებლობის ნებართვას თავისი კატეგორია აქვს და მით უფრო, რომ ეს არის რთული კატეგორიის ავტობანი, სამუშაოების მშენებლობის ნებართვის გარეშე დაწყება კანონმდებლობის დარღვევაა. ასევე, პროექტით არ იყო გათვალისწინებული ადგილობრივი მუშახელის დაქირავების აუცილებლობა.
ელგუჯა ხოკრიშვილის განცხადებით, ამ ყველაფრის გათვალისწინებით სამეთვალყურეო საბჭომ მიიღო გადაწყვეტილება, გაუქმებულიყო ტენდერი და გარკვეული პერიოდი მოხმარებოდა პროექტის გადახედვას, სამშენებლო ნებართვის აღებას და ახალი ტენდერის გამოცხადებას. ამასთან, დაიწყო აზიის განვითარების ბანკთან მოლაპარაკება, რომ სატენდერო პირობებში ჩადებულიყო პირობა, რომ პროექტზე დასაქმებული ე.წ. არაკვალიფიციური მუშახელი ადგილობრივი მოსახლეობა ყოფილიყო. ამ პირობის პროექტში ჩადება მართლაც მოხერხდა, მიუხედავად იმისა, რომ თავდაპირველად აზიის განვითარების ბანკი უარს ამბობდა.
2013 წლის 18 მაისს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა თბილისი-რუსთავის ავტომაგისტრალის სამშენებლო-სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე ხელახალი ტენდერი გამოაცხადა. ფაქტ-მეტრმა ტენდერის მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაცია მუნიციპალური ფონდის ერთერთ ანგარიშში მოიძია. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ განმეორებით ტენდერში უპრეცედენტოდ მაღალი აქტივობა დაფიქსირდა და სატენდერო დოკუმენტაცია ორმოცდაერთმა კომპანიამ შეიძინა. ასევე, აღმოიფხვრა პროექტში არსებული ყველა ხარვეზი, გადაიჭრა საკუთრების პრობლემასთან დაკავშირებული საკითხები, მიღებულია მშენებლობის ნებართვა, მნიშვნელოვნად შემცირდა პროექტის ღირებულება. თბილისი-რუსთავის გზის პირველ ტენდერშიგამაჯვებული კომპანიის (კომპანია „ნიუ-ენერჯი“) მიერ წარმოდგენილიფასი 96,799,813 ლარი იყო. ახლანდელი კონტრაქტის ფასი 88,761,128 ლარია.შესაბამისად, პროექტის განხორციელებისას 8,038,685 ლარის დაზოგვა მოხდა. ანგარიშის მიხედვით, აზიის განვითარების ბანკთან მიღწეული იქნა შეთანხმება, რომლის მიხედვითაც ავტომაგისტრალის მშენებლობაზე 100%-ით ადგილობრივი მუშახელი დასაქმდება.
განცხადების მეორე ნაწილში ზურაბ ტყემალაძე კახეთის გზების, კერძოდ ვაზიანი-გომბორი-თელავი და სასადილო-სიონის გზის შესახებ საუბრობს. ფაქტ-მეტრი დასახელებულ გზებზე მინდინარე სამუშაოებით დაინტერესდა.
ჩვენ, ინფორმაციისთვის საავტომობილო გზების დეპარტამენტს მივმართეთ. უწყებიდან მიღებული პასუხის თანახმად, ვაზიანი-გომბორი-თელავის 55 კმ-იანი გზის სრული რეაბილიტაციის პროექტი 2010 წელს დასრულდა და გზის სრული რეაბილიტაცია მოხდა დედაქალაქიდან თელავის რაიონის მიმარულებით, ასევე გაუმჯობესდა ინფრასტრუქტურა. ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის რეაბილიტაცია მსოფლიო ბანკის „შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციის პროექტის - (SLRP)“ ფარგლებში გახორციელდა. საავტომობილო გზის რეაბილიტაციის ფარგლებში აშენდა 2 ახალი ხიდი, რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციის სამუშაოები ჩაუტარდა 7 ხიდს. რეაბილიტირებულ გზაზე მოეწყო წყალგამტარი მილები, კიუვეტები, საგზაო ნიშნები და საორიენტაციო ბოძკინტები. ვაზიანი-გომბორი-თელავის საავტომობილო გზის კმ 1-კმ 54 სარეაბილიტაციო სამუშაოებისათვის დახარჯულმა თანხამ საერთაო ჯამში 42 445 423,9 ლარი შეადგინა.
ვაზიანი-გომბორი-თელავის გზის რეაბილიტაცია დაგეგმილზე ნაკლები დაჯდა (30 მილიონი დოლარი იყო გამოყოფილი). შესაბამისად, საქართველოს მთავრობა გამოვიდა ინიციატივით, პროექტში არსებული დანაზოგი თანხა სოფლების სასადილოსა და სიონის დამაკავშირებელი მონაკვეთის რეაბილიტაციისათვის ყოფილიყო გამოყენებული.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, სასადილო-სიონის საავტომობილო გზის რეაბილიტაციაც მსოფლიო ბანკის „შიდასახელმწიფოებრივი და ადგილობრივი გზების რეაბილიტაციის პროექტის - (SLRP)“ ფარგლებში ხორციელდება. აღნიშნული პროექტით გათვალისწინებულია 17,4 კმ-იან საგზაო მონაკვეთზე ასფალტ-ბეტონის საფარის დაგება, 5 ხიდის რეაბილიტაცია, რკინაბეტონის კიუვეტებისა და წყალგამტარი მილების მოწყობა. პროექტი დაყოფილია 3 ეტაპად. ყოველ ეტაპზე ხორციელდება სარეაბილიტაციო მონაკვეთის დეტალური პროექტირების სამუშაოები, რომლის დასრულებისთანავე გზის რეაბილიტაცია დაიწყება. მომდევნო მონაკვეთის პროექტირების სამუშაოები კი პარალელურ რეჟიმში გრძელდება. ამ დროისათვის მიმდინარეობს სასადილო-სიონის ს/გზის პირველი 5 კმ-იანი მონაკვეთის დეტალური პროექტირების სამუშაოები. პროექტი 2014 წლის იანვარიდან 2015 წლის მაისამდე განხორციელდება. მისი ღირებულება 7 მლნ. 920,6 ათასი ლარია. საპროექტო და სარეაბილიტაციო სამუშაოებს ასრულებს კონტრაქტორი ორგანიზაცია შ.პ.ს „კავკასუს როუდ პროჯექტი“.
ზურაბ ტყემალაძე განცხადების პირველ ნაწილში თბილისი-რუსთავის ავტომაგისტრალის მშენებლობის პროექტის ღირებულების შემცირებაზე და პროექტში ადგილობრივი მუშახელის დასაქმებაზე საუბრობს. მუნიციპალური განვითარების ფონდიდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, მართლაც, პირველ ტენდერში გამარჯვებული კომპანიის „ნიუ-ენერჯის“ წარმოდგენილი ფასი 96,799,813 ლარი იყო, პროექტის ღირებულება მნიშვნელოვნად შემცირდა და ხელახალ ტენდერში გამარჯვებულ კომპანია „სინოჰიდრო კორპორეიშენ ლიმიტედის“ კონტრაქტის ფასმა 88,761,128 ლარი შეადგინა. შესაბამისად, პროექტის განხორციელებისას 8,038,685 ლარის ეკონომია მოხდა, რაც ბოლომდე არ ემთხვევა დეპუტატის მიერ დასახელებულ (15 მლნ) რიცხვს. მუნიციპალური ფონდის 2013 წლის ანგარიშის მიხედვით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ისიც, რომ აზიის განვითარების ბანკთან მიღწეულ იქნა შეთანხმება, რომლის მიხედვითაც ავტომაგისტრალის მშენებლობაზე 100%-ით ადგილობრივი მუშახელი იქნება დასაქმებული.
რაც შეეხება ზურაბ ტყემალაძის განცხადების მეორე ნაწილს, როგორც მიღებული ინფორმაციიდან ჩანს, ვაზიანი-გომბორი-თელავის გზის რეაბილიტაციის პროექტი დაგეგმილზე ნაკლები დაჯდა, შესაბამისად მთავრობის გადაწყვეტილებით, დაზოგილი თანხით სასადილო-სიონის გზის რეაბილიტაცია მოხდება. დეპუტატის განცხადების ეს ნაწილი სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა 17,4 კილომეტრიანი მონაკვეთის რეაბილიტაცია განხორციელდება და არა 25 კილომეტრის, როგორც ამას დეპუტატი აღნიშნავდა.
ზურაბ ტყემალაძე განცხადებაში ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზეც საუბრობს, კერძოდ, მაგისტრალის 111 კილომეტრზე მიმდინარე სამშენებლო სამუშაობზე. ფაქტ-მეტრმა ამ საკითხთან დაკავშირებითსტატია უკვე გამოაქვეყნა, ამიტომ აქ ჩქაროსნულ ავტომაგისტრალზე მინდინარე სამუშაოებს დაწვრილებით აღარ შევეხებით და მხოლოდ იმას აღვნიშნავთ, რომ საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის განცხადების ეს ნაწილი სიმართლეა, რადგან გასულ წელს მაგისტრალზე მართლაც 111 კილომეტრზე მიმდინარეობდა სამშენებლო აქტივობა.
ზემოთ მოყვანილ ფაქტებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ზურაბ ტყემალაძის განცხადება: „თბილისი-რუსთავის მაგისტრალის პროექტის ღირებულება 15 მილიონით შემცირდა, გომბორი-თელავის გზაზე პროექტის შემცირება მოხდა და ამან სიონის გზაზე, თუ სწორად მახსოვს, დამატებით 25 კილომეტრიანი მონაკვეთის გაკეთების საშუალება წარმოშვა…“ არის მეტწილად სიმართლე.

President Giorgi Margvelashvili visited the Parliament of Georgia on 21 February 2014. Debates were held after the President’s speech. Zurab Tkemaladze, Member of the Parliamentary Majority, assessed the infrastructural projects from the previous year and stated the following: “Now, when we are ratifying these suspended projects, we see that [GEL] 15 million worth of construction work on the Tbilisi-Rustavi highway was overestimated. It turned out that only foreigners were working there. This contract was changed and then Georgians were employed. In Kakheti, the Gombori-Telavi road project was reduced and, if I remember right, this led to the possibility of producing an additional 25-kilometre stretch. Construction was being implemented on a 111-kilometre stretch in the previous year. These infrastructural projects were implemented and there are documents to confirm this.”
FactCheck took interest in the accuracy of the MP’s statement and sought to verify it.
In order to verify the statement, FactCheck contacted Zurab Tkemaladze directly. According to the MP, the cost of the Tbilisi-Rustavi highway project decreased by GEL 15 million since the cost of the work had been overestimated. Reducing the Vaziani-Gombori-Telavi highway project, therefore, will enable the rehabilitation of an additional stretch of the Sasadilo-Sioni highway.
The Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Municipal Development Fund are implementing the Tbilisi-Rustavi highway construction project with the financial support of the Asia Development Bank (ADB). The project considers the modernisation of the Tbilisi-Red Bridge highway to be of international importance. The length of the new highway is equal to 17.4 kilometres. The work on the project started in 2012. According to the information published on the website of the Asia Development Bank, the Government of Georgia; in particular, the Ministry of Finance, presented the Investment Programme for Urban Development proposal to the Asia Development Bank for funding which included the construction of two sections of the Tbilisi-Rustavi highway; namely: Section 1 (0-4 km) and Section 3 (15.5-17.1 km). A contract was signed between the Asia Development Bank and the Municipal Development Fund of Georgia on 24 July 2012. The agreement noted that the Asia Development Bank was ready to lend USD 64,886,000 to Georgia for the implementation of the project. The implementation of the project was planned for a 17-month period and was to start in 2012 but was then temporarily suspended.
FactCheck searched for the interview with Elguja Khokrishvili, the then Executive Director of the Municipal Development Fund (currently the Minister of Regional Development and Infrastructure) on the website of the Municipal Development Fund of Georgia where he talked in details about the Tbilisi-Rustavi highway project and explained the reasons for its suspension.
According to Khokrishvili, in December 2012, during a period of new management for the Fund, the New Energy company was the winner of the tender for the construction of the Rustavi-Tbilisi highway. Prior to the signing of the agreement, the company was to present a guarantee of advance payment and the provision of the contract. It was not able to present the aforementioned due to the fact that New Energy was experiencing some financial problems during this period. In this case, the company which had achieved the second place in the tender would become the winner or, alternately, the tender should be annulled and held again. The issue was discussed at the Supervisory Council which includes the Prime Minister, Minister of Finance and other representatives of the Government.
Further according to Khokrishvili, some violations were revealed after researching the issue. The name of the company winning the tender was not announced until 14 September 2012 even though the President and a representative from the New Energy company talked about the start of the project on television on 20 August 2012. The New Energy company logo was clearly shown on the construction equipment at this time. All of this questioned the conduct of the tender and if it was held in a transparent manner in accordance with the law. In addition, there was no construction permit granted for the work. The construction permit has its own set of categories such as, for example, a so-called ‘difficult highway’ and so the start of construction without a permit is a violation of the law. Moreover, the project did not consider hiring local workers.
Khokrishvili also explained that the Supervisory Council took all of the aforementioned into consideration and made a decision to annul the tender and revise the project, acquire a construction permit and announce a new tender. In addition, negotiations were started with the Asia Development Bank that one condition should be included in the tender requirements in that members of the local population should be employed in terms of non-professional labour. This condition, in fact, was included in the project despite the Asia Development Bank refused this in the beginning.
A new tender for the construction-rehabilitation work on the Tbilisi-Rustavi highway was announced by the Municipal Development Fund on 18 May 2013. FactCheck searched for information about the process of the tender in several Municipal Development Fund reports. One noted that the turnout was extremely high for the repeated tender and 41 companies purchased tender documents. Also noted was that every project shortcoming had been rectified and problems related to property rights were solved, the construction permit was issued and the cost of the project was significantly reduced. The price quoted by the winning company (the aforenoted New Energy) in the first tender of the Tbilisi-Rustavi highway project was equal to GEL 96,799,813. The price of the new contract is equal to GEL 88,761,128. Accordingly, during the implementation of the project, GEL 8,038,685 was saved. One of the reports also indicated that an agreement had been reached with the Asia Development Bank according to which 100% local workers were employed in the construction of the highway.
Zurab Tkemaladze talked about Kakheti roadways in the second part of his statement; in particular, the Vaziani-Gombori-Telavi and Sasadilo-Sioni highways. FactCheck took interest in the construction work on these abovementioned roadways and looked into them as well.
FactCheck contacted the Department of Highways. According to the response received, a complete Vaziani-Gombori-Telavi rehabilitation project of 55 kilometres of roadway was finished in 2010 with the highway completely rehabilitated from the capital city in the direction of the Telavi Municipality and infrastructure improved. The rehabilitation of the Vaziani-Gombori-Telavi highway was implemented under the World Bank’s Secondary and Local Roads Rehabilitation Project (SLRP). Two new bridges were built within the rehabilitation of the highway and rehabilitation-reconstruction work was implemented on seven existing bridges. Culverts, ditches and road signs were erected on the rehabilitated roadways as well.
The amount of money spent on 54 rehabilitation work projects on the Vaziani-Gombori-Telavi highway was equal to GEL 42,445,423.
The rehabilitation of the Vaziani-Gombori-Telavi highway, in fact, cost much less than planned (USD 30 million was allocated). Accordingly, the Government of Georgia came up with an initiative that the savings of the project should be spent on the rehabilitation of dining halls for villages and on the Sioni connecting section of the highway. The rehabilitation of the Sasadilo-Sioni highway is also being implemented within the Secondary and Local Roads Rehabilitation Project.
The project envisages asphalt concrete pavement on a 17-kilometre section of the highway, the rehabilitation of five bridges and the placement of culverts and concrete cuvettes. The project is divided into three phases. Detailed design work for the rehabilitation of this section is carried out for each stage of the rehabilitation activities in advance of starting the actual work. Detailed design work is currently underway for the first 5-kilometre section of the Sasadilo-Sioni highway. The project will be implemented from January 2014 until May 2015 at a cost of GEL 7,920,600. The design and rehabilitation work is being implemented by the contractor organisation, Caucasus Road Project Ltd.
Zurab Tkemaladze talked about the reduction of the cost of the Tbilisi-Rustavi highway construction project in the first part of his statement and the employment of local workers. According to the information received from the Municipal Development Fund, the price quoted by the winning company in the first tender was equal to GEL 96,799,813. Subsequently, the project cost was significantly reduced and the contract price quoted by the winning company, Sinohydro Corporation Limited, in a repeated tender was equal to GEL 88,761,128. Accordingly, GEL 8,038,685 was saved during the implementation of the project which does not quite comply with the figure stated by the MP; namely, GEL 15 million. According to the report of the Municipal Development Fund of 2013, an agreement was made with the Asia Development Bank to employ 100% local workers in the construction of the highway.
As for the second part of Zurab Tkemaladze’s statement, according to the information obtained, the Vaziani-Gombori-Telavi highway rehabilitation project cost less than what was initially planned and, accordingly, the Government decided to use these savings for the rehabilitation of the Sasadilo-Sioni highway. This part of the MP’s statement is true, however, the rehabilitation of a 17.4-kilometre section of the highway will be implemented and not a 25-kilometre section as the MP stated.
Zurab Tkemaladze talked about the high-speed highway as well; in particular, the construction work on a 111-kilometre section of the highway. FactCheck has already published an article regarding this issue and so we will not cover this again herein. FactCheck notes that this part of Tkemaladze’s statement is true since the construction activity was ongoing on a 111-kilometre section in the previous year.
Based upon the aforementioned facts, FactCheck concludes that Zurab Tkemaladze’s statement, “The cost of the Tbilisi-Rustavi highway project decreased by [GEL] 15 million, the Gombori-Telavi road project was reduced and, if I remember right, this led to the possibility of producing an additional 25-kilometre stretch,” is MOSTLY TRUE.
![“The cost of the Tbilisi-Rustavi highway project decreased by [GEL] 15 million, the Gombori-Telavi road project was reduced and, if I remember right, this led to the possibility of producing an additional 25-kilometre stretch.”](https://www.factcheck.ge/storage/files/320x180/a32678a0-01d8-11e9-84f4-49d036f2821d.jpg)