ამ მიმართულებით, შემცირებულია სალდო და ის არის პოზიტიური“.
2014 წლის 5 თებერვლის მონაცემებით, USD/GEL გაცვლითი კურსი 1.7810 იყო, ხოლო 9 აპრილის მონაცემებით -1.7495 (ლარი უკვე დასტაბილურდა და გამყარება დაიწყო). 2013 წლის მონაცემებით, ინფლაცია (CPI) 2.4%-ს შეადგენდა (დეკემბერი წინა წლის დეკემბერთან შედარებით). 2014 წლის იანვარში, წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით ინფლაცია 2.9%, ხოლო 2014 წლის თებერვალში კი 3.5% იყო. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკასაშუალოვადიან პერიოდში ინფლაციის წინასწარ განსაზღვრული მაჩვენებლის მიღწევას გულისხმობს. ინფლაციის „თარგეთირების’’ (მართვის) რეჟიმი 2014 წლისათვის ინფლაციის 6%-იან ზღვარს ითვალისწინებს, 2015 წლისათვის - 5%-იანს, გრძელვადიან პერიოდში კი ეს მაჩვენებელი 3%-მდე უნდა შემცირდეს.
ცხრილი 1.USD/GEL, USD/LIRA და USD/RUBLE გაცვლითი კურსის მაჩვენებლები
როგორც ცხრილი 1-დან ჩანს, ბოლო 5 თვის განმავლობაში (წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით) ლარი დოლართან მიმართებაში უფასურდებოდა. 2013 წლის ოქტომბერში, 2012 წლის ოქტომბერთან შედარებით, ლარი 0.32%-ით, ნოემბერში - 0.96%-ით, დეკემბერში - 3.19%-ით და იანვარში კი - 6.05%-ით გაუფასურდა. თუ ოქტომბრის, ნოემბრის, დეკემბრის და იანვრის თვის მონაცემების საშუალო მაჩვენებელს გამოვიყვანთ, ვნახავთ, რომ ამ პერიოდში ლარი 2.63%-ით გაუფასურდა. ეს მონაცემი კი დავით ონოფრიშვილის განცხადებისგან (ბოლო თვეებში ლარის 6% გაუფასურებასთან დაკავშირებით) განსხვავდება, მაგრამ თუ მხოლოდ იანვრის თვის მონაცემს მიმოვიხილავთ, როდესაც ლარი 2013 წლის იანვრის თვესთან შედარებით 6.05%-ით დევალვირდა, მაშინ საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავჯდომარის განცხადება სიმართლეს შეესაბამება.
რაც შეეხება თურქული ლირის გაცვლით კურსს დოლართან მიმართებაში, ბოლო თვეების განმავლობაში ისიც მუდმივად დევალვაციას განიცდიდა. 2013 წლის ოქტომბერში 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ლირა 10.05%-ით, ნოემბერში - 12.91%-ით, დეკემბერში - 15.65%-ით, ხოლო იანვარში კი - 25.47%-ით გაუფასურდა. აქაც, თუ 2013 წლის მეოთხე კვარტლის და 2014 წლის იანვრის თვის მონაცემების საშუალო მაჩვენებელს გამოვიყვანთ, ვნახავთ, რომ ლირა ამ პერიოდში 16.02%-ით გაუფასურდა. შესაბამისად, დავით ონოფრიშვილის განცხადება ბოლო თვეებში ლირის 25%-იან გაუფასურებასთან დაკავშირებით არაზუსტია, მაგრამ, ამ შემთხვევაშიც, თუ მხოლოდ იანვრის თვის მონაცემს ავიღებთ, დეპუტატის განცხადება სიმართლეა.
რუსული რუბლი ანალოგიურ პერიოდებში, ლარის და თურქული ლირის მსგავსად, ასევე გაუფასურებას განიცდიდა. 2013 წლის ოქტომბერში 3.02%-ით, ნოემბერში - 4.20%-ით, დეკემბერში - 6.97%-ით, ხოლო იანვარში კი - 11.61%-ით გაუფასურდა. თუ 2013 წლის მეოთხე კვარტლის და 2014 წლის იანვრის თვის მონაცემების საშუალო მაჩვენებელს გამოვითვლით, ვნახავთ, რომ ამ პერიოდში რუბლი 6.45%-ით დევალვირდა. შესაბამისად, დავით ონოფრიშვილის განცხადება ბოლო თვეებში რუბლის 10%-იან გაუფასურებასთან დაკავშირებით, არაზუსტია, თუმცა, მხოლოდ იანვრის თვის მონაცემზე დაყრდნობით მისი განცხადება სიმართლეს შეესაბამება.
განვიხილოთ საქართველოს იმპორტის მაჩვენებლები მეზობელ ქვეყნებთან მიმართებაში.
ცხრილი 2.საქართველოს იმპორტის (რუსეთიდან და თურქეთიდან) მაჩვენებლები
როგორც ცხრილი 2-დან ჩანს, 2007 წლიდან 2014 წლის იანვრის ჩათვლით თურქეთი იმპორტიორ ქვეყნებს შორის, საქართველოში იმპორტირებული პროდუქციის მოცულობის მიხედვით, პირველ ადგილს იკავებს. რაც შეეხება რუსეთს, ისიც მოწინავე ადგილებზეა. 2007 წელს რუსეთი ქვეყანაში იმპორტირებული პროდუქციის მოცულობით 114 ქვეყანას შორის 11%-იანი მაჩვენებლით მესამე ადგილზე დგას. 2008 წლიდან მისი წილი მცირედით კლებულობს და 2013 წლიდან კვლავ ზრდას იწყებს.
ცხრილი 3.LIRA/GEL და RUBLE/GEL გაცვლითი კურსის მაჩვენებლები
ცხრილი 3-ს თანახმად, ბოლო თვეების განმავლობაში ლარი როგორც ლირასთან, ასევე რუბლთან მიმართებაში მყარდებოდა. 2013 წლის ოქტომბერში 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ლარი ლირასთან მიმართებაში 8.98%-ით, ხოლო რუბლთან მიმართებაში კი 2.74%-ით გამყარდა. რაც შეეხება მომდევნო თვეებს, ლარი ამ ორ ვალუტასთან მიმართებაში კიდევ უფრო გამყარდა.
როდესაც ქვეყნის ვალუტა უფასურდება, უცხოელებისთვის ამ ქვეყნიდან ექსპორტი უფრო იაფი ხდება, ხოლო ადგილობრივი მცხოვრებლებისთვის უცხოეთიდან იმპორტი უფრო ძვირადღირებული. ამის მიზეზი კი ის არის, რომ თითოეულ იმპორტირებულ საქონელში ადგილობრივ მაცხოვრებლებს უფრო მეტის გადახდა უწევთ. ხოლო, რაც შეეხება ადგილობრივი ვალუტის გამყარებას, მას საწინააღმდეგო შედეგი მოსდევს: უცხოელები უფრო მეტს იხდიან მოცემული ქვეყნის პროდუქციაში და ადგილობრივი მომხმარებლები იმპორტირებულ (უცხოურ) საქონელში კი - უფრო ნაკლებს. მაგალითად, თუ EURO/GEL გაცვლითი კურსი არის 1:2-ზე და 5 ევროიან იმპორტირებულ საქონელს ჩვენ 10 ლარად ვყიდულობთ, ლარის გაუფასურების (მაგ. 1:3) შემთხვევაში, 5 ევროიან პროდუქციას 15 ლარად ვიყიდით.
როგორც ვხედავთ, ჩვენი ვალუტის დევალვაციის დროს იმპორტირებული პროდუქცია ჩვენთვის უფრო ძვირი ხდება, ხოლო ჩვენგან ექსპორტირებული პროდუქცია უცხოელებისთვის უფრო იაფი (1:2 შემთხვევაში 5 ლარიან პროდუქციაში უცხოელები 2.5 ევროს გადაიხდიან, ხოლო 1:3 შემთხვევაში კი 1.7 ევროს). რაც შეეხება ჩვენი ვალუტის გამყარებას, თუ კურსი 1:1 გახდა, მაშინ 5 ევროიან პროდუქციაში ჩვენ 5 ლარს გადავიხდით და უცხოელები 5 ლარიან ექსპორტირებულ პროდუქციაში კი ასევე 5 ევროს გადაიხდიან. შესაბამისად, ლარის გამყარება იმპორტირებულ საქონელს ჩვენთვის აიაფებს და უცხოელებისთვის ექსპორტს აძვირებს. ვინაიდან თურქეთი და რუსეთი მართლაც მთავარი იმპორტიორები არიან საქართველოში, ცხადია, რომ მათი ვალუტების მიმართ ლარის გამყარება საქართველოში იმპორტს გაზრდისკენ და ექსპორტს შემცირებისკენ უბიძგებს. ეს პროცესი კი საგარეო სავაჭრო ბალანსს კიდევ უფრო გააუარესებს.
ზემოაღნიშნული, ბუნებრივია, ავტომატორად არ ნიშნავს, რომ ვალუტის გაუფასურება ქვეყნის ეკონომიკისთვის ერთმნიშვნელოვნად კარგია. ვალუტის გაუფასურება მხოლოდ გარკვეულ მოცემულობაში და გარკვეული პერიოდისთვის შეიძლება იყოს დადებითი ეფექტის მომტანი. იმისათვის, რომ ეკონომიკაზე ვალუტის გაუფასურების ეფექტი ზუსტად გავიგოთ, საჭიროა სხვადასხვა პარამეტრების ცოდნა, მაგალითად, ქვეყანა უფრო იმპორტიორია თუ ექსპორტიორი (მაგ. საქართველო იმპორტიორი ქვეყანაა, რადგან ხანგრძლივი წლების განმავლობაში იმპორტი ექსპორტს აღემატება), ვალუტის გაუფასურება იმპორტირებული და ექსპორტირებული პროდუქციის მოცულობაზე როგორ აისახება (ის თუ რამდენად ზრდის ექსპორტს და რამდენად ამცირებს იმპორტს) და შესაბამისად რამდენად ზრდის და ამცირებს ამ აქტივობებიდან მიღებულ შემოსავლებს. ამ ინფორმაციის მისაღებად კი დამატებითი და უფრო სიღრმისეული კვლევის ჩატარებაა საჭირო. იმ შემთხვევაში თუ ვალუტის გაუფასურება შემოსავლებს მართლაც ზრდის, მაშინაც კი ეს პროცესი მხოლოდ დროის გარკვეული მონაკვეთშია სახარბიელო. ვალუტის მუდმივ დევალვირებას კი მრავალი უარყოფითი შედეგი მოსდევს, როგორიცაა ქვეყანაში არასტაბილური ეკონომიკური მდგომარეობა, ინვესტიციების შემცირება, ეკონომიკური სტაგნაცია და სხვა.
ცხრილი 4.საგარეო ვაჭრობის მაჩვენებლები (მლნ აშშ დოლარი)
საქონლის ექსპორტმა 2007 წლიდან მოყოლებული 2013 წელს (წინასწარი შეფასებით) მართლაც უპრეცედენტოდ მაღალ მაჩვენებლს (2,909 მლნ აშშ დოლარი) მიაღწია. თუმცა, ასევე უნდა აღვნიშნოთ, რომ იმპორტირებული საქონლის მაქსიმუმი ასევე 2013 წელს დაფიქსირდა (წინასწარი შეფასებით - 7,874 მლნ აშშ დოლარი). აქედან გამომდინარე, ექსპორტის „უპრეცედენტოდ“ მაღალი მაჩვენებელი საგარეო ვაჭრობის მდგომარეობის „უპრეცედენტო“ გაუმჯობესებას არ ნიშნავს, რადგან იმპორტიც და შესაბამისად უარყოფითი სავაჭრო სალდოც კვლავ მაღალია. საგარეო სავაჭრო სალდო 2007 წლიდან დღემდე სულ უარყოფითია. 2007-2009 წლებში უარყოფითი სავაჭრო სალდო მუდმივი ვარიაციებით ხასიათდებოდა, ხოლო 2009 წლიდან 2013 წლამდე ის ზრდის ტენდენციით გამოირჩევა. მართალია 2013 წელს სავაჭრო სალდო (-4965 მლნ აშშ დოლარი) 2012 წელთან შედარებით მცირდება, თუმცა გასულ წლებთან შედარებით ის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ მაჩვენებელს წარმოადგენს და უარყოფითია. რაც შეეხება 2014 წლის იანვარს, ამ პერიოდში საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 761 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის იანვრის მაჩვენებელზე 15 პროცენტით მეტია, აქედან ექსპორტი 224 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს (14 პროცენტით მეტი), ხოლო იმპორტი 538 მლნ აშშ დოლარს (15 პროცენტით მეტი). რაც შეეხება საგარეო სავაჭრო ბალანსს 2014 წლის იანვარში ის კვლავ უარყოფითია და -314 მლნ აშშ დოლარის ტოლია. როგორც ვხედავთ, 2013 წელს უარყოფითი საგარეო სავაჭრო სალდო 2012 წელთან შედარებით მართლაც შემცირდა, როგორც ამას დავით ონოფრიშვილი აცხადებს. ამასთან, თუ ჩავთვლით, რომ დავით ონოფრიშვილმა პოზიტიური თვითონ პროცესს უწოდა და არა სალდოს, მაშინ მისი განცხადების ეს ნაწილი ბოლომდე ზუსტია. თუკი მისი განცხადების ამ ნაწილს პირდაპირ გავიგებთ (რაც ჩვენი აზრით ნაკლებად წარმოსადგენია) და ჩავთვლით, რომ მან პოზიტიური სავაჭრო სალდოს და არა თვითონ პროცესს უწოდა, მაშინ მისი ეს განცხადება ცალსახად მცდარი და დემაგოგიური იქნებოდა.
დავით ონოფრიშვილის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ 2014 წლის 5 თებერვალს USD/GEL გაცვლითი კურსი 1.7810 იყო (დღეის მდგომარეობით - 1.7495). 2013 წლის მონაცემებით ინფლაცია (CPI) 2.4% შეადგენდა (დეკემბერი წინა წლის დეკემბერთან შედარებით), 2014 წლის იანვარში წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით კი - 2.9%-ს. საქართველოს ეროვნული ბანკის მონეტარული პოლიტიკა 2014 წლისთვის ინფლაციის 6%-იან ზღვარს ითვალისწინებს, შესაბამისად დღესდღეობით ინფლაცია ზღვარშია. 2013 წლის მეოთხე კვარტლის და 2014 წლის იანვრის თვის საშუალო მაჩვენებლით ლარი დოლართან მიმართებაში 2.63%-ით გაუფასურდა, ხოლო 2014 წლის იანვარში 6.05%-ით. რაც შეეხება ლირას და რუბლს დოლართან მიმართებაში, 2013 წლის მეოთხე კვარტალში და 2014 წლის იანვარში საშუალოდ ლირა 16.02%-ით და რუბლი 6.45%-ით გაუფასურდა, თუმცა მხოლოდ იანვრის თვეში ლირა 25.47%-ით და რუბლი 11.61%-ით დევალვირდა. რაც შეეხება ლირის და რუბლის ლართან გაცვლით კურსს, ბოლო თვეებში ლარი ამ ვალუტების მიმართ გამყარდა.
სტატისტიკის თანახმად, თურქეთი და რუსეთი საქართველოს მსხვილი იმპორტიორები არიან. ვინაიდან ქვეყნის ვალუტის რევალვაცია იმპორტირებულ საქონელს ადგილობრივებისთვის უფრო იაფს და ექსპორტირებულს უცხოელებისთვის უფრო ძვირს ხდის, ამიტომ ლარის რუბლთან და ლირასთან გამყარება იმპორტს გაზრდისკენ და ექსპორტს შემცირებისკენ უბიძგებს, რაც სავაჭრო ბალანსს კიდევ უფრო მეტად გააუარესებს (უარყოფითისკენ). თუმცა ეკონომიკაზე ვალუტის გამყარების ზუსტი ეფექტის შესასწავლად დამატებითი და სიღრმისეული კვლევის ჩატარებაა საჭირო. უარყოფითი სავაჭრო სალდო 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით გაუმჯობესდა, თუმცა, ის გასულ წლებთან შედარებით მაინც ერთ-ერთ ყველაზე მაღალ მაჩვენებლს წარმოადგენს.
სტატიაში მოყვანილ ფაქტებზე დაყრდნობით ჩვენ ვასკვნით, რომ დავით ონოფრიშვილის განცხადება: „გაცვლითი კურსი ამ ეტაპზე პრაქტიკულად დასტაბილურებულია 1.77 –1.78-ის ფარგლებში. ინფლაცია ამჯერად არის ზღვარში. იმის ფარგლებში, რაც არის დაგეგმილი, საქართველოს ბიუჯეტის ფარგლებში, ის 6%-ზე ნაკლები უნდა იყოს წლის განმავლობაში. ასევე მინდა აღვნიშნო, რომ ლარი არ არის ერთადერთი ვალუტა, რომელიც დღეს გარკვეულ ვარდნას განიცდის. ბოლო თვეების განმავლობაში საქართველოში ლარის 6 %-მდე ვარდნა მოხდა. ჩვენს მეზობელ თურქეთში ბოლო თვეების განმავლობაში 25%-ის ფარგლებშია თურქული ლირის ვარდნა. რუსეთშიც ასევე საკმაოდ მაღალია–10%-ზე მეტია. მინდა გითხრათ, რომ ისინი მთავარი იმპორტიორები არიან ჩვენს ქვეყანაში და ამიტომ ჩვენი გაცვლითი კურსის გამყარება ამ ეტაპზე კიდევ უარეს შედეგს მოიტანდა. მნიშვნელოვნადაა გაუმჯობესებული ვაჭრობის პარამეტრები: უპრეცედენტოდ მაღალია ექსპორტის ზრდა, რაც კარგია და ნიშნავს, რომ ჩვენთან სერიოზული ცვლილებები დაიწყო ამ მიმართულებით, ასევე შემცირებულია სალდო და ის არის პოზიტიური,’’ არის მეტწილად სიმართლე.

At the plenary session of the Parliament held on 5 February 2014, Chair of the Committee on Budget and Finance, Davit Onoprishvili, stated: “The exchange rate has practically stabilised now, hovering between 1.77-1.78. The inflation rate is within the established margins. As specified in the State Budget of Georgia, it is not to exceed 6% within a year. I would also like to note that the GEL is not the only currency experiencing a certain decline. Over the course of the last months, the GEL fell by up to 6%. Meanwhile in neighbouring Turkey, the Turkish lira is falling by around 25% and the rate of decline is fairly high in Russia as well; namely, over 10%. These are the major importers in Georgia and, therefore, the strengthening of our currency at this stage would have more detrimental repercussions. The trade parameters took a marked upturn: the growth of [Georgian] export is unprecedentedly high which means that significant changes are underway in this respect, trade balance has decreased and it is positive.”
FactCheckinquired about the accuracy of Davit Onoprishvili’s statement.
As can be gathered from the data of 5 February 2014, the USD/GEL exchange rate equalled 1.7810 whereas as of 9 April it stands at 1.7495 (the GEL has already stabilised and started strengthening). In line with the data of 2013, the inflation rate (CPI) amounted to 2.4% (comparing December of 2013 with the same period of 2012). In January of 2014, as compared to the same month of the preceding year, the inflation rate equalled 2.9% whereas in February of 2014 the indicator reached 3.5%. The monetary policyof the National Bank of Georgia foresees the announcement of an inflation target that should be maintained in the medium term. For the year 2014, the regime of inflation targeting envisages the rate of inflation at 6%, and at 5% for 2015. In the long run, the inflation target should gradually decrease to 3%.
Table 1. USD/GEL, USD/TRY and USD/RUB Exchange Rates
Source: National Bank of Georgia – nbg.ge; x-rates.com
As can be seen in Table 1, over the course of the last five months (as compared to the same period of the past year) the GEL was depreciating with respect to the USD. In October of 2013, the value of the GEL fell by 0.32%, in November – by 0.96%, in December – by 3.19% and in January – by 6.05% (as compared to the same months of the previous year). Calculation of the average indicator for the given period reveals that on the whole, over the months of October, November, December and January, the GEL depreciated by 2.63%. This figure does not correspond to the number indicated in the statement of Davit Onoprishvili (claiming a 6% depreciation of the GEL over the course of the last months). However, if we take into account the indicator for January, separately, we observe that the GEL depreciated by 6.05% relative to January of 2013 and, therefore, the statement of the Chair of the Committee on Budget and Finance proves to be accurate.
As for the exchange rate of the TRY (Turkish lira) against the USD, throughout the last months it has invariably been depreciating in value. In October of 2013, the TRY fell by 10.05% as compared to the same period of 2012, in November – by 12.91%, in December – by 15.65% and in January – by 25.47%. Calculating the average indicator for the fourth quarter of 2013 and January of 2014, we see that the TRY depreciated by 16.02% in the given period. Accordingly, Davit Onoprishvili’s statement regarding a 25% depreciation of the TRY over the span of the last months is inaccurate. Similar to the previous case discussed above, however, in the event of taking into consideration only the month of January, the MP’s statement proves to be correct.
In parallel to the currency depreciations in Turkey and Georgia, the value of the RUB (Russian rouble) saw a decline as well. Specifically, in October 2013 depreciation amounted to 3.02%, in November – 4.20%, in December – 6.97% and in January – 11.61%. Calculating the average indicator for the fourth quarter of 2013 and the month of January of 2014, we get the result of 6.45%. Hence, Davit Onoprishvili’s statement with regard to a 10% depreciation in the value of the RUB is incorrect. Nonetheless, examining the indicator for the month of January, separately, we again come to the conclusion that the MP’s estimations are accurate.
Let us examine Georgia’s import indices in respect to the neighbouring countries.
Table 2. Georgia’s Import Indices (from Russia and Turkey)Source: National Statistics Office of Georgia – geostat.ge
As can be drawn from Table 2, in the period from 2007 to January of 2014 Turkey ranks first by the volume of goods imported to Georgia. As for Russia, it occupies one of the leading positions as well. In 2007, Russia ranked third among 114 countries holding 11% of the total volume of goods imported to Georgia. In 2008 its share saw a slight decrease but beginning from 2013, the indices take an upturn again.
Table 3. TRY/GEL and RUB/GEL Exchange Rates
Source: The National Bank of Georgia – nbg.ge; x-rates.com
As shown in Table 3, the GEL has been strengthening over the last months with respect to the TRY as well as to the RUB. In October of 2013, the GEL strengthened by 8.98% against the TRY as compared to the same period of 2012 whereas in respect to the RUB, the GEL gained in value by 2.74%. As concerns the subsequent months, the GEL strengthened even further with respect to the aforementioned two currencies.
When a country’s currency is depreciating, exported goods from this country become less expensive for foreigners while for the local inhabitants imported products from foreign countries grow more expensive. The reason for this interrelationship is the fact that with the depreciated currency, local inhabitants have to pay more for each item of imported goods. As concerns the strengthening of the local currency, it produces reverse consequences. Foreigners start paying more for the goods exported from the given country whereas the local inhabitants start paying less for the goods imported from abroad. For instance, given the exchange rate of the EUR/GEL which equals 1:2 and we pay GEL 10 for imported goods worth EUR 5, in the event of the depreciation of the GEL (ex. 1:3), we will have to pay GEL 15 for the same value of products (EUR 5).
As can be surmised, during the devaluation of our currency imported goods become more expensive for us while the products exported from our country become less expensive for foreigners (in the case of the exchange rate of 1:2, foreigners will pay EUR 2.5 for GEL 5 worth of products whereas in the case of the rate of 1:3, they will pay EUR 1.7). As for the strengthening of our currency, if the exchange rate reaches 1:1, we will pay GEL 5 for products with a value of EUR 5 and foreigners will equally pay EUR 5 for GEL 5 worth of goods. Therefore, the strengthening of the GEL renders imported goods less expensive for the Georgian population and makes Georgia’s exported goods more expensive for foreigners. As Turkey and Russia are indeed major importers in Georgia, naturally, the strengthening of the GEL with respect to their currencies would spur an increase in the imports of Georgia and a decrease in exports of the country. This development would fuel a further deterioration of the trade balance.
Obviously, the process described above does not automatically entail that the depreciation of the currency undoubtedly has a favourable impact upon the state economy. Devaluation of the currency can kindle positive repercussions only in specific situations and specific periods of time. In order to determine the actual impact of a currency devaluation on the state economy, we need to be familiar with certain economic parameters of the given country; for example, whether or not the given country can be described as an importer or an exporter (e.g., Georgia is an importing country as over the course of many years imports exceeds the exports of the country), how the depreciation of the currency is reflected upon the volume of imported and exported goods (to what extent it is increasing the exports and decreasing the imports) and, respectively, how does it alter the incomes accrued through these activities. Procurement of such information demands additional and more comprehensive research. Supposing that the depreciation of the currency does indeed boost the incomes of the country, even in that case this process can be advisable only during a certain period of time. The continual devaluation of the currency is prone to spur numerous adverse consequences such as an unstable economic situation in the country, a decline in investments, economic stagnation and so forth.
Table 4. External Trade Indices (USD mln)
Source: National Statistics Office of Georgia – geostat.ge
As can be gatheredfrom Table 4, over the period of 2007-2013 the export volume of Georgia indeed reached an unprecedentedly high indicator (USD 2,909 mln) in 2013 (in line with the preliminary data). It is also to be noted, however, that the largest volume of imported goods was registered in 2013 as well (in line with preliminary data – USD 7,874 mln). Consequently, an “unprecedentedly” high volume of export does not result in an “unprecedented” improvement of foreign trade as the imports and, therefore, a negative trade balance accordingly remain high. The balance of trade has been negative in Georgia throughout the whole period from 2007 to today. During the years 2007-2009 the negative trade balance was characterised with continual fluctuations and from 2009 to 2013 it reveals a tendency of growth. Even though the balance of trade in 2013 (USD -4,965 mln) decreases relative to that of 2012, it is still negative and represents one of the highest indicators witnessed over the course of the last years. As for January of 2014, in this period trade turnover totalled USD 761 million which exceeds the indicator recorded in January of the past year by 15%. Of this amount, export amounted to USD 224 mln (14% more) while import totals USD 538 mln (15% more). As to what concerns the foreign trade balance, it is still negative in January of 2014 and equals USD -314 mln. As can be seen, the negative trade balance has indeed decreased in 2013 relative to the indicator of 2012, precisely as asserted by Davit Onoprishvili. Additionally, granted that Onoprishvili was describing the whole process as positive and not the trade balance itself, this part of the MP’s statement is entirely accurate. If we interpret this part of his statement literally (which, in our opinion, is less probable) assuming that he characterised the balance of trade as positive and not the process on the whole, then this statement is unquestionably false and demagogic.
Our inquiry about the accuracy of Davit Onoprishvili’s statement revealed that on 5 February 2014 the USD/GEL exchange rate equalled 1.7810 (as of 9 April – 1.7495). In line with the data of 2013 the rate of inflation (CPI) amounted to 2.4% (setting the indicator of December against the same period of the previous year) whereas in January 2014 the rate stood at 2.9% (relative to the same month of the previous year). For the year 2014 the monetary policy of the National Bank of Georgia envisages the upper limit of the inflation rate at 6% and so the current rate of inflation is within the defined margins.
Based upon the average indicators of the fourth quarter of 2013 and January of 2014, the GEL depreciated by 2.63% with respect to the USD whereas in January, in particular, the rate of depreciation equalled 6.05%. As regards the TRY and the RUB with respect to the USD, in the fourth quarter of 2013 and January of 2014, the TRY depreciated in value by an average of 16.02% and the RUB – by 6.45%, however in January alone the TRY devalued by 25.47% while the RUB – by 11.61%. As for the exchange rate of the GEL against the TRY and the RUB, in the last months the GEL has strengthened with respect to these currencies.
In accordance with the statistical data, Turkey and Russia represent the largest importers in Georgia. As the appreciation of the state currency results in less expensive imported goods for the local population and more expensive exported goods for foreigners, strengthening the GEL against the TRY and the RUB leads to increased imports and decreased exports which creates the deterioration of the trade balance. However, the judgement about the specific impact of a strong currency upon the economy demands additional and more comprehensive research. The negative balance of trade improved in 2013 as compared to 2012 although it still represents one of the highest indicators registered over the course of the past years.
Bearing in mind the facts elaborated in the article, FactCheck concludes that Davit Onoprishvili’s statement: “The exchange rate has practically stabilised now, hovering between 1.77-1.78. The inflation rate is within the established margins. As specified in the State Budget of Georgia, it is not to exceed 6% within a year. I would also like to note that the GEL is not the only currency experiencing a certain decline. Over the course of the last months, the GEL fell by up to 6%. Meanwhile in neighbouring Turkey, the Turkish lira is falling by around 25% and the rate of decline is fairly high in Russia as well; namely, over 10%. These are the major importers in Georgia and, therefore, the strengthening of our currency at this stage would have more detrimental repercussions. The trade parameters took a marked upturn: the growth of [Georgian] export is unprecedentedly high which means that significant changes are underway in this respect, trade balance has decreased and it is positive,” is MOSTLY TRUE. Originally published in The Financial, issue N. 15(395)