რაღაც კორუფციული სქემები შეადგინეთ ჩემს სამინისტროზე. კორუფციული სქემები უნდა შეგედგინათ თქვენი გუნდის წევრებზე, თქვენს მინისტრებზე. კორუფციული სქემები უნდა შეგედგინათ მაშინ, როცა პრეზიდენტი სააკაშვილი საკუთარი ოჯახის წევრებს ლარად აძლევდა სახელმწიფო ქონებას ... ეს არის ერთ-ერთი უნივერსიტეტი“. ირაკლი ღარიბაშვილის ამ განცხადებას საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, გიორგი ბარამიძემ ტყუილი უწოდა. სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრმა, სოზარ სუბარმა კი პრემიერ-მინისტრის ნათქვამი დააკონკრეტა და თქვა, რომ ტექნიკური უნივერსიტეტის 3 კორპუსი ყოფილი პრეზიდენტის დედას ერთ ლარად გადაეცა.
20ნოემბერს აღნიშნულ საკითხს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი, თინა ხიდაშელი გამოეხმაურა და შემდეგი განცხადება გააკეთა: „გუშინ განსაკუთრებული კამათი გამოიწვია ირაკლი ღარიბაშვილის გამოსვლის ორმა ნაწილმა, აქედან ერთი ელიტურ კორუფციას ეხებოდა. უმცირესობის მხრიდან იყო შეძახილები, რომ ეს განცხადება ტყუილია. მე მინდა წაგიკითხოთ დოკუმენტი. ეს იმისთვის, რომ ჩვენ ფაქტებით ვლაპარაკობთ. საქართველოში ათეულობით უნივერსიტეტია. თუ არა კორუფცია, რა შეიძლება დავარქვათ იმას, რომ მიხეილ სააკაშვილს მხოლოდ ერთადერთი ახსენდებოდა, როდესაც გამოსცემდა სპეციალურ განკარგულებას 2007 წელს და ქალაქ თბილისში 101,222 კვ. მეტრ მიწის ნაკვეთს პირდაპირი მიყიდვის წესით გადასცემდა შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტს, რომელშიც მისი დედის ინტერესებია. ეს მხოლოდ ერთი მაგალითია ელიტური კორუფციის, რომელიც საქართველოში ყვაოდა“.
ფაქტ-მეტრი უნივერსიტეტებისთვის სახელმწიფო ქონების გადაცემის თემით დაინტერესდა და პრემიერ-მინისტრის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
საკითხის დეტალურად შესწავლისთვის საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მივმართეთ და იმ უნივერსიტეტების ჩამონათვალი გამოვითხოვეთ, რომლებსაც სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება პირდაპირი მიყიდვის წესით და სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად აქვთ გადაცემული. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან მიღებული დოკუმენტაციის შესწავლისას დავადგინეთ, რომ 2003–2012 წლებში საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულების საფუძველზე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავ-მოძრავი ქონება პირდაპირი მიყიდვის წესით და სიმბოლურ ფასად -1 ლარად, შემდეგ უნივერსიტეტებს გადაეცათ:
- სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (2012 წლის 31 აგვისტო);
- ახალციხის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი (2012 წლის 18 სექტემბერი);
- ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი (2012 წლის 5 ნოემბერი);
- საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი (2012 წლის 16 აგვისტო);
- ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (2012 წლის 12 სექტემბერი);
- თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი (2012 წლის 11 მაისი).
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან მიღებული დოკუმენტაციის თანახმად, უნივერსიტეტების ჩამონათვალში, რომლებსაც სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება 1 ლარად გადაეცათ, არ მოხვდა არც შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და არც საქართველოს უნივერსიტეტი.
„კორუფციულ სქემებზე“ საუბრისას პრემიერ-მინისტრს კონკრეტული უნივერსიტეტი არ დაუსახელებია. შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და საქართველოს უნივერსიტეტი სწორედ ის უმაღლესი დაწესებულებებია, რომლებიც ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის დედის სახელთან ასოცირდება. შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მას წლების განმავლობაში პრორექტორის თანამდებობა ეკავა. საქართველოს უნივერსიტეტში კი, რომელიც ტექნიკური უნივერსიტეტის ბაზაზე შეიქმნა, ის სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარეა. შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სიტყვით გამოსვლისას თინა ხიდაშელმა გააჟღერა და პრემიერ-მინისტრის ნათქვამს დაუკავშირა. სოზარ სუბარმა კი საქართველოს უნივერსიტეტზე მიანიშნა, როდესაც მან პრემიერ-მინისტრის ნათქვამი დააკონკრეტა და ტექნიკური უნივერსიტეტის სამი კორპუსის ყოფილი პრეზიდენტის დედისთვის 1 ლარად გადაცემაზე განაცხადა.
ფაქტ-მეტრმა ორივე უნივერსიტეტს ოფიციალური წერილით მიმართა და მათ მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების პრივატიზაციის პირობების ამსახველი დოკუმენტაცია გამოითხოვა.
შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი
უნივერსიტეტიდან მიღებული პასუხიდან გაირკვა, რომ შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტში მიხეილ სააკაშვილის დედა, გიული ალასანია 2002 წლიდან მოღვაწეობდა და 2007 წელს, როდესაც უნივერსიტეტს სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთი პირდაპირი განკარგვის წესით საკუთრებაში გადაეცა, მას სამეცნიერო და აბრეშუმის გზის კვლევის დარგში პრორექტორის თანამდებობა ეკავა. 2013 წლის 31 დეკემბრიდან კი გიული ალასანია დაკავებული თანამდებობიდან პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლდა.
უნივერსიტეტის განმარტებით, მის მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული მიწის ნაკვეთის პრივატიზების პირობები ასეთი იყო: 2007 წლის 2 აპრილის ნასყიდობის ხელშეკრულების საფუძველზე შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა სახელმწიფოსაგან (წარმომადგენელი ქ. თბილისის მერია) 1 923 218 ლარად იყიდა ქ. თბილისში, კახეთის გზატკეცილზე „ავტოვაზის“ მიმდებარედ მდებარე მიწის ნაკვეთი (საკადასტრო კოდი - 01.19.18.05.002). დღეის მდგომარეობით აღნიშნული თანხა შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტს სრულად აქვს დაფარული.
წერილში განმარტებულია, რომ მშენებლობისთვის გამიზნული სამშენებლო სამუშაოების მიმდინარეობის პროცესში აღმოჩნდა, რომ მიწის ნაკვეთში განთავსებული იყო მიწისქვეშა კონსტრუქციები (მაღალი წნევის მილები და მაღალი ძაბვის კაბელები). შესაბამისად, მხარეთა შორის 2007 წლის 24 აგვისტოს დადებული შეთანხმებით, 2007 წლის 2 აპრილის ნასყიდობის ხელშეკრულებაში ნასყიდობის საგნის მახასიათებლების ნაწილში ცვლილება შევიდა - შეიცვალა ნასყიდობის საგნის მისამართი - ქ.თბილისში, კახეთის გზატკეცილი „რადიოსადგურის“ მიმდებარედ მდებარე მიწის ნაკვეთი (საკადასტრო კოდი - 01.19.25.001.133) და „ავტოვაზის“ მიმდებარედ მდებარე მიწის ნაკვეთზე შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საკუთრების უფლების რეგისტრაცია გაუქმდა.
უნივერსიტეტიდან მიღებულ წერილს თან ერთვის შესაბამისი სანოტარო ხელშეკრულება სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების ნასყიდობის შესახებ, რომელსაც ხელს აწერენ ქ. თბილისის მერის პირველი მოადგილე, მამუკა ახვლედიანი და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დირექტორის ნდობით აღჭურვილი პირი, რესულ დექმენი. აგრეთვე, შესაბამისი ამონაწერები საჯარო რეესტრიდან.
საქართველოს უნივერსიტეტი
საქართველოს უნივერსიტეტის ისტორია 2002 წლიდან იწყება. 2005 წლის 24 მარტს ჩატარდა მეურვეთა საბჭოს პირველი სხდომა და მეურვეთა საბჭოს თავმჯდომარედ არჩეულ იქნა გიული ალასანია. აღნიშნული უნივერსიტეტის მიერ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების შეძენის ამსახველი სტატისტიკა და პირობები კი ასეთია:
2007 წლის 1 მარტს საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსა და საქართველოს საზოგადოებრივ მეცნიერებათა უნივერსიტეტს შორის სახელმწიფო ქონების აუქციონის ფორმით პრივატიზების შესახებ დებულების საფუძველზე გაფორმებული ხელშეკრულების თანახმად, უნივერსიტეტს 1 320 000 აშშ დოლარად (ექვივალენტი ლარებში) პირობადადებულ საკუთრებაში გადაეცა ქ. თბილისში, კოსტავას ქ. #77-ში მდებარე 731 მ2, 587 მ2 და 877 მ2მიწის ნაკვეთი, მასზე განლაგებული შენობა-ნაგებობებით.
უნივერსიტეტს აღნიშნული მიწის ნაკვეთი და უძრავ-მოძრავი ქონება შემდეგი პირობებით გადაეცა:
- უნდა განეხორციელებინა უმაღლესი საგანმანათლებლო საქმიანობა საზოგადოებრივი მეცნიერების, ჰუმაიტარული და ტექნიკური განათლების პროფილით;
- უზრუვნელეყო მინიმუმ 120 თანამშრომლის დასაქმება, რომელთა საშუალო ხელფასი მინიმუმ 300 ლარი უნდა ყოფილიყო;
- განეხორციელებინა როგორც საბაკალავრო, ისე სამაგისტრო პროგრამები და სტუდენტთა კონტიგენტის საერთო რაოდენობა უნდა ყოფილიყო არანაკლებ 400 ადამიანისა.
მიწის ნაკვეთი 305 000 აშშ დოლარად (ექვივალენტი ლარებში) უნივერსიტეტს პირობადადებულ საკუთრებაში გადაეცა. უნივერსიტეტს საპრივატიზებო ობიექტის საგანმანათლებლო-სასწავლო და სპორტული პროფილით ფუნქციონირება დაეკისრა.
2008 წლის 25 ივნისს საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსა და საქართველოს უნივერსიტეტს შორის სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების პრივატიზების მიზნით კიდევ ერთი ხელშეკრულება გაფორმდა. კერძოდ, საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ მოწყობილ აუქციონზე საქართველოს უნივერსიტეტმა 2 050 000 აშშ დოლარად (ექვივალენტით ლარებში) ქ. თბილისში, კოსტავას #77-ში მდებარე შენოდა-ნაგებობა (მშენებარე) და მასზე დამაგრებული 5059 მ2მიწის ნაკვეთი შეისყიდა. სანაცვლოდ მყიდველს 15 წლის განმავლობაში ობიექტის საგანმანათლებლო პროფილით ფუნქციონირება დაეკისრა.
სახელმწიფო ქონების პრივატიზების შესახებ ბოლო ხელშეკრულება საქართველოს უნივერსიტეტსა და საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს შორის 2009 წლის 8 ივლისს გაფორმდა. საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ მოწყობილ აუქციონზე საქართველოს უნივერსიტეტმა 5 000 აშშ დოლარად (ექვივალენტით ლარებში) ქ. თბილისში კოსტავას #77ა-ში მდებარე 31 მ2არასასოფლო-სამეურნეოდანიშნულების მიწის ნაკვეთი შეისყიდა.
დასკვნასაკითხის შესწავლისას გამოიკვეთა, რომ პრეზიდენტის განკარგულების საფუძველზე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონება, სხვადასხვა დროს პირდაპირი მიყიდვის წესით და სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად შემდეგ უნივერსიტეტებს გადაეცათ: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ახალციხის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, აღნიშნული უნივერსიტეტების ჩამონათვალში არ მოხვდა შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და საქართველოს უნივერსიტეტი. სწორედ ეს ორი უნივერსიტეტი უკავშირდება ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის დედის სახელს. შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტს პირდაპირი მიყიდვის წესით 2007 წელს 1 923 218 ლარად შეძენილი აქვს ისანი-სამგორის რაიონში არსებული 101 222 მ2მიწის ნაკვეთი. საქართველოს უნივერსიტეტს კი 2007-2009 წლებში სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სხვადასხვა მოცულობის მიწის ნაკვეთი და მასზე განთავსებული უძრავ-მოძრავი ქონება აუქციონის წესით ჯამში სულ 3 680 000 აშშ დოლარად (ექვივალენტით ლარებში) აქვს შესყიდული. პრემიერ-მინისტრის მიერ ყოფილი პრეზიდენტის ოჯახის წევრებისთვის სახელმწიფო ქონების 1 ლარად გადაცემის ფაქტზე საუბარი აღნიშნულ კონტექსტში ცალსახად არასწორია.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „კორუფციული სქემები იყო მაშინ, როცა პრეზიდენტი სააკაშვილი საკუთარი ოჯახის წევრებს ლარად აძლევდა სახელმწიფო ქონებას... ეს არის ერთ-ერთი უნივერსიტეტი “, არის ტყუილი.

On 19 November 2013, Ministerial candidates met Members of the Parliamentary Minority. While debating with Members of the United National Movement, then Prime Ministerial candidate (currently Prime Minister of Georgia), Irakli Gharibashvili, stated:  “You (United National Movement) built some corruption schemes around my Ministry. You have done this with your team members, your Ministers. You have drafted these corruption schemes [at the time] when President Saakashvili alienated state property to his family members for only one lari
… like he did in the case of one of the universities.” In response to this statement, Member of the Parliamentary Minority, Giorgi Baramidze, declared this to be a lie. However, the Minister of Corrections of Georgia, Sozar Subari, addressed Gharibashvili’s statement in detail and added that the then Prime Ministerial candidate was speaking about three buildings of the Georgian Technical University that were alienated to the President’s mother for GEL 1.
On 20 November, Member of the Parliamentary Majority, Tina Khidasheli, also commented upon the abovementioned issue:  “Yesterday, Irakli Gharibashvili’s two remarks created serious discussions. One of them concerned elite-level corruption. Members of the Parliamentary Minority claimed it was a lie. Now, I want to read out one document to assure you that we rely upon facts. There are dozens of universities in Georgia. If not corruption, then why could Mikheil Saakashvili think of only one university when issuing a special resolution on alienating 101,222 m2
of land through direct sale to the International Black Sea University in 2007 while his own mother has assets in this particular university? And this is just one example of the elite-level corruption that blossomed in Georgia.”
took interest in the issue of state property alienation to universities and investigated the accuracy of the Prime Minister’s statement.
In order to research the topic at length and in details, FactCheck
addressed the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia with a request to provide a list of universities that received state property through direct sale for a symbolic price of GEL 1. The Ministry’s information revealed that the following universities received state property through direct sale for a symbolic price of GEL 1 in the period 2003-2012:
• Sokhumi State University (31 August 2012)
• Akhaltsikhe State Teaching University (18 September 2012)
• Ilia State University (5 November 2012)
• Georgian Technical University (16 August 2012)
• Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (12 September 2012 )
• Tbilisi State Medical University (11 May 2012)
Based upon the documentation obtained from the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia neither the International Black Sea University nor the University of Georgia were ever cited in the abovementioned list.
While speaking of the corruption schemes, the Prime Minister did not mention any particular university. However, the International Black Sea University and the University of Georgia are, in fact, associated with the former President’s, Mikheil Saakashvili, mother, Giuli Alasania. For several years Alasania served as Vice-Rector of the International Black Sea University and currently chairs the Board of Trustees at the University of Georgia. The University of Georgia was established upon the basis of the Georgian Technical University. The International Black Sea University’s name was first mentioned and connected to the Prime Minister’s abovementioned statement by Tina Khidasheli while Sozar Subari referred to the University of Georgia when commenting upon Gharibashvili’s words and speaking of the three blocks of the Georgian Technical University alienated to the former President’s mother for GEL 1.
addressed both of the abovementioned universities with a written request to provide official documentation describing the privatisation details concerning university property.
International Black Sea University The university’s response to FactCheck’s
request showed that Mikheil Saakashvili’s mother, Giuli Alasania, has been associated with the International Black Sea University since 2002 and served as its Vice-Rector in the Scientific and Silk Road Research Department in 2007 when state agricultural land was alienated to the university through direct sale. Alasania left the abovementioned position upon her own request on 31 December 2013.
According to the university, the privatisation terms for the abovementioned operation (alienation of the land) were as follows. On 2 April 2007, the International Black Sea University purchased land (cadastral code 01.19.18.05.002) in Tbilisi located on the Kakheti highway near AvtoVAZ from the state (through its representative, Tbilisi City Hall) for GEL 1,923,218. At present, the university has completely covered the abovementioned amount.
The university’s letter also explained that construction activities revealed that the land purchased from the state contained underground structures (high pressure tubing and high-voltage cables). Therefore, the sales agreement of 2 April 2007 was amended and, in particular, the address of the purchase object was modified to the following:  land near the radio station, Kakheti highway, Tbilisi (cadastral code 01.19.25.001.133). The ownership registration on the former land location was annulled.
The letter FactCheck
received from the International Black Sea University was accompanied by the notary agreement concerning the purchase of the state property signed by the First Deputy Mayor of Tbilisi, Mamuka Akhvlediani, and the Proxy of the Director of the International Black Sea University, Resul Deckman. The respective extract from the Public Registry was also enclosed.
University of Georgia
The history of the University of Georgia starts from 2002. On 24 March 2005, the university held the first sitting of the Board of Trustees and elected Giuli Alasania as its Chairperson. The university statistics and terms of purchase of the state property are as follows:
According to the sales agreement between the Ministry of Economy and Sustainable Development and the University of Social Sciences of Georgia formed based upon the provision on the privatisation of state property through auction, dated 1 March 2007, the university received land plots of 731 m2, 587 m2 and 877 m2 (
buildings included) located at the following address:  77 Kostava Street, Tbilisi. The total cost of the sale comprised USD 1,320,000 (equivalent in GEL).
The terms of the sale were as follows:
• The university should implement its higher educational activities in the spheres of social sciences, humanities and technical education.
• The university should ensure employing 120 personnel with the average salary of GEL 300.
• The university should develop undergraduate and graduate (master’s level) studies with the number of students no less than 400.
On 24 August 2007, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia signed an agreement with the University of Social Sciences of Georgia, Ltd on the privatisation of state property through auction. Based upon the agreement, the sports playground and 9,273 m2
of land located at 77 Kostava Street was alienated to the university under temporary ownership for USD 305,000 (equivalent in GEL). The university was imposed an obligation to deploy the privatisation object for educational-teaching and sports purposes.
On 25 June 2008, another agreement was signed between the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the University of Georgia concerning the privatisation of state property. In particular, the university purchased a building (still under construction) located at 77 Kostava Street, Tbilisi, as well as 5,059 m2
of land for USD 2,050,000 (equivalent in GEL) through an auction organised by the Ministry of Economy and Sustainable Development. According to the agreement, the university is obliged to deploy the property for educational purposes for 15 years.
The last agreement regarding the privatisation of state property between the Ministry and the University of Georgia was signed on 9 July 2009. The university purchased 31 m2 of non-agricultural land located at 77a
Kostava Street, Tbilisi for USD 5,000 (equivalent in GEL) through the state auction.
Conclusion The research conducted by FactCheck
showed that based upon the resolution of the President of Georgia, state property was alienated for a symbolic price of GEL 1 to the following universities in different time periods:  Sokhumi State University, Akhaltsikhe State Teaching University, Ilia State University, Georgian Technical University, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Tbilisi State Medical University.
Based upon the information provided by the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the abovementioned list did not include the International Black Sea University and the University of Georgia. However, these two universities are associated with the name of the former President’s, Mikheil Saakashvili, mother, Giuli Alasania. The International Black Sea University purchased 101,222 m2
of land located in the Isani-Samgori District for GEL 1,923,218 through direct sale in 2007. The University of Georgia purchased land and respective buildings of different sizes through auctions from the state in 2007-2009. The total cost of the abovementioned purchases comprised USD 3,680,000 (equivalent in GEL). Thus, the Prime Minister’s statement regarding state property being alienated to family members of the former President for GEL 1 is totally false in this context.
Therefore, FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement:  “Alienation of state property by President Saakashvili to his family members for only one lari was a corruption scheme… like he did in the case of one of the universities,” is LIE.