2014 წლის 21 თებერვალს, საქართველოს პარლამენტში პრეზიდენტის ვიზიტისას „ნაციონალური მოძრაობის“ დეპუტატმა, გიორგი გაბაშვილმა განაცხადა, რომ „Transparency International”-ის ინფორმაციით „ქართულმა ოცნებამ“ 7 ათასზე მეტი ადამიანი პოლიტიკური ნიშნით გაუშვა სამსახურიდან, ხოლო კონკურსების ჩატარების ნაცვლად, ვაკანტური ადგილები ნათესაურ-მეგობრული პრინციპით დააკომპლექტა. გარდა ამისა, დეპუტატმა განაცხადა, რომ ყველა არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც საქართველოში არსებობს, საუბრობს იმაზე, რომ შეგნებულად, პოლიტიკური მოტივებით ნადგურდება თვითმმართველობა.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა დეპუტატის განცხადების სიზუსტით და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
2013 წლის აგვისტოში „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ „საკადრო პოლიტიკა საჯარო სამსახურში, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ“ კვლევის ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიშში 2012 წლის 20 ოქტომბრიდან 2013 წლის 1 მარტამდე პერიოდია განხილული. ეს დროის მონაკვეთი იმიტომ შეირჩა, რომ, როგორც წესი, პოლიტიკური ან სხვა დისკრიმინაციული ნიშნით ადამიანთა სამსახურიდან გათავისუფლების ან დასაქმების ყველაზე დიდი რისკი სწორედ არჩევნებიდან პირველ რამდენიმე თვეზე მოდის. (გვ. 3)
კვლევის თანახმად, "საანგარიშო პერიოდში საჯარო დაწესებულებებიდან სულ 5149 თანამშრომელი გათავისუფლდა. მათგან 2330–მა (გათავისუფლებულთა საერთო რაოდენობის დაახლოებით 45%) თანამდებობა საკუთარი განცხადების საფუძველზე დატოვა. გარდა ამისა, იმ საჯარო უწყებებიდან, რომლებმაც „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ საშტატო ნუსხები მიაწოდეს, საერთო ჯამში თანამშრომელთა 11% გაათავისუფლეს... როგორც კვლევამ აჩვენა, ხშირ შემთხვევაში ხელმძღვანელები თანამშრომლებს მეგობრული რჩევით თუ მუქარით აიძულებდნენ სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადებების დაწერას. ამაზე ბევრი რესპოდენტი, როგორც ცენტრალური, ისე ადგილობრივი ხელისუფლების დონეზე, ჩვენთან ღიად საუბრობდა". (გვ. 5)
კიდევ ერთი პრობლემა, რომელიც ანგარიშის თანახმად სამსახურიდან გათავისუფლებას უკავშირდებოდა, იყო ატესტაციის არჩატარების მასობრივი შემთხვევები. ძალიან ხშირად, თანამშრომლებს ყოველგვარი ფორმალური შემოწმებისა და დასაბუთების გარეშე სამსახურიდან უშვებდნენ და ატესტაციას, რომლის გაუვლელობაც, წესით, სამსახურიდან დათხოვნის საფუძველი უნდა ყოფილიყო, არ მიმართავდნენ. ამასთანავე, საანგარიშო პერიოდში ბევრი შემთხვევა იყო, როდესაც ადამიანებს სამსახურიდან აშკარად უკანონოდ ათავისუფლებდნენ. ამის მაგალითები დაფიქსირდა ლენტეხისა და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტების გამგეობებში. (გვ. 6)
რაც შეეხება სამსახურში ახალი თანამშრომლების მიღების პრაქტიკას, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა-საქართველოს“ მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, საანგარიშო პერიოდში ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლებების საჯარო დაწესებულებებში თანამდებობაზე სულ 6557 მოხელე დაინიშნა. მათგან მხოლოდ 257 (4%) შეირჩა კონკურსის წესით. კონკურსის გარეშე სამსახურში ახალი თანამშრომლების აყვანა თვალსაჩინო მანკიერი ტენდენცია იყო, რომელიც, მცირე გამონაკლისების გარდა, ყველა საჯარო დაწესებულებას ახასიათებდა. (გვ. 6)
აქვე აღსანიშნავია, რომ გიორგი გაბაშვილის განცხადებით, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ანგარიშის თანახმად, 7 ათასზე მეტი ადამიანი პოლიტიკური ნიშნით დაითხოვეს სამსახურიდან. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ განცხადებით, რომელიც ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ის“ სიუჟეტის საპასუხოდ გაკეთდა, მსგავსი ინტერპრეტაცია სიმართლეს არ შეესაბამება: „ასეთი რამ ჩვენს კვლევაში მითითებული არ არის. ანგარიშში საუბარია ცალკეულ რამდენიმე შემთხვევაზე, სადაც ჩვენმა ორგანიზაციამ გამოთქვა ეჭვი, რომ იმ კონკრეტულ შემთხვევებში ადამიანთა გათავისუფლება პოლიტიკურად შეიძლება ყოფილიყო მოტივირებული“.
რაც შეეხება გიორგი გაბაშვილის განცხადების მეორე ნაწილს, პოლიტიკური მოტივებით თვითმმართველობის განადგურებაზე, აღსანიშნავია „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED)” მიერ გამოქვეყნებული „2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ ადგილობრივ თვითმმართველობებში განვითარებული მოვლენების მონიტორინგი“. ანგარიში 2012 წლის პირველი ოქტომბრის არჩევნებიდან 2013 წლის 3 აგვისტომდე პერიოდს მოიცავს.
ანგარიშის თანახმად, 2012 წლის პირველი ოქტომბრის არჩევნებიდან 2013 წლის 3 აგვისტომდე, საქართველოს მასშტაბით გამგებელი 55 მუნიციპალიტეტში შეიცვალა, მათ შორის ცალკეულ მუნიციპალიტეტებში არაერთგზის... ამავე პერიოდში, საკრებულოს თავმჯდომარე შეიცვალა 31 მუნიციპალიტეტში. (გვ. 5) აღსანიშნავია ის, რომ 3 აგვისტოს შემდგომ, ანგარიშის გამოქვეყნებამდე კიდევ 13 მუნიციპალიტეტში გამგებელი, სამ მუნიციპალიტეტში - საკრებულოს თავმჯდომარე, ხოლო ორ ქალაქში კი მერი შეიცვალა. „სამართლიანი არჩევნების“ ინფორმაციით, ახალი გამგებლებიდან 37 კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრი ან მხარდამჭერია, ხუთი „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“, ხოლო დანარჩენი პირები უპარტიოები არიან, ან მათი პოლიტიკური შეხედულებების მკაფიო იდენტიფიცირება ორგანიზაციამ ვერ შეძლო. (გვ. 6)
„სამართლიანმა არჩევნებმა“ საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ ადგილობრივ თვითმმართველობებში მიმდინარე საშტატო ცვლილებებიც შეისწავლა. 69 მუნიციპალიტეტიდან საკადრო ცვლილებები 55 გამგეობასა და 26 საკრებულოში განხორციელდა. თვითმმართველობებიდან მოპოვებული საჯარო ინფორმაციის მიხედვით, რომელიც ორგანიზაციამ საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტიდან გამოითხოვა, 2012 წლის 1 ოქტომბრიდან 2013 1 ივნისამდე გათავისუფლებულია 2321 თანამშრომელი. მათ შორის, მასიურად გათავისუფლდნენ ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებულები... საერთო ჯამში, 34 მუნიციპალიტეტში დათხოვილ იქნა 519 რწმუნებული. (გვ. 7)
კვლევის თანახმად, სამსახურიდან გათავისუფლებულ პირთა უმრავლესობამ განცხადება საკუთარი სურვილით დაწერა. რიგ შემთხვევებში ათეულობით თანამშრომელს გათავისუფლების თაობაზე განცხადება ერთსა და იმავე დღეს აქვთ დაწერილი, რაც ლოგიკურ ეჭვს აჩენს მათი გადაწყვეტილების ნებაყოფლობითობასთან დაკავშირებით. რიგ შემთხვევებში დათხოვილი სააჯარო მოხელეები ადასტურებენ, რომ გათავისუფლება ზემდგომმა პირებმა მოსთხოვეს, თუმცა უმეტესობა ფაქტის საჯაროდ აღიარებისაგან თავს იკავებს... ორგანიზაციის ინფორმაციით, 2012 წლის 1 ოქტომბრის შემდგომ ახალი თანამშრომლების აყვანის პროცესში ძირითადად პარტიული ნიშანი გამოიკვეთა. კონკურსი მხოლოდ 11 მუნიციპალიტეტში გამოცხადდა. პარტიული ნიშნით კი ძირითადად, კოალიცია „ქართული ოცნების“ აქტივისტები და მხარდამჭერები დაინიშნენ. (გვ. 8)
გარდა ამისა, 2014 წლის 5 თებერვალს თვითმმართველობის მოხელეებთან დაკავშირებით კანონში შესულ ცვლილებებს გამოეხმაურნენ არასამთავრობო ორგანიზაციები: „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“, „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“ და „ფონდი ღია საზოგადოება - საქართველო“. „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში მიღებული ცვლილების მიხედვით, 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მორიგი არჩევნების შემდეგ, ადგილობრივი თვითმმართველობის ყველა მოხელე, მათ შორის კონკურსის წესით დანიშნულიც, ჩაითვლება დროებით მოვალეობის შემსრულებლად, ხოლო გამოთავისუფლებულ ადგილზე გამოცხადდება კონკურსი.
არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადებით, „აღნიშნული ცვლილება მით უფრო სავალალოა კარს მომდგარი ადგილობრივი თვითმმართველობის მორიგი არჩევნების ჭრილში და ლეგიტიმურ ეჭვებს აჩენს პოლიტიკურ პროცესში მოხელეთა პარტიული მიზნებისათვის გამოყენების თაობაზე. თვითმმართველობის მოხელეთა საქმიანობა არ უნდა იყოს დამოკიდებული საარჩევნო ციკლზე. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ცვლილება სერიოზულ ზიანს აყენებს არჩევნების მიმართ ნდობას. ადგილობრივი არჩევნების წინა პერიოდში აღნიშნული ნორმის ამოქმედებით საჯარო მოხელეებს შეექმნებათ არასტაბილურობის გრძნობა და ალბათობა იმისა, რომ ისინი წინასაარჩევნო პერიოდში იმოქმედებენ მმართველი პარტიის სასარგებლოდ სამუშაო ადგილების შენარჩუნების მიზნით, ძალიან დიდია.“
გიორგი გაბაშვილი განცხადების პირველ ნაწილში გადაჭარბებით ასახელებს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ კვლევაში მოყვანილ საჯარო სამსახურიდან გათავისუფლებული ადამიანების რიცხვს. კვლევის თანახმად, საანგარიშო პერიოდში საჯარო დაწესებულებებიდან 5149 ადამიანი გათავისუფლდა, ნაცვლად დეპუტატის მიერ დასახელებული 7 ათასისა. დეპუტატი ასევე არაზუსტია, როდესაც აცხადებს, რომ „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ანგარიშის თანახმად, 7 ათასზე მეტი ადამიანი პოლიტიკური ნიშნით დაითხოვეს სამსახურიდან. მსგავსი ტიპის განცხადებაზე „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ გამოქვეყნებული აქვს საპასუხო განცხადება, რომლის თანახმადაც, მსგავსი ინტერპრეტაცია არ შეესაბამება სიმართლეს და ასეთი რამ მათ კვლევაში მითითებული არ არის, თუმცა, რამდენიმე შემთხვევაში, ორგანიზაციის მოსაზრებით, ადამიანთა სამსახურიდან გათავისუფლება შესაძლოა პოლიტიკურად ყოფილიყო მოტივირებული. ამასთან, ასევე, აღსანიშნავია, რომ სამსახურიდან საკუთარი სურვილით წასული ადამიანების მაღალი რაოდენობა (45%) ეჭვს ბადებს მათი გათავისუფლების რეალურ მიზეზებზე, ხოლო კვლევაში მოყვანილი ფაქტების თანახმად, ადამიანები ხშირად იძულებით წერდნენ სამსახურიდან წასვლის შესახებ განცხადებას. გიორგი გაბაშვილი მართალია, როდესაც საუბრობს საჯარო სამსახურებში ახალი თანამშრომლობის უკონკურსოდ მიღების ფაქტებზე. აღნიშნული ფაქტები თავის კვლევაში მოყვანილი აქვს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“, რომლის მიხედვითაც, ახალი თანამშრომლების მხოლოდ 4% შეირჩა კონკურსის წესით.
რაც შეეხება გიორგი გაბაშვილის განცხადების მეორე ნაწილს, დეპუტატი მართალია გადაჭარბებით აფასებს მიმდინარე პროცესებს, როდესაც ამბობს, რომ შეგნებულად „ნადგურდება“ თვითმმართველობა, თუმცა სტატიაში მოყვანილ კვლევაში საუბარია ადგილობრივ თვითმმართველობებში კონკურსის გარეშე, პარტიული ნიშნით გამგებლებისა თუ თანამშრომელთა გათავისუფლებისა თუ სამსახურში უკანონოდ მიღების ფაქტებზე. აღნიშნული ფაქტები, რა თქმა უნდა, ხელს არ უწყობს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების ეფექტურ მუშაობასა და მთლიანობაში თვითმართველობის დამოუკიდებლობას. ასევე, არასამთავრობო ორგანიზაციათა ნაწილი უარყოფითად აფასებს „საჯარო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესულ ცვლილებებს, რაც საბოლოო ჯამში, ნეგატიურად აისახება ადგილობრივ თვითმმართველობაში დასაქმებულ საჯარო მოხელეებზე.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ გიორგი გაბაშვილის განცხადება: „Transparency International” საუბრობს, რომ ათასობით ადამიანის, 7 ათასზე მეტი ადამიანის პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლება მოხდა. ყველა არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც საქართველოში არსებობს, საუბრობს იმაზე, რომ შეგნებულად, პოლიტიკური მოტივებით ნადგურდება თვითმმართველობა“, არის მეტწილად სიმართლე.
„Transparency International” საუბრობს ათასობით ადამიანის, 7 ათასზე მეტი ადამიანის პოლიტიკური ნიშნით სამსახურიდან დათხოვნაზე. ყველა არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც საქართველოში არსებობს, საუბრობს იმაზე, რომ შეგნებულად, პოლიტიკური მოტივებით ნადგურდება თ

On 21 February 2014, during the President’s visit to the Georgian Parliament, Member of the United National Movement, Giorgi (Goka) Gabashvili, stated that according to Transparency International - Georgia, the Georgian Dream coalition has dismissed more than seven thousand employees on political grounds and that instead of holding competitions, vacant positions were filled on a kinship-friendship basis. In addition, Gabashvili stated that every non-governmental organisation operating in Georgia reports about the intentional eradication of self-government due to political motives.
FactCheck set out to check the accuracy of the given statement.
In August 2013 Transparency International - Georgia released a report entitled Staffing Changes in the Civil Service after the 2012 Parliamentary Elections. The reporting period spans from 20 October 2012 to 1 March 2013. These dates were selected since they are the five months immediately following the elections and, usually, in the aftermath of elections, the first few months see the greatest likelihood of people being dismissed or hired upon either political or some other discriminatory grounds (p. 3).
According to the research, a total of 5,149 employees left positions during the reporting period. Of these, 2,330 resigned which is approximately 45% of the total number of those who left their positions
Furthermore, of the public agencies that provided Transparency International - Georgia with staff lists, a total of 11% of employees were dismissed... As the study has demonstrated, supervisors often forced employees to submit letters of resignation using either friendly advice or threats. Many respondents from central and local government institutions openly discussed this with us (p. 5).
The widespread failure to hold examinations, or certifications, was yet another faulty aspect related to employee dismissal. Very often employees were dismissed without any formal examination, justification or certification (the failure to pass the certification process alone is a basis for dismissal). At the same time, the reporting period revealed many instances of blatant illegal dismissal from the civil service with cases such as this reported in the Lentekhi and Zestaponi gamgeobas (p. 6).
As for the practice of hiring new employees, according to the information obtained, 6,557 civil servants were appointed during the reporting period to positions in central and local government institutions of which only 257 (4%) were selected through competition. Hiring new employees without competition was a clear flaw in the employment process practiced by almost all public institutions (p. 6).
It should also be highlighted that as Giorgi Gabashvili stated, according to the report of Transparency International - Georgia, employees were dismissed on political grounds. Based upon the statement issued by Transparency International – Georgia, in response to the story broadcast by Rustavi 2, the abovementioned interpretation is not true: “There is no such statement in our report. The report discusses several cases when our organisation suspected the political grounds behind the dismissal of the employees.”
As for the second part of Giorgi Gabashvili’s statement, about the deliberate eradication of self-government upon a political basis, the report published by the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), entitled Monitoring of Events Occurring in Local Self-Governments in the Aftermath of the 2012 Parliamentary Elections, is worthy of mention. The reporting spans the elections period of 1 October 2012 until 3 August 2013.
According to the aforementioned report, from 1 October 2012 to 3 August 2013, governors in 55 municipalities were replaced throughout the country including several times over in certain municipalities… In the same time period, the chairs of city halls (sakrebulo) were replaced in 31 municipalities. Additionally, of note is the fact that after 3 August until the release of the report, governors in 13 additional municipalities as well as chairs of city halls (sakrebulo) in three municipalities and mayors in two cities were replaced. According to ISFED, 37 of the new governors are either members or supporters of the Georgian Dream, five of them belong to the United National Movement and the rest of them are non-partisans or their political views could not be identified by ISFED.
ISFED also studied the staffing changes in local self-governments after the parliamentary elections. The staffing changes concerned 55 gamgeobas and 26 city halls (sakrebulo) of 69 municipalities. Based upon the public information obtained from the local self-governments (ISFED withdrew information from all Georgian municipalities), a total of 2,321 employees were dismissed between 1 October 2012 and 1 June 2013. Among them, this clearly massive dismissal concerned state representatives; specifically, governors of local self-government units… In total, overall, 519 state representatives, specifically, governors in 34 municipalities were dismissed.
According to the research, the majority of the dismissed employees wrote their resignation letters of their own accord. In a number of cases, dozens of employees wrote the resignation letters on the same day which raises logical doubts about their making this decision deliberately and independently. In some cases, the dismissed public servants confirm that they were asked to leave their positions by their supervisors although the majority refrains from publicising this fact… According to ISFED’s information, since 1 October 2012 hiring procedures have showed a tendency towards containing political motives. Competitions were announced in only 11 municipalities. Mainly, the activists and supporters of the Georgian Dream were hired on political grounds.
In addition, the following non-governmental organisations commented upon the amendments to the Law of Georgia on Civil Service made on 5 February 2014: Transparency International - Georgia, Georgian Young Lawyers' Association, International Society for Fair Elections and Democracy and Open Society Georgia Foundation. According to the aforementioned amendments, in the aftermath of the local self-government elections set for 2014, all civil servants, including those appointed upon the competition basis, will be referred to as interim officials with new competitions being conducted to fill up the vacancies.
According to the statement of the aforementioned non-governmental organisations: “The amendment is even more discouraging in light of the upcoming municipal elections and raises legitimate suspicions about intentions to mobilise public servants for party campaigns. Work and behaviour of civil servants employed at local self-government bodies must be unrelated to the electoral cycle. Subsequently, we believe that the above change can seriously damage the trust towards the electoral process. Enactment of the norm ahead of local elections will create the sense of instability among public servants, and with great likelihood, they will act in favor of the ruling party in the pre-election campaigns in order to preserve their jobs.”
Our inquiry about the accuracy of the given statement revealed that the figure named by Giorgi Gabashvili, in the first part of his statement where he discusses the number of dismissed civil servants according to the report of Transparency International -Georgia, is fairly exaggerated. Based upon the abovementioned report, a total of 5,149 people were dismissed in the period under review and not 7,000as claimed by the MP. Gabashvili also mistakenly states that the report of Transparency International - Georgia depicts the named dismissals to be politically motivated. Transparency International - Georgia has issued a public statement in response to the claim in which it described such an interpretation of the report as inaccurate and underlined that its report offered no grounds for such judgement. However, the organisation allows for the possibility that in some cases the dismissal of the employees may have been motivated by political reasons. In addition, it is to be noted that the high number of employees leaving their positions of their own accord (45%) raises certain doubts about the real reasons underlying their departure. The aforementioned report mentions frequent facts when civil servants were forced to write their resignation letters against their will. Gabashvili correctly points to the facts of civil servants being employed without due competition. These facts are verified in the report of Transparency International - Georgia in which it is stated that only 4% of the new employees have been hired based upon the competition procedure.
As for the second part of Giorgi Gabashvili’s statement, although his evaluation of the ongoing processes is overestimated as he states that self-government is being intentionally eradicated, the abovementioned report indeed discusses the facts of the illegal dismissal and hiring of employees based upon partisanship instead of fair competition. Naturally, these facts disrupt the effective performance of the local self-government units and violate the independence of self-government in general. Furthermore, certain non-governmental organisations negatively evaluate the amendments to the Law of Georgia on Civil Service arguing thateventually it will unfavourably affect civil servants employed in local self-governments.
Therefore, we conclude that Giorgi Gabashvili’s statement: “Transparency International reports about the dismissal of thousands, to be more precise, over seven thousand people on political grounds. All the non-governmental organisations operating in Georgia point to the politically motivated deliberate eradication of self-government,” is MOSTLY TRUE. Nino Turiashvili