წლის 13 დეკემბერს ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა: „2013 წელს, პირველად საქართველოში, ჯანდაცვის ბიუჯეტი გაორმაგდა, ამის პრეცედენტი არ გვქონია“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა ფინანსთა მინისტრის განცხადებით. ჩვენ აღნიშნული ფაქტი ფინანსთა სამინისტროს ვებგვერდზე განთავსებული სახელმწიფო ბიუჯეტის მონაცემებზე დაყრდნობით გადავამოწმეთ. (შენიშვნა: გამომდინარე იქიდან, რომ 2013 წლის ბიუჯეტის ფაქტიური მონაცემები ჯერ-ჯერობით არ არის გამოქვეყნებული, კვლევაში 2013 წლის გეგმიური და 2004-2012 წლების ფაქტიური მონაცემებია ასახული).
2013წელს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი 2.345 მლრდ ლარით განისაზღვრა, აქედან ჯამრთელობისდაცვაზე 681,213მლნ ლარი გამოიყო.2012 წელსაღნიშნულ მუხლზე373,830 მლნ ლარი დაიხარჯა. როგორც ვხედავთ, 2013 წელს ჯანდაცვის ბიუჯეტი2012 წლის ფაქტიურ მონაცემებთან შედარებით, 307,383 მლნ ლარით გაიზარდა.
ჩვენ ასევე წინა მთავრობის მიერ იყო წარდგენილ 2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველად პროექტს გავეცანით. აღნიშნული დოკუმენტის მიხედვით, 2013 წელს ჯანდაცვის ბიუჯეტის შემცირება იგეგმებოდა და სავარაუდო ბიუჯეტად 167,624,2მლნ ლარი იყო გათვალისწინებული.
ჩვენ დეტალურად განვიხილეთ, თუ ჯანდაცვის რომელ პროგრამებზე გაიზარდა ან შემცირდა დაფინანსება. 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით შემდეგი პროგრამებისთვის გათვალისწინებული ხარჯების ოდენობა შემცირდა: ამბულატორიული მომსახურეობა, სავადმყოფოების მომსახურეობა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მომსახურეობა. 2013 წელს 2012 წელთან შედარებით ბიუჯეტის ზრდა შემდეგ პროგრამებს შეეხო: სამედიცინო პროდუქცია, მოწყობილობები და აპარატები (ფარმაცევტული პროდუქცია).ყველაზე დიდი თანხა „სხვა არაკლასიფიცირებული საქმიანობა ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში“ მუხლისთვის გამოიყო. 2012 წელს აღნიშნული მუხლისთვის 184,544მლნ. ლარი გამოიყო, 2013 წელს კი ამ პროგრამის დაფინანსება 543,095მლნ. ლარამდე გაიზარდა. შესაბამისად, აღნიშნული მუხლის დაფინანსების ზრდამ 358,551 მლნ.ლარი შეადგინა. როგორც ვხედავთ, ჯანდაცვის ბიუჯეტის ზრდა ძირითადად ჯანდაცვის ერთ-ერთ პროგრამაზე - „სხვა არაკლასიფიცირებული საქმიანობა ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში“ აისახა.
მოგვაწოდა. ჯანდაცვის მუხლში „სხვა არაკლასიფიცირებული საქმიანობა ჯანმრთელობის დაცვის სფეროში“ სულ 543,095 მლნ ლარი იყო გათვალისწინებული, საიდანაც სამინისტროს ნაწილს 530,030მლნ ლარი შეადგენდა. ამ მონაცემებიდან ირკვევა, რომ ჯანდაცვის დაფინანსების მნიშვნელოვნად ზრდა ჯანმრთელობის დაზღვევის სახელმწიფო პროგრამის გაფართოებამ განაპირობა. როგორც ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში ვხედავთ, „ჯანმრთელობის დაზღვევის“ დასაფინანსებლად ბიუჯეტში 505.760 ლარი იყო გათვალისწინებული, თუმცა აქვე აღსანიშნავია, რომ სამინისტროდან მიღებული ინფორმაციის თანახმად, წინასწარი მონაცემებით აღნიშნული თანხიდან მხოლოდ308 მლნ ლარი იქნა ათვისებული. შესაბამისად, 197.76 მლნ ლარი აუთვისებელი დარჩა. პროგრამის ფარგლებში დარჩენილი რესურსი სახელმწიფო ბიუჯეტს რჩება.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა რატომ დარჩა აღნიშნული თანხა აუთვისებელი. ჯანდაცვის სამინისტროს ეკონომიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, გიორგი გომარელის განმარტებით, 197.76 მლნ ლარი დაიზოგა პროგრამის „ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევა“ ფარგლებში. თანხის ძირითადი ნაწილი აღნიშნული პროგრამის ეტაპობრივად ამოქმედების შედეგად დაიზოგა. პროგრამის პირველი ეტაპის განხორციელება დაიწყო 2013 წლის 28 თებერვლიდან, ხოლო სრული პაკეტი 1 ივლისიდან ამოქმედდა. ჯანმრთელობის საყოველთაო დაზღვევის ორ ეტაპად ამოქმედების საჭიროება 2013 წლის დასაწყისში გამოიკვეთა, ამ დროისთვის ბიუჯეტი უკვე დაგეგმილი იყო.
გიორგი გომარელის თქმით „ასევე, თანხის გარკვეული ნაწილის დაზოგვა პროგრამის განხორციელების მექანიზმის ცვლილებამ გამოიწვია, კერძოდ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამით მოცული ბენეფიციარების სამედიცინო მოსახურების დაფინანსება სამედიცინო დახმარების გაწევის შემდეგ ხორციელდება. შედეგად, 2013 წლის ბიუჯეტში გამოთავისუფლებულ იქნა პროგრამისათვის გათვალისწინებული ერთი თვის დაფინანსების მოცულობა (ანუ 2013 წლის დეკემბრის თვეში განხორციელებული სამედიცინო მომსახურების დაფინანსება განხორციელდება 2014 წლის იანვარში)“.
წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში ჯანმრთელობის დაცვის პროგრამებისთვის 673,568 მლნ ლარით განისაზღვრა. შესაბამისად, 2014 წელს 2013 წელთან შედარებით ჯანდაცვის ბიუჯეტი 7,645 მლნ ლარით შემცირდება.
ფინანსთა მინისტრი თავის გამოსვლაში მიუთითებს, რომ 2013 წელს ჯანდაცვის ბიუჯეტის ზრდა უპრეცედენტო შემთხვევა იყო. ჩვენ აღნიშნული ფაქტიც გადავამოწმეთ და 2004 წლიდან 2014 წლის ჩათვლით სახელმწიფო ბიუჯეტის მონაცემები გავაანალიზეთ. ჯანდაცვის ბიუჯეტის ყველაზე მაღალი ზრდა [წინა წელთან შედარებით] და მოცულობაც 2013 წელს ფიქსირდება.
წელს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ჯამრთელობის დაცვაზე 681,213 მლნ ლარი გამოიყო. 2012 წელს აღნიშნული თანხა 373,830 მლნ ლარს შეადგენდა. შესაბამისად, 2013 წელს ჯანდაცვის ბიუჯეტი წინა წელთან შედარებით 307,383 მლნ ლარით ანუ 1,8-ჯერ გაიზარდა. სახელმწიფო ბიუჯეტის მონაცემების მიხედვით, 2013 წელს, უკანასკნელი 10 წლის მანძილზე ჯანდაცვის ბიუჯეტის ყველაზე მაღალი ზრდა ფიქსირდება.
ამასთან, მნიშვნელოვანია ის ფაქტი, რომ 2013 ჯანდაცვის ბიუჯეტის ზრდა ჯანმრთელობის დაზღვევის გაფართოებამ განაპირობა, რომლის ბიუჯეტიც 505.760 მლნ ლარით განისაზღვრა. ჯანმრთელობის დაზღვევაზე გათვალისწინებული თანხა კი ბოლომდე არ გაიხარჯა და 2013 წელს 197.76 მლნ ლარი აუთვისებელი დარჩა. შესაბამისად, ჯანდაცვის რეალური ბიუჯეტი დაახლოებით 1,3-ჯერ გაიზარდა და არა ორჯერ, როგორც ამას ფინანსთა მინისტრი აცხადებდა.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ფინანსთა მინისტრის განცხადება: „2013 წელს პირველად საქართველოში ჯანდაცვის ბიუჯეტი გაორმაგდა, ამის პრეცედენტი არ გვქონია“, არის ნახევრად სიმართლე. რედაქტორის შენიშვნა: აღნიშნული სტატიის თავდაპირველი ვარიანტი 22 იანვარს გამოქვეყნდა. რის შემდეგაც, ჩვენ ჯანდაცვის სამინისტროს ეკონომიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, გიორგი გომარელის შესაბამისი განმარტება მივიღეთ, თუ რატომ დარჩა აღნიშნული თანხა [197.76 მლნ] აუთვისებელი. აღნიშნული ფაქტის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მოხდა სტატიის განახლება, თუმცა ფაქტ-მეტრის ვერდიქტი უცვლელი რჩება.

Delivering a speech at the Parliament on 13 December 2013, the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, stated:  “The healthcare budget has doubled for the first time in Georgia in 2013; never before has such precedent taken place.”
took interest in the statement and verified its accuracy based upon the data on the state budget found on the website of the Ministry of Finance of Georgia. (Note:  Since the factual data of the 2013 state budget has not been published so far, we used the planned data for 2013 and factual data for 2004-2012 in the current research).
In 2013, the total budget of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia comprised GEL 2.345 billion; of this amount, GEL 681.213 million was allocated for healthcare, whereas in 2012, a total of GEL 373.830 million was spent on healthcare. As becomes clear from the abovementioned information, as compared to the factual data of 2012, the healthcare budget for 2013 increased by GEL 307.383 million.
We also looked into the initial project of the 2013 state budget as presented by the previous government. According to the said document the healthcare budget for 2013 was planned to be reduced to the amount of GEL 167,624.2 thousand.
We studied in detail the healthcare programmes for which the funding was slashed or increased. As compared to 2012, funding decreased for the following programmes in 2013:  outpatient services, hospital services and public healthcare services. Funding of the following programmes, however, took an increase in 2013: medical products, equipment and instruments (pharmaceutical products). The biggest amount was allocated for the Other Non-classified Activities in the Healthcare Sphere budget line.
In 2012, a total of GEL 184.544 million was earmarked for this article while this amount was raised to GEL 543.095 million in 2013. Therefore, funding for the abovementioned budget line increased by GEL 358.551 million. As can be seen, the overall growth of healthcare funding was primarily reflected in the increased funding for one of the programmes in particular; that is, Other Non-classified Activities in the Healthcare Sphere.
Healthcare Budget (GEL thousand)
Article
Fact of 2012
Plan of 2013
Total Healthcare Budget
373,830.10
681,212.60
Medical Products, Equipment and Instruments
16,270.50
19,593.00
Outpatient Services
33,673.50
25,695.60
Hospital Services
102,471.10
64,093.00
Public Healthcare Services
36,871.40
28,736.00
Other Non-classified Activities in the Healthcare Sphere
184,543.70
543,095.00
FactCheck inquired about the healthcare programmes that are included in this budget line. We contacted the Head of the Economic Department at the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Giorgi Gomareli. He provided the in-detail budget of this article. A total of GEL 543.095 million was allocated for the Other Non-classified Activities in the Healthcare Sphere budget line; the Ministry’s share comprised GEL 530.030 million. The obtained data shows that the significant increase of healthcare funding was caused by the extension of the State Health Insurance Programme. As can be seen in the table below, a total of GEL 505.760 million was envisaged in the budget for the Health Insurance Programme; however, it should be mentioned herein that according to the preliminary data we received from the Ministry of Finance, only GEL 308 million was spent from the abovementioned amount leaving GEL 197.76 million unused. The unspent resources of the programme stay within the state budget.
(GEL thousand)
Programme Title
2013 Budget
Medical Activities Regulation Programme
2,711.00
Medical-Social Expertise and Control
200.00
Disease Control and Epidemiological Safety Management Programme
3,620.00
Medical Mediation Programme
502.00
Health Insurance
505,760.00
HIV/AIDS (L. Sakvarelidze National Centre for Disease Control and Public Health (LEPL))
352.00
Maternal and Child Health (L. Sakvarelidze National Centre for Disease Control and Public Health (LEPL))
385.00
Medical Examination of Citizens to Be Called Up to Military Forces
1,500.00
Rehabilitation and Equipment of Medical Facilities
15,000.00
inquired about the reasons why the abovementioned amount was not administered. As explained by Giorgi Gomareli, GEL 197.76 million had been saved in the framework of the Universal Health Insurance programme. The main portion of the indicated sum had been saved owing to the implementation of the programme in stages. The first stage of the programme was launched on 28 February 2013 while the full package went into force on 1 July 2013. The need for a two-stage implementation of the Universal Healthcare programme emerged by the beginning of 2013, when the budget for the year had already been planned.
As we were informed by Giorgi Gomareli, “A certain portion of the budget has been saved due to the modification of the implementation mechanism; specifically, the costs of the medical service are covered under the Universal Healthcare Programme only after the medical service has been delivered to the beneficiary. As a result, the amount foreseen for the last month remained unspent in the budget of 2013 (in other words, the costs of the medical services provided in December 2013 were reimbursed in January of 2014).”
In the state budget of 2014, a total of GEL 673.568 million was allocated for healthcare programmes. Therefore, as compared to 2013, the healthcare budget was reduced by GEL 7.645 million for 2014.
In his speech, the Minister of Finance emphasises that the scale of increase of healthcare funding witnessed in 2013 was an unprecedented event. We verified this fact as well and analysed the state budget data from 2004 to 2014. The biggest increase of the funding, as well as the volume of the healthcare budget (as compared to previous years) were observed in 2013.
In the state budget of 2013, a total of GEL 681.213 million was allocated for healthcare. In 2012, this amount comprised GEL 373.383 million. Consequently, as compared to the previous year, the healthcare budget increased by GEL 307.383 million; that is, by 1.8 times. According to the data on the state budget, the biggest increase of the healthcare budget in the last ten years was observed in 2013.
In addition, it is also noteworthy that the increase of the 2013 healthcare budget was prompted by the extension of the health insurance programme, the budget of which was defined in the amount of GEL 505.760 million. However, the projected amount has not been fully employed and a total of GEL 197.76 million remained unused. Therefore, the real healthcare budget roughly saw a 1.3-fold growth and did not double as claimed by the Minister of Finance.
FactCheck concludes that the statement of the Minister of Finance: “The healthcare budget has doubled for the first time in Georgia in 2013; never before has such precedent taken place,” is HALF TRUE. Editor’s note: “The initial version of the present article was published on 22 January 2014. After publication, we received the relevant clarification from the Head of the Economic Department at the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Giorgi Gomareli, about the reasons for the abovementioned sum (GEL 197.76 million) being left unspent. Due to the importance of this fact, the article was revised, the verdict of FactCheck, however, remains unchanged.”