2013 წლის 26 დეკემბერს, პარლამენტის სხდომაზე „უმაღლესი განათლების შესახებ“კანონის ცვლილებები განიხილებოდა. ამ განხილვას მთავრობის წარმომადგენლის, შალვა თადუმაძის და საპარლამენტო უმცირესობის წევრის, ჩიორა თაქთაქიშვილის დისკუსია მოჰყვა. ცვლილება ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული მოსახლეობის განათლების დაფინანსებას ეხებოდა. ჩიორა თაქთაქიშვილი მოითხოვდა, რომ კანონპროექტში არსებული ტერმინის „გამყოფი ხაზის“ ნაცვლად „საოკუპაციო ხაზი“ ჩაწერილიყო. თაქთაქიშვილმა მთავრობის წარმომადგენელს შემდეგი კითხვით მიმართა: „რა არის მთავრობის არგუმენტი, რის გამოც მან უარი განაცხადა ოპოზიციის შემოთავაზებაზე, „გამყოფის ხაზის“ სანაცვლოდ ჩაწერილიყო „საოკუპაციო ხაზი“?
შალვა თადუმაძემ დეპუტატს უპასუხა: „2010 წელს პრეზიდენტის განკარგულებით სამართლებრივად დადგინდა, რომ „გამყოფი ხაზის“ ცნება შემოტანილ იქნას სტრატეგიაში, რომელიც მიმართული იყო ამ კონფლიქტურ ზონებთან მიმართებაში. შემდეგ, 2011 წელს, მაშინდელმა პარლამენტმა დაამტკიცა ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფცია, სადაც ჩაწერა „გამყოფი ხაზი“. იმავე წელს პარლამენტმა ბიუჯეტის შესახებ კანონი დაამტკიცა, სადაც გაწერა, თუ როგორ ფინანსდება კონკრეტული ღონისძიებები „გამყოფ ხაზთან“ მიმართებაში. 2012 წელსაც ბიუჯეტის შესახებ კანონშიც იგივე ტერმინი იყო გამოყენებული. აქედან გამომდინარე, სამართლებრივი საფუძველი არ არსებობს სხვანაირად აისახოს ის ტერმინი, რომელიც 2010 წელს დაადგინა მაშინდელმა პრეზიდენტმა“.
მთავრობის წარმომადგენლის პასუხს თაქთაქიშვილი შემდეგი რეპლიკით გამოეხმაურა: „კარგი იქნებოდა თქვენ ასე ზედმიწევნით შეგესრულებინათ პრეზიდენტის სხვა განკარგულებები, ბრძანებები და ინიციატივები, როგორიც იყო პრეზიდენტის სასახლე და ბათუმის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი. თქვენი არგუმენტი, რომ თითქოს სამართლებრივი სხვა შესაძლებლობა ჩვენ არ გაგვაჩნია, არასწორია“.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, კანონპროექტი, რომელსაც 26 დეკემბერს მესამე მოსმენით განიხილავდნენ „უმაღლესი განათლების შესახებ“ კანონში ცვლილებებს შეეხება. კერძოდ, კანონს დაემატა მუხლი 897, რომლის მიხედვითაც საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლებში დაზარალებული სტუდენტები, რომლებიც აკრედიტებულ უმაღლეს სასწავლებლებში სწავლობენ, სახელმწიფოსგან სასწავლო გრანტს მიიღებენ.
ფაქტ–მეტრი ტერმინებთან დაკავშირებული სიტუაციის გარკვევას შეეცადა.
2010 წელს პრეზიდენტ სააკაშვილის განკარგულებით მიღებულ იქნა „სახელმწიფო სტრატეგია ოკუპირებული ტერიტორიების მიმართ“. ამ დოკუმენტში მართლაც არის ტერმინი -„გამყოფი ხაზ(ებ)ი“. ტერმინთა განმარტებაში „გამყოფი ხაზები“ განიმარტება, როგორც: „ოკუპანტი ძალის მიერ შექმნილი საოკუპაციო ხაზები, რომლითაც ოკუპირებული ტერიტორიები გამოყოფილია საქართველოს დანარჩენ ნაწილებიდან“. აღსანიშნავია, რომ ტერმინი „საოკუპაციო ხაზი“ დოკუმენტის მხოლოდ ამ ნაწილში მოიხსენება.
საქართველოს პარლამენტის მიერ 2011 წელს დამტკიცებულ „საქართველოს ეროვნული უსაფრთხოების კონცეფციაში“ „გამყოფი ხაზი“, ისევ მოიხსენება და ის რაიმე ცვლილებას არ განიცდის. კერძოდ, კონცეფციაში წერია: „საქართველო მოწოდებულია, შექმნას ისეთი ფორმატები და წამახალისებელი მექანიზმები, რომლებიც ხელს შეუწყობს ოკუპირებული ტერიტორიების მოსახლეობის დაახლოებას ქვეყნის დანარჩენი რეგიონების მცხოვრებლებთან და ოკუპაციის შედეგად გამყოფი ხაზებით“დაშორიშორებული საქართველოს მოქალაქეების ურთიერთობათა გაღრმავებას”.
2012 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტში აღნიშნულია: „რეინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატი, ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში მოსახლეობის საქართველოს სამართლებრივ და სახელმწიფოებრივ სივრცეში მოქცევა და გამყოფი ხაზით დაშორიშორებულ ხალხებს შორის ნდობის აღდგენა“.
შალვა თადუმაძე სწორად მიუთითებს იმ დოკუმენტების შესახებ, სადაც ტერმინი „გამყოფი ხაზის“ გამოყენება დამკვიდრდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ კანონში საერთოდ არ გვხვდება ტერმინები „საოკუპაციო ხაზი“ და „გამყოფი ხაზი“, რომელიც ერთ-ერთ ძირითად საკანონმდებლო ბაზას წარმოადგენს ოკუპაციასთან დაკავშირებით.
შესაბამისად, შალვა თადუმაძის პათოსი მართალია იმის შესახებ, რომ მთავრობას ნამდვილად გააჩნია დისკრეცია, გამოიყენოს დამკვიდრებული ტერმინი „გამყოფი ხაზი“. თუმცა, ფაქტ-მეტრის აზრით, ცალსახა მტკიცება, რომ ამა თუ იმ კანონპროექტში არანაირი სამართლებრივი ბაზა არ არსებობს „საოკუპაციო ხაზის“ გამოყენებისა და მხოლოდ „გამყოფი ხაზის“ გამოყენებაა შესაძლებელი, არაზუსტია. როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, „საოკუპაციო ხაზი“ 2010 წლის სტრატეგიაში „გამყოფი ხაზის“ განმარტებისთვის გამოიყენება. თუმცა, აქვე ისიც უნდა ვთქვათ, რომ ჩვენ სხვა დოკუმენტები ვერ მოვიძიეთ, სადაც ტერმინი „საოკუპაციო ხაზი“ იქნებოდა ნახსენები.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ შალვა თადუმაძეს განცხადება: ”სამართლებრივი საფუძველი არ არსებობს ტერმინი „გამყოფი ხაზი“ სხვანაირად აისახოს, რომელიც 2010 წელს დაადგინა მაშინდელმა პრეზიდენტმა“, არის მეტწილად სიმართლე.
”სამართლებრივი საფუძველი არ არსებობს ტერმინი „გამყოფი ხაზი“ სხვანაირად აისახოს, რომელიც 2010 წელს დაადგინა მაშინდელმა პრეზიდენტმა“

On 26 December 2013, the Parliament discussed the amendments to the Law of Georgia on Higher Education. The discussion was followed by the argument between Shalva Tadumadze, a representative of the government, and Chiora Taktakishvili, a member of the Parliamentary Minority. The abovementioned amendments concerned the funding of the education of the population residing in the bordering villages of the occupied territories. Chiora Taktakishvili was demanding the replacement of the term “dividing line” with the term “occupation line” in the draft law. She addressed Tadumadze with the following question: “What is the argument of the government for refusing the opposition’s initiative about replacing the term “dividing line” with the term “occupation line?”
Shalva Tadumadze responded that: “In 2010, the President’s resolution legally introduced the term “dividing line” in respect to the conflict zones. Afterwards, the Parliament adopted the National Security Concept in 2010 which also used the term ‘dividing line.’ The same year the Parliament adopted the Law on the State Budget describing the methods of funding certain activities in respect to the ‘dividing line.’ The Law on the State Budget of 2012 applied the same term. Therefore, there is no legal basis to use a term different from the one established by the former President in 2010.”
Taktakishvili responded to the government representative with the following remark: “It would be admirable if you showed such dedication in fulfilling the President’s other orders, decrees and initiatives such as the ones regarding the President’s palace and the Batumi Technological University. Your argument claiming that allegedly we have no other legal means of dealing with the matter is wrong.”
As was already mentioned, the draft law which was being discussed at the third hearing on 26 December concerned the amendments to the Law of Georgia on Higher Education. In particular, the amendment foresaw the addition of Article 897 to the law. According to the new article, state scholarships will be granted to students enrolled in the accredited higher educational institutions and residing in the bordering villages of Georgia’s occupied territories.
FactCheck endeavoured to shed more light on the ambiguity of the discussed terms.
In 2010 President Saakashvili adopted the State Strategy on Occupied Territories. The document indeed contains the term “dividing line(s).” The section of the used terminology defines the term as follows: “Occupation lines drawn by the occupant that divide the occupied territories from the rest of the Georgian territory.” It is noteworthy that the term “occupation line” is used only in this part of the document.
The National Security Concept of Georgia adopted by the Parliament in 2011 also mentions the term “dividing line” without any particular changes. In particular, the Concept denotes: “Georgia is determined to create the formats, mechanisms and incentives that can foster engagement between the occupied territories and other Georgian regions, thus restoring relationships among the citizens of Georgia living on different sides of the dividing lines.”
The state budget of 2012 indicates: “Office of the State Minister for Reintegration. The following shall be materialised within the action plan of the inclusion strategy: …inclusion in the legal and sovereign scope of Georgia and the restoration of trust between people living delineated with a dividing line.”
Shalva Tadumadze rightly indicates the documents establishing the term “dividing line.” Herewith, it should be also noted that the Law of Georgia on OccupiedTerritories never mentions the terms “occupation line” or “dividing line” although this document is one of the essential legal bases in respect to the occupation.
Therefore, Shalva Tadumadze’s pathos about the Government having discretion to use the adopted term “dividing line” is true. However, FactCheck believes that the unequivocal assertion about having no legal basis to use the term “occupation line" and apply only the term "dividing line" is inaccurate. As was already mentioned above, “occupation line” is used to define the term “dividing line” in the State Strategy of 2010. Nevertheless, it should also be underlined that we were unable to find any other document using the term “occupation line.”
Consequently, we conclude that Shalva Tadumadze’s statement: “There is no legal basis to use a term different from “dividing line,” as it was established by the former President in 2010,” is MOSTLY TRUE.
“There is no legal basis to use a term different from the “dividing line,” as it was established by the former President in 2010.”