საქართველოს პარლამენტის 14 ნოემბრის პლენარულ სხდომაზე 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორედ წარდგენილი ვარიანტის განხილვისას, განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარემ ივანე კიღურაძემ განაცხადა: „2 მლნ. ლარზე მეტით შემცირდა მეცნიერების დაფინანსება. მე ასეთი დასკვნა თქვენ მიერ მოწოდებული რიცხვების საფუძველზე გამომაქვს. მიმდინარე წელს მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობისათვის გამოყოფილი იყო 35,732. მლნ ლარი. გარდა ამისა, უნივერსიტეტების ხელშესაწყობად გამოყოფილი იყო 10 მლნ. ლარზე მეტი და აქედან 5 მლნ. იყო სუბსიდიები ამ უნივერსიტეტებში გაერთიანებული კვლევითი ინსტიტუტებისათვის. ჯამში ეს გამოდიოდა 40,720 მლნ. ლარი. დღევანდელს თუ შევადარებთ, 38,425 ლარს, გამოდის, რომ უკვალოდ გაქრა 2, 235 მლნ. ლარი“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის მიერ გაცხადებული ფაქტების სიზუსტით დაინტერესდა და საკითხის შესწავლა გადაწყვიტა.
დეპუტატის ეს განცხადება 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პარლამენტში მეორედ წარდგენილი ვარიანტის განხილვისას გაკეთდა, სტატიაზე მუშაობის პერიოდში კი ფინანსთა სამინისტრომ პარლამენტის ბიუჯეტის პროექტი კიდევ ერთხელ გადაამუშავა და საკანონმდებლო ორგანოში მესამედ წარადგინა. დეპუტატის განცხადების სიზუსტეს ჩვენ, ცხადია, მეორე წარდგენით არსებულ ვარიანტთან მიმართებით განვიხილავთ. თუმცა, ასევე ვაჩვენებთ, თუ რამდენად იქნა იგი გათვალისწინებული ბიუჯეტის საბოლოო ვარიანტში.
საქართველოს 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორედ წარდგენილ ვარიანტში მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობის პროგრამისთვის 38,425 მლნ.ლარი იყო გამოყოფილი, რაც ამავე პროგრამის დაფინანსების შარშანდელ მაჩვენებელს 2,693 მლნ. ლარით აღემატება.
kig3
როგორც 2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორედ წარდგენილ ვარიანტშია აღნიშნული, ამ პროგრამის ფარგლებში დაფინანსდებიან სსიპ-ხელნაწერთა  ეროვნული  ცენტრი,  სსიპ-საქართველოს  სოფლის  მეურნეობის მეცნიერებათა  აკადემია,  სსიპ-ივანე  ბერიტაშვილის  ექსპერიმენტული  ბიომედიცინის ცენტრი, სსიპ-გიორგი  ელიავას  სახელობის  ბაქტერიოფაგიის,  მიკრობიოლოგიისა  და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი, სსიპ-შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, სსიპ-საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია. პროგრამის მიზანია ფუნდამენტური და გამოყენებითი სამეცნიერო კვლევების, სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის და ახალგაზრდა მეცნიერთა ხელშეწყობა, სამეცნიერო კვლევებში საერთაშორისო თანამშრომლობის გაღრმავება, საქართველოში მაღალი დონის სამეცნიერო ფორუმებისა და კონფერენციების გამართვა, სახელმწიფო სამეცნიერო გრანტების ბენეფიციართა საქმიანობის მონიტორინგი და სახელმწიფოს მიერ დამსახურებულ მეცნიერთა ფინანსური მხარდაჭერა.
ამასთანავე, როგორც განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტის თავმჯდომარე აღნიშნავდა, სახელმწიფო ბიუჯეტის ამავე პროექტში უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელშეწყობის პროგრამის დაფინანსება არ გაითვალისწინეს, რაც 2013 წელს 10,5 მლნ–ს, ხოლო 2012 წელს 18,030 მლნ. ლარს შეადგენდა.
kig2
2013 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თანახმად, აღნიშნული პროგრამის მიზანი იყო: უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობა და ღიაობა, სწავლის, სწავლებისა და სამეცნიერო კვლევის აკადემიური თავისუფლება, უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობა მთელი სიცოცხლის განმავლობაში, აკადემიური პერსონალისა და სტუდენტების მონაწილეობა გადაწყვეტილებების მიღების და მათი შესრულების კონტროლის პროცესში, პირის ისეთი პროფესიული მოღვაწეობისათვის მომზადება, რომელიც  სამეცნიერო ცოდნისა და მეცნიერული მეთოდების გამოყენებას მოითხოვს. აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში დაფინანსება გამოყოფილი იყო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების პერსონალის პროფესიული განვითარების, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და უცხოეთის შესაბამის საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან აკადემიური პერსონალის გაცვლის, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების მატერიალური ბაზის რეაბილიტაციისა და მათი აღჭურვის, თანამედროვე ტექნოლოგიების გავრცელების მიზნებით.
2013 წელს გამოყოფილი 10,5 მლნ. ლარიდან 4,988 მლნ. მართლაც უნივერსიტეტების სუბსიდირებაზე იყო გათვალისწინებული, საიდანაც 2,683 მლნ-ს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი იღებდა, 1,216 მლნ-ს საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, 328 000 ლარს თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი, 110 000 ლარს აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, 150 000 ლარს კი სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი.
ბიუჯეტის პროექტის ახალ ვარიანტში (მესამე წარდგენა) მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობის მიზნით 49,707 მლნ. ლარია გამოყოფილი, რაც შარშანდელ მაჩვენებელს 13,975 მლნ-ით აღემატება. ამასთან, ბიუჯეტის პროექტის საბოლოო ვერსიაში კვლავაც არაა გათვალისწინებული დაფინანსება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელშეწყობის მიზნით.
kig
შესაბამისად, თუკი განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის  თავმჯდომარის მიერ დასახელებულ რიცხვს (35,732 მლნ + 4,988 მლნ = 40,720 მლნ) ავიღებთ, გამოდის, რომ შარშანდელთან შედარებით ამ მიმართულებით დაფინანსება 8,987 მლნ. ლარით (49,707 მლნ - 40,720 მლნ) გაიზარდა.
2014 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მეორედ წარდგენილ ვარიანტში მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობის პროგრამისთვის 38,425 მლნ. ლარი იყო გამოყოფილი, რაც ამავე პროგრამის დაფინანსების შარშანდელ მაჩვენებელს 2,693 მლნ. ლარით აღემატება. სახელმწიფო ბიუჯეტის ამავე პროექტში აღარ  იყო გათვალისწინებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელშეწყობის პროგრამის დაფინანსება, რაც 2013 წელს 10,5 მლნ-ს, 2012 წელს კი 18,030 მლნ. ლარს შეადგენდა. აქედან 4,988 მლნ. მართლაც უნივერსიტეტების სუბსიდირებაზე იყო გათვალისწინებული. თუკი უნივერსიტეტების დაფინანსების ამ გზასაც მეცნიერების ხელშეწყობისკენ გადადგმულ ნაბიჯად მივიჩნევთ, მაშინ გამოდის, რომ 2013 წელს  ამ მიმართულებით 40,720 მლნ ლარი დახარჯულა, რაც 2014 წლის ბიუჯეტის პროექტით გათვალისწინებულ 38,425 მლნ. ლარს 2,295 მლნ-ით აღემატება.
ამავდროულად, ბიუჯეტის პროექტის საბოლოო ვარიანტში მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობის მიზნით 38,425 მლნ-ის ნაცვლად 49,707 მლნ ლარია გამოყოფილი, რაც წინა წლის მაჩვენებელს 13,975 მლნ-ით აღემატება. ბიუჯეტის პროექტის საბოლოო ვერსიაში კვლავ არაა გათვალისწინებული დაფინანსება უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების ხელშეწყობის მიზნით, მაგრამ დეპუტატის კრიტიკა მთავრობის ამ გადაწყვეტილებას არ ეხება. შესაბამისად, თუკი განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის  თავმჯდომარის მიერ დასახელებულ რიცხვს (40,720 მლნ) ავიღებთ, გამოდის, რომ შარშანდელთან შედარებით ამ მიმართულებით დაფინანსება 8,987 მლნ ლარით (49,707 მლნ) გაიზარდა.
თუმცა, როგორც თავშივე აღვნიშნეთ, დეპუტატის განცხადების სიზუსტეს ჩვენ ბიუჯეტის პროექტის მეორე წარდგენით არსებულ ვარიანტთან მიმართებით ვამოწმებთ. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, განათლებისა და მეცნიერების საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის ივანე კიღურაძის განაცხადება: „2 მლნ. ლარზე მეტით შემცირდა მეცნიერების დაფინანსება. მე ასეთი დასკვნა თქვენ მიერ მოწოდებული რიცხვების საფუძველზე გამომაქვს. მიმდინარე წელს მეცნიერებისა და სამეცნიერო კვლევების ხელშეწყობისათვის გამოყოფილი იყო 35,732 მლნ. ლარი. გარდა ამისა, უნივერსიტეტების ხელშესაწყობად გამოყოფილი იყო 10 მლნ. ლარზე მეტი და აქედან 5 მლნ.  იყო სუბსიდიები ამ უნივერსიტეტებში გაერთიანებული კვლევითი ინსტიტუტებისათვის. ჯამში ეს გამოდიოდა 40,720 მლნ. ლარი. დღევანდელს თუ შევადარებთ, 38,425 ლარს, გამოდის, რომ უკვალოდ გაქრა 2, 2335 მლნ. ლარი“, არის სიმართლე.

Discussing the second draft of the 2014 state budget at the plenary session of the Georgian Parliament on 14 November, the Chair of the Parliamentary Committee on Education and Science, Ivane Kighuradze, stated: “The funding for science has decreased by GEL 2 million. I made this conclusion based upon the numbers you presented. A total of GEL 35.732 million was allocated for the support of science and research this year. Additionally, another GEL 10 million was allocated for university support; research institutions within these universities were subsidized by GEL 5 million out of this amount. Overall, the funding totalled GEL 40.720 million. Comparing this figure to the current budget, GEL 38.425 million, we see that GEL 2.235 million went missing without leaving a trace.”
FactCheck set out to verify the accuracy of this statement and look into the abovementioned issue.
Ivane Kighuradze made this statement at the plenary session of the Parliament while discussing the second draft of the state budget of 2014. The Ministry of Finance revised the draft budget and submitted its third version to the Parliament while the research for this article was still in the process. Of course, we are investigating Kighuradze’s statement in respect to the second version of the draft budget. However, we will also explore whether or not his comments received due attention.
The amount of GEL 38.425 million was allocated for a science and research support programme in the second draft of the 2014 state budget. This amount exceeds the indicator of the last year by GEL 2.693 million.
As highlighted in the second draft of the 2014 state budget, the programme encompasses funding for the following organisations:  LEPL-National Centre for Manuscripts, LEPL-Georgian Academy of Agricultural Sciences, LEPL-Ivane Beritashvili Centre for Experimental Biomedicine, LEPL-Giorgi Eliava Institute of Bacteriophages, Microbiology and Virology; LEPL-Shota Rustaveli National Science Foundation and LEPL-Georgian National Academy of Sciences. The programme aims at supporting fundamental and applied research, the development of research infrastructure and young scientists, profound collaboration with the international research community, organising scientific forums and conferences in Georgia, monitoring of the activities of state research grantees and financial support of distinguished scientists.
Additionally, as the Chair of the Parliamentary Committee on Education and Science highlighted, the draft of the state budget did not envisage the funding of a support programme for higher educational institutions that in 2013 comprised GEL 10.5 million and in 2012 – GEL 18.030 million.
| Supporting Higher Educational Establishments (32 04 01) |
| Unit implementing the sub-programme | Ministry of Education and Science of Georgia |
| Description and objectives of the sub-programme | Openness and accessibility of higher education, academic freedom of teaching, learning and research, opportunity for lifelong learning education, participation of academic staff and students in decision-making processes and evaluation of the performance of these processes, preparation of individuals to use scientific knowledge and research methods. The sub-programme supports:a) Professional development of personnel of higher educational institutionsb) Exchange of academic staff with the relevant foreign academic institutionsc) Rehabilitation of the material basis of institutions, providing state-of-the-art equipment and technology for higher educational institutions |
| Expected mid-term outcomes |  |
| Assessment indicators for expected mid-term outcomes |
Equipment of higher educational institutions with the appropriate material-technical basisNumber of higher educational institutions actively involved in research activitiesThe number of alumni of higher educational institutions trained in accordance to international standards |
According to the 2013 state budget, the abovementioned programme aimed at accessibility and oppenness of higher education, freedom of teaching, learning and research, opportunity for lifelong learning, participation of academic staff and students in decision-making processes and evaluation of the performance of these processes, preparation of individuals to use scientific knowledge and research methods. The programme provided funding for the professional development of personnel of higher educational institutions, international cooperation, exchange of academic staff with relevant foreign academic institutions, rehabilitation of the material basis of institutions, providing state-of-the-art equipment and technology for higher educational institutions.
In 2013 GEL 4.988 million from GEL 10.5 million was in fact allocated to subsidise universities: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University received GEL 2.683 million, Georgian Technical University received GEL 1.216 million, Tbilisi State Medical University – GEL 328,000, Akaki Tsereteli State University – GEL 110,000 and Samtskhe-Javakheti State Teaching University – GEL 150,000.
The new (third) draft of the state budget anticipates a total of GEL 49.707 million for supporting science and research that exceeds the last year’s data by 13.975 million. Additionally, the final draft does not provide any funding for a higher educational institution support programme.
Therefore, taking into account the number mentioned by Ivane Kighuradze (35.732 million + 4.988 million = 40.720 million), it can deduced that the funding of this direction has been increased by GEL 8.987 million as compared to the last year (49.707 million – 40.720 million).
The second draft of the 2014 state budget provided funding of GEL 38.425 million for the science and research support programme that exceeds the last year’s data by GEL 2.693 million. This draft does not provide any funding for the higher educational institution support programme that comprised GEL 10.5 million in 2013 and GEL 18.030 million in 2012. Of this amount, a total of GEL 4.988 million was allocated to subsidise universities. If we consider this fact as support to science, this means that a total of GEL 40.720 million has been allocated in this respect in 2013 that exceeds the sum provided for this purpose in the 2014 state budget (GEL 38.425 million) by GEL 2.295 million.
At the same time, the final draft of the state budget provides funding of GEL 49.707 million for supporting science and research instead of GEL 38.425 million, exceeding the last year’s indicator by GEL 13.975 million. The final draft budget still envisages no funds for higher educational institutions, Kighuradze’s criticism does not concern this fact, however. Therefore, considering the amount (GEL 40.720 million) named by Kighuradze, it becomes evident that as compared to the last year, the funding (GEL 49.707 million) of this nature has been increased by GEL 8.987 million.
However, as mentioned earlier, we are investigating the truthfulness of Ivane Kighuradze’s statement in respect to the second draft of the budget. Therefore,
FactCheck concludes that the statement of the Chair of the Parliamentary Committee on Education and Science: “The funding for science has decreased by GEL 2 million. I made this conclusion based upon the numbers you presented. A total of GEL 35.732 million was allocated for the support of science and research this year. Additionally, another GEL 10 million was allocated for university support; research institutions within these universities were subsidized by GEL 5 million out of this amount. Overall, the funding totalled GEL 40.720 million. Comparing this figure to the current budget, GEL 38.425 million, we see that GEL 2.235 million went missing without leaving a trace,” is