2013 წლის 18 სექტემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა, ვახტანგ ხმალაძემ, 2010 წლის 15 ოქტომბერს მიღებულ კონსტიტუციური კანონის 811 მუხლის ახალ რედაქციასთან დაკავშირებით საუბრისას, განაცხადა: „ისეთი შესაძლებლობაც კი ჩნდება, რომ მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი იქცეს კანონად, პარლამენტის მიერ კენჭისყრის გარეშეც კი“.
საქართველოს 2013 წლის 4 ოქტომბრის კონსტიტუციური კანონით, 811 მუხლის აღნიშნული რედაქცია, რომელიც ძალაში 2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ უნდა შესულიყო, პარლამენტმა კონსტიტუციის პროექტიდან უკვე ამოიღო. თუმცა, ფაქტ-მეტრმა საკითხის სამართლებრივი მნიშვნელობიდან და რეზონანსულობიდან გამომდინარე, გადაწყვიტა შეემოწმებინა, რამდენად შეესაბამება ვახტანგ ხმალაძის განცხადება სიმართლეს და რამდენად რეალური და კომპლექსური იყო ის საფრთხეები, რაზეც ვახტანგ ხმალაძე საუბრობდა.
საქართველოს კონსტიტუციის 48-ე მუხლით, საქართველოს პარლამენტს კონსტიტუციურად აქვს გარანტირებული საკანონმდებლო ხელისუფლება. კონსტიტუციის 66-ე მუხლი კი კონკრეტულად განსაზღვრავს პარლამენტის მიერ კანონპროექტის, ან დადგენილების მიღებისა თუ დამტკიცების წესს. იგულისხმება კონკრეტული ნორმატიული აქტის პარლამენტში კენჭისყრის გზით განხილვა.
კონსტიტუციის 67-ე მუხლის ახალი რედაქციის მიხედვით, საკანონმდებლო ინიციატივის უფლება აქვთ: საქართველოს მთავრობას, პარლამენტის წევრს, საპარლამენტო ფრაქციას, პარლამენტის კომიტეტს, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს წარმომადგენლობით ორგანოებს, არანაკლებ 30000 ამომრჩეველს.
კონსტიტუციის პროექტიდან უკვე ამოღებული, 811 მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით, პრემიერ მინისტრი უფლებამოსილი იყო მთავრობის მიერ ინიცირებულ კანონპროექტთან დაკავშირებით, პარლამენტის წინაშე დაესვა მთავრობის ნდობის საკითხი. ამავე მუხლის მე-2 პუნქტის მიხედვით, აღნიშნულ კანონპროექტს პარლამენტი კენჭს უყრიდა 14 დღის ვადაში. გადამწყვეტ მნიშვნელობას იძენდა მე-3 პუნქტი, რომლის მიხედვითაც, თუ კანონპროექტი მიღებული არ იქნებოდა, ეს ითვლებოდა პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადებად. 811 მუხლის მე-4 პუნქტის მიხედვით, თუ პარლამენტი კონსტიტუციის 81-ე მუხლის მე-2 და მე-4 პუნქტებით დადგენილი წესით და გათვალისწინებულ ვადებში უნდობლობას არ გამოუცხადებდა მთავრობას, კანონპროექტი მიღებულად ჩაითვლებოდა. სწორედ ამ შესაძლებლობაზე საუბრობს ვახტანგ ხმალაძე. თუ პარლამენტი ვერ შეძლებდა კონსტიტუციის 81-ე მუხლის ახალი რედაქციის მიხედვით გათვალისწინებული უნდობლობის საკმაოდ რთული პროცედურის განხორციელებას, მაშინ აღნიშნული კანონპროექტი, კენჭისყრის გარეშე, პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის ვერგამოცხადების, ან არგამოცხადების შედეგად შევიდოდა ძალაში.
კონსტიტუციის 81-ე მუხლში მოცემულია მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადების პროცედურა. პარლამენტის წევრთა სიითი შემადგენლობის ორ მეხუთედს უფლება აქვს წარადგინოს უნდობლობის გამოცხადების საკითხი. საკითხის წარდგენიდან, არა უადრეს 20 და არა უგვიანეს 25 დღისა, პარლამენტმა კენჭი უნდა უყაროს პრეზიდენტის წინაშე პრემიერ-მინისტრობის ერთი (ან ორი) ახალი კანდიდატის წარდგენას, ხოლო წარდგენიდან ხუთი დღის ვადაში, პრეზიდენტი ღებულობს გადაწყვეტილებას ოფიციალურად დაასახელოს კანდიდატი, ან უარი განაცხადოს კანდიდატ(ებ)ზე. იმ შემთხვევაში, თუ პრეზიდენტი უარს განაცხადებს კანდიდატის დანიშვნაზე, პარლამენტი უფლებამოსილია კანდიდატურის წარდგენიდან არაუადრეს 15 და არაუგვიანეს 20 დღისა, სულ მცირე სამი მეხუთედით კენჭი უყაროს იმავე კანდიდატ(ებ)ის წარდგენას, რა შემთხვევაშიც, პრეზიდენტი ვალდებულია დანიშნოს მისი (ან ორი კანდიდატის შემთხვევაში, ერთ-ერთი მათგანის) კანდიდატურა.
ამავე 81-ე მუხლის ახალი რედაქციის მე-6 პუნქტის მიხედვით, „მთავრობის ახალი შემადგენლობისთვის ნდობის გამოუცხადებლობის შემთხვევაში, პრეზიდენტი უფლებამოსილია 3 დღის ვადაში დაითხოვოს პარლამენტი და დანიშნოს რიგგარეშე არჩევნები.
საინტერესოა, როგორ აფასებს ევროპის კომისია დემოკრატიისთვის კანონის გზით (ვენეციის კომისია) საქართველოს კონსტიტუციაში პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადების პროცედურას. ვენეციის კომისიის საბოლოო დასკვნაში, საკონსტიტუციო კანონპროექტის შესახებ საქართველოს კონსტიტუციაში შესწორებების და ცვლილებების შეტანასთან დაკავშირებით (CDL(2010)028), აღნიშნულია, რომ პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადება ხანგრძლივი და რთული პროცედურაა. დასკვნაში ვკითხულობთ: „უნდობლობის საკითხის აღძვრასთან დაკავშირებული წესები თავიდან უნდა იყოს განხილული და გადახედილი. იქ, როგორც ჩანს, არ არის არანაირი საჭიროება ინიციატივის კენჭისყრისა, რომ დაწყებული იყოს უნდობლობის გამოცხადების პროცედურა; უნდა იყოს მხოლოდ ერთი კენჭისყრა. მოთხოვნა, რომელსაც აწესებს 81-ე მუხლის მე-4 პუნქტი (მეორე შეთავაზება პარლამენტის მიერ იმავე კანდიდატისა ხმათა სამი მეხუთედით) არ ჯდება უფლებამოსილებათა განაწილების ზოგად გეგმაში. არ არის ლოგიკური მოითხოვო პარლამენტის წევრთა ხმათა სამი მეხუთედი იმისთვის, რომ დაძლიო პრეზიდენტის ვეტო, რომელიც არის დადებული უნდობლობის გამოცხადების პროცედურაზე. ეს აძლევს ძალიან დიდ ძალაუფლებას პრეზიდენტს და აკნინებს არა მხოლოდ პარლამენტის ძალაუფლებას, არამედ პრემიერ-მინისტრის პოლიტიკურ პასუხისმგებლობასაც, რაც უნდა იყოს ახალი სისტემის ქვაკუთხედი“.
რაც შეეხება ვენეციის კომისიის დამოკიდებულებას კონსტიტუციიდან ამოღებულ 811 მუხლთან მიმართებაში, საბოლოო დასკვნაში ვკითხულობთ: „პარლამენტის უარი მთავრობისთვის ნდობის განცხადებასთან დაკავშირებით ხელს უწყობს 81-ე მუხლში გათვალისწინებული კონსტრუქციული ნდობის გამოცხადების პროცედურის დაწყებას. წინამდებარე კონტექსტში, პარლამენტის უფლებამოსილების ფარგლები, ეჩეხება რა დაშლის საფრთხეს, შეიძლება დადგეს კითხვის ნიშნის ქვეშ“.
როგორც ვხედავთ, ვენეციის კომისია უნდობლობის პროცედურას აფასებს, როგორც „რთულს“ და „ხანგრძლივს“. 811 მუხლთან მიმართებაში კი, მკაფიოდ აფიქსირებს, რომ აღნიშნული ნორმა აკნინებს და საფრთხეს უქმნის პარლამენტის ძალაუფლებას. საბოლოო ჯამში, 811 მუხლთან მიმართებაში, უნდობლობის პროცედურის შეწყვეტის შემთხვევაში, ან პარლამენტის მიერ მთავრობის ახალი შემადგენლობის დაუმტკიცებლობის შემთხვევაში, იკვეთებოდა ორი ძირითადი მომენტი: ა) პარლამენტის მიერ კენჭისყრის გარეშე კანონპროექტის ძალაში შესვლის შესაძლებლობა და ბ) პრეზიდენტის მიერ პარლამენტის დათხოვნის და ახალი არჩევნების დანიშვნის შესაძლებლობა. სწორედ აღნიშნულ მომენტებზე საუბრობდა ვახტანგ ხმალაძე, როდესაც 811 მუხლის ახალ რედაქციასთან დაკავშირებით განაცხადა: 1) „მთავრობას შესაძლებლობა ექნება ფაქტობრივად ჩამოართვას პარლამენტს საკანონმდებლო უფლებამოსილება“ და 2) „მთავრობას შესაძლებლობა ექნება აიძულოს პარლამენტი მიიღოს ის კანონები, რომელთა მიღებაც პარლამენტს არ სურს, პარლამენტის დათხოვნის მუქარით“.
2010 წლის 15 ოქტომბერს მიღებულ კონსტიტუციური კანონში ჩამოყალიბებული კონსტიტუციის 811 მუხლის მიხედვით, ჩნდებოდა თეორიული შესაძლებლობა, რომ მთავრობის მიერ ინიცირებული კანონპროექტის პარლამენტის მიერ არ მიღება ჩათვლილიყო მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადებად, ხოლო, თუ პარლამენტი დადგენილი წესით არ დაამტკიცებდა მთავრობის ახალ შემადგენლობას, კანონპროექტი ავტომატურად შევიდოდა ძალაში. აღნიშნული ნორმა შეიძლება შეფასდეს როგორც პარლამენტის საკანონმდებლო უფლებამოსილების შეზღუდვის, ასევე მთავრობის მიერ პარლამენტის ერთგვარი იძულების მექანიზმი. შესაბამისად, ვახტანგ ხმალაძის განცხადება, რომ „ისეთი შესაძლებლობაც კი ჩნდება, რომ მთავრობის მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი იქცეს კანონად, პარლამენტის მიერ კენჭისყრის გარეშეც კი“, არის სიმართლე.

At the plenary session of 18 September, Vakhtang Khmaladze, representative of the Parliamentary Majority, made the following statement with regard to the new edition of Article 811 of the Constitutional Law adopted on 15 October 2010: “A possibility emerges for a draft law presented by the government to become a law even without the voting of the Parliament.”
The indicated edition of Article 811, which was intended to come into force after the presidential elections of 27 October, has already been removed from the draft Constitution by the Parliament with the Constitutional Law of 4 October 2013. This notwithstanding and in consideration of the importance and the controversy of the issue, FactCheck decided to check the accuracy of Vakhtang Khmaladze’s statement and determine whether or not the threats were as tangible and complex as claimed by the MP.
Article 48 of the Constitution of Georgia guarantees legislative power to the Parliament while Article 66 of the Constitution defines for the Parliament the procedure of adopting a draft law or a resolution. Pursuant to the new edition of Article 67 of the Constitution, the right of launching a legislative initiative is reserved for the Georgian Government, Parliamentary Faction, Member of the Parliament, Parliamentary Committee, Supreme Representative Bodies of the Autonomous Republics of Abkhazia and Ajara and 30,000 or more voters.
Parapgrah 1 of Article 811, which is presently removed from the draft Constitution, authorised the Prime Minister to propose to the Parliament a vote of non-confidence against the Government with regard to a particular draft law initiated by the Government. According to Paragraph 2 of the same Article, the Parliament was to vote on the abovementioned draft law during the fixed period of 14 days. Of an utmost importance was Paragraph 3 which defined that if the draft law was not adopted by the Parliament, the act was to be considered as the Parliament’s declaration of non-confidence to the Government. In line with Paragraph 4 of Article 811, if the Parliament did not withdraw its confidence from the Government according to the procedures and in the period defined in Paragraphs 2 and 4 of Article 81 of the Constitution, the draft law would be considered to be adopted. Vakhtang Khmaladze refers to this precise possibility in which if the Parliament failed to keep up with the largely complicated procedure envisaged in the new edition of Article 81 of the Constitution and did not declare non-confidence to the Government, the given draft law would be approved without the voting.
Article 81 defines the procedure for withdrawing confidence from the Government. Two-fifths of the total composition of the Parliament can bring forward a motion of non-confidence. No less than 20 and no more than 25 days after the proposition of the motion, the Parliament has to vote on one new (or two) candidates of the Prime Minister to be presented to the President. In the course of five days after the presentation, the President makes a decision either to officially name a candidate(s) or reject the proposed candidate(s). If the President refuses to appoint the candidate, the Parliament may decide – within 20 to 25 days – by at least three-fifths to re-present the same candidate(s) in which case the President is obliged to appoint him or her (or one of them if there are two).
Pursuant to Paragraph 6 of the new edition of the same Article, “in the case of the Parliament declaring non-confidence to the new Government, the President is authorised to dismiss the Parliament in three days’ time and hold early elections.”
It is of interest to examine how the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) evaluates the procedure of the Parliament declaring non-confidence to the Government. The Venice Commission’s Final Opinion on the Draft Constitutional Law on Amendments and Changes to the Constitution of Georgia (CDL(2010)028) states the Parliament’s declaration of non-confidence to the Government is a lengthy and complicated procedure. The Final Opinion reads: “the rules on the motion of non-confidence should be reconsidered and revised. There does not appear to be any need for an initial vote to “launch” the procedure of non-confidence; there should be only one vote. The requirement under Article 81 Paragraph 4 (second proposal by Parliament of the same candidate with three-fifths of the votes) does not really fit into the general scheme of distribution of power. It is not logical to require the support of two-fifths of the MPs for the Prime Minister but to demand three-fifths in order to overcome a Presidential veto raised in the non-confidence procedure. This gives too much power to the President and diminishes not only the power of Parliament but also the political responsibility of the Prime Minister that should be a corner stone in the new system.”
As for the Commission’s evaluation of Article 811 which was removed from the Constitution, the report reads: “The Parliament’s refusal to declare its confidence in the government opens the procedure of constructive confidence provided in Article 81. In this context, the real margin of manoeuvre of the Parliament, faced with the threat of dissolution, can therefore be questioned.”
As can be gathered from above, the Venice Commission deems the non-confidence procedure as “lengthy” and “complicated.”
Concerning Article 811 it distinctly asserts that the given norm diminishes and endangers the power of the Parliament. Ultimately, two major circumstances are revealed with regard to Article 811 in the case of the non-confidence procedure being discontinued or the Parliament not approving the new Government: a) the possibility of the draft law coming into force without the voting of the Parliament and b) the President’s right to dismiss the Parliament and hold early elections. These very circumstances are emphasised by Vakhtang Khmaladze when making the following statements with regard to the new edition of Article 811:1) “The Government will essentially hold the power to strip the Parliament of its legislative authority” and 2) “The Government will be empowered to force the Parliament to adopt the laws when it is not willing to do so by threatening with its dismissal.”
Article 811 of the Constitution crafted by the Constitutional Law adopted on 15 October 2010 creates a theoretical possibility of the Parliament’s rejection of the draft law initiated by the Government to be considered as a declaration of non-confidence to the Government. Furthermore, if the Parliament did not approve the new Government according to the prescribed procedures the draft law would automatically come into force. The described norm can be evaluated as the restriction of the Parliament’s legislative authority as well as a certain kind of forcing tool against the Parliament. Therefore, Vakhtang Khmaladze’s statement: “A possibility emerges for a draft law presented by the government to become a law even without the voting of the Parliament,” is TRUE.