„2005 წელს საქართველოში 600 ათასი ტურისტი იყო…  საქართველოში 2013 წელს 2 მილიონ 188 ათასი ტურისტი შემოვიდა სამი აეროპორტის (თბილისი, ქუთაისი, ბათუმი) პირობებში. ეს მარტო აეროპორტებიდან. ერთადერთი რეალური ზრდა, სადაც თქვენ [ხელისუფლებას] ზრდა გაქვთ, არის ტ
2013 წლის 1 ოქტომბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა, მიხეილ მაჭავარიანმა, განაცხადა: „2005 წელს საქართველოში 600 ათასი ტურისტი იყო, ჩვენ ამ წლის შემდეგ შევქმენით სამი უმაღლესი ხარისხის აეროპორტი: თბილისი, ქუთაისი, ბათუმი და საქართველოში 2013 წელს 2 მილიონ 188 ათასი ტურისტი შემოვიდა სამი აეროპორტის პირობებში. ეს მარტო აეროპორტებიდან. ერთადერთი, სადაც თქვენ ზრდა გაქვთ, არის ტურიზმი.“ ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა უმცირესობის წევრის ამ განცხადებით და მოყვანილი მონაცემები სხვადასხვა ოფიციალური წყაროს მიხედვით გადაამოწმა. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაციის მონაცემებით, 2013 წლის პირველ 8 თვეს საქართველოში 3,568,518 ტურისტი შემოვიდა, აქედან საჰაერო ტრანსპორტით - 389,781 ტურისტი. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია ტურისტების სტატისტიკას 2005 წლიდან აწარმოებს. 2005 წელს საქართველოში 559,753 ტურისტი შემოვიდა (130,556 ტურისტი საჰაერო ტრანსპორტით). პარლამენტარმა განცხადება 2013 წლის პირველი 6 თვის მონაცემებზე დაყრდნობით გააკეთა, რომლის მიხედვითაც პირველ 6 თვეს საქართველოში მართლაც 2,188,721 ტურისტი იყო შემოსული. თუმცა, ადმინისტრაციის მონაცემების მიხედვით, საჰაერო ტრანსპორტით  მხოლოდ 240,208 ტურისტი შემოვიდა (იხილეთ ცხრილი ქვემოთ). s1 2013 წლის პირველი 8 თვის მონაცემებზე დაყრდნობით, ამ პერიოდის განმავლობაში, ტურისტების რაოდენობა, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 26%-ითაა გაზრდილი. s2 აქვე აღსანიშნავია, რომ ტურისტების რაოდენობა არ არის ერთადერთი მაჩვენებელი, სადაც ზრდა ფიქსირდება. „საქსტატის“ მონაცემებზე დაყრდნობით 2013 წელს, მიუხედავად იმისა, რომ ეკონომიკის ზრდის ტემპმა (პირველი 8 თვის მონაცემებზე დაყრდნობით) 1.6% შეადგინა, ეკონომიკა მაინც გაიზარდა. ასევე, გაზრდილია საქონლის ექსპორტის მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით (დაახლოებით 13,6%). ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში შეგიძლიათ იხილოთ ეკონომიკის გარკვეული დარგები, რომლებშიც ზრდა ფიქსირდება. 2013 წლის პირველი და მეორე კვარტლების მონაცემები შედარებულია 2012 წლის შესაბამის პერიოდთან. ცხრილის ბოლო სვეტში [სხვაობა] დადებითი მაჩვენებლები ასახავს თუ რამდენი მილიონი ლარით გაიზარდა პროდუქცია შესაბამის დარგში 2013 წლის პირველ ორ კვარტალში [2012 წლის პირველი ორი კვარტლის მონაცემებთან შედარებით], ხოლო უარყოფითი მაჩვენებლები შესაბამის დარგში გამოშვებული პროდუქციის შემცირებას ასახავენ (ცხრილში მოყვანილია საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული მონაცემები. იგი არ მოიცავს ეკონომიკის ყველა დარგს, თუმცა, ცხრილში მოყვანილ დარგებში ზრდის მაჩვენებლები საკმარისია დეპუტატის განცხადების შესამოწმებლად). s3 ამასთან, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდა ფიქსირდება ეკონომიკის გარკვეულ სექტორებში, მათ შორის ენერგეტიკასა და მშენებლობაში. s4 დეპუტატის განცხადების ბოლო ნაწილი შეიცავს სიმართლის ელემენტებსაც. 2013 წლის პირველი რვა თვის ეკონომიკის საშუალო ზრდის ტემპმა 1.6% შეადგინა, მაშინ როდესაც 2012 წლის პირველი რვა თვის ეკონომიკის საშუალო ზრდის ტემპი დაახლოებით 7.5% იყო.  ასევე, როგორც ზემოთ მოყვანილ ცხრილში ჩანს, 2013 წლის პირველ 2 კვარტალში შემოსული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ოდენობა ნაკლებია 2012 წლის პირველი 2 კვარტლის მაჩვენებელზე (თუმცა, აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ 2013 წლის მეორე კვარტალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების რაოდენობა აღემატება წინა წლის მეორე კვარტლის მაჩვენებელს).   დასკვნა 2005 წელს ქვეყანაში შემოსულ ტურისტთა რიცხვი 559,753 იყო, რაც თითქმის ემთხვევა პარლამენტარის მიერ მოყვანილ ციფრს. თუმცა 2013 წელს, “მხოლოდ აეროპორტებიდან“ ნამდვილად არ შემოსულა 2 მილიონ 188 ათასი ტურისტი. საჰაერო ტრანსპორტით პირველი 6 თვის მონაცემებით 240,208 ტურისტი, ხოლო პირველი 8 თვის მონაცემებით 389,781 ტურისტი შემოვიდა. რაც შეეხება ეკონომიკის სხვადასხვა დარგებში რეალურ ზრდებს, გაზრდილია პროდუქციის მთლიანი გამოშვება სოფლის მეურნეობაში, ვაჭრობაში, კავშირგაბმულობაში, დამამუშავებელ მრეწველობაში; ექსპორტი წინა წლის შესაბამის მაჩვენებელთან შედარებით გაიზარდა დაახლოებით 14%-ით; ასევე, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები გაიზარდა გარკვეულ სექტორებში. თუმცა, ეკონომიკის გარკვეულ დარგებში გამოშვებული პროდუქციის კლებაც დაფიქსირდა, მაგალითად მშენებლობაში, სახელმწიფო მმართველობაში და ტრანსპორტში. შემცირებულია პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 2013 წლის პირველ ორ კვარტალში და ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ერთ-ერთი უმთავრესი ინდიკატორი, მშპ-ის ზრდის ტემპი 1.6%-ზეა დაცემული. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ მიხეილ მაჭავარიანის განცხადება: „2005 წელს საქართველოში 600 ათასი ტურისტი იყო, ჩვენ ამ წლის შემდეგ შევქმენით სამი უმაღლესი ხარისხის აეროპორტი: თბილისი, ქუთაისი, ბათუმი და საქართველოში 2013 წელს 2 მილიონ 188 ათასი ტურისტი შემოვიდა სამი აეროპორტის პირობებში. ეს მარტო აეროპორტებიდან. ერთადერთი რეალური ზრდა, სადაც თქვენ ზრდა გაქვთ, არის ტურიზმი“, არის მცდარი.

At the plenary session on 1 October 2013 Mikheil Machavariani, a member of the Parliamentary Minority, made the following statement: “In 2005, the number of international travellers [to Georgia] reached 600,000. We managed to reconstruct three international airports of the highest quality in Tbilisi, Kutaisi and Batumi. In 2013, the number of international tourist arrivals reached 2,188,000. The number is cited from the data of the airports alone. The only field where you have demonstrated growth is tourism.”
FactCheck inquired about the validity of the statement according to the diverse official data.
According to the data provided by the Georgian National Tourism Administration, during the first eight months of 2013, 3,568,518 people visited Georgia, including the figures for air transportation that indicate 389,781 airport arrivals. Of note is that the Georgian National Tourism Agency provides statistical analysis dating to 2005. In 2005, there were 559,753 international arrivals in Georgia (of these, 130,556 via air transportation).
The MP made the statement based on the data for the first six months according to which 2,188,721 foreign visitors crossed the Georgian border. The Georgian National Tourism Administration, however, indicates the number to be only 240,208 international travellers (see Figure 1).
Figure 1 Number of Tourists and Mode of Transportatio
Based upon the data for the first eight months, the number of visitors has increased by 26% as compared to the previous year (see Figure 2).
Figure 2 Number of Tourists
Also of note is that the number of tourists is not the only indicator that outlines the rate of growth in tourism. According to the data of GeoStat, despite the fact that for 2013 the index of general economic growth reached as low as 1.6%, economic growth is still evident. Moreover, as compared to the previous year, the index of export of goods increased.
The table below outlines the sectors of economy that have marked advance. The data for the first and second quarters of 2013 are compared to the respective periods of 2012. In the last column of the table (Difference), the positive indicators represent the increase of the production of goods in GEL in the respective sector (the first and second quarters of 2013 as compared to the same periods of 2012). The negative indices reflect the decrease in the production of goods in respective sectors. (The table includes the official data of GeoStat but doesnot outline all the sectors of economy. That said, however, the sectors and data analysed are sufficient to check the accuracy of the MP’s statement).
Figure 3 Foreign Direct Investment to Georgia by Sectors
Moreover, the increase of foreign direct investment is present in several sectors of the economy including energy and construction.
The last part of the MP’s statement includes some elements of truth. For the first eight months of 2013 the average rate of economic growth amounts to 1.6% whereas the figure for the same period in 2012 was 7.5%. Additionally, as the Figure 3 demonstrates the inflow of FDI for the first two quarters of 2013 is less than the same indicator for 2012. (However, it can be observed that the inflow of FDI for the second quarter of 2013 is higher than for the second quarter of 2012.)
In 2005, the number of arrivals of international visitorsto Georgia amounted to 559,753 and is nearly the same as the PM claimed. In 2013, 2,188,000 tourists did arrive in Georgia, including those who used air transportation. As the data outline,240,208 tourists visited Georgia in the first six months of 2013 whereas 389,781 tourists crossed the Georgian border in the second half of the year.
As for the real growth in other sectors, it is evident in the gross production of goods in agriculture, trade, communication and manufacturing. Export increased by 14% as compared to the previous year. FDI inflows have alsorisen in several sectors.
However, the decrease can be identified in the production of goods in several sectors, namely: construction, state governance and transport. FDI inflows decreased in the first half of 2013 and the GDP, the main indicator of the development of the country, fell to 1.6%.
Correspondingly, we ascertain that the statement made by Mikheil Machavariani: “In 2005, 600,000 international tourists visited Georgia. In 2013, 2,188,000 visitors arrived via three international airports (Tbilisi, Kutaisi, Batumi). These figures represent the data only for the airports. The only real growth for the present government is in the number of tourists-” is FALSE.