2013 წლის 17 ოქტომბრის საპრეზიდენტო დებატებისას, კოალიცია „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველოს“ პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გიორგი მარგველაშვილმა, განაცხადა: „საქართველო არის ერთ-ერთი ყველაზე ჩამორჩენილი ქვეყანა დოვლათის გადანაწილების თვალსაზრისით. ჩვენ გვაქვს კოეფიციენტი 40, [უფრო სწორად] 40-ზე მაღალი, დოვლათის, ანუ ქვეყნის შიგნით არსებული დოვლათის ადამიანებზე გადანაწილების თვალსაზრისით. ეს არის ყველაზე ცუდი კოეფიციენტი მთელი ყოფილი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა პრეზიდენტობის კანდიდატის განცხადების ფაქტობრივი სიზუსტით და აღნიშნული განცხადება მსოფლიო ბანკის მონაცემებზე დაყრდნობით გადაამოწმა.
გამომდინარე იქიდან, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატი ეკონომიკური დოვლათის უთანასწორო გადანაწილებას უსვავს ხაზს, მას მხედველობაში ჯინის კოეფიციენტი აქვს. ჯინის კოეფიციენტი (ინდექსი) შემოსავლების (ან სამომხმარებლო ხარჯების) უთანასწორო განაწილების ყველაზე ფართოდ გამოყენებად საზომს წარმოადგენს. ჯინის კოეფიციენტი 0-სა და 1-ს შორის მერყეობს. თუ ჯინის კოეფიციენტი 0-ს უდრის, ეს ნიშნავს, რომ შემოსავლების გადანაწილება ქვეყანაში სრულიად თანაბარია. ხოლო, თუ ჯინის კოეფიციენტი 1-ს უდრის, ეს ნიშნავს შემოსავლების (ან სამომხმარებლო ხარჯების) სრულიად უთანასწორო გადანაწილებას (ფაქტიურად ერთი ადამიანის ხელშია მთელი შემოსავლები). ზოგჯერ ჯინის კოეფიციენტს 100-ზე ამრავლებენ, შესაბამისად კოეფიციენტი მერყეობს 0-სა და 100-ს შორის (მსგავს ტექნიკას იყენებს მსოფლიო ბანკიც). შესაბამისად, რაც უფრო დაბალია ჯინის კოეფიციენტი, მით უფრო თანაბარია შემოსავლების (ან სამომხმარებლო ხარჯების) გადანაწილება ქვეყანაში და მაჩვენებელიც მით უფრო პოზიტიურია.
მკვლევართა აზრით, ჯინის ინდექსი მჭიდრო კავშირშია საზოგადოების მღელვარებასთან [social unrest]. კოეფიციენტი 40 და უფრო მაღალი მაჩვენებელი მიანიშნებს შემოსავლების ისეთ უთანასწორო გადანაწილებას, რომელმაც შესაძლოა საზოგადოების მღელვარება გამოიწვიოს და ძირითადად ახასიათებთ განვითარებად და ნაკლებ განვითარებულ ქვეყნებს. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ შეერთებული შტატების ჯინის კოეფიციენტი [დათვლილი მხოლოდ ხელფასების (და არა საბოლოო შემოსავლების) უთანასწორობის მხრივ] 40-ზე მაღალია, თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ სხვადასხვა ფულად ტრანსფერებს [შემოსავლის შემდგომ გადანაწილებას მოსახლეობაში (income redistribution)], რომლებსაც შეერთებული შტატების მოქალაქეები იღებენ, ეს კოეფიციენტი დაახლოებით 37-მდე მცირდება, რაც კვლავ საკმაოდ მაღალია განვითარებული ქვეყნებისთვის.
ჯინის კოეფიციენტი ქვეყნებს შორის 25-დან 70-მდე მერყეობს. ხოლო განვითარებული ქვეყნების უმეტესობის კოეფიციენტი დაახლოებით 25-დან 35-მდე შუალედშია. ჯინის კოეფიციენტი მხოლოდ შემოსავლების გადანაწილების უთანასწორობას ზომავს, მაგრამ არაფერს ამბობს ქვეყანაში შემოსავლების სიდიდეზე, ამიტომაც კონკრეტული ქვეყნის ჯინის კოეფიციენტის 25-დან 35-მდე შუალედში ყოფნა [რომელშიც საკმაოდ ბევრი განვითარებადი თუ ნაკლებ განვითარებული ქვეყანაა მოხვედრილი] ცალსახად არაფერს ნიშნავს შემოსავლების (ანდაც სამომხმარებლო ხარჯების) სიდიდის თვალსაზრისით.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებზე დაყრდნობით, საქართველოს ჯინის კოეფიციენტები შემოსავლებისა და სამომხმარებლო ხარჯების მიხედვით შემდეგნაირად გამოიყურება:
მსოფლიო ბანკის მონაცემებს თუ შევხედავთ (ყოფილი საბჭოთა ქვეყნების ჯინის კოეფიციენტები შეგიძლიათ იხილოთ ქვემოთ მოყვანილ ცხრილში), საქართველოს ჯინის კოეფიციენტი უდაოდ ყველაზე მაღალია, რაც ნიშნავს, რომ შემოსავლების/სამომხმარებლო ხარჯების მოსახლეობაში გადანაწილება ჩვენს ქვეყანაში ყველაზე უთანასწოროა საბჭოთა კავშირის სხვა რესპუბლიკებთან შედარებით. მიუხედავად იმისა, რომ ქვემოთ მოყვანილი ჯინის კოეფიციენტები სხვადასხვა წელს არის დათვლილი, მსოფლიო ბანკის მიხედვით, აღნიშნული მის ხელთ არსებულ ყველაზე ბოლო მონაცემს წარმოადგენს.
ესტონეთის, უზბეკეთის და თურქმენეთის ჯინის კოეფიციენტების დაანგარიშებიდან 10 წელზე მეტია გასული და შესაძლოა ამ 10 წელიწადში მათი ჯინის კოეფიციენტები მნიშვნელოვნად შეცვლილიყო. მონაცემთა დათვლის წლების განსხვავების გამო, ზემოთმოყვანილი მონაცემები სრულ სურათს ვერ იძლევა იმის შესახებ, თუ რამდენად ლიდერობს საქართველო ამჟამად ჯინის კოეფიციენტის სიდიდის თვალსაზრისით. თუმცა, რადგან საქართველოს კოეფიციენტი ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია, შეგვიძლია დანამდვილებით ვთქვათ, რომ საქართველოს შემოსავლების გადანაწილების უთანასწორობის მხრივ მართლაც ერთ-ერთი ყველაზე ცუდი პოზიცია უკავია ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის და ამ მაჩვენებლით მნიშვნელოვნად ჩამორჩება განვითარებული ქვეყნების უმრავლესობას.
მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით, საქართველოს ჯინის კოეფიციენტი (42), ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია. პრეზიდენტობის კანდიდატის მიერ გაჟღერებული მონაცემი დასტურდება „საქსტატისა“ და მსოფლიო ბანკის მონაცემებზე დაყრდნობით. შესაბამისად, გიორგი მარგველაშვილის განცხადება: „საქართველო არის ერთ-ერთი ყველაზე ჩამორჩენილი ქვეყანა დოვლათის გადანაწილების თვალსაზრისით. ჩვენ გვაქვს კოეფიციენტი 40, [უფრო სწორად] 40-ზე მაღალი, დოვლათის, ანუ ქვეყნის შიგნით არსებული დოვლათის ადამიანებზე გადანაწილების თვალსაზრისით. რაც არის ყველაზე ცუდი კოეფიციენტი მთელი ყოფილი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით“, არის სიმართლე.
![„საქართველო არის ერთ-ერთი ყველაზე ჩამორჩენილი ქვეყანა დოვლათის გადანაწილების თვალსაზრისით. ჩვენ გვაქვს კოეფიციენტი 40, [უფრო სწორად] 40-ზე მაღალი, დოვლათის, ანუ ქვეყნის შიგნით არსებული დოვლათის ადამიანებზე გადანაწილების თვალსაზრისით. ეს არის ყველაზე ცუდი](https://factcheck.ge/storage/defaults/default-seo.jpeg)

At the presidential debates held on 17 October 2013, presidential candidate for the coalition Georgian Dream Giorgi Margvelashvili stated: “Georgia is one of the most backward countries in terms of wealth distribution. Our coefficient for the distribution of the country’s wealth among the people is 40, [to be more precise,] over 40. This is the worst coefficient of all the former Soviet Union countries.”
FactCheck inquired about the factual accuracy of the statement basing the inquiry on the data provided by the World Bank.
Considering the fact that the presidential candidate emphasises the unequal distribution of economic wealth, we assume that he refers to the Gini coefficient. The Gini coefficient represents the most widely used indicator for measuring inequality of income (consumption) distribution. The Gini coefficient ranges from 0 to 1. A coefficient of zero indicates perfect equality in the country while a coefficient equal to one expresses maximal inequality in the income (consumption) distribution (the entire income is essentially in the hands of a single person). Sometimes the Gini coefficient is multiplied by 100 and in that case the indicator varies from 0 to 100 (a similar technique is applied by the World Bank as well). Therefore, the lower the Gini coefficient, the higher the equality in the distribution of income (consumption) in the country and the more favourable the indicator.
As maintained by the researchers, the Gini coefficient is closely linked with social unrest. An inequality of distribution correspondent to the coefficient of 40 or higher is likely to kindle commotion in society and is mainly witnessed in the developing and underdeveloped countries. The case of the United States is noteworthy in this context asitsGini coefficient is remarkably high for a developed country in that it exceeds 40 (if calculated solely based on the inequality of wages [and not the final incomes]) and is reduced to 37 if we incorporate into the calculation the money transfers (income redistribution) received by the American citizens.
The Gini index generally ranges from 25 to 70 while in the majority of the developed countries the coefficient varies from between 25 and 35.It is to be emphasised that the Gini ratio measures only the inequality in the distribution and overlooks the size of incomes and, therefore, the coefficient of any specific country being inthe interval of 25-35 (which is witnessed in numerous developed and underdeveloped countries) does not imply anything in particular with regard to the volume of incomes (or consumption).
As reported by the National Statistics Office of Georgia, the Gini coefficient of Georgia by total incomes and total consumption is as follows:
The data by the World Bank (Gini coefficients of former Soviet Union countries are listed in the table below) demonstrates that the Gini ratio for Georgia is indeed the highest among the former Soviet countries which implies that the inequality in the distribution of incomes/distribution among the citizens of Georgia is higher than in any of the former Soviet countries. Notwithstanding the fact that the listed indicators are from different years, the World Bank describes them to be the latest data available.
It should be kept in mind that the indices for Uzbekistan and Turkmenistan were obtained more than ten years ago and could have changed significantly in the meantime. Due to the difference in the years of calculation, the above-listed indicators do not produce a clear picture with regard to Georgia being the leading country by high Gini coefficients but as it shows Georgia to have the highest ratio among the former Soviet countries, we can assuredly assert that Georgia holds one of the worst positionsin terms of the inequality in income distribution among the former Soviet Union countries and isconsiderably behind the majority of the developed countries.
As gathered from the data by the World Bank, the Gini coefficient of Georgia (42) is the highest among the former Soviet countries. Hence, the facts voiced by the presidential candidate are confirmed by the statistical data of GeoStat and the World Bank and Giorgi Margvelashvili’s statement: “Georgia is one of the most backward countries in terms of wealth distribution. Our coefficient, describing the distribution of the country’s wealth among the people, is 40, [to be more precise,] over 40. This is the worst coefficient of all the former Soviet Union countries,” is TRUE.