2013 წლის 25 სექტემბერს, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციასთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ,საქართველოს პრეზიდენტობის კანდიდატმა, შალვა ნათელაშვილმა, წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობასთან დაკავშირებით, განაცხადა: „ჩვენ წაგვართვეს ოფისები ყველა რაიონში, მოგვისპეს საბიუჯეტო დაფინანსება, აგვიკრძალეს უფასო სატელევიზიო რეკლამით სარგებლობა“.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა შეემოწმებინა შალვა ნათელაშვილის აღნიშნული განცხადების სიზუსტე.
აღნიშნულ განცხადებაში შალვა ნათელაშვილი ხელისუფლებას „საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის“ დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში ჩაყენებაში ადანაშაულებს. აღნიშნულ საკითხზე საუბრისას, პოლიტიკოსმა შემდეგი ტერმინები გამოიყენა: „წაგვართვეს“, „მოგვისპეს“, „აგვიკრძალეს“. აღნიშნული ტერმინები კონკრეტული შედეგისკენ მიმართულ აქტიურ, ჩვენ შემთხვევაში კი დისკრიმინაციულ ქმედებას გულისხმობს. შესაბამისად, ჩვენ გავაანალიზეთ, განხორციელდა თუ არა სახელმწიფოს მხრიდან ლეიბორისტული პარტიის მიმართ რაიმე სახის მიზანმიმართული დისკრიმინაციული ქმედება.
პოლიტიკური პარტიის ქონების, ფინანსების და საარჩევნო კამპანიის ხარჯების გამჭვირვალობის საკითხები საქართველოს ორგანული კანონით “მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” რეგულირდება. აღნიშნული კანონის 25-ე მუხლის პირველი ნაწილის მიხედვით, პარტიის ქონებას ქმნის:
ა) საწევრო შენატანები;
ბ) შემოწირულებები;
გ) კანონით დადგენილ შემთხვევებში სახელმწიფოს მიერ გამოყოფილი თანხა;
დ) სიმბოლიკის დამზადებითა და გავრცელებით, ლექციების, გამოფენებისა და სხვა საჯარო ღონისძიებების მოწყობით, აგრეთვე, საწესდებო მიზნებიდან გამომდინარე საგამომცემლო და სხვა საქმიანობიდან მიღებული წლიური შემოსავალი, რომელიც არ უნდა აღემატებოდეს მინიმალური საბაზო დაფინანსების ორმაგ ოდენობას.
შალვა ნათელაშვილის განცხადების პათოსი ლეიბორისტული პარტიისათვის საბიუჯეტო დაფინანსების შეწყვეტასთან დაკავშირებით სახელმწიფოს მხრიდან უკანონო ქმედებას მოიაზრებს. აღნიშნული დაფინანსება ექცევა ზემოაღნიშნული სამართლებრივი ნორმის (მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ ორგანული კანონის 25-ე მუხლის პირველი ნაწილი) „გ“ ქვეპუნქტის ქვეშ, ანუ, პარტიის საბიუჯეტო დაფინანსება წარმოადგენს სახელმწიფოს მიერ პირდაპირ პარტიაზე გამოყოფილ თანხას. ამასთან, ნორმაში გვაქვს მკაფიო დათქმა - „კანონით დადგენილ შემთხვევებში“. შესაბამისად, უნდა გავარკვიოთ, ეკუთვნოდა თუ არა შალვა ნათელაშვილის პარტიას კანონით გათვალისწინებული საბიუჯეტო დაფინანსება.
საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პირდაპირ პარტიებზე გასანაწილებლად გამოყოფილი თანხის პარტიებისთვის გადაცემა ხდება “მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ” ორგანული კანონის 30-ე მუხლით დადგენილი წესით. აღნიშნული მუხლის მეორე ნაწილში ვკითხულობთ:
„საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პირდაპირ პარტიისთვის გასანაწილებლად გამოყოფილ თანხას იღებს ის პარტია, რომელმაც ბოლო საპარლამენტო არჩევნებში ან ბოლო ადგილობრივი თვითმმართველობის საერთო არჩევნებში მიიღო არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხმების 3% ან მეტი“.
30-ე მუხლის 2005 წლის რედაქციით, საბიუჯეტო დაფინანსებას იღებდა პარტია, „რომელმაც საქართველოს პარლამენტის უკანასკნელ საერთო არჩევნებში 4%-იანი ბარიერი გადალახა“. ამავე მუხლის 2008 წლის რედაქციითკი - პარტია, „რომელმაც უკანასკნელ საპარლამენტო არჩევნებში გადალახა 4%-იანი ბარიერი, ან უკანასკნელ ადგილობრივი თვითმმართველობის საერთო არჩევნებში – 3%-იანი ბარიერი“. აღნიშნული ნორმის უკანასკნელი, 2013 წლის რედაქცია შეიძლება ყველაზე ლიბერალურად ჩაითვალოს, რადგან ბარიერი, როგორც საპარლამენტო, ასევე ადგილობრივი თვითმართველობის არჩევნებთან მიმართებაში, 3%-მდე არის დაწეული.
მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ ორგანული კანონით გათვალისწინებულ საბიუჯეტო დაფინანსებას „ლეიბორისტული პარტია“ წინა არჩევნების შედეგებიდან გამომდინარე იღებდა (მაგალითად, 2004 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგებიდან გამომდინარე, სადაც აღნიშნულმა პარტიამ ხმათა 6.01% მიიღო, ასევე, 2008 წლის საპარლამენტო არჩევნების შედეგებიდან გამომდინარე, როდესაც ხმათა 7.44% მიიღო).
რაც შეეხება დღევანდელ სიტუაციას, 2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის საერთო არჩევნებში ლეიბორისტულ პარტიას მონაწილეობა არ მიუღია, ხოლო 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებში აღნიშნულმა პარტიამ ხმათა 1.24% მიიღო. აღნიშნული შედეგებიდან გამომდინარე, „საქართველოს ლეიბორისტული პარტია“ ვერ აკმაყოფილებს კანონის ზემოაღნიშნულ მოთხოვნას. შესაბამისად, ცხადი ხდება, თუ რატომ არ აქვს ლეიბორისტულ პარტიას საბიუჯეტო დაფინანსება. რეალურად, სახელმწიფოს მხრიდან „საბიუჯეტო დაფინანსების მოსპობა“ არ მომხდარა და სახეზეა სამართლის ნორმის მოქმედება.
შალვა ნათელაშვილი თავის განცხადებაში ასევე აღნიშნავს, რომ ლეიბორისტულ პარტიას „წაართვეს ოფისები ყველა რაიონში“. საპრეზიდენტო კანდიდატმა 2013 წლის 10 ოქტომბერს ფაქტ-მეტრის ჟურნალისტთან საუბარში განმარტა, რომ ოფისების ჩამორთმევაში ის საბიუჯეტო დაფინანსების შეწყვეტას გულისხმობდა. ანუ, „ოფისების წართმევის“ საკითხი პირდაპირ კავშირშია „საბიუჯეტო დაფინანსების მოსპობის“ საკითხთან და იგულისხმება საბიუჯეტო დაფინანსების არქონის გამო მუნიციპალიტეტებში ფართის ქირაობის სირთულე.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ნათელია, რომ ხელისუფლებას არანაირი კავშირი არ გააჩნია ლეიბორისტული პარტიისთვის არც დაფინანსების შეწყვეტასთან და არც რეგიონებში აღნიშნული პარტიის ოფისების არქონასთან.
ჩვენ ასევე გავაანალიზეთ შალვა ნათელაშვილის განცხადების ის ნაწილი, რომელიც უფასო სატელევიზიო რეკლამით სარგებლობის აკრძალვას ეხება.
წინასაარჩევნო კამპანიის საინფორმაციო უზრუნველყოფის საკითხს საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 51-ე მუხლი არეგულირებს. ამ მუხლის მეორე პუნქტი საერთო მაუწყებლებისთვის აწესებს ვალდებულებას წინასაარჩევნო დებატები გადასცეს არადისკრიმინაციულად და ყველა კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტის მონაწილეობით. ამავე მუხლის მეხუთე პუნქტი ავალდებულებს მაუწყებელს, რომელიც საკუთარ ეთერში განათავსებს რეკლამას, უსასყიდლოდ და არადისკრიმინაციულად გამოყოს დრო ყოველ 3 საათში 90 წამის ოდენობით თითოეული კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტისათვის.
შესაბამისად, დგება შემდეგი საკითხი - არის თუ არა შალვა ნათელაშვილი კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტი. საქართველოს საარჩევნო კოდექსის 51-ე მუხლის მე-7 ნაწილის თანახმად, საპრეზიდენტო არჩევნებზე კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტად მიიჩნევა იმ პოლიტიკური გაერთიანების მიერ წარდგენილი კანდიდატი, რომელიც, „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 30-ე მუხლის შესაბამისად, დაფინანსებას იღებს საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ბოლო საპარლამენტო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შედეგებიდან გამომდინარე.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ლეიბორისტული პარტია ვერ აკმაყოფილებს მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის 30-ე მუხლის მოთხოვნებს და არ იღებს საბიუჯეტო დაფინანსებას. შესაბამისად, მის მიერ წარდგენილი საპრეზიდენტო კანდიდატი, შალვა ნათელაშვილი, არ წარმოადგენს კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტს. საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ 2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებისათვის უსასყიდლო საეთერო დროსთან მიმართებაში კვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტების სია გამოაქვეყნა. შალვა ნათელაშვილი ვერ მოხვდა იმ შვიდ საპრეზიდენტო კანდიდატთა რიცხვში, რომლებიც კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტებს წარმოადგენენ და შესაბამისად, უფასო საეთერო დროით ვერ სარგებლობს.
“საქართველოს საარჩევნო კოდექსის” 51-ე მუხლის მე-8 ნაწილი არაკვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტებს უფასო საეთერო და სარეკლამო დროის მიღების სხვა მეთოდს სთავაზობს. ამ მუხლის თანახმად, მაუწყებელი უფლებამოსილია კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტად აღიაროს ის პოლიტიკური პარტია, რომელიც საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ჩატარებული საზოგადოებრივი აზრის კვლევების თანახმად, არჩევენების წელს ჩატარებული არანაკლებ 5 გამოკითხვის ან არჩევნებამდე 1 თვის განმავლობაში ჩატარებული კვლევის შედეგების შესაბამისად ამომრჩეველთა არანაკლებ 4 პროცენტის მხარდაჭერით სარგებლობს.
იმის გასარკვევად, ისარგებლა თუ არა შალვა ნათელაშვილმა აღნიშნული უფლებით, „ლეიბორისტული პარტიის“ საზოგადოებასთან ურთიერთობის ხელმძღვანელს, ქეთევან დოლიძეს მივმართეთ. მისი განცხადებით, “ლეიბორისტულ პარტიას“ არ მიუმართავს არცერთი მაუწყებლისთვის და არ წარუდგენიათ რაიმე სახის კვლევის შედეგები. მაუწყებელს, თავის მხრივ, არ გააჩნია ვალდებულება თავად მოიპოვოს საზოგადოებრივი აზრის კვლევის შედეგები და კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტად აღიაროს პოლიტიკური პარტია. პარტიის მიერ კვლევების წარდგენის შემთხვევაშიც კი, საარჩევნო კოდექსის 51-ე მუხლის მე-8 ნაწილი მაუწყებელს მხოლოდ უფლებამოსილებას აძლევს და არ უწესებს რაიმე სახის ვალდებულებას. თავისუფალ საეთერო და სარეკლამო დროსთან დაკავშირებით ფაქტ-მეტრმა ნინო ბურჯანაძის განცხადებაც გამოიკვლია.
საქართველოს ლეიბორისტული პარტია ვერ აკმაყოფილებს მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის მოთხოვნებს და კანონიერად ვერ იღებს საბიუჯეტო დაფინანსებას. შესაბამისად, შალვა ნათელაშვილი არ წარმოადგენს კვალიფიციურ საარჩევნო სუბიექტს და საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მიხედვით ვერ სარგებლობს თავისუფალი საეთერო დროით. შალვა ნათელაშვილს, ასევე, შეეძლო ესარგებლა არაკვალიფიციური საარჩევნო სუბიექტისათვის უფასო საეთერო და სარეკლამო დროის მიღებასთან დაკავშირებით საარჩევნო კოდექსით მინიჭებული უფლებით. თუმცა, მას ეს უფლება არ გამოუყენებია. მთლიანობაში, არ დგინდება „ოფისების წართმევა“, „დაფინანსების მოსპობა“, „სატელევიზიო რეკლამის აკრძალვა“. შესაბამისად, შალვა ნათელაშვილის განცხადება: „ჩვენ წაგვართვეს ოფისები ყველა რაიონში, მოგვისპეს საბიუჯეტო დაფინანსება, აგვიკრძალეს უფასო სატელევიზიო რეკლამით სარგებლობა“, არის მცდარი.

On 25 September 2013, following the meeting with the delegation of the Council of Europe Parliamentary Assembly, Shalva Natelashvili stated with regard to the course of his presidential campaign: “They bereft us of our offices in all districts, eradicated our budgetary funding and banned us from the advantage of free TV advertisements.”
FactCheck set out to check the accuracy of Shalva Natelashvili’s statement.
In the given statement Shalva Natelashvili accuses the government of placing the Georgian Labour Party in a discriminatory state. Discussing the matter Natelashvili employs such terms as “bereft,” “eradicated” and “banned” which imply a deliberate action, in our case a discriminatory action, with a specific purpose. Therefore, we inquired whether or not the state had committed any deliberate discriminatory acts against the Georgian Labour Party.
Matters related to the transparency of assets, funding and election campaign expenditures of a political party are regulated by the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens. Pursuant to Part 1 of Article 25 of the Law a party’s property is made up of:
a) Membership fees,
b) Donations by individual persons and legal entities,
c) State funds when so prescribed by law and
d) Income received from producing and distributing party symbols, holding lectures and exhibitions and other similar events as well as publications and other activity as determined by the party’s statute, provided that such yearly income does not exceed the double value of the minimum basic funding.
The pathos behind Shalva Natelashvili’s statement entails that the act of depriving the Labour Party of budgetary funding constituted an illegitimate undertaking. The indicated funding falls under Paragraph c of the abovementioned norm (Article 25 Part 1 of the Organic Law on Political Unions of Citizens) and so the budgetary funding represents the funds allocated by the state directly to a party. The norm distinctly clarifies “when so prescribed by the law”, therefore we should determine whether or not Shalva Natelashvili’s party was entitled to the budgetary funding by the law.
The allocation of Georgian state funds to political parties is carried out in accordance with Article 30 of the Organic Law on Political Unions of Citizens. Part 2 of the Article reads:
“Funds from the state budget, which are to be directly distributed among political parties, shall go to the political parties which, during the last parliamentary elections or the last local self-government elections, overcame the 3% threshold.” In Article 30’s 2005 edition, funding was allotted “to political parties which, during the last parliamentary elections, overcame the 4% threshold.” In its 2008 edition, budgetary funding was provided “to political parties which, during the last parliamentary elections, overcame the 4% threshold or parties, which during the last local self-government elections, overcame the 3% threshold.”The latest, 2013, edition of the Article can be regarded as the most liberal from those discussed above as the threshold for the parliamentary as well as the local self-government elections has been lowered to 3%.
The Labour Party has been receiving the budgetary funding envisaged by the Law on Political Unions of Citizens based on the results of the previous elections (for instance, based on the results of the 2004 parliamentary elections in which the party received 6.01% of the votes as well as based on the parliamentary elections of 2008 when the party received the support from 7.44% of the voters).
As for the present situation, the Labour Party has not taken part in the local self-government elections of 2010 while in the parliamentary elections of 2012 it received 1.24%.Owing to these results, the Georgian Labour Party did not satisfy the requirements stipulated by the law and so the reason for the suspension of the budgetary funding becomes evident. In actual fact no “eradication” took place on the side of the state and, solely, the due enforcement of the legislative norm took place.
In his statement Shalva Natelashvili also mentions that the offices of the Labour Party had been taken away. During the telephone conversation with a FactCheck journalist on 10 October 2013, the candidate clarified, however, that he was alluding to the suspension of the budgetary funding when mentioning the abstraction of offices. That is to say, the matter of being “bereft” of offices is linked to the “eradication of the budgetary funding” as the renting of office space was hindered due to the absence of the state funding.
It becomes apparent from all the abovementioned that the government played no part either in the suspension of funding for the Labour Party or in the party being deprived of offices in some regions.
We further analyse the last part of Natelashvili’s statement in which the candidate refers to being banned from free TV advertisements. Information support for carrying out a pre-election campaign is regulated by Article 51 of the Election Code of Georgia. Paragraph 2 of the Article obligates a general broadcaster to transmit pre-election debates in a non-discriminatory manner and with the participation of all qualified elections subjects. Paragraph 5 of the same Article compels a broadcaster transmitting the election advertising to allocate to each qualified election subject the time lasting for 90 seconds every three hours free-of-charge and without discrimination. Consequently, the question we are faced with now is whether or not Shalva Natelashvili’s party represents a qualified election subject. Paragraph 7 of Article 51 defines the qualified election subject for presidential elections to be a candidate nominated by political unions and who receives funding from the Georgian state budget pursuant to Article 30 of the Organic Law on Political Unions of Citizens based on the outcome of the last parliamentary or local self-government elections.
As noted above, the Labour Party does not meet the requirements stipulated in Article 30 of the Organic Law on Political Unions of Citizens and, therefore, is denied the budgetary funding. Consequently, the candidate put forth by the party, Shalva Natelashvili, does not represent a qualified election subject. The Central Election Commission published the list of qualified election subjects entitled to free TV air time for the presidential elections of 27 October 2013. Shalva Natelashvili was not among those seven presidential candidates who were recognised as qualified election subjects and, therefore, does not receive TV air time free-of-charge.
Part 8 of Article 51 of the Election Code of Georgia suggests an alternative way of attaining free air and advertising time on TV for unqualified election subjects. Pursuant to this Article, a broadcaster is authorised to recognise as a qualified election subject the political party which, according to the public opinion poll conducted within the whole territory of Georgia in compliance with the terms set forth by this Article, has gained not less than 4% of the votes in not less than five public opinion polls held during the election year or in an opinion poll held no later than a month before the elections.
Aiming to find out whether or not Shalva Natelashvili had taken advantage of the aforementioned right, we contacted the PR Manager of the Labour Party, Ketevan Dolidze. As she reported, the Labour Party had not addressed any broadcaster or presented results of any sort of opinion polls. The broadcaster is not compelled to attain opinion poll results on its own and declare a specific political party as a qualified election subject. Even in the case of such results being presented by the party, Paragraph 8 of Article 51 only authorises the broadcaster and does not lay down any obligations. FactCheck has previously examined Nino Burjanadze’s statement with regard to free TV air or advertising times.
The Georgian Labour Party does not meet the requirements of the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens and is legitimately denied the budgetary funding. Accordingly, Shalva Natelashvili does not represent a qualified election subject and in accordance with the Election Code of Georgia does not have the benefit of free air time. Shalva Natelashvili could have taken advantage of the right given to unqualified election subjects with regard to free TV air and advertising times although this was disregarded. On a whole, the facts of the offices being taken away, funding being eradicated and TV advertisements banned are not verified. Consequently, Shalva Natelashvili’s statement: “They bereft us of our offices in all districts, eradicated our budgetary funding and banned us from the advantage of free TV advertisements,” is FALSE.-Nodar Chachanidze