პრეზიდენტობის კანდიდატმა, გიორგი მარგველაშვილმა, 9 სექტემბერს კახეთში მოსახლეობასთან შეხვედრისას განაცხადა: „დაინგრა მათი გეგმები, არცერთ მომენტში მათთან [ნაციონალური მოძრაობა] კოჰაბიტაციაში არ შევსულვართ. 9 წლის განმავლობაში, ღმერთმა დამიფაროს, არცერთი წუთი არ ვყოფილვარ მათთან კოჰაბიტაციაში და ამას სიამაყით ვამბობ".
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება სიმართლეს ეს განცხადება.
უპირველეს ყოვლისა, მკითხველს შევახსენებთ, თუ რას წარმოადგენს პოლიტიკაში მმართველობის ფორმა, რომელიც მოიხსენიება ტერმინით - „კოჰაბიტაცია“.
ეს ტერმინი ფრანგული La Cohabitation-დან მომდინარეობს და საფუძველს იღებს საფრანგეთის მეხუთე რესპუბლიკიდან. კოჰაბიტაცია გულისხმობს ქვეყნის მმართველობის ისეთ ფორმას, რომლის დროსაც პრეზიდენტი და მისი პოლიტიკური გუნდი წარმოადგენს ერთ პოლიტიკურ ძალას, ხოლო პრემიერ მინისტრი და მისი გუნდი კი, მასთან დაპირისპირებულ სხვა პოლიტიკურ ძალას. მარტივად რომ ვთქვათ, კოჰაბიტაცია პოლიტიკაში ეწოდება სიტუაციას, როდესაც ქვეყნის მეთაური თავის მოვალეობას ასრულებს მასთან დაპირისპირებული პოლიტიკური პარტიის მიერ პარლამენტში უმრავლესობით ყოფნის პირობებში. სწორედ ასე ხსნის ამ ტერმინს მაგალითად ენციკლოპედია „ბრიტანიკა“
კოჰაბიტაციური მმართველობის ჩამოყალიბების უშუალო მიზეზს წამოადგენს ის ფაქტი, რომ საპარლამენტო უმრავლესობას არ ფლობს პრეზიდენტის პარტია და ის იძულებულია პრემიერ მინისტრის პოზიციაზე წარადგინოს ისეთი კანდიდატი, რომელიც უმრავლესობას დააკმაყოფილებს. პრემიერ მინისტრი, თავის მხრივ, ქმნის მთავრობას და რეალურად ზღუდავს პრეზიდენტის გავლენას.
კოჰაბიტაციის პირველ ფაქტად მიიჩნევა 1986 წელს ნაციონალური ასამბლეის არჩევნების შემდეგ საფრანგეთში შექმნილი სიტუაცია. 1981 წელს საფრანგეთის რესუბლიკის პრეზიდენტად არჩეული იქნა სოციალისტი ფრანსუა მიტერანი. იმ პერიოდში საფრანგეთის მთავარ საკანონმდებლო ორგანოში - ნაციონალურ ასამბლეაში, უმრავლესობა მემარჯვენეების კოალიციას ეკავა. მიტერანმა ნაციონალური ასამბლეის ხელახალი არჩევნები ჩაატარა, რის შედეგადაც, უმრავლესობა სოციალისტებმა დაიკავეს. თუმცა, 1986 წელს უმრავლესობაში კვლავ მემარჯვენეები დაბრუნდნენ. მიტერანმა შეინარჩუნა პრეზიდენტის პოსტი და სწორედ ამ პერიოდიდან იწყება საფრანგეთში კოჰაბიტაციური რეჟიმი (1986-88 წწ). პრემიერ მინისტრად დაინიშნა ჟაკ შირაკი. ამის შემდეგ, პრეზიდენტი მიტერანი ძირითადად საგარეო ურთიერთობებზე ფოკუსირდა, ხოლო საშინაო პოლიტიკის კონტროლს ჟაკ შირაკი ახორციელებდა.
გარდა ამ პერიოდისა, საფრანგეთში კიდევ ორჯერ იყო კოჰაბიტაციური მმართველობის ფორმა: 1993-1995 წლებში, როდესაც წინა პერიოდის ანალოგიურად საპარლამენტო უმრავლესობა კვლავ მემარჯვენეებმა იგდეს ხელთ და პრემიერ მინისტრის პოსტი ამ შემთხვევაში ედუარდ ბალადიურმა დაიკავა; და 1997-2002 წლებში, როდესაც ამჯერად უკვე პრეზიდენტ შირაკის მიერ ჩატარებულ ვადამდელ საპარლმენტო არჩევნებში სოციალისტებმა გაიმარჯვეს და პრემიერ მინისტრის პოსტი ლიონელ ჟოსპენმა დაიკავა. შირაკის გავლენა ამის შედეგად მკვეთრად შეიზღუდა, ხოლო სოციალისტებმა თავიანთი პოლიტიკური დღის წესრიგის რეალიზება დაიწყეს. მაგალითად, მათ მოახერხეს საფრანგეთში სამუშოა საათების კვირაში 39 საათიდან 35-საათამდე შემცირება.
კოჰაბიტაცია საფრანგეთის გარდა სხვა ქვეყნების პოლიტიკური წყობისთვისაცაა დამახასიათებელი. მაგალითად, ეს მოვლენა საკმაოდ ხშირია ფინეთში მას შემდეგ, რაც 2000 წელს ქვეყანაში ახალი კონსტიტუცია მიღეს. ახალი კონსტიტუციის მიხედვით შეიზღუდა პრეზიდენტის ძალაუფლება და პრემიერ მინისტრს პარლამენტი ირჩევს. კოჰაბიტაციური მმართველობის ფორმაა დღესდღეობით რუმინეთში, სადაც 2012 წლის დასასრულს სახელისუფლებო კრიზისიდან გამოსვლის მიზნით, პრეზიდენტმა ტრაიან ბასესკუმ და პრემიერ მინისტრმა ვიქტორ პონტამ სწორედ ინსტიტუციური კოჰაბიტაციის შეთანხმებას მოაწერეს ხელი. კოჰაბიტაციური რეჟიმი იყო, მაგალითად, უკრაინაშიც 2006-2010 წლებში, მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტმა ვიქტორ იუშჩენკომ პრემიერ მინისტრად ვიქტორ იანუკოვიჩი დანიშნა.
შეიძლება ითქვას, რომ ზემოთ განხილული შემთხვევების ანალოგიური პოლიტიკური ვითარება და სტრუქტურაა ამჟამად საქართველოშიც. 2012 წლის ოქტომბრის არჩევნების შემდეგ, საპარლამენტო უმრავლესობა პრეზიდენტისადმი დაპირისპირებულმა პოლიტიკურმა ძალამ, კოალიციამ - "ბიძინა ივანიშვილი - ქართულმა ოცნება“ მოიპოვა. პრეზიდენტ სააკაშვილს პრემიერ მინიტრის პოსტზე კოალიციის ლიდერის, ბიძინა ივანიშვილის წარდგენა მოუწია. ამ პოზიციაზე დანიშვნის შემდეგ კი, პრემიერ მინისტრმა ივანიშვილმა შექმნა მისი მინისტრთა კაბინეტი, რამაც საბოლოოდ ჩამოაყალიბა ქვეყანაში კოჰაბიტაციური მმართველობის ფორმა, რომლის ერთ-ერთ წარმომადგენელიც 2012-2013 წლებში იყო ამჟამად პრეზიდენტობის კანდიდატი - გიორგი მარგველაშვილი. კერძოდ, 2012 წლის 25 ოქტომბრიდან 2013 წლის 18 ივლისამდე, ბატონ მარგველაშვილს ეკავა განათლების მინისტრის პოსტი. ამასთან ერთად, მარგველაშვილი იყო საქართველოს ვიცე პრემიერიც.
საქართველოში დღესდღეობით კოჰაბიტაციური პოლიტიკური რეჟიმის არსებობას, გარდა ამ ტერმინის დეფინიციისა და სხვა ქვეყნების მაგალითებთან პარალელის გავლებისა, კონკრეტული ფაქტებიც ადასტურებს. კოჰაბიტაციის გამოვლინება იყო, მაგალითად, პარლამენტში საქართველოს საგარეო პოლიტიკური კურსის შესახებ დოკუმენტზე მუშაობის პროცესი და მისი მიღება. როგორც გვახსოვს, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა და "ნაციონალურმა მოძრაობამ" მოითხოვეს ქვეყნის პრო-დასავლური ორიენტაციის საკანონმდებლო დონეზე დაფიქსირება, რასაც შედეგად მოჰყვა "ქართული ოცნების" მიერ ინტერფრაქციული დოკუმენტის შემუშავება, რომელიც შესათანხმებლად პარლამენტის სხვადასხვა ფრაქციებს დაეგზავნა. ამ დოკუმენტის საბოლოო სახით შემუშავება, და რაც მთავარია, თავად დოკუმენტზე მუშაობის პროცესი, წარმოადგენს კოჰაბიტაციის განხორციელების ცალსახა გამოვლინებას. კოჰაბიტაციის განხორციელების სხვა მაგალითებია შეხვედრები პრეზიდენტსა და პრემიერ მინისტრს შორის საკონსტიტუციო ცვლილებების თაობაზე, ასევე, შეხვედრები პარლამენტის თავმჯდომარესა და პრეზიდენტს შორის, პარლამენტის თავმჯდომარესა და უმცირესობის ლიდერს შორის და ა.შ. შესაბამისად, გამომდინარე კოჰაბიტაციის უკვე განხილული დეფინიციიდან, მარგველაშვილი, როგორც ამ პერიოდში მმართველი გუნდის წევრი და პრემიერ მინისტრის მიერ შექმნილი მინისტრთა კაბინეტის წარმომადგენელი, განათლების მინისტრი და ვიცე-პრემიერი, ნამდვილად წარმოადგენდა კოჰაბიტაციური მმართველობის ფორმის ნაწილს და შესაბამისად მონაწილეობდა მასში.
თუმცა, კოჰაბიტაცია, როგორც ერთმნიშვნელოვნად შემდგარი ფაქტი, ყველაზე ნათლად წარმოჩინდა მიმდინარე წლის მარტსა და სექტემბერში, როდესაც ორივე პოლიტიკურმა ძალამ ერთხმად დაუჭირა მხარე საკონსტიტუციო ცვლილებებს. პირველი ასეთი ფაქტი მოხდა 25 მარტს, როდესაც პარლამენტმა მესამე მოსმენით 135 ხმით 0-ის წინააღმდეგ მხარი დაუჭირა საკონსტიტუციო ცვლილებებს, რის შედეგადაც, ცვლილებები შევიდა კონსტიტუციის სამ მუხლში. კერძოდ, ცვლილებების მიხედვით, პარლამენტის მიერ ახალი მთავრობისთვის ნდობის გამოცხადებამდე მთავრობის მოვალეობის შესრულებას გადაყენებული (ან გადამდგარი) მთავრობა გააგრძელებს. პრეზიდენტს ჩამოერთვა უფლება პარლამენტის წინააღმდეგობის მიუხედავად მოახდინოს ახალი მთავრობის ფორმირება. აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტის უფლებების შეზღუდვისთვის ხმის მიცემამდე, " ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" მოთხოვნით გაიმართა სარეიტინგო კენჭისყრა სადაც დაფიქსირდა, რომ მმართველმა კოალიციამ ვერ მოახერხა საკონსტიტუციო უმრავლესობის შეგროვება მხოლოდ საკუთარი ძალებით. სარეიტინგო კენჭისყრის შემდეგ კი უმცირესობამ ცვლილებებს მხარი დაუჭირა, რითაც კიდევ ერთხელ ცალსახად დაფიქსირდა კონკრეტული საკითხების გადასაჭრელად კოჰაბიტაციის მნიშვნელობა ქვეყნისთვის. მეორე ასეთი ფაქტი კი 20 სექტემბერს მოხდა, როდესაც პარლამენტმა პირველი მოსმენით, ასევე ერთხმად, 112 ხმით მიიღო საკონსტიტუციო ცვლილებები, რომლის მიხედვითაც ქვეყანაში იზრდება პარლამენტის როლი. კერძოდ, სხვა ცვლილებებთან ერთად, პირველი მოსმენით მიღებული კანონპროექტის მიხედვით, პარლამენტს დარჩება ბერკეტი, რომ მთავრობის წევრთა 1/3-ით განახლების შემთხვევაში, ხელახლა გამოუცხადოს ნდობა პრემიერ-მინისტრს და მის კაბინეტს; ამჟამად მოქმედი ამ დებულების ძალაში დატოვება ნიშნავს იმას, რომ პრემიერ-მინისტრს აღარ მიენიჭება უფლებამოსილება, რომ პარლამენტის გვერდის ავლით გამოცვალოს მთავრობის მთლიანი შემადგენლობა.
კოჰაბიტაციურ ურთიერთობებში კონკრეტულად განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროც იყო ჩართული ბატონი მარგველაშვილი მინისტრობის დროს. ინფორმაცია ამის შესახებ თავად სამინისტროს ვებ-გვერდზე შეიძლება მოვიძიოთ. მაგალითად, გავიხსენოთ თუნდაც 2013 წელს სამინისტროში შექმნილი და თავად გიორგი მარგველაშვილის მიერ გახსნილი ერთიანი ეროვნული გამოცდების საორგანიზაცია შტაბი, რომელიც გამოცდების მაღალ დონეზე ჩატარების უზრუნველყოფას ისახავდა მიზნად და რომლის წევრიც, სხვა უწყებებთან ერთად, პრეზიდენტის ადმინისტრაციაც იყო. ამ შტაბის ფარგლებში, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და შესაბამისად თავად მინისტრიც, პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან ერთად სხვადასხვა კონკრეტულ საკითხებზე მუშაობდა. სხვათა შორის, ამავე შტაბის წევრი იყო თბილისის მერიაც, რომელსაც "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ერთ-ერთი ლიდერი, გიგი უგულავა ხელმძღვანელობს. გარდა ამ ერთი კონკრეტული შემთხვევისა, კოჰაბიტაციური თანამშრომლობის მაგალითად უნდა ჩავთვალოთ თუნდაც სამინისტროს თანამშრომლობა და ურთიერთობა პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტთან, რომლის შემადგენლობაში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრებიც შედიან. მაგალითად, ბატონი მარგველაშვილის მინისტრობის პერიოდში, ბოლო ასეთი თანამშრომლობა კომიტეტთან შედგა მიმდინარე წლის 11 ივლისს, მისი პრეზიდენტობის კანდიდატად წარდგენამდე ერთი კვირით ადრე, როდესაც მისი პირველი მოადგილე, ქალბატონი თამარ სანიკიძე, კომიტეტის სხდომაზე წარსდგა სხვადასხვა კანონპროექტების პირველი მოსმენით განსახილველად. აღნიშნული საკითხის კომიტეტის სხდომაზე განხილვაში "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" დეპუტატებიც მონაწილეობდნენ. აგრეთვე, მინისტრად დანიშვნიდან მოკლე ხანში, პირადად ბატონი მარგველაშვილი დაესწრო კომიტეტის გასვლით სხდომას თბილისში, სადაც უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების სფეროში გასატარებელი რეფორმების შესახებ კომიტეტში შესული წინადადებები განიხილეს.
აქვე, გვსურს ყურადღება გავამახვილოთ პრეზიდენტობის კანდიდატის მიერ გაკეთებული განცხადების კონტექსტზე, რომელშიც კოჰაბიტაცია მოიაზრება როგორც თავისთავად უარყოფითი მოვლენა. კოჰაბიტაცია, თავისი არსით თანაცხოვრებას გულისხმობს. სისტემას, რომელშიც ორი სხვადასხვა შეხედულების, ან თუნდაც იდეოლოგიის მქონე ძალა იმყოფება ხელისუფლებაში და ცდილობს ქვეყნისთვის სარგებლის მოტანას, რაც თავისთავად ნებისმიერი ხელისუფლების მთავარ ამოცანას წარმოადგენს. კოჰაბიტაცია, როგორც საკმაოდ რთული სტრუქტურა და პოლიტიკური ფენომენი, დაკავშირებულია რისკებთან, ოღონდ ბუნებრივია, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, თუ ეს პროცესი ნეგატიურად წარიმართება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, არა კოჰაბიტაციაა თავისთავად უარყოფითი მოვლენა, არამედ პოლიტიკური ნების არარსებობის გამო ვერშემდგარი კოჰაბიტაცია შეიძლება იყოს ქვეყნისთვის ნეგატიური შედეგების მომტანი.
ამის დადასტურებაა საერთაშორისო ორგანიზაციებისა თუ მაღალი რანგის უცხოელი პოლიტიკოსების მიერ საქართველოს ხელისუფლებისა და ოპოზიციის მიმართ გაკეთებული არაერთი მიმართვა, სადაც მათ სწორედ კოჰაბიტაციის, მშვიდობიანი და ეფექტური თანაცხოვრების გაძლიერებისკენ მოუწოდებენ. უკანასკნელი 11 თვის მანძილზე, არაერთი ასეთი მოწოდება შეგვიძლია გავიხსენოთ. მაგალითად, 2013 წლის ივნისში ჩვენს ქვეყანაში ჩრდილო ატლანტიკური საბჭოს (NAC) ვიზიტის დროს, ნატოს გენერალური მდივნის, ანდერს ფოგ რასმუსენის მიერ გაკეთებული განცხადება, როდესაც მან საქართველოს პრემიერ მინისტრს პოლიტიკური კოჰაბიტაციის განხორციელების უზრუნველყოფისკენ მოუწოდა ("Make political cohabitation work"). ან, თუნდაც, ევროკავშირის საგარეო საქმეთა და უსაფრთხოების პოლიტიკის უმაღლესი წარმომადგენლის, ქეთრინ ეშტონის განცხადება, რომელიც ქართველ პოლიტიკოსებს კოჰაბიტაციისა და ქვეყნის სასიკეთოდ ერთობლივი მუშაობისკენ მოუწოდებს. იგივე პათოსითაა გამსჭვალული ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული სტატია, სათაურით - „ნატო ქართველ პოლიტიკოსებს კოჰაბიტაციის გაძლიერებისკენ მოუწოდებს“. ჩვენი ქვეყნისთვის კოჰაბიტაციის მნიშვნელობას უსვამს ხაზს ასევე თუნდაც ამჟამად ევროკავშირის პრეზიდენტი ქვეყნის, ლიტვის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ანტანას ლინკევიჩუსის განცხადებაც, რომ ევროკავშირი საქართველოს პრეზიდენტისა და პრემიერისგან კოჰაბიტაციურ ქმედებებს მოელის და ა.შ.
მსგავსი მოწოდებები არაერთხელ გაჟღერებულა სხვადასხვა ტელეკომპანიებისთვის მიცემულ ინტერვიუებსა და სიუჟეტებშიც. მაგალითად:
ჯეიმს აპატურაი: "პირველ რიგში მსურს კოჰაბიტაციის ხილვა, გვსურს იმის ნახვა რომ საზოგადოების ყველა წევრი თანხმდება ძირითად საკითხებზე... ჩრდილო ატლანტიკურ საბჭოს სურს იხილოს კოჰაბიტაცია". (ტელეკომპანია მაესტრო, ახალი ამბები, 21:00, 3 ივნისი 2013)
ქეთრინ ეშტონი: "ვისაუბრეთ საუკეთესი გზის გამონახვაზე, რომელსაც ყველა ენაზე
კოჰაბიტაცია ეწოდება". (საზოგადოებრივი მაუწყებელი, "მოამბე" 20:00, 26 ნოემბერი 2012)
თომას მელია: "აშშ თვალყურს ადევნებს გარდამავალ პროცესს და კოჰაბიტაციას, რომ პროცესი მოსახლეობისათვის საუკეთესო გზით წარიმართოს". (ტელეკომანია "კავკასია", "დღეს" 20:30, 12 დეკემბერი 2012).
შტეფან ფულე: "ყურადღება გავამახვილეთ ძველი და ახალი მთავრობის თანამშრომლობისა და კოჰაბიტაციის საკითხებზე. ეს ძალიან მნიშვნელოვანი საკითხია, რომელიც ვილნიუსის სამიტის შედეგებზე ჰპოვებს ასახვას". (იმედი, ქრონიკა 09:00, 13 თებერვალი 2013).
ამგვარი განცხადებები და მოწოდებები, გაკეთებული ჩვენი უცხოელი პარტნიორების მიერ, სხვებიც მრავალადაა და ყველა მათგანის ჩამოთვლა ძალიან შორს წაგვიყვანს. თუმცა, ამ მოწოდებების გარეშეც, კოჰაბიტაციის არსის და დეფინიციის გათვალისწინებით, შეგვიძლია ცალსახად განვცახადოთ, რომ საუბარი კოჰაბიტაციაზე მხოლოდ ნეგატიურ კონტექსტში, როგორც თავისთავად უარყოფით მოვლენაზე, არამართებულია.
ის, რომ კოჰაბიტაციის მნიშვნელობა ქვეყნის შემდგომი დემოკრატიული განვითარებისთვის თავად კოალიცია "ქართული ოცნების" მიერაც კარგად იქნა გათვითცნობიერებული, მმართველი გუნდის ლიდერების განცხადებებიდანაც ნათლად ჩანს. სწორედ ამაზე გაამახვილა ყურადღება 2013 წლის 23 აპრილს საქართველოს პრემიერ მინისტრმა, ბიძინა ივანიშვილმა, ევროსაბჭოში გამოსვლისას: "მე ვფიქრობ რომ კოჰაბიტაცია, რაც ჩვენთვის ქართველებისთვის ახალი სიტყვაა და ძალიან ჩვეულებრივი გახდა, თანაარსებობას ჩვენ ვახერხებთ. ჩემი და ჩემი გუნდის სურვილია, რომ ჩვენ ორივე მხარემ პოზიციამაც და ოპოზიციამაც მოვახერხოთ ერთად დგომა, რადგან ქვეყანაში არსებობს ბევრი პრობლემა და არ გვაქვს ერთმანეთში საქმის გარჩევის დრო და უნდა მოვახერხოთ ჩვენი ქვეყნის წინ წაყვანა". პრემიერ მინსიტრმა აღნიშნული საკითხის მნიშვნელობას ხაზი ევროსაბჭოდან დაბრუნების შემდეგაც გაუსვა: ,,ჩემი დიდი სურვილია, რომ ოპოზიციამ და პოზიციამ ერთად დგომა მოვახერხოთ".
მსგავსი განცხადებები კოალიციის სხვა ლიდერებისგანაც გაჟღერებულა. მაგალითად, ანალოგიური განცხადებები პარლამენტის თავმჯდომარეს, დავით უსუფაშვილსაც არაერთხელ გაუკეთებია: "ჩვენ ვცდილობთ ნამდვილ კოჰაბიტაციას მივაღწიოთ" (ტელეკომპანია რუსთავი 2, კურიერი, 21:00, 14 თებერვალი, 2013). "აქ მნიშვნელოვანია მომავალი საპრეზიდენტო არჩევნები, ვილნიუსის სამიტის შედეგები, ასევე მნიშვნელოვანია კოჰაბიტაციის გაგრძელება და საპრეზიდენტო არჩევნების ნორმალურად დასრულება" .
ჩვენ შეგნებულად არ განგვიხილავს პრეზიდენტობის კანდიდატის, გიორგი მარგველაშვილის განცხადების ის ნაწილი, სადაც იგი აცხადებს, რომ 9 წლის განმავლობაში ის თავად არ ყოფილა კოჰაბიტაციაში "ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან". მიზეზი ცალსახაა, ბატონი მარგველაშვილი ვერ იქნებოდა 9 წლის განმავლობაში "ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან" კოჰაბიტაციაში, გამომდინარე იქიდან, რომ კოჰაბიტიციური მმართველობის ფორმა ჩვენს ქვეყანაში სულ 11 თვეა რაც არსებობს და, გარდა ამისა, ბატონ მარგველაშვილს ამ 9 წლის მანძილზე, 2012 წლის ოქტომბრამდე, არ ჰქონია დაკავებული არცერთი პოლიტიკური თანამდებობა და, შესაბამისად, ის ვერ იქნებოდა ვერანაირი პოლიტიკური მმართველობის ფორმის ნაწილი. ცალსახაა, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის ამ განცხადებას მხოლოდ ემოციური კონტექსტი აქვს და კოჰაბიტიაციის, როგორც ნეგატიური მოვლენის კიდევ უფრო მკვეთრად წარმოჩენას ისახავს მიზნად.
რაც შეეხება მისი განცხადების დანარჩენ ნაწილს, კვლევამ ასევე ცხადად აჩვენა, რომ კოჰაბიტაცია თავისი არსით წარმოადგენს პოლიტიკურ სიტუაციას, როდესაც ქვეყანაში ხელისუფლება გაყოფილია ერთი პარტიის წარმომადგენელ პრეზიდენტსა და მის გუნდსა და მასთან დაპირისპირებული პარტიის წარმომადგენელ პრემიერ მინისტრსა და მის გუნდს შორის. ბატონი მარგველაშვილი კი, როგორც ამ გუნდის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და აქტიური წარმომადგენელი და პირი, რომელიც 2012 წლის ოქტომბრიდან 2013 წლის ივლისამდე იკავებდა უმაღლეს პოლიტიკურ თანამდებობებს, ერთმნიშვნელოვნად იყო კოჰაბიტაციური პოლიტიკური რეჟიმის ნაწილი. შესაბამისად, მისი განცხადება, რომ ჩვენ [ქართული ოცნება] არ შევსულვართ კოჰაბიტაციაში, ცალსახად არასწორია.
ფაქტ-მეტრმა ასევე ყურადღება მიაქცია ზოგადად კოჰაბიტაციის უარყოფით კონტექსტში მოხსენიების ფაქტსაც და კვლევაში აჩვენა, რომ კოჰაბიტაცია, მიუხედავად მისი რთული პოლიტიკური ხასიათისა, არ წარმოადგენს თავისთავად უარყოფით მოვლენას. პირიქით, მხოლოდ ვერშემდგარ კოჰაბიტაციას მოაქვს ნეგატიური შედეგი. ამასვე მოწმობს ჩვენი პარტნიორი ორგანიზაციებისა თუ მეგობარი ქვეყნის მაღალი რანგის პოლიტიკოსების მოწოდებები, რომ საქართველომ უნდა გააძლიეროს კოჰაბიტაცია. შესაბამისად, ამ შემთხვევაშიც, პრეზიდენტობის კანდიდატის ეს პათოსიც მცდარია. კოჰაბიტაცია წარმოადგენს ფაქტს და არ არის დამოკიდებული კონკრეტული პერსონების პოლიტიკურ სიმპატიებზე, შეხედულებებსა თუ სურვილებზე.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ჩვენ ფაქტ-მეტრის შეფასების ყველაზე დაბალ გრადაციას მივმართავთ და ვასკვნით, რომ პრეზიდენტობის კანდიდატის, გიორგი მარგველაშვილის განცხადება: „დაინგრა მათი გეგმები, არცერთ მომენტში მათთან კოჰაბიტაციაში არ შევსულვართ. 9 წლის განმავლობაში, ღმერთმა დამიფაროს, არცერთი წუთი არ ვყოფილვარ მათთან კოჰაბიტაციაში და ამას სიამაყით ვამბობ“, არის ტყუილი.
![„...არცერთ მომენტში მათთან  [ნაციონალური მოძრაობა] კოჰაბიტაციაში არ შევსულვართ. 9 წლის განმავლობაში, ღმერთმა დამიფაროს, არცერთი წუთი არ ვყოფილვარ მათთან კოჰაბიტაციაში და ამას სიამაყით ვამბობ"](https://factcheck.ge/storage/defaults/default-seo.jpeg)

On 9 September, at a meeting with members of the local population in Kakheti, presidential candidate Giorgi Margvelashvili stated: “We have never stepped into cohabitation with them [the United National Movement]. Throughout these nine years, God forbid, not a single minute have I been in any cohabitation with them and I say this with pride.”
FactCheck inquired about the accuracy of this statement.
Firstly, we would like to remind the reader what the political state labelled as cohabitation actually represents.
This term is derived from the French la cohabitation and takes its roots from the French Fifth Republic. Cohabitation suggests a form of governance in which a president and his team represent one political force while a prime minister and his team constitute a force opposing it. The Encyclopaedia Britannica defines cohabitation in politics as the state of affairs in which a head of state serves with an antagonistic parliamentary majority. Cohabitation in governance is caused by the fact that the party of the president does not hold the majority in the parliament and the president has no other option but to suggest such an individual for the position of prime minister who would be acceptable to the majority. The prime minister, on his part, forms a government and tangibly limits the president’s influence.
The state of affairs present in France following the National Assembly elections of 1986 is considered to be the first example of cohabitation. In 1981 Socialist François Mitterrand was elected as the President of the French Republic. In that period a right-wing coalition held a majority in the main legislative body of France – the National Assembly. Mitterrand held new elections of the National Assembly which resulted in the Socialists gaining majority. In 1986, however, a right-wing political force came into the majority again. Mitterrand maintained the position of President and precisely at this point cohabitation (1986-88) started in France. Jacques Chirac was appointed as the Prime Minister. Afterwards President Mitterrand focused mainly on foreign politics while Chirac took control of internal politics.
Apart from this period, France offers two other examples of cohabitation in the government:  in the years 1993-1995, when, similar to the previous case, right-wing forces yet again gained parliamentary majority while the position of Prime Minister was filled by Eduard Balladur; and another case, in the years 1997-2002, when Socialists won in the early parliamentary elections, this time held by President Chirac, while Lionel Jospin was appointed as Prime Minister. Chirac’s influence was significantly restricted by this fact whereas the Socialists started implementing their political agenda. They managed, for instance, to reduce the amount of working hours in a week from 39 to 35.
Apart from France, cohabitation has been experienced in other countries as well. It is a fairly common occurrence, for example, in Finland after the new constitution was adopted in 2000. The new constitution limited the president’s power and defined the prime minister to be elected by the parliament. Cohabitation is currently present in the government of Romania where President Traian Băsescu and Prime Minister Victor Ponta signed a cohabitation agreement at the end of 2012 for the sake of resolving the government crisis. Cohabitation occurred in the government of Ukraine in the years 2006-2010 after President Viktor Yushchenko appointed Viktor Yanukovych as Prime Minister.
The present political state and structure of Georgia is quite similar to the cases mentioned above. In the elections of October 2012 the Parliamentary Majority was gained by the coalition of Bidzina Ivanishvili’s Georgian Dream, a political force antagonistic to the President. President Saakashvili had no other option but to nominate Ivanishvili as the coalition’s leader for the position of prime minister. After being appointed Prime Minister, Bidzina Ivanishvili formed the Cabinet of Ministers after which cohabitation was established in the country in which current presidential candidate Giorgi Margvelashvili was a participant in the years 2012-2013. In particular, starting from 25 October 2012 to 18 July 2013, Margvelashvili occupied the position of Georgia’s Minister of Education. At the same time Margvelashvili was the Vice Prime Minister of Georgia.
Apart from the definition of the term and parallels drawn to the cases of different countries, the existence of cohabitation in Georgia is confirmed by various concrete facts. A clear manifestation of cohabitation, for instance, was the process of working on Georgia’s foreign policy document in the Parliament and its approval. As we remember, President Saakashvili and the United National Movement requested the pro-Western orientation of the country be defined on the legislative level. Following this request the Georgian Dream coalition worked out an inter-faction document which was sent to different factions of the Parliament for discussion. The concord on the final draft of this document and, most importantly, the working process itself represent an undisputed manifestation of cohabitation in the government. Other examples of cohabitation are the meetings held between the President and the Prime Minister on constitutional amendments as well as the meetings of the Chairman of the Parliament with the President or with the Leader of the Parliamentary Minority and so forth. Therefore, bearing in mind the definition of cohabitation discussed above, Margvelashvili, as a member of the governing party, at the time, and a representative of the Cabinet of Ministers formed by the Prime Minister as well as Minister of Education and Vice Prime Minister, was undoubtedly a part of the cohabitation process in the government and, therefore, took part in it.
Cohabitation, as an undisputed fact, manifested itself most clearly in March and September of the current year when both political forces concurrently supported the constitutional amendments. The first case was witnessed on 25 March when the Parliament approved amendments to three articles of the Constitution on the third hearing with 135 votes for and none against. In particular, according to the amendments introduced, before the Parliament declares its confidence to a new government, the dismissed (or resigned) government will continue performing its duties. The President was stripped of his authority to form a new government notwithstanding the resistance of the Parliament. It is to be noted that prior to voting for the restriction of the President’s rights, a test vote was held upon the request of the United National Movement which showed that the governing coalition was not able to gather a constitutional majority exclusively with its own forces. Following the test vote, however, the Parliamentary Minority supported the amendments which, once again, proved the importance of cohabitation for the country in terms of solving specific issues. A second case was observed on 20 September when, on the first hearing, the Parliament adopted constitutional amendments which increased the role of the Parliament in the country unanimously, with 112 votes in support. In particular, according to the approved draft law, along with various changes, the Parliament retained a leverage of declaring its confidence to the Prime Minister and his Cabinet in the case of one-third of the government members being replaced. Keeping this regulation in force means that the Prime Minister will no longer have the authority to change the whole composition of the government without the approval of the Parliament.
The Ministry of Education and Science, in particular, was also involved in the process of cohabitation while Giorgi Margvelashvili served as the Minister. The information supporting this fact can be obtained from the website of the Ministry itself. Let us reflect upon the United National Exams Organisational Staff established in the Ministry of Education and Science by Giorgi Margvelashvili himself which aimed to ensure a high quality organisation of the national examinations and whose member, along with other bodies, was the President’s administration. The Ministry of Education and Science and, thus, the Minister himself, collaborated with the President’s administration on various specific matters as a part of the Organisational Staff. One of the members of this Staff was Tbilisi City Hall, headed by Gigi Ugulava, one of the leaders of the United National Movement. Apart from this particular case, the Ministry’s co-operation and relationship with the Parliamentary Committee on Education, Science and Culture, which includes members of the United National Movement as well, can also be considered to represent an example of cohabitation. For instance, during Margvelashvili’s service as the Minister, the last example of collaboration with the Committee took place on 11 July of the current year, one week prior to his being nominated as the presidential candidate, when Tamar Sanikidze attended the Committee sitting for the first hearing of various draft laws. The deputies of the United National Movement also took part in the discussion on the abovementioned sitting. Also, shortly after being appointed as the Minister, Giorgi Margvelashvili personally attended the Committee sitting in Tbilisi where submitted proposals of reforms in fields of higher education and science were being discussed.
We would also like to highlight the context of the statement made by the presidential candidate which considers cohabitation to be a negative occurrence in itself. Cohabitation, by its nature, suggests coexistence. It describes a system in which two political forces of divergent opinions or even ideologies are present in the government and strive to work in the country’s interests which obviously represents the major objective of any government. Cohabitation, as a fairly complicated structure and a political phenomenon, is associated with certain risks but, naturally, these risks are especially pronounced if the process is conducted unfavourably. To put this into different words, cohabitation does not constitute a negative occurrence by itself but an unsuccessful cohabitation, due to the lack of political will, can lead to harmful consequences.
The same is confirmed by multiple appeals of international organisations or high-rank foreign politicians addressed to the Georgian government and the opposition which specifically call for cohabitation and peaceful and effective coexistence. Many examples of such appeals can be found in the period of the last 11 months. For instance, there is the statement made by Anders Fogh Rasmussen in June of 2013, during the North Atlantic Council’s visit to Georgia, in which the NATO Chief called upon the Prime Minister of Georgia to “Make political cohabitation work.” There is also the statement made by European Union Foreign Policy Chief Catherine Ashton who called for Georgia's President and Prime Minister to co-operate more closely in the interest of the Georgian people. The same pathos is instilled in the article “Georgian Politicians Urged to Enhance Cohabitation” published on the official website of the NATO Parliamentary Assembly. The relevance of cohabitation for our country is also emphasised in the statement of Foreign Minister Linas Antanas Linkevičius of Lithuania, currently the EU president state, noting that he expects peaceful cohabitation from the President and the Prime Minister.
Similar appeals have been voiced upon multiple occasions in interviews to different TV channels or TV coverage. For example:
James Appathurai:  “First of all, I would like to see cohabitation; we want to see that all the members of society are in agreement with regard to the major issues... NATO wants to see cohabitation.” (Maestro TV, News 21:00, 3 June 2013).
Catherine Ashton:  “We talked about finding the most favourable way and in every language it is called cohabitation” (Public Broadcaster, Moambe 20:00, 26 November 2012).
Thomas Melia:  “The United States is monitoring the transitional process and cohabitation so that the process is carried out in the most favourable way for the people.” (TV Kavkasia, Dges 20:30, 12 December 2012).
Štefan Füle:  “We focused on the matters of collaboration and cohabitation between the new and the old governments. This is a very important issue which will have its impact on the Vilnius Summit results.” (Imedi, Kronika 09:00, 13 February 2013).
There are numerous other statements and appeals of this kind made by foreign politicians and listing them all would lead us too far afield. Even putting these statements aside and solely considering the nature and definition of cohabitation, we can assuredly declare that it is incorrect to discuss cohabitation only in the negative context taking it to be a negative occurrence in itself.
It can be deduced from the statements of members of the leading party that the importance of cohabitation for the future democratic development of the country has been well recognised by the Georgian Dream coalition itself. This fact has been specifically emphasised by Prime Minister Bidzina Ivanishvili in his speech to the Council of Europe on 23 April 2013:  “I believe that cohabitation, which is a new word for Georgians, has become a regular matter now. We manage to coexist. I, as well as my team, wish the position and opposition to stand together. As our country has many problems, we have no time for discussing our private matters. We should manage to move our country forward.” The Prime Minister highlighted the importance of these issues upon his return from the Council of Europe as well: “My utmost desire is for the position and opposition to stand together.”
Similar statements have been voiced by other leaders of the Georgian Dream coalition as well. Davit Usupashvili, for example, made statements of a similar nature on multiple occasions:  “We strive to achieve true cohabitation.” (Rustavi 2 TV, Kurieri 21:00, 14 February 2013) and “Presidential elections are of great importance here as well as Vilnius Summit results. Equally important is to continue cohabitation and to carry out the presidential elections normally.”
We have not discussed the part of Giorgi Margvelashvili’s statement where he declares that throughout the last nine years he has not been involved in the cohabitation process with the United National Movement. The reason for this is obvious because Giorgi Margvelashvili could not have been involved in cohabitation with the United National Movement for nine years as the cohabitation process started in our country only 11 months ago. Apart from this, Margvelashvili has not been serving on any political position over these nine years and, thus, could not have been a part of any form of political governance. Clearly, this statement of the presidential candidate has solely an emotional context and intends to strengthen the negative connotation attached to the term cohabitation.
As for the other part of his statement, our research has revealed that cohabitation by nature represents a political state of affairs when a government is divided between two antagonistic parties; that is, the president and his team on one side and the prime minister with his followers on the other. Giorgi Margvelashvili, as one of the most important and active members of the Georgian Dream coalition, who has been occupying some of the highest political positions in the period between October 2012 and July 2013, surely took part together with the Georgian Dream Coalition  in the cohabitation process. Consequently, his statements claiming that we [Georgian Dream] have not taken part in cohabitation are undoubtedly false. Cohabitation is a fact and does not depend upon the sympathies, views or desires of any specific individuals.
FactCheck also took note of the negative context in which cohabitation has been mentioned and demonstrated in its research that despite its complicated political character, cohabitation does not represent a negative occurrence in itself. On the contrary, only unsuccessful cohabitation brings about negative consequences. The same is verified by the appeals of the high-rank politicians of our partner organisations and countries stating that Georgia should enhance cohabitation. Accordingly, this pathos of the presidential candidate is largely misleading as well.
Bearing in mind all of the abovementioned we conclude that the statement of presidential candidate Giorgi Margvelashvili, “We have never stepped into cohabitation with them [the United National Movement]. Throughout these nine years, God forbid, not a single minute have I been in cohabitation with them and I say this with pride,” is a LIE.
![“…We [Georgian Dream] have never stepped into cohabitation with them [the United National Movement]. Throughout these nine years, God forbid, not a single minute have I been in any cohabitation with them and I say this with pride.”](https://factcheck.ge/storage/defaults/default-seo.jpeg)