30 ივლისს საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიაზე, სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა, პარლამენტარებს 2012 წლის ანგარიში გააცნო. დეპუტატებმა მომხსენებლს შეკითხვები დაუსვეს. კოალიაცია “ქართული ოცნების” წევრი, ელისო ჩაფიძე, დაინტერესდა, თუ როგორ აფასებს საქართველოს სახალხო დამცველი ციხეებში არსებულ მდგომარეობას: “თქვენ, როგორც საქართველოს სახალხო დამცველი, როგორ ფიქრობთ, გრძელდება ის პრაქტიკა რაც ჩვენ ვიხილეთ გასული წლის სექტემბერ-ოქტომბერ-ნოემბერში?” ამ საკითხთან დაკავშირებით, დეპუტატმა ასევე განაცხადა: “ევროკავშირის შეფასებით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა ციხეებში არსებული მდგომარეობა”.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, რამდენად შეესაბამება ელისო ჩაფიძის მიერ გაკეთებული განცხადება სიმართლეს.
პირველ რიგში, თავად ელისო ჩაფიძეს დავუკავშირდით იმის გასაგებად, თუ ევროკავშირის რომელ შეფასებას ეყრდნობოდა თავის განცხადებაში. როგორც საუბრისას შევიტყვეთ, ის გულიხმობდა არა ევროკავშირის, არამედ ევროსაბჭოს, უფრო კონკრეტულად კი ევროპის საბჭოს წამების წინააღმდეგ კომიტეტის (CPT) 2013 წლის ანგარიშს.
აღნიშნული კომიტეტი საქართველოს 2012 წლის 19-23 ნოემბერს სტუმრობდა. ვიზიტის ფარგლებში, მათ შეისწავლეს გლდანის მერვე და ქუთაისის მეორე საპრყობილეში არსებული სიტუაცია, ასევე გამართეს მოლაპარაკებები სხვადასხვა ოფიციალურ პირებთან (თეა წულუკიანი, სოზარ სუბარი, არჩილ კბილაშვილი, ეკა ბესელია, ჩიორა თაქთაქიშვილი, თათა ხუნწარია). ვიზიტის მიზანი იყო გამოეკვლიათ, როგორ მიმდინარეობდა გამოძიება ციხეებში განხორციელებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებთან დაკავშირებით. ასევე, კომიტეტი დაინტერესებული იყო ახალი მთავრობის გეგმებით და ციხეებში არსებული მდგომარეობით. კომიტეტი დეტალურად იკვლევდა ციხეებში წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებსა და სამედიცინო მომსახურების პრობლემებს.
ამ ვიზიტის შედეგად შექმნილ ანგარიშში, რომელიც 2013 წელს გამოქვეყნდა, შეფასებულია ის ნაბიჯები, რომელიც ახალმა მთავრობამ გადადგა. ევროპის საბჭო დადებითად აფასებს ფართომასშტაბიან ამნისტიას, რადგან ამ ნაბიჯმა მნიშვნელოვნად შეამცირა ციხეებში პატიმართა რაოდენობა. მიუხედავად ამისა, კომიტეტი მიუთითებს, რომ ამნისტია არ არის პრობლემების გადაჭრის საუკეთესო გზა. პატიმართა რაოდენობის შესამცირებლად ევროპის საბჭო საქართველოს სთავაზობს შეიმუშავოს სტრატეგია, რომელიც უზრუნველყოფს თავისუფლების აღკვეთის, როგორც უკიდურესი ზომის გამოყენებას.
კომიტეტი დადებითად აფასებს სასჯელის შეკრებითობის პრინციპით დაწესების გაუქმებას, ასევე, ვადაზე ადრე გათავისუფლების საკითხზე სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ადგილობრივი საბჭოს გახშირებულ შეხვედრებსა და განხილული შუამდგომლობების რაოდენობის ზრდას.
რაც შეეხება თავად ციხეებში არსებულ მდგომარეობას, ევროპის საბჭოს კომიტეტმა შეისწავლა მდგომარეობა გლდანის მერვე და ქუთაისის მეორე საპრყობილეებში. ვიზიტის დროს გლდანში იმყოფებოდა 2 846, ხოლო ქუთაისში 1 330 პატიმარი. ევროპის საბჭო მოუწოდებს საქართველოს საპატიმრო ადგილებში მოახდინოს ბრალდებულებისა და მსჯავრდებულების განცალკევება.
ევროპის საბჭოს კომიტეტის ანგარიშში ვკითხულობთ: “ორ საპყრობილეში გამოკითხულ პატიმართაგან არცერთს არ განუცხადებია პრეტენზია ციხის პერსონალის მიერ უარყოფითი მოპყრობის შესახებ. პატიმართა უმრავლესობა ამბობს, რომ 2012 წლის 18 სექტემბრის შემდეგ პატიმრებისადმი დამოკიდებულება უკეთესობისკენ შეიცვალა. ამის მიზეზი არის ის, რომ ბევრმა თანამშრომელმა დატოვა პოზიცია წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის შესახებ კადრების გავრცელების შემდეგ, ზოგიერთი მათგანი გადაიყვანეს სხვა პოზიციაზე, ან საერთოდ გაათავისუფლეს სამსახურიდან.”
მიუხედავად ამისა, ევროპის საბჭო არასაკმარისად მიიჩნევს მხოლოდ პატიმრებთან ინტერვიუს და სთხოვს საქართველოს მთავრობას, მიაწოდოს მას სტატისტიკა 2012 წლისა და 2013 წლის პირველი კვარტლის განმავლობაში ციხის პერსონალის წინააღმდეგ შეტანილი საჩივრებისა და ამ საჩივრებზე რეაგირების შესახებ.
კომიტეტის ანგარიშზე საქართველოს მთავრობის პასუხის თანახმად ირკვევა, რომ 2013 წლის იანვრიდან აპრილამდე ციხის ადმინისტრაციის წინააღმდეგ 438 საჩივარი შევიდა. აქედან 150 საჩივარზე იყო შესაბამისი რეაგირება ციხის ადმინისტრაციისა და პროკურატურისგან. აღნიშნული 438 საჩივრიდან 151 ეხებოდა წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებს. საქართველოს მთავრობის პასუხიდან არ ირკვევა, თუ კონკრეტულად რამდენ მათგანზე იყო შესაბამისი რეაგირება.
ევროპის საბჭოს კომიტეტი საეჭვოდ მიიჩნევს ციხეებში დაფიქსირებულ უბედურ შემთხვევებსა და პატიმართა დაზიანებებს. კომიტეტი სთხოვს საქართველოს მთავრობას გამოიძიოს ეს შემთხვევებიც.
ზოგადად, კომიტეტის ანგარიშში ნათქვამია, რომ პატიმართა რაოდენობის შემცირება დადებითად აისახა საპატიმრო ადგილებში არსებულ პირობებზე. მიუხედავად ამისა, ყველა პატიმარს არ აქვს საერთაშორისოდ დადგენილი 4მ2 სივრცე საკანში. ევროპის საბჭო მოუწოდებს საქართველოს საბოლოოდ აღმოფხვრას ეს პრობლემაც. კომიტეტის ანგარიშის მიხედვით, პატიმრებს მეტ-ნაკლებად აქვთ საკმარისი პირადი ჰიგიენის საშუალებები და საკვები.
ევროპის საბჭოს ანგარიშში მითითებულია, რომ გლდანის მერვე საპყრობილეში სამედიცინო დახმარების კუთხით სიტუაცია გაუმჯობესებულია. კომიტეტის შეფასებით, 2010 წლის ვიზიტთან შედარებით, გაზრდილია სამედიცინო პერსონალისა და ფარმაცევტების რაოდენობა, ასევე გახშირებულია ექიმების ვიზიტები სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტიდან. ანგარიშში დადებითადაა შეფასებული ქუთაისის მეორე საპყრობილეში არსებული სამედიცინო დახმარება.
ევროპის საბჭოს პოზიცია გამოკვეთილია მთავრობის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებთან მიმართებით. დადებითადაა შეფასებული ფართომასშტაბიანი ამნისტია, შეკრებითობის პრინციპის გაუქმება და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ადგილობრივი საბჭოს გახშირებულ შეხვედრები. უშუალოდ ციხეებში არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით წამების წინააღმდეგ კომიტეტი აღნიშნავს, რომ ციხეებში პატიმართა კლება დადებითად აისახა იქ არსებულ პირობებზე. ასევე, ანგარიშში მითითებულია, რომ გაუმჯობესებულია ციხეებში არსებული სამედიცინო დახმარება. მიუხედავად ამისა, კომიტეტი აღნიშნავს, რომ ბევრი მნიშვნელოვანი პრობლემა გადაუჭრელი რჩება და საქართველოს მთავრობამ მათ აღმოსაფხვრელად შესაბამისი ნაბიჯები უნდა გადადგას.
კონტექსტის გათვალისწინებით, დეპუტატი ელისო ჩაფიძე განცხადებაში კონკრეტულად წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის კუთხით არსებული მდგომარეობის გაუმჯობესებას გულისხმობდა. ევროპის საბჭოს წამების წინააღმდეგ კომიტეტის ანგარიშის მიხედვით, პატიმრებთან საუბრის შედეგად 2012 წლის 18 სექტემბრის შემდეგ ქუთაისის მეორე და გლდანის მერვე საპყრობილეში არ ფიქსირდება წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტები. მიუხედავად ამისა, წამების წინააღმდეგ კომიტეტი არ აფიქსირებს საკუთარ მოსაზრებას ამ კუთხით ციხეებში დღეს არსებულ მდგომარეობასთან დაკავშირებით.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ელისო ჩაფიძის განცხადება, “ევროკავშირის შეფასებით მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა ციხეებში არსებული მდგომარეობა”, არის ნახევრად სიმართლე.

Ucha Nanuashvili, the Public Defender of Georgia, presented a report of 2012 at the ad hoc session of the Parliament of Georgia held on 30 July. Deputies addressed the ombudsman with questions, among those, Eliso Chapidze, Member of the Georgian Dream Coalition, inquired about Public Defender’s evaluation of the situation in prisons: “Do you, as a public defender, think that the atrocities we saw in September, October and November of the previous year, are still practiced?” Additionally, the MP also noted: “According to the European Union’s assessment, the situation in prisons has significantly improved.”
FactCheck inquired about the accuracy of Eliso Chapidze’s statement.
Firstly, we addressed Eliso Chapidze personally, to determine the specific assessment of the European Union on which she based the statement. In the course of our conversation with the MP, we established that the deputy had in mind the report of the European Committee (and not the European Union) for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment of 2013.
The Committee was visiting Georgia on 19-23 September 2012. Upon the visit they studied the existing situation in Gldani Prison No. 8 and Kutaisi Prison No. 2. They also held meetings with various officials (Tea Tsulukiani, Sozar Subari, Archil Kbilashvili, Eka Beselia, Chiora Taktakishvili, Tata Khuntsaria). Primary purpose of the visit was to examine the course of investigation on the facts of torture and inhuman treatment in the prisons. The committee also inquired about the plans of the new government and the current state of affairs in prisons. The Committee inspected in detail the facts of torture and inhuman treatment in prisons and also the problems concerning medical treatment in penitentiary establishments.
The Report that was based on this visit, was published in 2013 and it evaluates the steps undertaken by the new government. The European Committee takes a positive note of the large-scale amnesty, as it has considerably reduced the number of inmates. Nevertheless, the committee points out that the amnesty does not represent the best possible way of solving the problem. For the purpose of reducing the number of prisoners, the committee suggests to Georgia to use imprisonment only as an extreme measure of punishment.
Committee also positively evaluates following measures: the abolition of the rule of consecutive sentencing, the increased number of meetings of the local council of the Ministry of Corrections and Legal Assistance on the matters concerning early release of prisoners and an increased number of examined petitions.
As for the situation in the prisons, the European Committee studied the matter in Gldani Prison No.8 and Kutaisi Prison No.2. At the point of the visit Gldani Prison held 2 846 inmates and Kutaisi prison held 1 330 inmates. The European Committee called on Georgian officials to separate the accused and convicted prisoners in the penitentiary establishments.
The Report of the European Committee reads: “None of the prisoners interviewed in two prisons expressed any concerns with regard to harsh treatment from the prison staff. A majority of prisoners notes that the treatment of prisoners has improved in the aftermath of 18 September 2012.The reason of the change was that many prison employees had left their positions after the exposure of the recordings depicting torture and inhuman treatment. Some of them have been transferred to different positions or dismissed.”
However, the European Committee finds the interviews with the prisoners to be insufficient and requests statistical data from the Georgian Government on the appeals submitted against prison staff members and on the actions undertaken upon those appeals in 2012 and in the first quarter of 2013.
As we learn from the response of the Georgian Government to the Report of the Committee starting from January 2013, 438 appeals to prison administration have been recorded. Prison administration and the Prosecutor’s Office took appropriate measures on 150 of those appeals. 151 of the abovementioned 438 cases concerned torture and inhuman treatment, but the response of the Georgian Government provides no information on how many of those were followed by appropriate measures from the officials.
The European Committee questions the origins of accidents and injuries of prisoners and calls upon the Georgian Government to investigate them.
The Report of the Committee outlines that a decrease in the number of prisoners had an overall positive effect on the conditions in the prisons, despite the fact that not all the prisoners have an internationally determined space of 4 m2in their cells. The European Committee calls upon Georgia to address this issue. According to the Report, prisoners have more or less favourable conditions of personal hygiene and nourishment.
The report further notes on the improvement of medical treatment in Gldani Prison No.8. According to the assessment of the committee, in comparison with 2010, the medical personnel and the number of pharmacists have been increased. Visits of the doctors from the medical department of the Ministry also have become more frequent. The report positively evaluates the existing medical services in Kutaisi Prison No.2.
The report is clear about the European Committee’s position towards the steps undertaken by the Georgian Government. The large-scale amnesty, abolition of consecutive sentencing and increased number of meetings of the local council of the Ministry of Corrections and Legal Assistance are positively evaluated by the Committee. As for the situation within prisons, the Committee notes that a decrease in the number of prisoners had a favourable influence on the overall conditions. However, the Committee states that many important issues remain unresolved and the Georgian Government is responsible for addressing them.
Bearing in mind the context, Eliso Chapidze’s statement was made specifically with regard to improvements made in the field of torture and inhuman treatment. According to the European Committee for the Prevention of Torture, interviews with the prisoners revealed no cases of torture or inhuman treatment after 18 September 2012 in Gldani Prison No.8 and Kutaisi Prison No.2. Nevertheless, the Committee avoids to give its own opinion on the current situation of torture and inhuman treatment in the prisons of Georgia.
Accordingly, we conclude that Eliso Chapidze’s statement, “According to European Union’s assessment, the situation in prisons has significantly improved”, is HALF TRUE.