მარიამ ქვრივიშვილი: ჩინეთი უმსხვილეს სავაჭრო პარტნიორებს შორისაა და ინვესტიციები ჩინეთიდან მზარდია
2024 წელს ჩინეთმა საგარეო ვაჭრობის ბრუნვაში მეოთხე ადგილი დაიკავა. მეოთხე ადგილი დაიკავა ასევე 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერშიც. ჩინეთი იმპორტში მესამე და ექსპორტში მეშვიდე ადგილს იკავებს. 2022 წლის შემდეგ ჩინეთში ექსპორტი 59%-ით შემცირდა და 2020 წლის მაჩვენებელს ჩამოსცდა. იგივე მდგომარეობაა ადგილობრივ ექსპორტში, სადაც 2024 წელს 2022 წელთან შედარებით 61%-იანი ვარდნა დაფიქსირდა. ასეთი დიდი კლება სპილენძის მადნებზე მოთხოვნის შემცირებამ გამოიწვია. ექსპორტის კლებისა და იმპორტის ზრდის ხარჯზე სავაჭრო დეფიციტმა ჩინეთთან 2024 წელს 68%-ს, ხოლო 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერში 73%-ს მიაღწია.
იანვარ-ივნისში ჩინეთიდან პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაორმაგდა, მაგრამ მხოლოდ საბაზო პერიოდის ხარჯზე. მკვეთრი ზრდის მიუხედავად მან 1%-იანი წილით მხოლოდ მეოცე ადგილის დაკავება შეძლო. უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ჩინეთის წილი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში განსაკუთრებულად მაღალი არც ადრე ყოფილა და 2013-2024 წლებში საშუალოდ წლიურად 3%-ს შეადგენდა.
ნომინალურად სწორი ინფორმაციის, მაგრამ საკმაოდ მნიშვნელოვანი ფაქტების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ლონდონში მიმდინარე გაეროს საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) ასამბლეის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე მარიამ ქვრივიშვილმა ჩინეთთან ეკონომიკურ ურთიერთობებზე საუბრისას განაცხადა: „დღესდღეობით ჩინეთი საქართველოს უმსხვილეს სავაჭრო პარტნიორებს შორისაა, ხოლო ინვესტიციები ჩინეთიდან 2025 წლის პირველ ნახევარში მზარდი ტენდენციით გამოირჩევა“.
2025 წლის იანვარ-ოქტომბრის მდგომარეობით ექსპორტმა ჩინეთში 246 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 4%-ით ნაკლებია. 0.5 პროცენტული პუნქტით - 4.2%-მდეა შემცირებული ჩინეთის წილი ექსპორტში.
ექსპორტისგან განსხვავებით, იმპორტი 10 თვეში 21%-ით 1.6 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. პარალელურად 1 პროცენტული პუნქტით 10.8%-მდე გაიზარდა ჩინეთის წილი იმპორტში.
ჩინეთმა ექსპორტში მეშვიდე, იმპორტში მესამე, ხოლო სავაჭრო ბრუნვის მიხედვით მეოთხე ადგილი დაიკავა.
გრაფიკი 1: საგარეო ვაჭრობის ბრუნვა ჩინეთთან (მლნ. აშშ დოლარი)
2018 წლიდან საქართველოსა და ჩინეთს შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ამოქმედდა. ექსპორტი ჩინეთში საბაზო პერიოდის გათვალისწინებით, იქამდეც სწრაფი ტემპით იზრდებოდა. თუ 2013 წელს ჩინეთში ექსპორტზე 34 მლნ დოლარის პროდუქცია გავიდა, 2017 წელს მისი მოცულობა თითქმის 500%-ით 202 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. 2018-2019 წლებში ექსპორტი აღარ გაზრდილა. სწრაფი ზრდა 2020-2022 წლებში განახლდა. ამ პერიოდში ჩინეთი #1 საექსპორტო პარტნიორი გახდა. 2023 წელს ჩინეთში ექსპორტმა 58%-იანი ვარდნა განიცადა. როგორც მკვეთრი ზრდის, ასევე მკვეთრი კლების მთავარი განმაპირობებელი ფაქტორი სპილენძის მადნები გახდა. 2022 წელს 737 მლნ-იანი ექსპორტიდან 79% - 583 მლნ დოლარი სპილენძის მადნებსა და კონცენტრატებზე მოდიოდა. 2024 წელს სპილენძის მადნების ექსპორტი 39 მლნ დოლარამდე იყო შემცირებული. ჩინეთი გამონაკლისი არაა. 2022 წელს სპილენძის მადნების ჯამურმა ექსპორტმა 1 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, 2023 წელს ის 479 და 2024 წელს 94 მლრდ დოლარამდე შემცირდა.
გრაფიკი 2: ექსპორტის სტრუქტურა ჩინეთში (მლნ. აშშ დოლარი)
2024 წელს ჩინეთში ექსპორტირებულ პროდუქტში პირველი ადგილი 181 მლნ-ით ძვირფასი ლითონების მადნებმა დაიკავა, სპილენძის მადნები 39 მლნ-ით მეორე ადგილზე გავიდა. ტენდენცია 2025 წელსაც შენარჩუნდა. იანვარ-ოქტომბერში 175 მლნ-ის ძვირფასი ლითონის მადნები და 22 მლნ-ის სპილენძის მადნები გაიყიდა.
2013 წელს ჩინეთში ღვინის ექსპორტი 3 მლნ დოლარს შეადგენდა, რომელმაც 2017 წელს 20 მლნ-ს მიაღწია და სპილენძის მადნების შემდეგ მეორე ადგილი დაიკავა. 2018 წლიდან ღვინის ექსპორტმა კლება დაიწყო (2021-ის გარდა) და 2024 წლისთვის 9 მლნ-მდე შემცირდა.
ექსპორტისგან განსხვავებით, იმპორტი გაცილებით უფრო დივერსიფიცირებულია. 2024 წელს 1.6 მლრდ-იანი იმპორტიდან პირველი ადგილი 59 მლნ-ით სატვირთო ავტომობილებმა დაიკავა. თუ ექსპორტში ერთი პროდუქტის წილი 50%-ს აჭარბებს და ზოგჯერ 80%-საც აღწევს, იმპორტში #1 პროდუქტის წილმა მხოლოდ 3.7% შეადგინა.
საიმპორტო პროდუქციის ჩამონათვალი საკმაოდ ვრცელია და 850-ზე მეტი დასახელების პროდუქტს აერთიანებს. სატვირთო ავტომობილების გარდა ათეულში გვხვდება ასევე: საბურავები, კონდიციონერები, მსუბუქი ავტომობილები, გამომთვლელი მანქანები, ხორცი და განათების მოწყობილობები.
საქართველოს ჩინეთთან ყოველთვის უარყოფითი სავაჭრო ბალანსი გააჩნდა (1995 წლის უმნიშვნელო გამონაკლისის გარდა), თუმცა თუ 2020-2022 წლებში უარყოფითი სავაჭრო ბალანსი საშუალოდ 19%-ს შეადგენდა, ექსპორტის კლებისა და იმპორტის ზრდის ხარჯზე, 2024 წელს ის 68%-ს, ხოლო 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერში 73%-ს გაუტოლდა.
რაც შეეხება ჩინეთიდან პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს, 2025 წლის პირველ ორ კვარტალში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 229%-ით გაიზარდა, ოღონდ ასეთი ზრდის მიზეზი საბაზო პერიოდი გახდა. უფრო მეტიც, 229%-იანი ზრდის მიუხედავად, 6 თვეში ჩინეთიდან შემოსულმა ინვესტიციების მოცულობამ მხოლოდ 7.4 მლნ დოლარს მიაღწია, რაც მთლიანი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების (764 მლნ დოლარი) 1%-ზე ნაკლებია.
2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ჩინეთიდან 16-ჯერ - 99-დან 6.2 მლნ დოლარამდე შემცირდა. 2013-2024 წლებში ჩინეთის წილი პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში საშუალოდ წლიურად 3%-ს შეადგენდა. ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2013-2014 წლებში დაფიქსირდა. პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების პორტალზე, ჩაშლილი მონაცემები იმის შესახებ, თუ რომელი ქვეყნიდან რა სექტორებში განხორციელდა ინვესტიცია, 2016 წლიდან იძებნება. შესაბამისად, ზუსტად იმის თქმა, რა სექტორში ჩაიდო 2016 წლამდე შემოსული ინვესტიციები რთულია. 2018 წელს ჩინეთიდან შემოსული 76 მლნ-დან 45 მლნ მშენებლობის მიმართულებით განხორციელდა, 2023 წელსაც 99 მლნ-დან 65 მლნ მშენებლობის მიმართულებით გადამისამართდა.
გრაფიკი 3: პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ჩინეთიდან
დღეს ჩინური ბიზნესი საქართველოში ძირითადად ჰუალინგ პლაზითა და ბაზისბანკით არის წარმოდგენილი. გარკვეული პერიოდის მანძილზე აქტიურად განიხილებოდა ვარიანტი, რომ ბაზისბანკს სიდიდით მესამე ლიბერთი ბანკი შეეძინა, თუმცა გარიგება არ შედგა. ბაზის ბანკს ბანკ რესპუბლიკას შეძენა 2016 წელსაც სურდა, თუმცა საბოლოოდ ის თიბისიმ შეიძინა. ჩინეთი ასევე მონაწილეობს სახელმწიფო ტენდერებში - ძირითადად ავტობანის მშენებლობაში.
2014 წელს ანაკლიის პორტის მშენებლობის ტენდერში ჩინური კომპანიაც მონაწილეობდა, თუმცა არჩევანი ქართულ-ამერიკულ ჯგუფზე შეჩერდა. მოგვიანებით, მშენებლობა შეჩერდა, გამოცხადდა ახალი ტენდერი, სადაც 2024 წელს გამარჯვებულად მთავრობის გადაწყვეტილებით ჩინური CCCC დასახელდა, თუმცა გამარჯვებული CCCC-ს გამარჯვებულის სტატუსი ოფიციალურად არ მინიჭებია.
ჩინეთი სავაჭრო პარტნიორებში მეოთხე ადგილს იკავებს, მაგრამ ძირითადად იმპორტის ხარჯზე, რომელიც თანხობრივად რეკორდულ ნიშნულზეა. 2024 წელს ექსპორტის მოცულობა 2020 წლის მაჩვენებელს 36%-ით ჩამორჩა, 2025 წლის იანვარ-ოქტომბერში დამატებით 4%-იანი კლება დაფიქსირდა. პიკურ 2022 წელთან შედარებით, ჩინეთში მთლიანი ექსპორტი 59%-ით და მათ შორის ადგილობრივი ექსპორტი 61%-ითაა შემცირებული. 6 თვეში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები ჩინეთიდან მკვეთრად გაიზარდა, მაგრამ მხოლოდ საბაზო პერიოდის ხარჯზე. იანვარ-ივნისში ჩინეთის წილმა პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებში სრულ ერთ პროცენტსაც ვერ მიაღწია. ნომინალურად სწორი ინფორმაციის, მაგრამ საკმაოდ მნიშვნელოვანი ფაქტების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Mariam Kvrivishvili: “China is one of the largest trading partners and investments from China are on the rise.”
China ranked fourth in foreign trade turnover in 2024. It also held fourth place from January to October 2025. China is third in imports and seventh in exports. Since 2022 exports to China have fallen 59% below the 2020 level. Local exports show a similar trend with a 61% drop in 2024 as compared with 2022. The decline was driven by lower demand for copper ores. Falling exports and rising imports pushed the trade deficit with China to 68% in 2024 and 73% from January to October 2025.
Direct foreign investments from China doubled from January to June as compared with the same period last year but only due to the base effect. Despite the sharp rise, China’s share reached just 1% placing it twentieth. It should also be noted that China’s share in direct foreign investments has never been particularly high, averaging 3% annually from 2013 to 2024.
Considering the nominally correct information but the omission of key facts, FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is HALF TRUE.
At a meeting during the UN International Maritime Organization (IMO) assembly in London, Mariam Kvrivishvili commented on economic ties with China, stating: “Today, China is one of Georgia’s largest trading partners and investments from China showed a rising trend in the first half of 2025.”
Exports to China reached USD 246 million from January to October 2025, constituting a 4% decline from the same period last year. China’s share in exports fell 0.5 of a percentage point to 4.2%. Unlike exports, imports grew 21% over ten months to USD 1.6 billion with China’s share rising one point to 10.8%. China ranked seventh in exports, third in imports and fourth in trade turnover.
Unlike exports, imports grew 21% over ten months to USD 1.6 billion. At the same time, China’s share in imports rose one percentage point to 10.8%.
China ranked seventh in exports, third in imports and fourth in trade turnover.
Graph 1: Foreign Trade Turnover with China (USD million)
A free trade agreement between Georgia and China has been in effect since 2018. Exports to China had already been growing rapidly, rising almost 500% from USD 34 million in 2013 to USD 202 million by 2017. Exports stalled in 2018-2019 but rapid growth resumed, making China the top export partner from 2020 to 2022. Exports to China fell 58% in 2023. The main driver of both sharp increases and declines was copper ore, which accounted for USD 583 million of the USD 737 million in exports, or 79%, in 2022. Copper ore exports fell to USD 39 million by 2024. China was no exception: global copper ore exports exceeded USD 1 billion in 2022, fell to USD 479 million in 2023 and dropped to USD 94 million in 2024.
Graph 2: Structure of Exports to China (USD million)
Precious metal ores led exports to China in 2024 with USD 181 million, followed by copper ores at USD 39 million. The trend continued in 2025 with USD 175 million in precious metal ores and USD 22 million in copper ores sold from January to October.
Wine exports to China totalled USD 3 million in 2013, rising to USD 20 million by 2017 and ranking second after copper ores. Wine exports declined from 2018, except in 2021, falling to USD 9 million by 2024.
Unlike exports, imports are far more diversified. Of the USD 1.6 billion imported in 2024, trucks led with USD 59 million. Whilst a single product can exceed 50% or even 80% of exports, the top import product accounted for just 3.7%.
The list of imported products is extensive, covering over 850 items. Besides trucks, the top ten also include tires, air conditioners, passenger cars, computing machines, meat and lighting equipment.
Georgia has always had a negative trade balance with China except for a minor exception in 1995. Whilst the average deficit was 19% from 2020 to 2022, falling exports and rising imports pushed it to 68% in 2024 and 73% from January to October 2025.
Direct foreign investments from China rose 229% in the first two quarters of 2025 as compared with the same period last year but this growth was driven by the base effect. Despite the surge, investments from China totalled only USD 7.4 million in six months, less than 1% of total direct foreign investments of USD 764 million.
Direct foreign investments from China fell sixteen-fold from USD 99 million in 2023 to USD 6.2 million in 2024. China’s share in direct foreign investments averaged 3% annually between 2013-2024 with the highest levels recorded in 2013-2014. Detailed data on which sectors received investments from which countries is available on the direct foreign investments portal only from 2016 making it difficult to pinpoint the sectors for earlier investments. Of the USD 76 million from China in 2018, USD 45 million went to construction and in 2023 USD 65 million of USD 99 million was also directed to the construction sector.
Graph 3: Foreign Direct Investments from China
Chinese business in Georgia today is mainly represented by Hualing Plaza and BasisBank. At one point there were active talks for BasisBank to be acquired by the country’s third-largest bank, Liberty Bank, but the deal did not materialise. BasisBank also sought to acquire Bank Republic in 2016 but it was eventually bought by TBC. China also participates in state tenders, mainly in highway construction.
A Chinese company competed in the Anaklia port construction tender in 2014 but the contract went to a Georgian-American group. Later, construction stalled and a new tender was announced in which the Chinese company CCCC was named the winner by the government in 2024, although its official winner status was never granted.
China ranks fourth amongst Georgia’s trade partners, largely due to imports, which reached record levels. Exports to China in 2024 were 36% below the 2020 level with an additional 4% drop from January to October 2025. As compared with the peak in 2022, total exports to China fell 59%, including a 61% drop in local exports. Direct foreign investments from China rose sharply over six months but only due to the base effect. From January to June China’s share in direct foreign investments did not even reach 1%. Considering the nominally correct information but the omission of key facts, FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is HALF TRUE.