ლევან ხაბეიშვილი: რიყის დოქები, ქუთაისის პარლამენტი და ზუგდიდის სტადიონი - ეს არის მაგალითები, როგორ ანადგურებს ივანიშვილის ხელისუფლება სახელმწიფო ქონებას
ლევან ხაბეიშვილის მიერ დასახელებული ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება სახელმწიფოს სოლიდური თანხა დაუჯდა. კერძოდ, ე.წ „რიყის დოქების“ მშენებლობა 75 მლნ ლარი, ქუთაისის ყოფილი პარლამენტის 320 მლნ ლარი, ზუგდიდის სტადიონის მშენებლობა ჯამში 15 მლნ ლარი დაჯდა. მიუხედავად ამისა, პირვანდელი ფუნქცია ვერც „რიყის დოქებმა“ და ვერც ქუთაისის პარლამენტმა შეინარჩუნა. პირველი მათგანი, 10 მლნ ლარად გაიყიდა, უფრო სწორად გაიყიდა ტერიტორია, სადაც „რიყის დოქები“ მდებარეობს, რადგან მთავრობამ შენობების დემონტაჟის ნებართვა გასცა.
ქუთაისის პარლამენტის შენობის ნაწილში ტექნოლოგიური პარკის მოწყობა გადაწყდა. აღნიშნულის გამო, შენობის რეაბილიტაციაზე უკვე 21 მლნ ლარია დახარჯული, კონკრეტულად ტექნოპარკის მოწყობის ხარჯი კიდევ ცალკეა. ყოფილი პარლამენტის შენობა რეალურ ფუნქციას შეიძენს და მოხდება მისი ეფექტიანად გამოყენება, თუ ხარჯი ხარჯად დარჩება, ჯერ ამაზე მკაფიო პასუხი არ არსებობს.
რაც შეეხება ზუგდიდის სტადიონს, 10 მილიონი ლარის დახარჯვის მიუხედავად, ის უეფას სტანდარტებს არ აკმაყოფილებდა. ხარვეზებს შორის იყო უსაფრთხოების სისტემების გაუმართაობა, ამასთან, 370 სკამიდან მოედანი სრულყოფილად არ ჩანდა, ხოლო სტადიონის გარშემო იყო ბეტონის კედელი, რომელიც ფეხბურთელებისთვის შეჯახებისას ჯანმრთელობის რისკებს ქმნიდა. ხარვეზების გამოსასწორებლად საჭირო გახდა მეორე ტენდერის გამოცხადება, რომლის თავდაპირველი ღირებულება 9.9 მლნ ლარი იყო, თუმცა საბოლოოდ 4.4 მლნ ლარამდე შემცირდა. აღნიშნული იმით იყო განპირობებული, რომ დასავლეთი ტრიბუნა აღარ გადაიხურა, რადგან კონსტრუქციას უჩნდებოდა ბზარები და უსაფრთხოებისთვის დამატებით პროექტირება იყო საჭირო, რაზეც განმახორციელებელმა უარი განაცხადა. საბოლოოდ, დამკვეთმა, მუნიციპალური განვითარების ფონდმა სტადიონი, როგორც ხარისხიანად შესრულებული პროექტი, ისე ჩაიბარა.
როგორც ვხედავთ, სამივე პროექტის შემთხვევაში, ბიუჯეტიდან სოლიდური თანხები დაიხარჯა და ამის მიუხედავად, ორმა ობიექტმა პირვანდელი ფუნქცია დაკარგა, მესამე ობიექტი კი ხარვეზიანია. სამი პროექტიდან ორი „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს განხორციელდა, თუმცა „ქართულ ოცნებას“ 12 წელი ჰქონდა იმისთვის, რომ შენობების ეფექტურად გამოყენების გზები მოეძებნა. ზუგდიდის სტადიონის შემთხვევაში კი, რომელიც „ქართული ოცნების“ დროს აშენდა, არასწორად შესრულებული პროექტის ხარვეზების გასწორებას ბიუჯეტიდან დამატებითი ხარჯები დასჭირდა. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრი“ ლევან ხაბეიშვილის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
„ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს თავმჯდომარემ ლევან ხაბეიშვილმა „ქართული ოცნების“ მიერ სახელმწიფო ქონების განადგურებაზე ისაუბრა და მაგალითად რიყის დოქები, ქუთაისის პარლამენტი და ზუგდიდის სტადიონი მოიყვანა.
„სამწუხაროდ, სახელმწიფოს ქონებას მიზანმიმართულად ანადგურებენ ხოლმე ან ცდილობენ კერძო საკუთრებაში გადავიდეს, მაგალითად, როგორც გააკეთეს რიყის დოქებთან დაკავშირებით - 95 მილიონით დაიწყეს აუქციონი და 10-ჯერ უფრო ნაკლებად გაასხვისეს, კონკრეტული პირობები იყო და ეს პირობებიც დარღვეულია, ახლა საერთოდ აპირებენ დაანგრიონ. იგივე გაუკეთეს ქუთაისის პარლამენტს და მიმდებარე შენობებს, რომლებიც სახელმწიფოსთვის ძალიან მნიშვნელოვან ობიექტებს წარმოადგენდა. ახლა შეგიძლიათ შეხვიდეთ იქ და ნახოთ, რომ ბალახებია ამ შენობებში.... აი, მაგალითად ზუგდიდის სტადიონი არის ნათელი მაგალითი იმისა, რომ ათობით მილიონი დახარჯეს და აბსოლუტურად უფუნქციოა. ახლა იქ, რომ მიხვიდეთ და დასხდეთ, ვერ უყურებთ ფეხბურთს, რადგან არასწორად არის აშენებული. ჩაბრძანდით ზუგდიდში და ნახეთ რას ჰგავს, “ქოცური” მშენებლობის ნათელი მაგალითი შეგიძლიათ ნახოთ ზუგდიდის საფეხბურთო სტადიონზე, რომელიც გავერანებულია, მიუხედავად იმისა, რომ 20-მდე მილიონი დაიხარჯა იქ“, - განაცხადა ხაბეიშვილმა.
რიყის დოქები
თბილისში მდებარე ერთ-ერთი ძვირადღირებული დაუმთავრებელი შენობა, რომელმაც თავისი თავდაპირველი ფუნქცია დაკარგა, ე.წ „რიყის დოქებია“. „რიყის დოქები“ მილის ფორმის ორ შენობას წარმოადგენს, სადაც მუსიკალური თეატრი და საგამოფენო ცენტრი უნდა განთავსებულიყო. პროექტის ავტორი იტალიელი არქიტექტორი მასიმილიანო ფუქსასია. 2016 წელს რიყის ე.წ „დოქები“ მსოფლიოს ათ საუკეთესო კულტურის ცენტრს შორის მოხვდა. ვებგვერდ Designboom.com-ის მიერ გამოქვეყნებულ კულტურის ცენტრების ტოპ-ათეულში, პროექტმა მე-10 ადგილი დაიკავა.
პროექტის დაწყებისას ცნობილი იყო, რომ ე.წ. „დოქებში“ მუსიკალური თეატრი და საგამოფენო ცენტრი უნდა განთავსებულიყო. მიუხედავად იმისა, რომ 2011-2012 წლებში „რიყის დოქების“ პროექტზე 75 მილიონი ლარი დაიხარჯა, ეს შენობები დღემდე უფუნქციოდ არის დარჩენილი.
2019 წლის თებერვალში თბილისი მერმა ჟურნალისტებს „რიყის დოქებით“ რამდენიმე ინვესტორის დაინტერესების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია, მოგვიანებით, უკვე 2020 წლის დასაწყისში, კახი კალაძე ამბობდა, რომ შენობა, სიმბოლურ ფასად - ერთ ლარადაც, კი არცერთ ინვესტორს არ სურდა, რადგან შენობის დასამთავრებლად სულ მცირე 20 მლნ ლარი მაინც იყო საჭირო.
„რიყის დოქები“ ეკონომიკის სამინისტროს ბალანსზე იმყოფებოდა. 2020 წლის 31 იანვარს პირველი აუქციონი გამოცხადდა, სადაც შენობების საწყისი ღირებულება 95 მლნ ლარი იყო. აუქციონი წარუმატებლად დასრულდა და „რიყის დოქები“ ვერ გაიყიდა.
შემდგომი აუქციონი უკვე 2021 წლის მარტში გამოცხადდა, კომპლექსის საწყისი ღირებულება 71 250 000 ლარი იყო, თუმცა ისიც უშედეგოდ დასრულდა. მესამედ „რიყის დოქები“ აუქციონზე მთავრობამ აპრილის დასაწყისში გამოიტანა და ობიექტის საწყისი ღირებულება კვლავ 71.2 მლნ ლარი იყო. შემდგომი აუქციონი უკვე 2021 წლის 29 აპრილს დაიწყო, ამ ეტაპზე „რიყის დოქების“ საწყისი ფასი გაცილებით ნაკლები, 47.5 მლნ ლარი იყო, ბიჯი კი - 20 000 ლარი.
რიყის დოქები სახელმწიფო საკუთრებაში 2022 წლიდან აღარ არის. ის მეექვსე მცდელობაზე, თავდაპირველ ფასზე 10-ჯერ უფრო იაფად, 10 020 000 ლარად გაიყიდა. მყიდველი „ქართულ ოცნებასთან“ დაახლოებული ბიზნესმენ დავით ხიდაშელის კომპანია იყო. კომპანიას 36 თვეში 14 591 კვ.მ. მიწის ნაკვეთზე ღვინის, ციფრული ხელოვნების და ტექნოლოგიების მუზეუმი, საგამოფენო და საკონფერენციო სივრცეები უნდა მოეწყო.
მიმდინარე წლის მაისში დავით ხიდაშელის კომპანია „CLOBAL VICTORY TRUST-მა“ „რიყის დოქები“ 10 მლნ ლარად გაყიდა. შენობის მფლობელი შპს „რიყე დომი“ გახდა. მთავრობამ „რიყის დოქების“ დემონტაჟის და იმ ადგილზე სასტუმროს აშენების უფლება გასცა.
სულ რაღაც ერთ თვეში, „რიყის დოქები“ ისევ გაიყიდა, ამჯერად მისი მფლობელი შპს „მაქრო ფროფერთი“ გახდა. ჯერჯერობით ახალ კერძო ინვესტორს არ წარუდგენია პროექტი, რა სახით იგეგმება რიყის პარკში მდებარე მიწის ნაკვეთის განვითარება, რამდენსართულიანი იქნება ახალი სასტუმრო, რა მოცულობის ინვესტიცია განხორციელდება მასში და რომელი ბრენდის სახელით მოხდება მისი ოპერირება.
შესაბამისად, შენობა, რომლის აშენება სახელმწიფოს 75 მლნ ლარი დაუჯდა, საბოლოოდ 10 მლ ლარად გასხვისდა და სახელმწიფოს გადაწყვეტილებით, დემონტაჟს დაექვემდებარა.
ქუთაისის პარლამენტი
ქუთაისში მდებარე პარლამენტის შენობამ პირვანდელი ფუნქცია მას შემდეგ დაკარგა, რაც 2018 წლის დეკემბრის შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებით, პარლამენტის ადგილსამყოფლად კვლავ თბილისში, რუსთაველზე მდებარე შენობა განისაზღვრა. მალევე დაანონსდა, რომ ქუთაისში მდებარე პარლამენტის შენობაში დასავლეთ საქართველოს საპოლიციო ჰაბი განთავსდებოდა. მოგვიანებით, ცნობილი გახდა, რომ საპოლიციო ჰაბი აღარ განთავსდება და შენობა ეკონომიკის სამინისტროს გადაეცა. აღსანიშნავია ისიც, რომ პარლამენტის შენობა დაახლოებით 320 მლნ ლარი დაჯდა.
2024 წლის ბოლოს ეკონომიკის სამინისტრომ ქუთაისის პარლამენტის შენობაში ტექნოლოგიური ჰაბის განთავსება დააანონსა. სამინისტროს განცხადებით, ტექნოლოგიური ჰაბი სხვადასხვა კომპონენტს გააერთიანებს. ტერიტორიაზე მოეწყობა ინტერაქციული - სამეცნიერო-ტექნოლოგიური მუზეუმი, სტარტაპ აქსელერატორი, საერთაშორისო IT სკოლა, საკონფერენციო სივრცე, საერთო სამუშაო სივრცე, ქართული ხელოვნური ინტელექტის განვითარებისთვის მძლავრი მონაცემთა ცენტრი, ელექტრონიკის, რობოტიკის, დრონების, IoT, STEAM, სამრეწველო ინოვაციების (fablab) და სხვა ექსპერიმენტული ლაბორატორიები.
მთავრობის განკარგულების მიხედვით, ტექნოლოგიური ჰაბის მოსაწყობად მთავრობა ბიუჯეტიდან 12 მლნ ლარს დახარჯავდა, ამ მიზნით, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს 3 მლნ ლარი 2024 წელს, 9 მლნ ლარი კი 2025 წელს გამოეყოფოდა.
ქუთაისის პარლამენტის შენობის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს კომპანია „ თბილი სახლი“ ახორციელებს. ხელშეკრულების ღირებულება 21 მლნ ლარია, რაც შენობის ელექტროგაყვანილობის სისტემის, გათბობის, გაგრილება-კონდიცირების და სხვა შიდა კომუნიკაციების რეაბილიტაციას გულისხმობს.
ტექნოლოგიური ჰაბის მოწყობა ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს დაევალა. სააგენტომ ტექნოლოგიური ჰაბის (ყოფილი პარლამენტის C კორპუსი) აუზისა და სახურავის ჰიდროსაიზოლაციო და გუმბათის თბოსაიზოლაციო სამუშაოების სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის მოსამზადებლად და სამშენებლო სამუშაოების (Design-Build მეთოდით) საწარმოებლად ტენდერი (NAT250006937) გამოაცხადა. ტენდერში შპს „ჰიდროსერვისმა“ გაიმარჯვა და ხელშეკრულების ღირებულებამ 5.3 მლნ ლარი შეადგინა.
გარდა დასახელებულისა, ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტოს ტექნოლოგიური ჰაბის მოსაწყობად რამდენიმე ტენდერი უკვე გამოცხადებულია აქვს, მათ შორის: ავეჯის შესაძენად ( NAT250013456 ) - 1 230 509 ლარის ღირებულების ტენდერი, ქუთაისის ტექნოპარკისთვის Hardware AI სასწავლო ნაკრებების და მასთან დაკავშირებული სხვა ინვენტარის შესასყიდად 40 000-ლარიანი ტენდერი და ქუთაისის ტექნოპარკისთვის რობოტული მოწყობილობების - ჰუმანოიდი რობოტი, რობოტი ძაღლი და რობოტული მკლავის 711 800-ლარიანი შესყიდვა (NAT250013116) და ა.შ.
ისიც აღსანიშნავია, რომ 2024 წლის ბოლოს ინოვაციების და ტექნოლოგიების სააგენტომ გამარტივებული შესყიდვა გამოაცხადა (SMP240002594), რომლის მიხედვითაც სომხურ კომპანიაTUMO-სთან 1.8 მლნ ევროს კონტრაქტი გაფორმდა, რაც მხარეთა 5-წლიან თანამშრომლობას და ყოფილი პარლამენტის შენობაში სასწავლო ცენტრის მოწყობას ითვალისწინებს.
მიმდინარე წლის ივნისში ინფრასტრუქტურის მინისტრმა რევაზ სოხაძემ ადგილობრივ და ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად პარლამენტის ყოფილი შენობა მოინახულა. გავრცელებული ინფორმაციით, შეხვედრაზე ტერიტორიის ეფექტიანად განვითარების გზებზე და შესაძლო პროექტებზე იმსჯელეს, თუმცა კონკრეტული არაფერი თქმულა, არც 2025 წლისთვის დაანონსებული ტექნოლოგიური პარკის გახსნა უხსენებიათ. შესაბამისად, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ქუთაისის პარლამენტის მშენებლობაზე დაახლოებით 320 მლნ დაიხარჯა. შენობის შემდგომ რეაბილიტაციაზეც 21 მლნ უკვე დახარჯულია, ტექნოლოგიური პარკის მოსაწყობ ხარჯებზე არაფერს ვამბობთ.
ყოფილი პარლამენტის შენობა რეალურ ფუნქციას შეიძენს და მოხდება, თუ -არა, მისი ეფექტიანად გამოყენება, ჩვენ ამ საკითხს თვალს მივადევნებთ და მკითხველს განახლებულ ინფორმაციას მივაწვდით.
ზუგდიდის სტადიონი
ზუგდიდის ცენტრალური სტადიონის მშენებლობა 2015 წელს დაიწყო. მუნიციპალიტეტმა 9.9 მლნ ლარის ღირებულების ტენდერი (SPA150028614) გამოაცხადა, რაშიც მონაწილეობა ორმა კომპანიამ მიიღო, რომელშიც შპს „დაგმა“ გაიმარჯვა. შპს „დაგს“ სამუშაოები 2017 წლის 30 სექტემბრამდე უნდა დაესრულებინა. რეალურად, სტადიონის მშენებლობა 2017 წლის დეკემბერში დამთავრდა. თუმცა იმის გამო, რომ ის უეფას სტანდარტებს არ აკმაყოფილებდა, ფეხბურთის ფედერაციამ არ ჩაიბარა. ხარვეზებს შორის იყო უსაფრთხოების სისტემების გაუმართაობა, ამასთან, 370 სკამიდან მოედანი სრულყოფილად არ ჩანდა, ხოლო სტადიონის გარშემო იყო ბეტონის კედელი, რომელიც ფეხბურთელებისთვის შეჯახებისას ჯანმრთელობის რისკებს ქმნიდა.
ამის შემდეგ ზუგდიდის ცენტრალური სტადიონზე სამუშაოები დაახლოებით ერთი წლით შეჩერდა და 2019 წლის სექტემბერში ახალი ტენდერი (NAT190016982) ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ნაცვლად ამჯერად მუნიციპალური განვითარების ფონდმა გამოაცხადა. სახელმწიფო შესყიდვის მიხედვით, უნდა დასრულებულიყო ცენტრალური სტადიონის მშენებლობა/რეაბილიტაცია და ასევე, უნდა აშენებულიყო ახალი ხელოვნურსაფარიანი სათადარიგო სტადიონი.
ტენდერში მონაწილეობა კვლავ ორმა კომპანიამ მიიღო და გამარჯვებული შპს “მაქრო ქონსთრაქშენი” გახდა. კომპანიისთვის გადასახდელ თანხად 9,900,000 ლარი განისაზღვრა. საბოლოოდ, სახელშეკრულებო თანხა 4.4 მლნ ლარამდე შემცირდა, რაც განპირობებული იყო ძირითადი სტადიონის დასავლეთ ტრიბუნის გადახურვის შეჩერებით, რადგან კონსტრუქციას უჩნდებოდა ბზარები და სამხარაულის ეროვნული ექსპერტიზის ბიუროს დასკვნით, მოსამზადებელი იყო ჩარჩოს რიგელების გაძლიერების კონსტრუქციული პროექტი, რის განხორციელებაზეც მიმწოდებელმა უარი განაცხადა. ასევე ხარჯთაღრიცხვიდან ამოღებულ იქნა სათადარიგო სტადიონის განათების ერთი ერთეული ანძის ღირებულება.
სტადიონი მუნიციპალური განვითარების ფონდმა 2024 წლის დეკემბერში ჩაიბარა და საბოლოო მიღება-ჩაბარების აქტში წერია, რომ სამუშაოები შესრულებულია არსებული პროექტის ხარისხის მოთხოვნათა შესაბამისად.

Levan Khabeishvili: “The Rike Jugs, the Parliament in Kutaisi and the stadium in Zugdidi – these are examples of how Ivanishvili’s government is destroying state property.”
Levan Khabeishvili’s cited infrastructure projects cost a significant sum to the state. Specifically, the construction of the so-called Rike Jugs amounted to GEL 75 million, the former Parliament in Kutaisi cost GEL 320 million and the Zugdidi stadium totalled GEL 15 million. Despite the aforementioned, neither the Rike Jugs nor the Kutaisi Parliament retained their original functions. The former was sold for GEL 10 million – more precisely, the land on which the Rike Jugs stood – after the government permitted the demolition of the buildings.
Part of the Kutaisi Parliament building is set to be converted into a technology park. A total of GEL 21 million has been spent on renovations so far with additional costs for setting up the tech park still separate. Whether the former parliament building will acquire a functional role and be used efficiently remains unclear.
As for the Zugdidi stadium – despite GEL 10 million in spending, it did not meet UEFA standards. Deficiencies included malfunctioning safety systems, limited visibility from 370 seats and a concrete wall around the stadium posing health risks to players during collisions. Correcting these issues called for a second tender, initially valued at GEL 9.9 million but ultimately reduced to GEL 4.4 million. This reduction was due to the western stand remaining open, as closing it would have caused structural cracks and required additional safety design, which the contractor refused. Ultimately, the Municipal Development Fund received the stadium as a completed quality project.
Government errors were evident in all three cases. Whilst two of the three projects were built under the National Movement government, the Georgian Dream administration had 12 years to find ways to use the buildings effectively. Considering the above, FactCheck concludes that Levan Khabeishvili’s statement is mostly true.
Speaking about the destruction of state property under the Georgian Dream government, Chairman of the Political Council of the National Movement, Levan Khabeishvili, cited the Rike Jugs, the Parliament in Kutaisi and the stadium in Zugdidi as examples.
“Unfortunately, state property is often deliberately destroyed or pushed into private hands. Take the Rike Jugs, for instance – they started the auction at GEL 95 million and sold it for ten times less. Despite specific conditions being set, they were violated and now the plan to demolish it entirely. The same happened with the Kutaisi Parliament and surrounding buildings which were highly significant state assets. Now you can go there and see grass growing inside… As for the Zugdidi stadium, it is a clear example of tens of millions being spent for something completely non-functional. You cannot even watch a football match there properly because it was built incorrectly. Go to Zugdidi and see it for yourself – the stadium is a prime example of a Georgian Dream construction, ruined despite around GEL 20 million being spent,” – Khabeishvili said.
FactCheck has verified this statement.
Rike Jugs
One of the most expensive unfinished buildings in Tbilisi, which has lost its original function, is the so-called Rike Jugs. The Rike Jugs consist of two tube-shaped structures intended to house a musical theatre and an exhibition centre. The project was designed by an Italian architect Massimiliano Fuksas. The Rike Jugs ranked amongst the world’s top ten cultural centres in 2016, placing 10th on Designboom.com’s list of leading cultural venues.
The Rike Jugs were meant to host a musical theatre and an exhibition centre as known at the initiation of the project. Despite GEL 75 million being spent on the project between 2011 and 2012, the buildings remain non-functional to this day.
The Mayor of Tbilisi informed journalists in February 2019 that several investors had shown interest in the Rike Jugs. Subsequently, by early 2020, Kakhi Kaladze stated that no investor was willing to take the building, even for a symbolic price of one GEL, as at least GEL 20 million would be needed to complete it.
The Rike Jugs were on the Ministry of Economy’s balance sheet. The first auction was announced on 31 January 2020 with a starting price of GEL 95 million; however, it ended unsuccessfully and the Rike Jugs remained unsold.
The next auction was announced in March 2021, with a starting price of GEL 71,250,000, but it also ended unsuccessfully. The government put the Rike Jugs up for a third auction in early April, again setting the starting price at GEL 71.2 million. A subsequent auction on 29 April 2021 set the starting price much lower at GEL 47.5 million with the bid increment determined at GEL 20,000.
The Rike Jugs have not been state property since 2022. They were sold on the sixth attempt for GEL 10,020,000 – ten times less than the initial price – to a company owned by businessman David Khidasheli who is close to the Georgian Dream. The company was to develop a wine, digital art and technology museum and conference spaces on a 14,591 sq. m. plot within 36 months.
Khidasheli’s company, Global Victory Trust, sold the Rike Jugs for GEL 10 million. The building’s new owner became LLC Rike Dom. The government granted permission to demolish the Rike Jugs and build a hotel on the site.
The Rike Jugs were sold again just one months later – this time to LLC Maqro Property. The new private investor has not yet presented a project, leaving questions about how the land in the Rike Park will be developed, the number of hotel floors, the investment volume and the brand under which it will operate.
Thus, the building that cost the state GEL 75 million to construct was ultimately sold for GEL 10 million and was subjected to demolition by government decision.
Kutaisi Parliament
The Parliament building in Kutaisi lost its original function after a legislative change in December 2018 designated the Rustaveli building in Tbilisi as the official seat of Parliament. It was announced shortly afterward that a West Georgia police hub would be housed in the Kutaisi building. This plan was cancelled later and the building was transferred to the Ministry of Economy. Notably, the construction of the parliament building cost around GEL 320 million.
The Ministry of Economy announced plans to establish a technology hub in the Kutaisi Parliament building at the end of 2024. The hub will integrate several components, including an interactive science and technology museum, a start-up accelerator, an international IT school, conference facilities, co-working spaces, a high-capacity data centre for developing Georgian artificial intelligence and experimental laboratories for electronics, robotics, drones, IoT, STEAM, industrial innovations (fablab) and other fields, according to the Ministry.
A total of GEL 12 million from the budget will be allocated to set up the technology hub, with GEL 3 million designated for 2024 and GEL 9 million for 2025 by the Ministry of Economy and Sustainable Development, under a government decree.
Rehabilitation work on the Kutaisi Parliament building is being carried out by the company Casa Calda (Tbili Sakhli), with the contract, valued at GEL 21 million, covering the renovation of the building’s electrical system, heating, cooling and air-conditioning and other internal utilities.
The Innovation and Technology Agency has been tasked with setting up the technology hub. The agency launched a tender (NAT250006937) for preparing cost documentation and carrying out construction work (Design-Build method) for the pool, roof hydro-insulation and dome thermal insulation of the hub (former Parliament’s C Block). LLC Hydroservice won the tender with the contract valued at GEL 5.3 million.
In addition, the Innovation and Technology Agency has announced other tenders for the technology hub, including: furniture procurement (NAT250013456) valued at GEL 1,230,509, hardware AI kits and related inventory for the Kutaisi Technopark worth GEL 40,000 and robotic devices for the Kutaisi Technopark – including a humanoid robot, robot dog and robotic arm – valued at GEL 711,800 (NAT250013116), amongst others.
It is also notable that the agency announced a simplified procurement at the end of 2024 (SMP240002594), signing a EUR 1.8 million contract with an Armenian company TUMO. The agreement covers a five-year partnership and the establishment of a training centre in the former Parliament building.
Infrastructure Minister Revaz Sokhadze visited the former Parliament building together with representatives of local and central authorities in June of this year. Whilst reports indicate that the meeting discussed ways to develop the site effectively and potential projects, no specifics were provided, nor was the opening of the technology park planned for 2025 mentioned. As noted above, approximately GEL 320 million was spent on constructing the Kutaisi Parliament building. An additional GEL 21 million has already been spent on its subsequent rehabilitation, not including costs for establishing the technology park.
Whether the former Parliament building will acquire a functional role and be used effectively remains to be seen. We will monitor this issue and provide readers with updated information.
Zugdidi Stadium
Construction of the Zugdidi Central Stadium began in 2015. The municipality announced a tender worth GEL 9.9 million (SPA150028614), with LLC Dag winning out of the two participating companies. Whilst LLC Dag was required to complete the work by 30 September 2017, the stadium was actually finished in December 2017. However, it did not meet UEFA standards and the Football Federation refused to accept it. Deficiencies included malfunctioning safety systems, limited visibility from 370 seats and a concrete wall around the stadium posing health risks to players during collisions.
Afterward, work on the Zugdidi Central Stadium was halted for about a year. A new tender (NAT190016982) was announced in September 2019, this time by the Municipal Development Fund instead of the Zugdidi Municipality. The state procurement called for the completion and rehabilitation of the central stadium as well as the construction of a new artificial turf training stadium.
Two companies participated in the tender, with LLC Maqro Construction emerging as the winner. Despite the initial contract price being set at GEL 9.9 million, the final amount was reduced to GEL 4.4 million. This reduction resulted from halting the roofing of the main stadium’s western stand as the structure developed cracks. A structural reinforcement project for the frame was required – according to the National Bureau of Forensic Expertise – which the contractor refused to carry out. Additionally, the cost of one lighting mast for the training stadium was removed from the budget.
The Municipal Development Fund took over the stadium in December 2024 with the final acceptance act stating that the work was completed in accordance with the quality requirements of the existing project.