გლდანის მეტროს მეორე ამოსასვლელის რეაბილიტაციას 2024 წელს უნდა დაწყებულიყო
მეტრო „ახმეტელის თეატრის“ მეორე ამოსასვლელის საჭიროებაზე კალაძე ჯერ კიდევ 2022 წლის ოქტომბერში საუბრობდა. შემდგომ, უკვე 2023 წლის ბოლოს აცხადებდა, რომ „ახმეტელის მეტროს“ მეორე ამოსასვლელის პროექტირება 2024 წლის ნოემბერში დასრულდებოდა და რეაბილიტაციის პროცესი დაიწყებოდა. 2024 წლის ნოემბრიდან უკვე 10 თვეა გასული და პროექტი არა თუ არ დაწყებულა, არამედ თბილისის მერისვე განცხადებით, ჯერ პროექტირებაც არ არის დასრულებული. მისივე განცხადებით, მეტროსადგურების მეორე ამოსასვლელების პროექტი 2026 წლის დასაწყისისთვის იქნება მზად და მხოლოდ ამის შემდეგ დაიწყება რეაბილიტაციის პროცესი. შესაბამისად, კახა კალაძის დაპირება არ შესრულდა. აქედან გამომდინარე, ალეკო ელისაშვილის განცხადება არის სიმართლე.
„ლელო-ძლიერი საქართველოს“ წარმომადგენელმა ალეკო ელისაშვილმა გლდანის მეტროს მეორე ამოსასვლელის აუცილებლობაზე ისაუბრა და ხაზი გაუსვა, რომ კახა კალაძის დაპირებით, გლდანის მეორე ამოსასვლელის რეაბილიტაცია 2024 წელს უნდა დაწყებულიყო: „გლდანი არის ყველაზე დიდი რაიონი თბილისში, ყველაზე მეტი ხალხი ცხოვრობს და ერთადერთი მეტრო ემსახურება. ამ მეტროს ერთადერთი ამოსასვლელი აქვს და ხალხი ძალიან წვალობს ჩასვლა-ამოსვლაზე, საცობებია. ეს პრობლემა შეიძლება მოგვარდეს ძალიან მარტივად, რადგან საბჭოთა დროიდან არსებობს ახმეტელის მეტროს მეორე ამოსასვლელი გვირაბი, რომელიც 90%-ით დამთავრებულია, უბრალოდ უნდა მოპირკეთება, კომუნიკაციების გაყვანა და ესკალატორის დადგმა. მეორე ამოსასვლელი ხალხისთვის ძალიან დიდი შვება იქნებოდა. ბოლო-ბოლო კალაძემაც თქვა რომ, ვიცით გლდანელების პრობლემა და მეორე ამოსასვლელს გავაკეთებთ 2024 წლის ნოემბრიდანო. მანამდე ტენდერს გამოვაცხადებთ, ხელშეკრულება გვექნება და დავიწყებთ რეაბილიტაციასო. 2025 წლის აგვისტოა და ამ ადგილს რეაბილიტირებულის არაფერი ეტყობა“.
მეტრო „ახმეტელის თეატრის“ მეორე ამოსასვლელის საჭიროებაზე კალაძე ჯერ კიდევ 2022 წლის ოქტომბერში საუბრობდა: „ კომუნისტების დროს იყო მეორე ჩასასვლელ-ამოსასვლელი და მასზე ვმუშაობთ აზიის განვითარების ბანკთან ერთად. მიმდებარე ტერიტორია გასხვისებულია, მაგრამ მუნიციპალიტეტი, რადგან ეს სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია, ამ ტერიტორიას დაიბრუნებს“.
2023 წლის დეკემბერში კახა კალაძე ახმეტელის მეტროს მეორე ამოსასვლელის რეაბილიტაციის დაწყებას 2024 წლის ნოემბრისთვის აანონსებდა: „მეტროსადგურ „ახმეტელის თეატრში“ იყო დისკომფორტი შესვლასთან დაკავშირებით, რაც მოხსნილია, რადგან დავამონტაჟეთ ახალი, უფრო მეტი ტურნიკეტი და დღეს მეტროში შესვლა პიკის საათებშიც არ წარმოადგენს პრობლემას. რაც შეეხება, მეორე უფრო გრძელვადიან პროექტს, ამასთან დაკავშირებით საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციებთან ვმუშაობთ. აზიის განვითარების ბანკი (ABD) ძალიან გვეხმარება, კვლევები დაწყებულია ამ მიმართულებით, 2024 წლის ნოემბერში უკვე უნდა გვქონდეს ფასები, პროექტები. 5-ეტაპიანი კვლევაა გასაკეთებელი, ორი ეტაპი უკვე დასრულებულია და ნოემბერში გვექნება პროექტი მზად, იმისთვის, რომ გამოვაცხადოთ ტენდერი უშუალოდ სამუშაოებზე“.
მას შემდეგ, რაც ალეკო ელისაშვილმა ზემოთ განხილული განცხადება 15 აგვისტოს გააკეთა, კახა კალაძემ დედაქალაქის 27 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე მეტროსადგურ „მარჯანიშვილის“ და „ახმეტელის თეატრის“ მეორე ამოსასვლელებზე ისაუბრა. მისი განცხადებით, „აღნიშნული მეტროსადგურების მეორე ამოსასვლელების მოწყობა პროექტირების ეტაპზეა, რომელიც აზიის განვითარების ბანკის მხარდაჭერით შექმნილი კონცეფციის მიხედვით მზადდება. პროექტირება 2026 წლის დასაწყისისთვის დასრულდება, რის შემდეგაც, გამოვაცხადებთ ტენდერს სამშენებლო სამუშაოების დაწყებაზე. აზიის განვითარების ბანკს მადლობას ვუხდი მხარდაჭერისა და თანამშრომლობისთვის. ჩვენთვის ამ ტიპის სამუშაოების განხორციელება მნიშვნელოვანია.
გვახსოვს, პიკის საათებში მგზავრთა რაოდენობიდან გამომდინარე, პრობლემური იყო მეტროსადგურ „ახმეტელის თეატრში“ შესვლა. შემდეგ გარკვეული პროექტი განვახორციელეთ და ამით აღნიშნული პრობლემა მოიხსნა, თუმცა მაშინვე დავაანონსეთ, რომ ახალი ჩამსვლელ-ამომსვლელების მოწყობის პროექტის განხორციელება მნიშვნელოვანი იქნებოდა“.
კალაძის განცხადებას ალეკო ელისაშვილი ისევ გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ თბილისის მერს მეტროს მეორე ამოსასვლელები მხოლოდ წინა საარჩევნოდ გაახსენდა: „კაცი, რომელიც 8 წელია არის თბილისის მერი და არჩევნებამდე დარჩენილია თვეზე ოდნავ მეტი, ახლა ამბობს, ტენდერს ვაცხადებ მარჯანიშვილის და ახმეტელის მეტროს მეორე ამოსასვლელის გასაკეთებლადო. აქამდე სად იყო? არ იცოდა? თვლემდა? ეძინა?“
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ კახა კალაძის დაპირება ნამდვილად იყო, რომ „ახმეტელის მეტროს“ მეორე ამოსასვლელის პროექტი 2024 წლისთვის უკვე მზად იქნებოდა და ობიექტის რეაბილიტაცია დაიწყებოდა. ახლა კახა კალაძე აცხადებს, რომ პროექტი მხოლოდ 2026 წლისთვის იქნება მზად. შესაბამისად, თბილისის მერის თავდაპირველი დაპირება, არ შესრულდა. აქედან გამომდინარე, ალეკო ელისაშვილის განცხადება არის სიმართლე.

Aleko Elisashvili: “The rehabilitation of the second exit of the Gldani metro was supposed to begin in 2024.”
Kakhi Kaladze was mentioning the need for a second exit at the Akhmeteli Theatre Metro in October 2022. He stated by the end of 2023 that the design of the second exit would be completed by November 2024 and that rehabilitation work would begin. Yet, ten months past that deadline, not only has the project not started, but the design is still unfinished, according to the mayor himself. Mr Kaladze now says that the project for second exists at metro stations will be ready by early 2026 with rehabilitation to begin only afterward. Thus, the mayor’s promise has not been fulfilled and FactCheck concludes that Aleko Elisashvili’s statement is TRUE.
A representative of the Lelo – Strong Georgia party, Aleko Elisashvili, spoke about the necessity of a second exit at the Gldani Metro, highlighting that rehabilitation of the exit was supposed to begin in 2024, according to Mayor Kakhi Kaladze’s promise: “Gldani is the largest district in Tbilisi, home to most people in the city and it is served by only one metro station. That station has just one exit and people struggle a lot with getting in and out – there is constant congestion. The problem could be solved very easily as a second tunnel for the Akhmeteli Metro has existed since Soviet times and is 90% complete. It only needs finishing work, utility installation and an escalator. A second exit would be a huge relief for people. After all, even Kaladze himself said: we know the problem Gldani residents face and the second exit will be ready starting November 2024. He said a tender would be announced, a contract signed and rehabilitation would begin. It is now August 2025 and there is no sign of rehabilitation at the site.”
Kakhi Kaladze had already commented on the need for a second exit at the Akhmeteli Theatre metro back in October 2022: “There was a second entrance-exit during the Communist period and we are working on it together with the Asian Development Bank. Although the adjacent territory had been privatised, the municipality will reclaim it, since this is strategically important.”
Mr Kaladze announced in December 2023 that rehabilitation of the second exit at Akhmeteli Metro would begin in November 2024: “Here was discomfort regarding access to the Akhmeteli Theatre metro station, which has now been resolved since we installed new, additional turnstiles and today entering the metro is no longer a problem, even during rush hour. As for the second longer-term project, we are working with international financial organisations on this. The Asian Development Bank (ADB) is greatly assisting us. Studies have already begun in this direction. We should have cost estimates and project designs by November 2024. It if a five-stage study, two of which have already been completed and we will have the project ready by November in order to announce the tender for the actual construction work.”
Following Aleko Elisashvili’s aforementioned statement on 15 August, Kakha Kaladze addressed the issue of second exits at the Marjanishvili and the Akhmeteli Theatre metro stations during the 27 August sitting of Tbilisi’s government. He stated: “The construction of second exits at these metro stations is currently at the design stage which is being prepared based on a concept developed with the support of the Asian Development Bank. The design phase will be completed by early 2026 after which we will announce a tender for the start of construction work. I would like to thank the Asian Development Bank for its support and cooperation. Carrying out this type of work is important for us.
It is worth recalling that entering the Akhmeteli Theatre metro station was problematic due to passenger numbers during peak hours. Later, a project was implemented that resolved this issue. At the time it was also announced that building new entrances and exits would be an important step.”
Aleko Elisashvili responded again to Kakhi Kaladze’s statement, noting that the mayor of Tbilisi only remembered the second metro exits in the run-up to the elections: “A man who has been Tbilisi’s mayor for eight years, with just over a month left before the elections, is now saying he will announce a tender for the second exits at the Marjanishvili and the Akhmeteli metro stations. Where was he before? Didn’t he know? Was he dozing off? Sleeping?”
In summary, it can be said that Kakhi Kaladze did indeed promise that the second exit project for the Akhmeteli Metro would be ready by 2024 and that rehabilitation would begin. However, the mayor now states that the project will only be ready by 2026. Thus, Kakhi Kaladze’s promise has not been fulfilled and FactCheck concludes that Aleko Elisashvili’s statement is TRUE.