ეროვნულმა ბანკმა იანვარ-აგვისტოში 1.3 მლრდ დოლარის ღირებულების საერთაშორისო რეზერვი შეიძინა, თუმცა რეზერვების რაოდენობა მხოლოდ 570 მლნ-ით გაიზარდა
01/09/2025
ეროვნულმა ბანკმა იანვარ-აგვისტოში 1.3 მლრდ დოლარის ღირებულების საერთაშორისო რეზერვი შეიძინა, თუმცა რეზერვების რაოდენობა მხოლოდ 570 მლნ-ით გაიზარდა. ივლისში რეზერვების მოცულობამ, 2023 წლის ნოემბრის შემდეგ პირველად, 5 მლრდ დოლარს გადააჭარბა, მაგრამ ის თანხობრივადაც კი რეკორდულ მაჩვენებელზე 417 მლნ დოლარით ნაკლებია. თანხობრივი ზრდის მიუხედავად, პრობლემად რჩება რეზერვების ადეკვატურობის მაჩვენებელი და ის რეკომენდებულ დონეს ვერ აკმაყოფილებს.
რეზერვები შეიძლება რამდენიმე გზით შეივსოს/დაიხარჯოს. პირდაპირი შესყიდვებით ან ვალის აღებით რეზერვების მოცულობა იზრდება, ვალის დაფარვითა და სავალუტო ინტერვენციებით კი პირიქით, მცირდება.
დოლარის ყიდვა/გაყიდვა სავალუტო აუქციონსა და Bmatch პლატფორმაზე ხორციელდება. სავალუტო აუქციონების შესახებ ინფორმაცია იმავე დღეს, Bmatch პლატფორმაზე, ვაჭრობის კი მხოლოდ მომდევნო თვის 25 რიცხვში ვრცელდება. 2025 წლის იანვარ-ივლისის პერიოდში სავალუტო აუქციონი არ გამართულა და რეზერვები სრულად Bmatch პლატფორმაზე იქნა შეძენილი.
სავალუტო აუქციონსა და და Bmatch პლატფორმაზე ვაჭრობა რეზერვების მოცულობაზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს, თუმცა ეს გავლენა პირდაპირპრპორციული არ არის. 2020 წელს, პანდემიისა და კოვიდრეგულაციების პირობებში, ეროვნულ ბანკს სავალუტო აუქციონებზე ჯამში 873 მლნ დოლარის გაყიდვა მოუწია, თუმცა იმავე წელს რეზერვების მოცულობა 400 მლნ დოლარით 3.5-დან 3.9 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა. სავალუტო ინტერვენციების პირობებში რეზერვების ზრდის მიზეზი საგარეო ვალის ზრდა გახდა.
იგივე პროცესი, ოღონდ საპირისპირო მიმართულებით, განვითარდა 2025 წელს. საგარეო ვალდებულებების დაფარვის და პარალელურად ახალი ვალის აღებაში გეგმასთან მნიშვნელოვნად ჩამორჩენის ხარჯზე, 1.3 მლრდ-ის დოლარის შესყიდვის შემდეგ რეზერვები მხოლოდ 570 მლნ-ით გაიზარდა. სხვაობა ამ ორ რიცხვს შორის 730 მლნ დოლარია.
გრაფიკი 1: 2025 წლის იანვარ-ივლისში შესყიდული რეზერვები და რეზერვების თანხობრივი ზრდის მაჩვენებელი (მლნ. აშშ დოლარი)
6 თვეში, გეგმის მიხედვით, საგარეო ვალდებულებები 796 მლნ დოლარით უნდა გაზრდილიყო, რეალურად, მხოლოდ 377 მლნ-ით (419 მლნ-ით ნაკლებით) გაიზარდა. ვალდებულებების დაფარვის კუთხით კი გეგმა თითქმის 100%-ით შესრულდა (684 მლნ 689 მლნ-დან). შესრულების ნაწილში ხაზინას 7 თვის მაჩვენებელიც გამოქვეყნებული აქვს, თუმცა გეგმები მხოლოდ კვარტალურია, რაც ართულებს იმის გაგებას, თუ რამდენი პროცენტით შესრულდა გეგმა.
დაგეგმილზე ნაკლები ვალის აღება, რეზერვების შესყიდვებთან შედარებით, დაბალი ზრდის ერთ-ერთი მიზეზია, მაგრამ არა ერთადერთი. მასზე გავლენა შესაძლოა მოეხდინა შიდა სამთავრობო კონვერტაციებს ან იმ ვალუტის გაუფასურებას, რომელშიც იყო რეზერვების ნაწილი განთავსებული. ოქროს ფასის ცვლილებამ რეზერვებზე დადებითი გავლენა იქონია და ის 158 მლნ დოლარით გაზარდა.
მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე წლის პირველ 7 თვეში რეზერვების მოცულობა 570 მლნ-ით გაიზარდა, ის ჯერ კიდევ შორსაა რეკორდულ მაჩვენებელთან. 2023 წლის ივლის-აგვისტოში რეზერვების მოცულობა 5.4 მლრდ-ს აჭარბებდა.
რეზერვები მხოლოდ თანხობრივად არ იზომება. ეკონომიკისა და ვაჭრობის მოცულობის გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია ადეკვატურობის კოეფიციენტიც, რომელსაც სავალუტო ფონდი საკუთარი მეთოდოლოგიით განსაზღვრავს.
ის გამოითვლება ფორმულით: ARA Metric=5% × ექსპორტი + 5% × ფართო ფული + 30% × მოკლევადიანი ვალი + 15% × სხვა ვალდებულებები. უმჯობესია, თუ ადეკვატურობის კოეფიციენტი 100%-150%-ის ფარგლებში იქნება.
2015 წლიდან სები ადეკვატურობის კოეფიციენტის დაკმაყოფილებას ვეღარ ახერხებს. გამონაკლისს 2020-2021 წლები წარმოადგენს, რა დროსაც რეზერვები დიდი ოდენობით საგარეო ვალის აღების ხარჯზე გაიზარდა. 2022 წელს ადეკვატურობის კოეფიციენტი 96%-მდე, 2023 წელს 90%-მდე, ხოლო 2024 წელს 74%-მდე შემცირდა. 2025 წლის საპროგნოზო მაჩვენებელი 79%-ს შეადგენს, რაც მართალია, 2024 წლის მაჩვენებელზე უკეთესია, მაგრამ რეკომენდებულ დონესთან შედარებით ისევ საგრძნობლად ნაკლებია.
გრაფიკი 2: რეზერვების ადეკვატურობის მაჩვენებელი
რეზერვების კიდევ ერთი საზომი იმპორტის გადაფარვის კოეფიციენტია. რეზერვები მომდევნო 3 თვის მოსალოდნელ იმპორტს უნდა შეადგენდეს ან აღემატებოდეს მას. „ქართული ოცნების“ მმართველობის პერიოდში, 2023 წლამდე (2014 წლის გარდა), ეს კოეფიციენტი დაკმაყოფილებული იყო, 2023 წელს ის 2.72-მდე, ხოლო 2024 წელს 2.33-მდე შემცირდა. იმის გათვალისწინებით, რომ მიმდინარე წელს რეზერვების ზრდის ტემპი იმპორტის ზრდის ტემპს უსწრებს (რეზერვები 12.8%-ით გაიზარდა, იმპორტი 10.8%-ით), მოსალოდნელია, რომ მცირედით ეს კოეფიციენტიც გაუმჯობესდება, მაგრამ არა მნიშვნელოვნად.
გრაფიკი 3: რეზერვების ადეკვატურობის მაჩვენებელი იმპორტის გადაფარვის კოეფიციენტის მიხედვით
რეზერვების მდგომარეობა გასულ წელს სარეიტინგო კომპანია Fitch-მაც ნეგატიურად შეაფასა. საქართველოს სავალუტო რეზერვები BB შეფასების მქონე სხვა ქვეყნების ნიშნულზე დაბალია. საქართველოს ეროვნული ბანკის რეზერვები 2024 წლის მდგომარეობით, მისი საგარეო გადახდების 2.6 თვის პერიოდს ფარავს, მაშინ, როდესაც BB რეიტინგის სხვა ქვეყნებში რეზერვების მოცულობა საშუალოდ საგარეო გადახდების 4.7 თვის ტოლია, აღნიშნული იყო Fitch-ის მიმოხილვაში. მას შემდეგ მდგომარეობა მცირედით გაუმჯობესდა, მაგრამ არა იმდენად, რომ BB რეიტინგის სხვა ქვეყნების საშუალოს დასწეოდა.
რეზერვების დაგროვების თვალსაზრისით, განსაკუთრებით ნეგატიური 2024 წელი აღმოჩნდა. 2024 წლის იანვარ-ოქტომბერში რეზერვების მოცულობა 925 მლნ დოლარით შემცირდა. კლების ტემპი თვიდან თვემდე თანაბარი არ ყოფილა. მაისში, რუსული კანონის წინააღმდეგ ფართომასშტაბიანი პროტესტის პარალელურად, ის 214 მლნ-ით შემცირდა, ივლის-აგვისტოში, პირიქით, ჯამურად 258 მლნ-ით გაიზარდა, საპარლამენტო არჩევნების წინ ოქტომბერში კი ვარდნამ ერთთვიან ჭრილში რეკორდულ მოცულობას - 627 მლნ დოლარს მიაღწია. დეკემბერში რეზერვები მნიშვნელოვნად - 325 მლნ დოლარით, გაიზარდა, თუმცა ამ ზრდაში დიდი წვლილი საკანონმდებლო ცვლილებამ შეიტანა, რომლის ძალითაც ბანკებს უცხოურ ვალუტაში მოზიდულ სახსრებზე სავალდებულო სარეზერვო მოთხოვნა 5 პროცენტული პუნქტით გაუზარდა. ეს უფრო ტექნიკური ზრდა იყო, ვიდრე რეალური ზრდა.
არათანაბარი იყო სავალუტო ინტერვენციებიც. თუ ოქტომბერში ეროვნულმა ბანკმა 591 მლნ დოლარი გაყიდა (213 მლნ დოლარი სავალუტო აუქციონზე და 378 მლნ დოლარი Bmatch პლატფორმაზე), რითაც კურსი აშშ დოლართან მიმართებით 2.72-273-ის ფარგლებში შენარჩუნდა, დეკემბერში, როდესაც საშუალო გაცვლითმა კურსმა 2.80-ს და ერთ მომენტში 2.85-საც გადააჭარბა, ეროვნულმა ბანკმა, პირიქით, 29 მლ დოლარიანი შესყიდვა განახორციელა.
საერთო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ ეროვნულმა ბანკმა 7 თვეში მართლაც 1.3 მლრდ დოლარის ოდენობის რეზერვები შეიძინა, თუმცა სხვადასხვა მიზეზებით, ძირითადად საგარეო ვალდებულებების ზრდის ნაწილში გეგმასთან ჩამორჩენის ხარჯზე, რეზერვების მოცულობა 1.3 მლრდ-ის ნაცვლად მხოლოდ 571 მლნ-ით გაიზარდა. 2024 წელთან შედარებით რეზერვები გაზრდილია, მაგრამ 2023 წელთან შედარებით, შემცირებული. ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაუარესებულია რეზერვების ადეკვატურობის კოეფიციენტიც. მიმდინარე წელს გარკვეული პოზიტიური ძვრების მიუხედავად, ზრდის არსებული ტემპი არ იძლევა იმის თქმის საფუძველს, რომ ადეკვატურობის მაჩვენებელი 2024 ან 2020 წლამდელ დონეს დაუბრუნდება.

The National Bank of Georgia purchased USD 1.3 billion worth of foreign reserves, yet the stock increased by only USD 570 million. Whilst exceeding USD 5 billion in July for the first time since November 2023, reserves still fell USD 417 million short of the record high. Furthermore, reserve adequacy remains below the recommended level despite the nominal rise.
International reserves denominated in foreign currency serve to cushion external shocks, provide liquidity and ensure the government can smoothly meet its foreign currency obligations during financial crises. Managing reserves is one of the National Bank’s functions (Organic Law of Georgia on the National Bank, Article 3).
Reserves may be accumulated or reduced through multiple channels. Direct purchases or borrowing increases the volume of reserves whilst debt repayments and foreign exchange interventions reduce their volume.
Dollar purchases and sales are conducted through foreign exchange auctions and the Bmatch platform. Information on auctions is released on the same day whereas Bmatch data is published only on the 25th of the following month. No foreign exchange auctions were held from January to July 2025 and all reserves were purchased via the Bmatch platform.
Whilst trading on auctions and the Bmatch platform significantly affect reserve levels, it is not strictly in a proportional manner. The National Bank had to sell a total of USD 873 million at auctions in 2020, amidst the pandemic and COVID regulations, yet reserves still grew by USD 400 million – from USD 3.5 billion to USD 3.9 billion. The aforementioned increase under these interventions was driven by a rise in external debt.
The opposite occurred in 2025. Reserves rose by only USD 570 million despite USD 1.3 billion in dollar purchases due to debt repayments and substantial delays in taking over debt. The gap between these two figures constitutes USD 730 million.
Graph 1: Reserves Purchased and Nominal Reserve Growth, January-July 2025 (USD Million)
Although external debt was planned to increase by USD 796 million, it grew by only USD 377 million in reality, falling short by USD 419 million. The plan was nearly fully executed on the repayment side with USD 684 million paid out of the planned USD 689 million. Whilst the Treasury has published seven-month execution data, plans are only set quarterly, making it challenging to determine the percentage of the plan that was fulfilled.
Lower-than-planned borrowing is one reason growth in reserves lagged behind purchases – but not the only one. Domestic government conversion or depreciation of the currency in which part of the reserves were held may have also contributed. Changes in gold prices had a positive impact, increasing reserves by USD 158 million.
Despite reserves rising by USD 570 million in the first seven months of the current year, they remain far from record levels. Reserves exceeded USD 5.4 billion in July-August 2023.
Reserves are not measured by alone. Considering the scale of the economy and trade, the adequacy ratio is also important, calculated by the IMF’s methodology.
It is computed as: ARA Metric = 5% × Exports + 5% × Broad Money + 30% × Short-Term Debt + 15% × Other Liabilities. Ideally, the adequacy ratio should be in the 100-150% range.
The National Bank has been unable to meet the reserve adequacy ratio since 2015. The exception was 2020-2021 when the reserves grew substantially due to large-scale external borrowing. The adequacy ratio fell to 96% in 2022, 90% in 2023 and 74% in 2024. The 2025 forecast stands at 79% – an improvement over 2024 but still well below the recommended level.
Graph 2: Reserve Adequacy Ratio
Another measure of reserves is the import coverage ratio, comparing reserves to expected imports over the next three months. This ratio was met until 2023 (except in 2014) during the Georgian Dream’s governance. It fell to 2.72 in 2023 and to 2.33 in 2024. Considering that reserve growth is currently outpacing import growth (reserves went up b 12.8%, whilst imports – by 10.8%), the ratio is expected to improve slightly but not significantly.
Graph 3: Reserve Adequacy Ratio by Import Coverage Ratio
Fitch ratings also gave a negative assessment of Georgia’s reserves last year. The country’s foreign currency reserves remain below the level of other BB-rated nations. Georgia’s National Bank reserves cover 2.6 months of external payments as of 2024 whilst reserves in other BB-rated countries average 4.7 months of external payments, according to Fitch assessment. Whilst the situation has improved slightly since then, it has not been enough to match the BB-rated peer average.
From the perspective of reserve accumulation, 2024 was particularly negative. Reserves fell by USD 295 million between January and October 2024. The rate of decline was uneven month to month. Reserves dropped by USD 214 million in May amidst the large-scale protests against the Russian law. Conversely, their volume increased by a total of USD 258 million in July-August. Later, the one-month decline reached a record of USD 627 million ahead of the parliamentary elections in October. Whilst reserves rose significantly by USD 325 million in December, much of this increase came from a legislative change that raised the required reserve ratio on foreign currency deposits of banks by five percentage points. This was more of a technical growth than a real one.
Foreign exchange interventions were also uneven. The National Bank sold USD 591 million in October (USD 213 million at auctions and USD 378 million on the Bmatch platform), keeping the exchange rate against the USD within 2.72-2.73. However, when the average rate reached 2.80 and at one point 2.85 in December, the Bank made a USD 29 million purchase instead.
Overall, whilst the National Bank did acquire USD 1.3 billion in reserves over seven months, the actual reserve stock rose by only USD 571 million instead of USD 1.3 billion due to various factors – mainly falling short of planned increases in external debt. Reserves have increased as compared to 2024, although remain below 2023 levels. The reserve adequacy ratio has also deteriorated significantly in recent years. Despite certain positive developments this year, the current growth rate does not suggest that the adequacy ratio will return to 2024 or pre-2020 levels.