მარიამ ქვრივიშვილი: ტურიზმი რეკორდულ მაჩვენებელზეა
2024 წელს საქართველოში ტურისტული ვიზიტების რაოდენობამ 5.1 მლნ-ს მიაღწია, რაც 2023 წელთან შედარებით 9%-ით და 2019 წელთან შედარებით 0.2%-ით მეტია. ზრდა 2025 წელსაც გაგრძელდა და 6 თვეში 2.3 მლნ-ს მიაღწია, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 6.9%-ით მეტია.
მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში, 2024 წლის იანვარ-ივნისთან შედარებით გაზრდილია როგორც ერთდღიანი, ასევე არატურისტული ტიპის ვიზიტების რაოდენობაც, თუმცა პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით ამ მიმართულებებით კვლავ ჩამორჩენა შეინიშნება.
2023 წლის მდგომარეობით, 1 ვიზიტორი საქართველოში 5.4 ღამეს რჩებოდა, 2024 წელს 5.5 ღამეს, 2025 წლის დეტალური ანგარიში ჯერ არ გამოქვეყნებულა.
წლის პირველ ნახევარში 3.8%-ით - 2 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალიც. შემოსავალი ტურისტების რაოდენობასთან შედარებით, უფრო მცირე ტემპით გაიზარდა, რაც იმას ნიშნავს, რომ 1 ტურისტის მიერ საქართველოში დახარჯული თანხის მოცულობა მცირედით, მაგრამ მაინც შემცირდა. იგივე მოხდა 2024 წელსაც, რიდესაც ტურისტების რაოდენობა 9%-ით და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი 7.2%-ით გაიზარდა.
ტურისტების რაოდენობა და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი რომ რეკორდულ მაჩვენებელზეა, სიტყვა-სიტყვით სიმართლეს შეესაბამება, თუმცა, პანდემიური პერიოდის გამოკლებით, ინდუსტრია ნომინალურად ყოველთვის იზრდებოდა, ხშირად უფრო სწრაფი ტემპითაც. გასული წლის პირველ ნახევარში ტურისტების რაოდენობა 10%-ით და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი 5.2%-ით გაიზარდა.
ფაქტობრივი სიზუსტის, მაგრამ იმ ფაქტების გათვალისწინებით, რომ ზრდის ტემპი და 1 ტურისტიდან მიღებული შემოსავალი შემცირდა, „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ტურიზმზე საუბრისას, მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა: „გასულ 2024 წელს საქართველოში რეკორდული ოდენობის ტურისტული ვიზიტი განხორციელდა და ისტორიული მაქსიმუმი - 5.1 მილიონი ვიზიტი შეადგინა. მნიშვნელოვანია, რომ რეკორდული ზრდის ტენდენცია წელსაც გრძელდება, ეს ნიშნავს, რომ მთავრობის სწორი პოლიტიკა გრძელვადიან პერსპექტივაში მუშაობს. ჩვენი პროგნოზი და მოლოდინია, ტურიზმის სექტორში ზრდის დინამიკა მომავალშიც გაგრძელდება“.
ტურიზმის ადმინისტრაციის ცნობით, 2024 წელს საქართველოს 5.1 მლნ ტურისტი ეწვია, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 9%-ით და 2019 წლის მაჩვენებელს 0.2%-ით აღემატება. ტურისტული ტიპის ვიზიტების მცირე ზრდის მიუხედავად, ერთდღიანი ვიზიტებისა და სხვა არატურისტული ვიზიტების კლების ხარჯზე, ვიზიტორთა და საერთაშორისო მოგზაურთა საერთო რაოდენობა პანდემიამდელ მაჩვენებელს არ დაბრუნებია.
2025 წლის პირველ ნახევარში ზრდა გაგრძელდა. იანვარ-ივნისში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, საერთაშორისო მოგზაურთა ვიზიტების რაოდენობა 4.4%-ით და მათ შორის ტურისტული ტიპის ვიზიტორთა რაოდენობა 6.9%-ით გაიზარდა. ერთდღიან და სხვა არატურისტული ტიპის ვიზიტორთა რაოდენობა პანდემიამდელ მაჩვენებელს კვლავ ვერ დაუბრუნდა. საერთაშორისო მოგზაურთა საერთო რაოდენობა 2019 წლის იანვარ-ივნისში 3.9 მლნ-ს უდრიდა, რამაც 2025 წლის იანვარ-ივნისში 3.2 მლნ შეადგინა
ვიზიტორთა რაოდენობაში პირველ ადგილზე რუსეთია და მან ამ პოზიციაზე თურქეთი ჩაანაცვლა. 6 თვეში რუსეთიდან ვიზიტორთა რაოდენობა 53 ათასით გაიზარდა, თურქეთიდან კი 90 ათასით შემცირდა. შედეგად, რუსეთის წილი 17.5%-დან 18.4%-მდე გაიზარდა, ხოლო თურქეთის პირიქით 20.7%-დან 16.9%-მდე შემცირდა.
გრაფიკი 1: ვიზიტორთა მიერ განხორციელებული ვიზიტები (1000 ვიზიტი)
მნიშვნელოვანი ზრდის მიუხედავად, აზერბაიჯანის წილი კვლავ 5%-ზე ნაკლებია, რისი უმთავრესი მიზეზიც ბაქოს გადაწყვეტილებაა, რომლის ძალითაც, სახმელეთო საზღვრები (პანდემიის მოტივით) დღემდე ჩაკეტილი რჩება.
ტურისტების პარალელურად, გაიზარდა ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალიც. იანვარ-ივნისში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 3.8%-ით გაიზარდა და 2 მლრდ დოლარს მიაღწია.
ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი დაახლოებით იმდენივე პროცენტით გაიზარდა, რამდენითაც ვიზიტორთა რაოდენობა და უფრო ნაკლებით ვიდრე ტურისტთა რაოდენობა, რაც იმას ნიშნავს, რომ 1 ტურისტის მიერ საქართველოში დახარჯული თანხა არათუ გაიზარდა, შემცირდა კიდეც.
იანვარ-ივნისში, ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალში ქვეყნების მიხედვით, პირველ ადგილი 308 მლნ დოლარით ისევ რუსეთმა დაიკავა (2024 წლის იანვარ-ივნისში რუსეთს პირველი ადგილი 380 მლნ-იანი შემოსავლით ეკავა), თუმცა მისი წილი 20%-დან 15.6%-მდეა შემცირებული. ეროვნული ბანკის განმარტების თანახმად, 2025 წლის 30 ივნისის მდგომარეობით, საქართველოში მყოფი რუსეთის მოქალაქეების 20.1% შეფასებულია, როგორც 1 წელზე მეტი ვადით მყოფი პირები ან პირები, რომლებიც 1 წელზე მეტი ხნით აპირებენ ქვეყანაში დარჩენას, ამის გამო, სავალუტო ფონდის მეთოდოლოგიის გათვალისწინებით, ამ ადამიანთა მიერ გაწეული ხარჯები ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალში აღარ აღრიცხულა.
შემოსავლების 10%-იანი კლების მიუხედავად, მეორე ადგილზე 259 მლნ-ით თურქეთი გავიდა. 242 მლნ-ით მესამე ადგილი ისრაელმა დაიკავა, საიდანაც შემოსავლები წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მკვეთრად - 38%-ით გაიზარდა. 12.5%-ით - 277 მლნ დოლარამდე გაზრდილი შემოსავლები ევროკავშირიდან.
გრაფიკი 2: ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი (მლნ. აშშ დოლარი)
ანგარიში, სადაც უფრო დეტალურადაა ახსნილი, ტურისტის ვიზიტის მიზნობრიობა, ხანგრძლივობა, ვიზიტის განმეორებითობა... ყოველწლიურად ქვეყნდება და 6 თვის მონაცემები საჯაროდ ხელმისაწვდომი არ არის. წინა პერიოდის ანგარიშებიდან ვიგებთ, რომ 2023 წელს ვიზიტების 72.8% განმეორებით ვიზიტს წარმოადგენდა, 2024 წელს განმეორებითი ვიზიტების წილი 76%-მდე გაიზარდა. ვიზიტის საშუალო ხანგრძლივობა 5.4-დან 5.5 ღამემდე გაიზარდა. როგორც 2023, ასევე 2024 წლებში ვიზიტის ხანგრძლივობაში პირველი ადგილი ერთ ვიზიტორზე საშუალოდ 13.8 და 17.4 ღამით, ინდოეთმა დაიკავა. ღამისთევის სტატისტიკა მნიშვნელოვნად აჭარბებს პანდემიამდელ მაჩვენებელს. 2019 წელს 1 ვიზიტორი ქვეყანაში საშუალოდ 4.1 ღამე რჩებოდა, 2024 წელს - 5.5 ღამეს რაც 34%-იან ზრდას უდრის, თუმცა ჯამური ღამისთევები უფრო ნაკლებით - 13%-ით (31.7-დან 35.7 მლნ-მდე) გაიზარდა, რისი მიზეზიც ერთდღიანი ვიზიტორების კლება გახდა.
იმ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, რაც საჯაროდ ხელმისაწვდომია, ტურისტული ტიპის ვიზიტებმა და ტურიზმიდან მიღებულმა შემოსავალმა რეკორდულ მაჩვენებლებს მიაღწია, თუმცა, თუ არ ჩავთვლით პანდემიურ პერიოდს, ინდუსტრია ადრეც ყოველთვის იზრდებოდა. საყურადღებოა ორი გარემოება: ის, რომ ზრდის ტემპი შემცირდა და ის, რომ 1 ტურისტის მიერ დახარჯული თანხის ოდენობა შემცირდა. ფაქტობრივი სიზუსტის, მაგრამ ზოგიერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორის უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Verdict: FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Georgia recorded 5.1 million tourist visits in 2024, reflecting a 9% rise from 2023 and 0.2% from 2019. Growth continued into 2025 with 2.3 million visits in the first six months, 6.9% higher than the same period last year.
Whilst one-day and non-tourist visits also rose in early 2025 as compared to January-June 2024, they remain below pre-pandemic levels. Average length of stay stood at 5.4 nights in 2023 and 5.5 in 2024 whilst 2025 data has yet to be released.
Tourism revenue reached USD 2 billion in the first half of 2025, constituting a 3.8% increase. However, revenue growth lagged behind the rise in tourist numbers, suggesting a slight drop in the average spending per visitor – a trend also seen in 2024 when tourist numbers rose by 9% but revenue only 7.2%.
Whilst it is accurate that both tourist numbers and revenue are at record highs, the sector has consistently grown nominally outside the pandemic years – often at a faster pace. For example, tourist numbers rose 10% and revenue 5.2% in the first half of 2024.
Considering the factual accuracy but the downward trends in growth and per-visitor spending, FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is MOSTLY TRUE.
Commenting on tourism, Mariam Kvrivishvili stated: “Georgia recorded a historic high of 5.1 million tourist visits last year. It is important that this record growth trend continues this year, proving that the government’s policies are delivering long-term results. Our forecast and expectation is that growth in the tourism sector will continue into the future.”
A total of 5.1 million tourists visited Georgia in 2024 according to the Tourism Administration – a 9% increase from 2023 and 0.2% higher than in 2019. Despite this rise, the total number of visitors and international travellers has yet to return to pre-pandemic levels, mainly due to declines in one-day and other non-tourist visits.
Growth continued into the first half of 2025. International traveller visits rose by 4.4% year-over-year between January and June with tourist visits reflecting an increase of 6.9%. However, one-day and other non-tourist visits remain below pre-pandemic figures. For comparison, the total number of international travellers was 3.9 million in January-June 2019 as compared to 3.2 million in the same period of 2025.
As for the visitor composition, Russia overtook Turkey as the top source of visitors: arrivals from Russia rose by 53,000 in six months whilst those from Turkey dropped by 90,000. As a result, Russia’s share rose from 17.5% to 18.4% whilst Turkey’s fell from 20.7% to 16.9%.
Graph 1: Visits by Visitors (thousands)
Despite a substantial growth, Azerbaijan’s share of total visitors remains below 5%, largely due to Baku’s decision to keep land borders closed since the pandemic.
Tourism revenue has risen alongside visitor numbers. Revenue grew 3.8% in January-June of this year as compared to the same period last year, reaching USD 2 billion.
However, revenue increased at roughly the same rate as overall visitor numbers and lagged behind tourist growth, indicating that average spending per tourist has not increased – in fact, it has slightly decreased.
Whilst Russia once again led in tourism revenue by country in January-June, generating USD 308 million (down from USD 280 million in the same period of 2024), its share dropped from 20% to 15.6%. The National Bank noted that 20.1% of Russian citizens in Georgia are estimated to have stayed – or intend to stay – longer than one year as of 30 June 2025. Spending by these individuals is excluded from tourism revenue under the International Monetary Fund’s methodology.
Despite a 10% revenue decline, Turkey ranked second with USD 259 million. Israel placed third with USD 242 million, marking a sharp 38% year-over-year rise. Revenue from the European Union rose by 12.5% to USD 277 million.
Graph 2: Tourism Revenue (USD Million)
The annual report detailing tourists’ purpose of visit, length of stay, repeat visits and other tourism indicators does not provide six-month data. However, past reports show that 72.8% of visits in 2023 were repeat trips, with the share rising to 76% by 2024. Average length of stay also increased from 5.4 to 5.5 nights. India ranked first in the list for longest visits in both years, averaging 13.8 nights in 2023 and 17.4 in 2024. Overnight stay figures now far exceed pre-pandemic levels – the average visitor stayed 4.1 nights in 2019 as compared to 5.5 nights in 2024 – reflecting a 34% rise. However, total overnight stays grew by less than 13% – from 31.7 million to 35.7 million – due to fewer one-day visitors.
Publicly available data shows that tourist visits and tourism revenues have reached record highs, although the industry had been growing steadily even before the pandemic. Two points stand out: the growth rate has slowed and average spending per tourist has declined. Taking the accuracy of the facts cited into account – whilst noting that some key factors were overlooked – FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is MOSTLY TRUE.