ასოცირების ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ, ევროკავშირში ექსპორტმა მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა
დავით სონღულაშვილი: ასოცირების ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ, ევროკავშირში ექსპორტმა მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, დავით სონღულაშვილის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმებამდე, 2013 წელს ევროკავშირში ექსპორტმა 607 მლნ დოლარი შეადგინა. 2024 წელს 5%-ით ნაკლები - 574 მლნ (ბრიტანეთის ჩათვლით 590 მლნ). მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში ევროკავშირში ექსპორტმა მაქსიმალურ მაჩვენებელს 862 მლნ-ს (ბრიტანეთის ჩათვლით 878 მლნ-ს) 2022 წელს მიაღწია, რაც 2013 წელთან შედარებით, 42%-იანი ზრდაა. ძირითადი სავაჭრო პარტნიორების უმრავლესობაში უფრო მაღალი ზრდა დაფიქსირდა.
2014 წელთან შედარებით, (2014 წლამდე სტატისტიკა ხელმიუწვდომელია) 2024 წლისთვის ადგილობრივი ექსპორტი ევროკავშირში 17%-ით გაზრდილია, თუმცა ყველა სხვა შემდგომ ცალკე აღებულ წელს ჩამორჩება.
კლების მიზეზი ძირითადად სპილენძის მადნებზე მოთხოვნის შემცირება გახდა. საანგარიშო პერიოდში ღვინის ექსპორტი გაიზარდა, მაგრამ სპირტიანი სასმელების, მინერალური წყლებისა და სოფლის მეურნეობის სხვა პროდუქციის მსგავსად, ღვინისთვისაც გასაღების მთავარ ბაზარს 2024 წლის მდგომარეობითაც კვლავ რუსეთი წარმოადგენდა და არა ევროკავშირი.
სხვა სავაჭრო პარტნიორებში ექსპორტის ზრდის ფონზე (ამ პერიოდში 2013 წლიდან გაიხსნა რუსული ბაზარი), ევროკავშირის წილი მთლიან ექსპორტში 2021 წლისთვის, 2013 წელთან შედარებით, 20.9%-დან 16.9%-მდე შემცირდა. შემდგომ პერიოდში ვარდნა დაჩქარდა, რასაც უკვე სპეციფიკური მიზეზები გააჩნდა, კერძოდ, რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენები და შუა აზიის ქვეყნებში არაბუნებრივად სწრაფად გაზრდილი რეექსპორტი.
ადგილობრივი ექსპორტის წილი მთლიან ექსპორტში 2014 წელს 65%-ს შეადგენდა, 2015 წელს - 83%-ს და მას შემდეგ 80%-ს აღარ ჩამოსცდენია, 2024 წელსაც 83% შეადგინა.
2025 წლის პირველ კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ევროკავშირში ექსპორტი 39%-ით გაიზარდა, რაც პოზიტიურ მოვლენად შეიძლება მივიჩნიოთ, მაგრამ ტენდენციაზე საუბარი ჯერ ნაადრევია.
ფაქტობრივი უზუსტობის (ასოცირების ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ ექსპორტი არც თანხობრივად გაზრდილა და მნიშვნელოვნად არც სტრუქტურულად გაუმჯობესებულა, ცალკეული ზრდები საბაზო პერიოდს უკავშირდება) და ბოლო პერიოდში პოზიტიური ძვრების ნიშნების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ დავით სონღულაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად მცდარი.
დავით სონღულაშვილმა ევროკავშირთან ვაჭრობაზე საუბრისას განაცხადა: „თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების ამოქმედების შემდეგ, საქართველომ მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა ევროკავშირის ბაზრებზე ექსპორტის ზრდის მიმართულებით. აღნიშნული ტენდენციის შენარჩუნებისთვის აუცილებელია კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობა და ინვესტიციების წახალისება, რაც უზრუნველყოფს ორმხრივ ეკონომიკურ სარგებელს“
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებას 2014 წლის 27 ივნისს მოეწერა ხელი. დოკუმენტის მიხედვით, ქართული პროდუქტის ექსპორტი ევროკავშირში ცალკეული გამონაკლისების გარდა, ტარიფებისა და კვოტებისგან გათავისუფლდა. პარალელურად, ბრიუსელის მხრიდან ხარისხზე და სტანდარტების დაკმაყოფილებაზე მოთხოვნა კვლავ ძალაში დარჩა.
ასოცირების ხელშეკრულების გავლენის დასადგენად საჭიროა, რამდენიმე კითხვას გაეცეს პასუხი:
1. როგორ შეიცვალა ექსპორტი ევროკავშირში ხელშეკრულების ამოქმედების შემდეგ თანხობრივად?
2. გაიზარდა, თუ - არა ევროკავშირის პროცენტული წილი მთლიან ექსპორტში?
3. რა ხდებოდა 2014 წლამდე და შეიცვალა, თუ - არა დინამიკა?
4. ექსპორტის ზრდაზე/კლებაზე მოახდინეს, თუ - არა გავლენა სხვა გარე ფაქტორებმა?
ბოლო 20 წლის განმავლობაში ევროკავშირში სამი სახელმწიფო გაწევრიანდა - 2007 წელს ბულგარეთი და რუმინეთი, 2013 წლიდან - ხორვატია. ამავე დროს 2020 წლიდან ბრიტანეთმა გაერთიანების რიგები ოფიციალურად დატოვა, თუმცა მასთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულება ცალკე გაფორმდა. არც გაწევრიანებამდე და არც მის შემდეგ, ხორვატიის წილი ექსპორტში დიდი არასდროს ყოფილა. ხორვატიისგან განსხვავებით, ბულგარეთი მნიშვნელოვან სავაჭრო პარტნიორ ქვეყანას წარმოადგენდა. 2007 წელს, 2006 წელთან შედარებით, ევროკავშირში ექსპორტი 110 მლნ-ით გაიზარდა, საიდანაც ნახევარზე მეტი - 59 მლნ, ბულგარეთის დამსახურებას წარმოადგენდა, ამიტომ ლოგიკური იქნება, თუ ათვლას 2007 წლიდან დავიწყებთ.
გრაფიკი 1: ექსპორტი ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმებამდე (მლნ. აშშ დოლარი)
გრაფიკი 2: ექსპორტი ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმების შემდეგ (მლნ. აშშ დოლარი)
2007-2013 წლებში, ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერამდე, ევროკავშირში ექსპორტი თანხობრივად 126%-ით - 269-დან 607 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. 2013-დან 2024-მდე კი 5%-ით - 607-დან 574 მლნ-მდე შემცირდა (ბრექსიტის გარეშეც ექსპორტი 3%-ით - 590 მლნ-მდე იქნებოდა შემცირებული). მთელი ამ პერიოდის განმავლობაში, ევროკავშირში ექსპორტმა მაქსიმუმს - 863 მლნ-ს, 2022 წელს მიაღწია. იქამდე 800 მლნ-ს მხოლოდ ერთხელ 2019 წელს გადააჭარბა.
2007 წელს ევროკავშირში ექსპორტი მთლიანი ექსპორტის 21.8%-ს შეადგენდა, 2013 წელს - 20.9%-ს, ხოლო 2024 წელს - 8.7%-ს, რაც ყველაზე დაბალი მაჩვენებელია 1997 წლის შემდეგ. პროცენტულად ასეთი დიდი ვარდნა ძირითადად სხვა ქვეყნებში ექსპორტის უფრო სწრაფმა ზრდამ გამოიწვია. 2020 წლიდან ბრიტანეთმა ევროკავშირი დატოვა, მაგრამ ბოლო წლების კლება ამ ფაქტს არ უკავშირდება. 2020-2025 წლებში ბრიტანეთში ჯამურმა ექსპორტმა 89 მლნ დოლარი შეადგინა და რომ არა ბრექსიტი, 2024 წლის ექსპორტი მაინც 2013 წლის მონაცემზე ნაკლები იქნებოდა.
2013 წელს რუსეთმა საქართველოს სოფლის მეურნეობის პროდუქციაზე ემბარგო მოუხსნა, რამაც ამ ქვეყანაში ექსპორტი და შესაბამისად, ამ ქვეყნის წილი ექსპორტში გაზარდა.
2013 წელს რუსულ ბაზარზე ღვინო დაბრუნდა, რასაც ეკონომიკურთან ერთად პოლიტიკური და სოციალური მნიშვნელობაც გააჩნდა, თუმცა თანხობრივად ყირგიზეთისა და ყაზახეთის ხარჯზე დსთ-ს სივრცეში ექსპორტი ბევრად უფრო სწრაფად 2022-2024 წლებში გაიზარდა. შედარებისთვის, 2012 წელს რუსეთში ექსპორტი 47 მლნ-ს შეადგენდა, 2013 წელს - 191 მლნ-სა და 2014 წელს 275 მლნ-ს, მაშინ, როცა 2021-2024 წლებში ყირგიზეთში ექსპორტი 31 მლნ-დან 1.3 მლრდ დოლარამდე გაიზარდა.
ეკონომიკური თვალსაზრისით, ექსპორტის ზრდა გერმანიაშიც მომგებიანია და ყირგიზეთშიც (მნიშვნელოვანია საიმედოობაც და პოლიტიკური რისკების მინიმუმამდე დაყვანაც, მაგრამ ეს ცალკე განხილვის საგანია). პრობლემას დსთ-ს სივრცეში ექსპორტის ზრდა კი არა, ევროკავშირში ექსპორტის ვერ ზრდა და რიგ შემთხვევაში ექსპორტის კლება წარმოადგენს.
2014 წლის შემდეგ ევროკავშირში ექსპორტი ოთხჯერ: 2016, 2020, 2023 და 2024 წლებში შემცირდა. რას ვყიდით ევროკავშირში და რატომ შემცირდა ექსპორტი?
ასოცირების ხელშეკრულებამდე, 2013 წელს 607 მლნ-იანი ექსპორტიდან 27% - 162 მლნ სპილენძის მადნებზე მოდიოდა. 113 მლნ-ით მეორე ადგილს თხილი და კაკალი იკავებდა. 50-52 მლნ-ით მესამე-მეოთხე ადგილებს მსუბუქი ავტომობილები და სასუქები ინაწილებდნენ. ნედლი ნავთობის ექსპორტი 41 მლნ-ს შეადგენდა. 10 მლნ-ით ღვინო მერვე ადგილს იკავებდა.
2022 წელს ექსპორტმა ევროკავშირში თანხობრივად რეკორდულ ნიშნულს მიაღწია. 438 მლ-ით პირველი ადგილი კვლავ სპილენძის მადნებმა დაიკავა, 74 მლნ-ით მეორეზე თხილი გავიდა, ხოლო მესამეზე - 31 მლნ-ით ღვინო.
2024 წელს ევროკავშირში სპილენძის მადნების ექსპორტი 55 მლნ-მდე შემცირდა და მესამე ადგილზე გადაინაცვლა. პირველი ადგილი 64 მლნ-ით თხილმა დაიკავა. მეორეზე 56 მლნ-ით ძვირფასი ლითონების მადნები გავიდა. ღვინომ 34 მლნ-ით მეხუთე ადგილი დაიკავა.
გამოდის, რომ თანხობრივად ევროკავშირში ექსპორტის ზრდაზეც და კლებაზეც ძირითად გავლენას ერთი პროდუქცია სპილენძის მადნები ახდენდა. ერთ პროდუქტზე დამოკიდებულება ყოველთვის რისკის შემცვლელია.
გრაფიკი 3: ექსპორტი ევროკავშირში (მლნ. აშშ დოლარი)
2013 წელთან შედარებით, თხილის ექსპორტი თითქმის განახევრდა. ღვინის ექსპორტი მართალია სამჯერ გაიზარდა, მაგრამ იმავე 2024 წელს რუსეთში 5-ჯერ მეტი ღვინო გაიყიდა, ვიდრე ევროკავშირში. რუსეთის სასარგებლოდ დისბალანსია სპირტიან სასმელებსა და მინერალურ წყლებშიც. ასევე ხილშიც და სოფლის მეურნეობის სხვა პროდუქციაშიც, გარდა თხილისა.
ცხრილი 1: ექსპორტი ევროკავშირში მლნ. აშშ დოლარი (დალაგებულია 2013 წლის TOP 10 პროდუქციის მიხედვით)
ბოლო წლებში მთლიან ექსპორტში რეექსპორტის წილი მკვეთრად გაიზარდა და მან ადგილობრივ ექსპორტს გადააჭარბა, რაც ძირითადად შუა აზიის ქვეყნებში მკვეთრად გაზრდილ მსუბუქი ავტომობილების რეექსპორტს უკავშირდება. განსხვავებული ვითარებაა ევროკავშირის ბაზარზე, სადაც ადგილობრივი ექსპორტის წილი სტაბილურად 80%-ს აჭარბებს.
თანხობრივად ადგილობრივი ექსპორტი ევროკავშირში 2014 წელს 408 მლნ დოლარს შეადგენდა (ადგილობრივი ექსპორტის სტატისტიკა 2014 წლამდე ხელმიუწვდომელია). 2024 წელს 17%-ით მეტს 477 მლნ-ს, თუმცა ეს რეკორდულ მაჩვენებელთან შორსაა და მხოლოდ 2014 წლის მონაცემს აღემატება. კლება 2023 წელთან შედარებით 22%-ს და 2019 წელთან შედარებით 35%-ს შეადგენს.
გრაფიკი 4: ექსპორტის სტრუქტურა ევროკავშირში (მლნ. აშშ დოლარი)
მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტი ევროკავშირში 39%-ით - 133 მლნ-დან 185 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. ზრდის მთავარი მამოტივირებელი სპილენძის მადნები, ფეროშენადნობები და ძვირფასი ლითონის მადნები გახდა. ზრდის ტემპის შენარჩუნების შემთხვევაში, მიმდინარე წელს ევროკავშირში ექსპორტი 800 მლნ-ს მიაღწევს[1].
მთლიანობაში, ვიღებთ სურათს, რა დროსაც ასოცირების ხელშეკრულების ამოქმედებიდან 12 წლის შემდეგ, ექსპორტი ევროკავშირში არათუ გაიზარდა, შემცირდა კიდეც. ხელშეკრულებამდე არსებულ პერიოდთან კერძოდ 2013 წელთან შედარებით. 2022 წელს დაფიქსირებული რეკორდული მონაცემიც კი 2013 წლის მაჩვენებელს მხოლოდ 42%-ით აჭარბებდა, რაც სხვა ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან შედარებით საგრძნობლად ნაკლებია. ექსპორტი ევროკავშირში ბევრად უფრო სწრაფად ასოცირებამდელ პერიოდში - 2007-2013 წლებში იზრდებოდა.
ბოლო წლებში გარკვეული ზრდის მიუხედავად, ღვინის, მინერალური წყლების, ხილის, სპირტიანი სასმელები, ხილისა თუ სოფლის მეურნეობის სხვა პროდუქციის ექსპორტი ევროკავშირში კვლავ დაბალ ნიშნულზეა და მნიშვნელოვნად ჩამორჩება რუსეთის მაჩვენებელს.
ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმება და რუსული ბაზრის გახსნა დროში თითქმის ერთმანეთს დაემთხვა. რუსული ბაზარი პოლიტიკური რისკის მატარებელია, თუმცა სხვა მხრივ მოსკოვის მხრიდან ხარისხზე დაწესებული მოთხოვნის სტანდარტები ბრიუსელთან შედარებით ბევრად ნაკლებია, შეიძლება მივიჩნიოთ, რომ ეს ფაქტორი ევროკავშირის ბაზარზე დამკვიდრების მცდელობის ერთგვარ შემაფერხებელ გარემოებადაც იქცა.
ადგილობრივ ექსპორტშიც 2014 წელთან შედარებით ზრდა ფიქსირდება, მაგრამ ყველა სხვა წელთან შედარებით, კლება.
მტკიცება, რომ თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების ამოქმედების შემდეგ, საქართველომ მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა ევროკავშირის ბაზრებზე ექსპორტის ზრდის მიმართულებით, სიმართლეს არ შეესაბამება. გარკვეულ ეტაპზე მცირე ზრდა დაფიქსირდა, მაგრამ ისიც მცირე ხნით. ფაქტობრივი უზუსტობის, თუმცა მიმდინარე წელს პოზიტიური მიმართულებით შეცვლილი დინამიკის გათვალისწინებით, რაც ჯერ მკაფიოდ გამოხატულ ტენდენციად ვერ ჩაითვლება, „ფაქტ-მეტრმა“ დავით სონღულაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
[1] ზრდის ტემპი აპრილში უფრო დაჩქარდა, მაგრამ ამ შემთხვევაში საბზაო პერიოდის გათვალისწინებაა მნიშვნელოვანი. 2023 წლის აპრილში ევროკავშირში ექსპორტი 76 მლნ-ს შეადგენდა, 2024 წლის აპრილში 30 მლნ-სა და 2025 წლის აპრილში 77 მლნ-ს.

Davit Songhulashvili: “Exports to the European Union have made significant progress since the implementation of the Association Agreement.”
Verdict: FactCheck concludes that Davit Songhulashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
Exports to the European Union totalled USD 607 million in 2013, the year before the signing of the Association Agreement. The figure stood 5% lower at USD 574 million (or USD 690 million when including the United Kingdom) in 2024. Exports to the EU peaked in 2022 at USD 862 million (or USD 878 million with the UK) throughout the entire period, representing a 42% rise as compared to 2013. However, most of Georgia’s main trading partners recorded higher export growth over the same period.
Whilst local exports to the EU had increased by 17% in 2024 as compared to 2014 (earlier data is unavailable), the 2024 figure remains lower than in every individual year since then.
The decline is largely attributed to reduced demand for copper ores. Although wine exports increased during the reporting period, Russia – not the EU – remained the main market for Georgian wine as of 2024 like other products such as spirits, mineral waters and various agricultural goods.
The EU’s share in Georgia’s total exports dropped from 20.9% in 2013 to 16.9% by 2021 amidst export growth to other trading partners. The decline accelerated in the following years, driven by specific factors – particularly, the effects of the Russia-Ukraine war and an abnormally rise in re-exports to Central Asian countries.
The share of local exports in total exports constituted 65% in 2014, rising to 83% in 2015 and has consistently remained above 80% ever since – standing at 83% again in 2024.
Exports to the EU rose by 39% in the first quarter of 2025 as compared to the same period last year. Whilst this can be considered a positive development, it is nevertheless too early to comment on the broader trend.
Given the factual inaccuracy (exports have neither increased significantly in value nor undergone structural improvement since the implementation of the Association Agreement and that certain increases are tied to base effects), as well as the recent signs of positive change, FactCheck concludes that Davit Songhulashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
When commenting on trade with the European Union, Davit Songhulashvili stated: “Georgia has made significant progress in increasing exports to the EU markets since the implementation of the Free Trade Agreement. Active involvement of the private sector and encouragement of investment are essential to maintain this trend, which will ensure mutual economic benefits.”
Georgia signed the Association Agreement with the European Union on 27 June 2014. Georgian products, with some exceptions, were exempted from tariffs and quotas when exported to the EU under the agreement. At the same time, Brussels maintained strict requirements regarding the quality and compliance with the EU standards.
Several key questions need to be addressed to assess the impact of the Association Agreement:
1. How has the value of exports to the EU changed since the Agreement came into force?
2. Has the EU’s share in Georgia’s total exports increased?
3. What was the trend prior to 2014 and was the dynamic altered?
4. Have external factors influenced the rise or fall in exports during this period?
Three countries joined the EU over the past two decades: Bulgaria and Romania in 2007 and Croatia in 2013. Meanwhile, despite the United Kingdom officially leaving the bloc in 2020, it signed a separate Free Trade Agreement with Georgia. Unlike Bulgaria, Croatia has never accounted for a significant share in Georgia’s export figures – neither before nor after its accession in the EU. On the other hand, Bulgaria has consistently been an important trade partner. Georgia’s exports to the EU increased by USD 110 million in 2007 as compared to the previous year with more than half of that growth – USD 59 million – attributed to trade with Bulgaria. Thus, it is reasonable to set 2007 as the beginning of the reporting period.
Graph 1: Exports Prior to the Implementation of the Association Agreement (USD Million)
Graph 2: Exports Following the Implementation of the Association Agreement (USD Million)
Exports to the EU accounted for 21.8% of total exports in 2007, slightly decreasing to 20.9% by 2013 but plummeting to just 8.7% by 2024 – the lowest level since 1997. This decline is mainly attributable to the accelerated rise in exports to other regions. Although the UK formally left the EU in 2020, this shift did not drive the reduction in EU trade. Georgia’s total exports to the UK amounted to USD 89 million between 2020 and 2025, implying that 2024 export levels to the EU would still fall short of the 2013 benchmark even without Brexit.
Russia lifted its embargo on Georgian agricultural products in 2013 which led to increased export volumes, raising Russia’s share in Georgia’s overall trade.
Georgian wine returned to the Russian market in 2013 which held political and social context in addition to its economic implications. However, wine exports to Kyrgyzstan and Kazakhstan within the CIS grew at a much faster rate between 2022 and 2024. For comparison, wine exports to Russia amounted to USD 47 million in 2012, rising to USD 191 million in 2013 and USD 275 million in 2014, whilst exports to Kyrgyzstan alone surged from USD 31 million in 2021 to USD 1.3 billion in 2024.
Export growth is beneficial from an economic standpoint regardless of whether it occurs in Germany or Kyrgyzstan (whilst the reliability of trading partners and the minimization of political risks are also crucial factors, they represent a separate area of discussion). The real issue is not the increase in exports within the CIS region but rather the stagnation – or even decline in some cases – of exports to the EU.
Georgia’s exports to the EU have declined four times – in 2016, 2020, 2023 and 2024. What goods are we exporting to the EU and why has their volume decreased?
Copper ores accounted for USD 162 million – or 27% – of the total USD 607 million in Georgia’s exports in 2013 before the Association Agreement. Hazelnuts and walnuts followed with USD 113 million whilst passenger cars and fertilisers ranked third and fourth with USD 50-52 million each. Crude oil exports totalled USD 41 million whilst wine ranked eighth with USD 10 million.
Exports to the EU reached a record high in value in 2022. Copper ores once again ranked first with USD 438 million followed by hazelnuts at USD 74 million and wine at USD 31 million.
However, copper ore exports had sharply declined to USD 55 million by 2024, dropping to third place. Hazelnuts rose to the top with USD 64 million and precious metal ores ranked second with USD 56 million. Wine came fifth with USD 34 million.
These figures show that the growth and the subsequent decline of exports to the EU were largely driven by a single product – copper ores. Heavy reliance on one export commodity poses significant risks.
Graph 3: Exports to the European Union (USD Million)
Hazelnut exports to the EU have nearly halved as compared to 2013. Whilst wine exports have tripled over the same period, Georgia sold five times as much wine to Russia than to the EU in 2024. There is an imbalance in trade that favours Russia, particularly in the exports of alcoholic beverages and mineral waters, as well as fruits and other agricultural products with the exception of hazelnuts.
Table 1: Exports to the European Union, Ranked by the Top Ten Export Products of 2013 (USD Million)
The share of re-exports in Georgia’s total exports has increased sharply in recent years, surpassing that of locally produced goods. This trend is primarily driven by the significant rise in re-exports of passenger cars to Central Asian countries. However, the situation is different in the EU market where local exports have consistently accounted for more than 80% of total exports.
In monetary terms, local exports to the EU totalled USD 408 million in 2014 (disaggregated export data is unavailable prior to 2014). Whilst this figure had increased by 17% to USD 477 million by 2024, this is far from a record high and only surpasses the 2014 level. The decline in exports constitute 22% and 35% as compared to 2023 and 2019, respectively.
Graph 4: Structure of Exports to the European Union (USD Million)
Exports to the EU increased by 39% in the first quarter of this year as compared to the same period last year – rising from USD 133 million to USD 185 million. The main drivers of growth were copper ores, ferroalloys and precious metal ores. If the growth rate persists, exports to the EU will reach USD 800 million this year.[1]
Overall, we are presented with a picture in which exports to the EU have not increased 12 years after the implementation of the Association Agreement – in fact, they have even declined as compared to the pre-Agreement period. Even the record figure observed in 2022 exceeded the 2013 level by only 42% which is significantly lower than the growth achieved with other major trading partners. Notably, exports to the EU grew much more rapidly during the pre-Association period between 2007 and 2013.
Despite some growth in recent years, exports of wine, mineral waters, fruits, alcoholic beverages and other agricultural products to the EU remain low and fall significantly behind the corresponding figures for Russia.
The signing of the Association Agreement and the reopening of the Russian market occurred almost simultaneously. Whilst the Russian market carries political risks, its quality standards are consistently lower than those required by Brussels. It is likely that this factor has posed an obstacle to Georgia’s efforts to establish itself in the EU market.
Local exports have increased as compared to 2014 but have declined relative to all subsequent years.
The claim that Georgia has made significant progress in increasing exports to the EU markets following the implementation of the Free Trade Agreement is not accurate. Whilst there was a slight increase at one point, it was short-lived. Given this factual inaccuracy, despite the recent positive developments, which cannot yet be regarded as an established trend, FactCheck concludes that Davit Songhulashvili’s statement is MOSTLY FALSE.
[1] Although the growth rate accelerated in April, it is important to take the base effect into account. Exports to the EU amounted to USD 76 million in April 2023, USD 30 million in April 2024 and USD 77 million in April 2025.