ნათია თურნავა: ინფლაცია ორ წელიწადზე მეტია, მოთოკილია
პანდემიის შემდეგ საქართველოში სამომხმარებლო ფასების ზრდის ტემპი დაჩქარდა და 2021 წელს ინფლაციის განაკვეთმა 9.6%-ს მიაღწია. პროდუქციისა და მომსახურების ღირებულება 2022 წელს კიდევ უფრო მეტად 11.9%-ით გაიზარდა.2023 წლიდან ინფლაციამ მკვეთრი კლება დაიწყო, განაკვეთი ჯერ 2.5%-მდე, ხოლო შემდეგ 2024 წელს 1.1%-მდე შემცირდა. 2025 წლის იანვარ-აპრილში ფასების ზრდის ტემპი დაჩქარდა, თუმცა მხოლოდ 2.8%-მდე, რაც მიზნობრივი ინფლაციის ფარგლებში ჯდება. მიზნობრივი ინფლაციის განაკვეთი 3%-ს შეადგენს.მნიშვნელოვანი შემცირების გარდა, 2023-2024 წლებში საქართველოში არსებული ინფლაციის განაკვეთი ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი იყო რეგიონშიც და კონტინენტზეც. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ „ტვ იმედზე“, „იმედის დილის“ ეთერში განაცხადა: (6:10-დან) „გვაქვს, რაც მთავარია, უკვე ორ წელიწადზე მეტი მოთოკილი ინფლაცია, მიზნობრივ მაჩვენებელთან ახლოს, მიზნობრივ მაჩვენებელზე ქვევით იყო და ახლა წელს დასტაბილურდება მის ირგვლივ“.
ინფლაცია ანუ სამომხმარებლო ფასების ზრდა საბაზრო ეკონომიკის მქონე ქვეყნების დამახასიათებელი მოვლენაა. პრობლემა შესაბამისად მაღალი ინფლაციაა და არა ზოგადად ინფლაცია.
საქართველოში სამომხმარებლო კალათა 12 სასაქონლო ჯგუფში გადანაწილებულ 305 დასახელების პროდუქტსა და მომსახურებას აერთიანებს, რომელთაგანაც თითოეულს მნიშვნელობისა და მოხმარების სიხშირის გათვალისწინებით სხვადასხვა ხვედრითი წონა აქვს მინიჭებული. პირობითად ინფლაციაზე პურის 5%-იანი გაძვირება უფრო მეტად იმოქმედებს, ვიდრე სანოტარო მომსახურების საფასურის 35%-იანი ზრდა.
მონეტარულ პოლიტიკას ეროვნული ბანკი განსაზღვრავს და მისი ძირითადი ამოცანაც (მუხლი 3. პუნქტი 1) ფასების სტაბილურობაა. ამ მიზნის მისაღწევად მარეგულირებელს რამდენიმე ინსტრუმენტი გააჩნია.
პანდემიის შემდეგ 2021 წელს ინფლაციის ტემპი მკვეთრად გაიზარდა და 2008 წლის შემდეგ ყველაზე მაღალ ნიშნულს - 9.6%-ს მიაღწია. მდგომარეობა მომდევნო წელს კიდევ უფრო გაუარესდა და 2022 წელს სამომხმარებლო ფასები უკვე 11.9%-ით გაიზარდა, რაც თავის მხრივ XXI საუკუნის რეკორდს წარმოადგენდა. 2023 წელს ინფლაციის განაკვეთი 2.5%-მდე, ხოლო 2024 წელს 1.1%-მდე შემცირდა. 2025 წლის იანვარ-აპრილის მდგომარეობით, ინფლაციის განაკვეთი 2.8%-ია.
2018 წლიდან ინფლაციის სამიზნე მაჩვენებელი 3%-ს შეადგენს. ამ მაჩვენებელთან მნიშვნელოვანი აცდენა 2021-2022 წლებში დაფიქსირდა.
გრაფიკი 1: ინფლაციის განაკვეთი საქართველოში
პანდემიის შემდეგ, 2021 წელს საქართველოში არსებული ინფლაციის განაკვეთი აღემატებოდა, როგორც მსოფლიო საშუალოს, ასევე პრაქტიკულად ყველა ევროპულ სახელმწიფოს და მეზობელ ქვეყნებს, გარდა თურქეთისა. წლიური ინფლაცია კიდევ უფრო მაღალი იქნებოდა, რომ არა საქსტატის მიერ კომუნალური მომსახურების ვაუჩერის კომუნალური მომსახურების გაიაფებად შერაცხვა, რამაც განაკვეთი ხელოვნურად შეამცირა, თუმცა მომდევნო წელს საბაზო პერიოდის გათვალისწინებით, კომუნალურ მომსახურებებზე ფასების ზრდა დაფიქსირდა, მაშინ, როცა ტარიფი არ გაზრდილა. ფაქტთან დაკავშირებით საქსტატმა სპეციალური განმარტებაც გააკეთა.
2022 წელს სახელმწიფოთა უმრავლესობაში ინფლაციის განაკვეთი მკვეთრად გაიზარდა, ევროკავშირის 6 სახელმწიფოში: ლიეტუვაში, ლატვიაში, ესტონეთში, პოლონეთში, უნგრეთსა და სლოვაკეთში სამომხმარებლო ფასები საქართველოზე სწრაფად გაიზარდა. ინფლაციის ტემპის დაჩქარების ძირითადი მიზეზი რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენები გახდა.
2023 წლიდან ინფლაციამ მთელ მსოფლიოში კლება დაიწყო, თუმცა საქართველოში კლების მასშტაბი გაცილებით დიდი აღმოჩნდა. კერძოდ, თუ გლობალურად ის 2 პროცენტული პუნქტით - 8.6%-დან 6.6%-მდე შემცირდა, საქართველოში კლებამ 9.4 პროცენტული პუნქტი შეადგინა (11.9%-დან 2.5%-მდე). ევროკავშირის 27 წევრიდან 26-ში ინფლაცია უფრო მაღალი იყო, ვიდრე საქართველოში, მათ შორის, ხუთ შემთხვევაში განაკვეთმა ორნიშნა პროცენტულ მაჩვენებელს მიაღწია. საქართველოზე დაბალი ინფლაცია მხოლოდ ბელგიაში აღინიშნა. 2024 წელსაც საქართველოზე დაბალი ინფლაცია ევროკავშირის ქვეყნებიდან მხოლოდ ლიეტუვასა და ფინეთში დაფიქსირდა.
გრაფიკი 2: ინფლაციის განაკვეთი
2021-2024 წლებში მეზობელი სახელმწიფოებიდან თურქეთში ინფლაციის განაკვეთი ყოველთვის უფრო მაღალი იყო, თუმცა ეს მაგალითი შესადარებლად ნაკლებად გამოდგება, რადგან თურქეთში ინფლაცია სისტემური პრობლემაა და ის ახლა არ დაწყებულა. აზერბაიჯანსა და რუსეთში 2021 წელს ინფლაცია საქართველოზე დაბალი იყო, 2022-2024 წლებში საქართველოზე მაღალი. რუსეთის შემთხვევაში ცხადია ომის ფაქტორებიც უნდა იქნას გათვალისწინებული. სომხეთი კი ერთადერთია, სადაც ბოლო ოთხ წელიწადში ინფლაცია საქართველოზე დაბალი იყო.
მიუხედავად იმისა, რომ 2022 წელს ინფლაციამ საქართველოში 23-წლიანი რეკორდი მოხსნა, გაუარესების მასშტაბი უფრო ნაკლები იყო, ვიდრე სხვა ქვეყნების უმრავლესობაში. საქსტატს კომუნალურის ვაუჩერი, კომუნალურებზე ფასების კლებად რომ არ შეერაცხა, 2021 და 2022 წლების ინფლაციებს შორის სხვაობა უფრო მცირე იქნებოდა. სამომხმარებლო ფასების ზრდის კუთხით, როგორც ევროპის, ასევე რეგიონის ქვეყნებთან შედარებით, 2021 წელს საქართველოში მდგომარეობა შეიძლება უფრო რთულად შეფასდეს, ვიდრე 2022 წელს.
2023 წლიდან სიტუაციის გამოსწორება ცალსახაა და ეს რიცხვებშიც ჩანს. 2024 წელს ფასების ზრდის ტემპი კიდევ უფრო შემცირდა. სურსათისა და უალკოჰოლო სასმელების ჯგუფში ფასების ზრდის ტემპი 0%-მდე შემცირდა (იგულისხმება მთლიანი ჯგუფი და არა ჯგუფში შემავალი 92 დასახელების პროდუქტი ცალ-ცალკე). 2025 წლის იანვარ-აპრილში ინფლაცია გაიზარდა, თუმცა ეს ზრდა საგანგაშო არაა და ეროვნული ბანკის სამიზნე მაჩვენებელში ჯდება („ფაქტ-მეტრი“ ვერ იმსჯელებს იმაზე, რა სიდიდის იქნება ინფლაცია მაისიდან დეკემბრის ჩათვლით, რის გამოც განცხადების იმ ნაწილს, სადაც სების პრეზიდენტი ამბობს რომ ინფლაცია სამიზნე მაჩვენებლის ირგვლივ დასტაბილურდება, ვერდიქტზე გავლენა არ მოუხდენია.)
2023 და 2024 წლებში ინფლაცია მნიშვნელოვნადაც შემცირდა, სამიზნე მაჩვენებელსაც ჩამოსცდა და რეგიონშიც ერთ-ერთ ყველაზე დაბალ მაჩვენებელს გაუთანაბრდა. ინფლაცია სამიზნე მაჩვენებლის ფარგლებშია მიმდინარე წლის იანვარ-აპრილშიც. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც სიმართლე.

Natia Turnava: “Inflation has been under control for over two years.”
Consumer prices began to rise rapidly in Georgia following the pandemic with the inflation rate reaching 9.6% in 2021. Growth in the cost of goods and services continued into 2022, hitting 11.9%.
Inflation began to decline sharply starting in 2023 – first to 2.5% and then to 1.1% in 2024. The rate of price increases accelerated slightly in January-April 2025, reaching 2.8%, though still within the target inflation rate of 3%.
In addition to this significant decline, Georgia’s inflation rate in 2023-2024 was amongst the lowest both in the region and across the continent. Thus, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is TRUE.
President of the National Bank of Georgia, Natia Turnava, stated on TV Imedi’s Imedis Dila programme (from 6:10): “Most importantly, we have had inflation under control for over two years now – close to the target level, even below it – and it is expected to stabilise around that mark this year.”
Inflation – the rise in consumer prices – is a common phenomenon in market economies. Therefore, the problem is not inflation itself, but high inflation.
The consumption basket in Georgia includes 305 goods and services, grouped into 12 commodity categories, with each item assigned a specific weight based on its importance and frequency of consumption. For example, a 5% rise in the price of bread would have a greater impact on overall inflation than a 35% rise in notary service fees.
Monetary policy is set by the National Bank, whose primary objective is to ensure price stability, as defined in Article 3, Paragraph 1. The regulator can utilise several tools to achieve the aforementioned goal.
The inflation rate rose rapidly in 2021 following the pandemic, reaching 9.6% - the highest level since 2008. The situation worsened further in 2022, with consumer prices increasing by 11.9%, marking a record high for the 21st century. Inflation dropped substantially in the following years: to 2.5% in 2023 and further down to 1.1% in 2024. The inflation rate stands at 2.8% as of January-April 2025.
Georgia’s inflation target has been set at 3% since 2018. A notable deviation from this target was observed in 2021 and 2022.
Graph 1: Inflation Rate in Georgia
Georgia’s inflation rate in 2021, following the pandemic, exceeded both the global average and that of nearly all European and neighbouring countries, except for Turkey. Annual inflation would have been even higher were it not for the National Statistics Office’s decision to classify a government-issued utility voucher as a price reduction in utility services, artificially lowering the overall inflation rate. However, price growth was recorded in the utilities category in the following year, due to the adjusted base effect, even though tariffs had not increased. GeoStat later issued an official explanation regarding this adjustment.
Inflation rates surged in most countries in 2022. Consumer prices increased at a faster pace than in Georgia in six EU member states: Lithuania, Latvia, Estonia, Poland, Hungary and Slovakia. The main driver for this acceleration was the economic implications of the Russia-Ukraine war.
Inflation began to decline worldwide starting in 2023; however, the scale of the decline in Georgia was significantly greater. In particular, the inflation rate observed globally fell by two percentage points – from 8.6% to 6.6% – whilst in Georgia, it declined by 9.4 percentage points – from 11.9% to 2.5%. Notably 26 amongst the 27 European Union member states recorded higher inflation rates than Georgia with five countries seeing double-digit inflation. The only EU country with a lower rate than Georgia was Belgium. Furthermore, only Lithuania and Finland experienced lower inflation figures within the EU as compared to Georgia in 2024.
Graph 2: Inflation Rates
Although Turkey consistently had a higher inflation rate amongst neighbours from 2021 to 2024, this comparison is less relevant as inflation in Turkey is a systemic issue that did not emerge recently. Inflation was lower in Azerbaijan and Russia than in Georgia in 2021, but it was higher in both countries from 2022 to 2024. Notably, the impact of the war must be taken into account in Russia’s case. Additionally, Armenia is the only neighbouring country where inflation has remained lower than Georgia’s over the past four years.
Whilst inflation in Georgia reached a 23-year high in 2022, the extent of this deterioration was smaller than in most other countries. Had GeoStat not treated the utility voucher as a price reduction, the gap between the 2021 and 2022 inflation rates would have been narrower. Georgia’s situation in 2021 may be assessed as more severe than in 2022 when comparing consumer price growth across European and regional countries.
The improvement starting in 2023 is evident – and this is clearly reflected in data. The pace of price increases slowed even further in 2024. Inflation dropped to 0% in the food and non-alcoholic beverages category (referring to the overall category – not each of the 92 individual products within it). Inflation increased in January-April 2025; however, this rise is not alarming, as it remains within the National Bank’s target range (FactCheck cannot assess how inflation will evolve from May to December. Therefore, the part of Natia Turnava’s statement predicting that inflation will stabilise around the target level did not influence the final verdict).
Inflation not only declined significantly in 2023 and 2024 but also fell below the target rate, aligning with some of the lowest figures in the region. Inflation remained within the target range during the January-April period of the current year as well. Thus, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is TRUE.