ნათია თურნავა: ვალუტის შემოდინებამ ლარი გაამყარა
ლარი აშშ დოლართან მიმართებით მარტის პირველ 10 დღეში 3.62 თეთრით და წლის დასაწყისში არსებულ კურსთან შედარებით 3.96 თეთრით გამყარდა. დოლარისგან განსხვავებით, იმავე პერიოდში ლარი ევროსთან მიმართებით 6.79 და 8.89, ხოლო ბრიტანულ გირვანქა სტერლინგთან მიმართებით 2.13 და 6.19 თეთრით გაუფასურდა. ლარი ასევე გაუფასურდა პრაქტიკულად ყველა სხვა ევროპული ქვეყნის ვალუტასთან მიმართებით, იქნება ეს შვეიცარიული ფრანკი, პოლონური ზლოტი, ბულგარული ლევი, რუმინული ლეი, შვედური კრონა თუ ნორვეგიული კრონი.ბოლო ორ თვეში და განსაკუთრებით მარტის დასაწყისში, სხვა ძირითადი ვალუტების (ევროს, ფუნტის, იაპონური იენის) უმრავლესობასთან მიმართებით თავად დოლარი გაუფასურდა. დაეცა დოლარის ინდექსიც. შესაბამისად, აშშ დოლართან მიმართებით ლარის გამყარების ძირითადი მიზეზი სწორედ დოლარის გაუფასურება გახდა. დოლარის ინდექსი 4%-ზე მეტით შემცირდა, ლარი კი დოლართან მიმართებით მხოლოდ 1.4%-ით გამყარდა.ზოგიერთ საერთაშორისო ვალუტასთან, მაგალითად - ჩინურ იუანთან და კანადურ დოლართან, ასევე მეზობელი ქვეყნების ვალუტებთან რუბლის გარდა, ლარი მართლაც გამყარდა, რისი მიზეზიც მეტწილად თავად ამ ვალუტების გაუფასურება გახდა.როგორ შეიცვალა ბოლო 10 დღეში ან ბოლო ორ თვეში ვალუტის შემოდინება, ამის შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის მხოლოდ ნაწილია ცნობილი, რაც დასკვნის გამოსატანად არასაკმარისი წინაპირობაა. ცნობილი ფაქტებიდან დადასტურებული ისაა, რომ საანგარიშო პერიოდში დოლარი გაუფასურდა. მთავარი, ან როგორც მინიმუმ ერთ-ერთი მთავარი მიზეზის უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად მცდარი.
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა ნათია თურნავამ განაცხადა: „ქვეყანაში ვალუტის კარგი, ძლიერი შემოდინებებია. სწორედ ამის გამო ლარი გამყარდა კიდეც.“
საქართველოში მცურავი გაცვლითი კურსის რეჟიმი მოქმედებს. ეროვნული ბანკი ოფიციალურ კურსს Bloomberg-ის პლატფორმაზე ბანკთა შორის ვაჭრობის საფუძველზე ადგენს. სებ-ს კურსზე ზემოქმედების ბერკეტებიც გააჩნია, თუმცა ოფიციალური კურსის გამოცხადებისას, არსებული რეალობით ხელმძღვანელობს და გამოცხადების მომენტში მის ფორმირებაში მონაწილეობას არ იღებს.
რეალურ გაცვლით კურსზე ერთდროულად მოქმედებს, როგორც ფუნდამენტური, ასევე მოკლევადიანი ფაქტორები. ფუნდამენტურში გრძელვადიან პერიოდში ფულადი ნაკადების შემოდინება-გადინება იგულისხმება: საგარეო ვაჭრობა, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები, შემოსავალი ტურიზმიდან, ფულადი გზავნილები. მოკლევადიან პერიოდში მნიშვნელობა მოლოდინებს ენიჭება, რომელიც, როგორც წესი, რაღაც პროცესს ან ერთ კონკრეტულ გადაწყვეტილებას მოსდევს ხოლმე.
ნათია თურნავას კონკრეტული თარიღი არ დაუსახელებია თუ რასთან შედარებით გამყარდა ლარი. 28 თებერვალს ოფიციალური გაცვლითი კურსი აშშ დოლართან მიმართებით 2.82 ლარს შეადგენდა. 10 მარტს, განცხადების გაკეთების მომენტში - 2.78-ს, შესაბამისად, 10 დღეში 4 თეთრით, მეტი სიზუსტისთვის 3.62 თეთრით იყო გამყარებული. დოლარისგან განსხვავებით იმავე პერიოდში ლარი ევროსთან მიმართებით 6.71 თეთრით, ხოლო გირვანქა სტერლინგთან მიმართებით 2.13 თეთრით გაუფასურდა. ლარი ასევე გაუფასურდა შვეიცარიულ ფრანკთან, ბულგარულ ლევთან, დანიურ კრონთან, პოლონურ ზლოტთან, ჩეხურ კრონასთან, ნორვეგიულ კრონთან და სხვა ევროპული ქვეყნების ვალუტებთან მიმართებით.
მეზობელი ქვეყნების ვალუტებიდან ლარი მარტის პირველ 10 დღეში ყველასთან გამყარდა, კერძოდ: 100 რუსულ რუბლთან 11.53 თეთრით, 1000 სომხურ დრამთან 9.74 თეთრით, აზერბაიჯანულ მანათთან 2.11 თეთრით, თურქულ ლირასთან 1.1 თეთრით.
თუ შესადარებლად წლის დასაწყის, პირველ იანვარს ავიღებთ, მაშინ აღმოჩნდება, რომ ლარი დოლართან მიმართებით 3.92 თეთრით იქნება გამყარებული, თუმცა ვალუტების უმრავლესობასთან, ევროსთან, გირვანქა სტერლინგთან და შვეიცარიულ ფრანკთან ამ შემთხვევაშიც გაუფასურება ფიქსირდება.
ძირითადი საერთაშორისო და ევროპული ვალუტებიდან გამყარება ფაქტობრივად მხოლოდ აშშ დოლართან, ჰონკონგურ დოლართან, კანადურ დოლართან და ჩინურ იუანთან ფიქსირდება. (10 ყველაზე გამოყენებად ვალუტებს შორის ავსტრალიური და ახალ ზელანდიური დოლარებიც შედის, თუმცა ამ ორ ქვეყანასთან საქართველოს ჯამური წლიური სავაჭრო ბრუნვა 6 მლნ დოლარზე ნაკლებია.)
ცხრილი 1: ლარის ოფიციალური გაცვლითი კურსი საერთაშორისო და ზოგიერთი ევროპული ქვეყნის ვალუტის მიმართ[1]
მეზობელი ქვეყნების ვალეტებთან წლის დასაწყისიდან დღემდე ლარი რუბლთან გაუფასურდა, დანარჩენთან გამყარდა. სხვა ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნების ვალუტებიდან ლარი ყაზახურ ტენგესთან გაუფასურებულია და ყირგიზულ სომთან გამყარებული. რუსულ რუბლთან მკვეთრი 20%-იანი გაუფასურება თავად რუბლის გამყარებითაა გამოწვეული. გასული წლის ნოემბერ-დეკემბერში და 2025 წლის იანვრის დასაწყისში აშშ დოლარის ღირებულება 100 რუბლს, ზოგ შემთხვევაში 110 რუბლსაც აჭარბებდა, მარტში კი ის 87 რუბლამდე შემცირდა.
ცხრილი 2: ლარის ოფიციალური გაცვლითი კურსი მეზობელი სახელმწიფოებისა და სხვა ძირითადი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნის ვალუტის მიმართ
13 მარტის მდგომარეობით, ცნობილია მხოლოდ იანვარ-თებერვლის საგარეო ვაჭრობისა და ფულადი გზავნილების მონაცემები. იანვარში ექსპორტი გაიზარდა, თებერვალში შემცირდა. შემცირებულია ფულადი გზავნილებიც. ტურიზმიდან მიღებულ შემოსავალსა და პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებზე ინფორმაცია უცნობია, რის გამოც „ფაქტ-მეტრი“ ვერ დაადგენს იმას, რამდენადაა გაზრდილი ან შემცირებული იანვარ-თებერვალში ფულადი ნაკადები, თუმცა შეიძლება იმაზე მსჯელობა, რატომ გამყარდა ლარი დოლართან და რატომ გაუფასურდა სხვა საერთაშორისო ვალუტებთან მიმართებით.
აშშ დოლარი ბოლო ორ თვეში საერთაშორისო ვალუტების უმრავლესობასთან გაუფასურდა. თუ წლის დასაწყისში 1 ევრო 1.04 დოლარი ღირდა, დღეს 1.09 დოლარი ღირს, გირვანქა სტერლინგის ფასი 1.25-დან 1.29-მდეა გაზრდილი, შვეიცარიული ფრანკი 1.11-დან 1.13-მდე.
კონკრეტული სავალუტო წყვილის გარდა, არსებობს აშშ დოლარის ინდექსიც, რომელიც არის ამერიკის შეერთებული შტატების ძირითადი ეკონომიკური პარტნიორების შეწონილი გეომეტრიული ინდექსი.
დოლარის ინდექსი მსოფლიო ვალუტების ნაწილთან ღირებულებით დამოკიდებულებას ასახავს. კორელაცია 6 ვალუტასთან: ევროსთან, გირვანქა სტრელინგთან, შვეიცარიულ ფრანკთან, შვედურ კრონასთან, იაპონურ იენთან და კანადურ დოლართან დგინდება. მათში ყველაზე მაღალი 57.6%-იანი წილი ევროს უკავია. თუ წლის დასაწყისში ინდექსი 108.5-ს შეადგენდა, 10 მარტს ნათია თურნავას მიერ განცხადების გაკეთების მომენტში 103.8-მდე იყო შემცირებული.
მაშინ, როცა დოლარის ინდექსი 4%-ზე მეტით შემცირდა, ლარი დოლართან მიმართებით მხოლოდ 1.4%-ით გამყარდა, სხვა ძირითადი საერთაშორისო ვალუტების უმრავლესობასთან, ასევე პრაქტიკულად ყველა ევროპული ქვეყნის ვალუტასთან მიმართებით გაუფასურდა, რაც აჩენს იმის თქმის საფუძველს, რომ დოლართან მიმართებით გამყარების მთავარი მიზეზი თავად დოლარის გაუფასურება გახდა.
ნათია თურნავამ ლარის დოლართან მიმართებით გამყარება პირდაპირ ვალუტის შემოდინებას დაუკავშირა და არაფერი უთქვამს დოლარის გაუფასურებაზე, მაშინ, როცა დოლარის გაუფასურება ლარის დოლართან მიმართებით გამყარების მთავარი, ან როგორც მინიმუმ ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი გახდა. ამ ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტორის უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ნათია თურნავას განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად მცდარი.

Natia Turnava: “The inflow of foreign currency has caused GEL to appreciate.”
GEL appreciated against USD by GEL 0.0362 in the first days of March and by GEL 0.0396 as compared to the beginning of the year. However, in contrast to USD, GEL depreciated against EUR by GEL 0.0679 and GEL 0.0889, respectively, and by GEL 0.0213 and GEL 0.0619 against GBP. Furthermore, GEL has weakened against almost all other European currencies, including the Swiss franc (CHF), the Polish zloty (PLN), the Bulgarian lev (BGN), the Romanian leu (RON), the Swedish krona (SEK) and the Norwegian krone (NOK).
USD itself has depreciated against most other major currencies (EUR, GBP, JPY) in the last two months. The US dollar index has also deteriorated. Consequently, the primary reason for the appreciation of GEL against USD was the depreciation of the dollar. The dollar index has decreased by higher than 4%, whilst GEL has appreciated against USD by only 1.4%.
GEL has indeed appreciated against some international currencies, such as the Chinese yuan (CNY) and the Canadian dollar (CDN), as well as the currencies of neighbouring countries with the exception of the Russian rouble (RUB) which can largely be attributed to the depreciation of these currencies themselves.
Incomplete statistical information is available regarding how the inflow of currency has changed in the last ten days or the past two months which is insufficient for drawing a definitive conclusion. The available facts confirm that USD depreciated during the reporting period. Considering that the primary – or at least one of the main – reasons have been overlooked, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is MOSTLY FALSE.
President of the National Bank of Georgia (NBG), Natia Turnava stated: “There are good, strong inflows of foreign exchange into the country. That is why GEL has appreciated.”
Georgia operates a floating exchange rate regime. The NBG sets the official exchange rate based on trading between banks on the Bloomberg platform. Whilst the NBG has the mechanisms to influence the exchange rate, it does not participate in the formation of the rate at the time of its announcement, instead reflecting the existing market reality.
The real exchange rate is influenced by both fundamental and short-term factors. Fundamental factors refer to long-term cash flow dynamics, such as foreign trade, foreign direct investment, tourism revenue and remittances. Short-term factors are mainly driven by expectations, which typically arise from ongoing processes or specific decisions.
Natia Turnava did not specify a particular date against which GEL strengthened. The official exchange rate against USD was GEL 2.82 on 28 February and GEL 2.78 on 10 March, at the time of the statement, indicating an appreciation of GEL 0.04, or more precisely, GEL 0.0362 over the ten days. In contrast to USD, GEL depreciated by GEL 0.0671 against EUR and by GEL 0.0213 against GBP during the same period. Additionally, GEL depreciated against the Swiss franc (CHF), Bulgarian lev (BGN), Danish krone (DKK), Polish zloty (PLN), Czech koruna (CZK), Norwegian krone (NOK) and other European currencies.
GEL appreciated against all the currencies of neighbouring countries in the first ten days of March: against 100 Russian roubles (RUB) by GEL 0.1153, against 1,000 Armenian drams (AMD) by GEL 0.0974, against the Azerbaijani manat (AZN) by GEL 0.0211 and against the Turkish lira (TRY) by GEL 0.011.
GEL has appreciated by GEL 0.0392 against USD when taking 1 January as the reference point. However, GEL has depreciated against most other major currencies in this case as well, including EUR, GBP and CHF.
GEL has strengthened only against USD, the Hong Kong dollar (HKD), the Canadian dollar (CDN) and the Chinese yuan (CNY) amongst major international and European currencies (whilst the Australian and New Zealand dollars, AUD and NZD, respectively, are also amongst the ten most-used currencies, Georgia’s total annual trade turnover with these two countries is less than USD 6 million).
Table 1: Official Exchange Rate of GEL against the Currencies of International and Some European Countries
GEL has depreciated against RUB since the beginning of the year, whilst it has strengthened against the rest of the currencies of neighbouring countries. Furthermore, it has depreciated against the Kazakh tenge (KZT) but has appreciated against the Kyrgyz som (KGS), amongst the currencies of other major trading partners. The sharp 20% depreciation against RUB is due to the rouble’s own appreciation. USD exceeded RUB 100, occasionally surpassing RUB 110, in November-December last year and early January 2025; however, it had fallen to RUB 87 by March.
Table 2: Official Exchange Rate of GEL against the Currencies of Neighbouring and Other Primary Trade Partner Countries
Only foreign trade and remittance data for January-February are available as of 13 March. Whilst exports increased in January, they declined in February. Remittances also saw a decrease. Information on tourism revenues and foreign direct investment remains unknown, making it impossible for FactCheck to determine the net change in cash flows during the aforementioned period. However, it is possible to analyse why GEL has appreciated against USD whilst depreciating against most other international currencies.
USD has depreciated against most global currencies over the past two months. Notably, EUR 1 was worth USD 1.04 at the start of the year, whereas today it is equivalent to USD 1.09. GBP has risen from USD 1.25 to USD 1.29 and CHF from USD 1.11 to USD 1.13.
The US dollar index – a weighted geometric index measuring the dollar’s value against the currencies of the US’s key global economic partners – also reflects this trend beyond individual exchange rates.
The dollar index measures the value of USD against six major world currencies: EUR, GBP, CHF, SEK, JPY and CDN, with the euro holding the largest weight at 57.6%. Whilst the index stood at 108.5 at the beginning of the year, it had declined to 103.8 by 10 March, at the time of Natia Turnava’s statement.
With the dollar index declining by over 4%, GEL appreciated against USD by only 1.4%, depreciating against most other major international and European currencies. This indicates that the primary driver of the appreciation of GEL against USD was the dollar’s own depreciation.
Natia Turnava attributed the appreciation of GEL to increased foreign currency inflows, without acknowledging the broader depreciation of USD. Given that the depreciation of USD was the primary – or at least one of the main – reasons behind the GEL appreciation, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is MOSTLY FALSE.