ირაკლი კობახიძე: ბოლო წლებში ეკონომიკური ზრდის ტემპი 9.7%-ია
2021 წელს მშპ-ის ზრდის ტემპმა 10.6%-ს მიაღწია, 2022 წელს - 11%-ს და 2023 წელს - 7.8%-ს. წინასწარი მონაცემებით, 2024 წელს ეკონომიკა დამატებით 9.5%-ით გაიზარდა, შესაბამისად, 2021-2023 წლებში საშუალო წლიურმა ზრდამ 9.8% და 2021-2024 წლებში 9.7% შეადგინა.
მშრალი სტატისტიკური მონაცემების გარდა, საინტერესოა მიზეზებიც. 2020 წელს პანდემიის დროს გამოცხადებული კოვიდრეგულაციების შედეგად ეკონომიკა მკვეთრად - 6.3%-ით შემცირდა. 2021 წელის ზრდის უმთავრესი მიზეზი კი ბიზნესსუბიექტებისთვის საქმიანობის განახლების უფლების მიცემა გახდა. საგულისხმოა, რომ იმავე მიზეზით, საქართველოს მსგავსად მსოფლიოს უმეტეს სახელმწიფოშიც, 2020 წელს დიდი ვარდნა და 2021 წელს მაღალი ზრდა დაფიქსირდა.
რუსეთ-უკრაინის ომის პირველივე წელს, რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობა გახუთმაგდა და 2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა. 2023-2024 წლებში რუსეთიდან გზავნილები შემცირდა, თუმცა ასევე ხუთჯერ და უფრო მეტად გაიზარდა მთლიანი ავტოექსპორტი. ზრდა განსაკუთრებით შთამბეჭდავი შუა აზიის ქვეყნებში აღმოჩნდა. მხოლოდ ყაზახეთში 2024 წელს, 2021 წელთან შედარებით, ავტოექსპორტი 3100%-ით და ყირგიზეთში 6600%-ით გაიზარდა.
დამატებითი განმარტების გარეშე, მხოლოდ რიცხვების დასახელებით, იქმნება შთაბეჭდილება, რომ თითქოს მაღალი ეკონომიკური ზრდა მნიშვნელოვანი ეკონომიკური რეფორმების შედეგია, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება. 2023-2024 წლებში (2024 წლის შემთხვევაში, პირველ სამ კვარტალში) ქვეყანაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები შემცირდა და 2024 წლის ადგილობრივი ექსპორტი 2021 წლის მაჩვენებელს ვერ დაეწია.
გასულ წლებში მაღალი ეკონომიკური ზრდა მხოლოდ საქართველოს არ ჰქონია. 2022 წელს სომხეთის ეკონომიკა 12.6%-ითა და 2023 წელს 8.3%-ით გაიზარდა. ყირგიზეთის, შესაბამისად - 9%-ითა და 6%-ით, ტაჯიკეთის - 8%-ითა და 8.3%-ით. წინასწარი მონაცემებით, ამ ქვეყნებში ზრდის ტემპი 6% ან მეტი იყო 2024 წელსაც. ყველა ამ ქვეყნის რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულება მაღალია. აღნიშნულ გარემოებას ვერდიქტზე დამატებითი გავლენა არ მოუხდენია, თუმცა მონაცემები ამყარებს იმ მოსაზრებას, რომ საქართველოში მაღალი ეკონომიკური ზრდის ერთ-ერთი მიზეზი რუსეთ-უკრაინის ომი და შედეგად საერთაშორისო ვაჭრობაში შესული ცვლილებები გახდა.
სწორად დასახელებული რიცხვებისა და მოქმედი ფაქტორების უგულებელყოფის გათვალისწინებით „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ქართული ოცნების ერთ-ერთ ლიდერმა ირაკლი კობახიძემ ეკონომიკაზე საუბრისას განაცხადა: „ეფექტური მმართველობისა და წინდახედული პოლიტიკის შედეგად, საქართველომ 2021-2023 წლებში მნიშვნელოვან, 9.7%-იან ეკონომიკურ ზრდას მიაღწია საშუალოდ“.
პანდემიის შემდეგ ზედიზედ ორჯერ საქართველოში ორნიშნა ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა. ზრდის ტემპმა 2021 წელს 10.6%-ს, ხოლო 2022 წელს 11%-ს მიაღწია. საშუალოზე მაღალი ზრდა მომდევნო წლებშიც გაგრძელდა, კერძოდ, 2023 წელს საქართველოს ეკონომიკა 7.8%-თ და 2024 წელს წინასწარი მონაცემებით 9.5%-ით გაიზარდა. გასაშუალოების შემთხვევაში, 2021-2023 წლებში 9.8%-იან და 2021-2024 წლებში 9.7%-იან ზრდებს მივიღებთ.
გრაფიკი 1: მშპ-ის ზრდის ტემპი საქართველოში
2021-2022 წლების სტატისტიკურ მაჩვენებლებს თავისი ახსნა გააჩნია. 1995 წლიდან დღემდე საქართველოში ეკონომიკა სულ ორჯერ გავიდა მინუსში: პირველად 2009 წელს 3.7%-ით და შემდეგ 2020 წელს 6.3%-ით. ამასთან პანდემიის დროინდელი ვარდნა ეკონომიკური საფუძვლებით არ ყოფილა გამოწვეული და კოვიდრეგულაციებს უკავშირდებოდა. რეგულაციების მოხსნისა და შეჩერებული ბიზნესსაქმიანობების განახლების შემდეგ, რეცესიის ფონზე მაღალი ზრდა აღინიშნა. 2019 წელთან შედარებით, 2021 წელს ეკონომიკა მხოლოდ 3.6%-ით იყო გაზრდილი. 2024 წელს, 2020 წელთან შედარებით, ჯამურმა ზრდის ტემპმა 45% და 2019 წელთან შედარებით 36% შეადგინა.
საქართველოს მსგავსად მსოფლიოს სახელმწიფოთა დიდ ნაწილში 2020 წელს დიდი ვარდნა და 2021 წელს მაღალი ზრდა დაფიქსირდა, ზოგ შემთხვევაში ვარდნამაც და ზრდამაც ათწლეულების რეკორდი მოხსნა. გლობალურად, მსოფლიო ბანკის ცნობით, 2020 წელს პლანეტარული მასშტაბით ეკონომიკა 2.9%-ით შემცირდა, რაც ყველაზე დიდი ვარდნაა ბოლო 64 წელიწადში (მონაცემები 1961 წლიდან იძებნება), 2021 წელს დაფიქსირებულ 6.4%-იანზე მაღალი 6.6%-იანი ზრდა კი მხოლოდ ერთხელ, 1964 წელს დაფიქსირდა.
2022 წელს ზრდაზე საგრძნობი გავლენა რუსეთ-უკრაინის ომმა იქონია. მხოლოდ ფულადი გზავნილები რუსეთიდან 400%-ით გაიზარდა და 2 მლრდ დოლარს გადააჭარბა.
გრაფიკი 2: ფულადი გზავნილები რუსეთიდან (მლნ. აშშ დოლარი)
გავლენები მომდევნო წლებშიც გაგრძელდა. მართალია, რუსეთიდან ფულადი გზავნილები შემცირდა, თუმცა მსუბუქი ავტომობილების მთლიანი რეექსპორტი მკვეთრად გაიზარდა. 2021 წელთან შედარებით, 2024 წელს საქართველომ ავტოექსპორტი 430%-ით გაზარდა, მათ შორის ყაზახეთში 3100%-ით და ყირგიზეთში 6600%-ით.
შუა აზიის ქვეყნებში ავტოექსპორტის ასტრონომიული ზრდა ომის გავლენის შედეგებს ადასტურებს და არა სანქციების დარღვევის ფაქტს. სანქციების გამკაცრების შემდეგ საქართველომ რუსეთში პირდაპირი ავტოექსპორტი პრაქტიკულად გაანულა, 2024 წელს რუსეთში მხოლოდ 8 ერთეული ავტომობილი გაიყიდა - 620-ჯერ ნაკლები 2023 წელთან შედარებით. სანქციები მხოლოდ რუსეთსა და ბელარუსზე მოქმედებს და თუ რომელიმე ქვეყანა, ამ შემთხვევაში ყირგიზეთი საქართველოდან შეტანილ ავტომობილებს რუსეთში ყიდის, სანქციების დამრღვევი ყირგიზეთი ხდება და არა საქართველო. „ფაქტ-მეტრი“ პირდაპირ ვერ იტყვის, გადის, თუ - არა საქართველოდან შესული ავტომობილები რუსეთში, მაგრამ თავისთავად ფაქტი, რომ საქართველოზე ღარიბ ქვეყანაში ერთი ავტომობილის საშუალო საექსპორტო ღირებულება 34 565 დოლარს შეადგენს, საკმარისზე მეტ კითხვას აჩენს. დამატებით არგუმენტად შეიძლება ყირგიზეთის სტატისტიკის სამსახურის ინფორმაციაც დასახელდეს, რომლის მიხედვითაც, 11 თვეში ყირგიზეთმა საქართველოსგან მხოლოდ 61 მლნ დოლარის მსუბუქი ავტომობილი შეიძინა, რაც იანვარ-ნოემბერში საქართველოდან ყირგიზეთში დაფიქსირებულ ექსპორტზე 17.6-ჯერ ნაკლებია.
ფულადი გზავნილებისა და ავტოექსპორტის ზრდა რუსეთ-უკრაინის ომის გავლენის ძირითად შედეგებს წარმოადგენს, თუმცა მან ასევე გავლენა უძრავი ქონების ბაზარსა და ტურიზმზეც იქონია. ძნელი და თითქმის შეუძლებელია იმის ზუსტად განსაზღვრა, თუ რამდენი პროცენტული პუნქტით დააჩქარა ეკონომიკური ზრდა ამ გავლენებმა და პოსტპანდემიურ პერიოდში დახურული ბიზნესების ხელახლა გახსნამ, თუმცა რომ იმოქმედა, ეს ფაქტია.
პანდემიის შემდგომ რაიმე მნიშვნელოვანი ეკონომიკური რეფორმა არ გატარებულა. 2023 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 15%-ით და 2024 წლის პირველ სამ კვარტალში წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით დამატებით 40%-ით შემცირდა. 2024 წელს ადგილობრივმა ექსპორტმა 2023 წლის მაჩვენებელს მცირედით გადააჭარბა, თუმცა 2021-2022 წლების ნიშნულს ვერ დაეწია. 2023 წელს დასაქმებულთა რაოდენობა 2019 წელთან შედარებით 3%-ით იყო გაზრდილი, მათ შორის სახელმწიფო სექტორში 7%-ითა და არასახელმწიფო სექტორში მხოლოდ 1.8%-ით.
სწორად დასახელებული რიცხვებისა და მოქმედი ფაქტორების უგულებელყოფის გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ ირაკლი კობახიძის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

The reasons for the aforementioned trends are also significant beyond the raw statistics. The economy contracted substantially by 6.3% in 2020 due to the pandemic-related regulations, whilst the primary driver of growth in 2021 was the reopening of businesses as they were granted the right to resume operations. Notably, many countries worldwide experienced a sharp economic decline in 2020 and a strong expansion in 2021 similar to Georgia.
Remittances from Russia increased fivefold, exceeding USD 2 billion in the first year of the Russia-Ukraine war. Whilst these remittances declined in 2023-2024, light vehicle exports grew even more substantially, surpassing a fivefold rise. The growth was particularly striking in Central Asian countries. Auto exports surged by 3,100% in Kazakhstan alone in 2024 as compared to 2021 whilst the rise in exports to Kyrgyzstan reached 6,600%.
Simply citing numbers with no further context may create a false impression that high growth was driven by major reforms in the economy, which is inaccurate. Foreign direct investment declined in 2023-2024 (the first three quarters of 2024) and domestic exports in 2024 remained below the 2021 levels.
Given the accuracy of the cited data but the omission of key details, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is HALF TRUE.
When commenting on the economy, Irakli Kobakhidze stated: “Due to efficient governance and forward-thinking policymaking, economic growth in Georgia from 2021 to 2023 averaged 9.7%.”
Georgia has recorded double-digit economic growth for two consecutive years following the pandemic with the growth rate reaching 10.6% in 2021 and 11% in 2022. This above-average growth continued into the following years – particularly, the Georgian economy grew by 7.8% in 2023 and by 9.5% in 2024, according to preliminary data. When averaging the aforementioned figures, the growth rate constituted 9.8% for 2021-2023 and 9.7% between 2021 and 2024.
Graph 1: Georgia’s GDP Growth Rate
Many countries worldwide experienced a sharp economic decline in 2020 and a strong expansion in 2021 similar to Georgia with some of these fluctuations breaking decade-long records. The global economy contracted by 2.9% in 2020 according to World Bank, marking the largest decline in 64 years (data are available from 1961). Moreover, a growth rate higher than the 6.4% recorded in 2024 had previously occurred just once in 1964 when global growth constituted 6.6%.
The Russia-Ukraine was had a notable impact on growth in 2022. Remittances from Russia alone surged by 400%, exceeding USD 2 billion.
Graph 2: Remittances from Russia (USD Million)
The effects continued in the subsequent years. Although remittances from Russia decreased, total re-exports of light vehicles rose sharply. Passenger car exports from Georgia increased by 430% in 2024 as compared to 2021, including a 3,100% rise in exports to Kazakhstan and a 6,600% surge in Kyrgyzstan.
The astronomical rise in auto exports to Central Asian countries highlights the consequences of the war, rather than a violation of sanctions. Georgia’s direct light vehicle exports to Russia virtually ceased following the imposition of strict sanctions, with only eight cars sold in Russia in 2024 – 620 times fewer than in 2023. Notably, if a country like Kyrgyzstan sells cars imported from Georgia to Russia, then Kyrgyzstan becomes the violator of sanctions, not Georgia, as sanctions only apply to Russia and Belarus. FactCheck cannot definitively confirm whether cars imported from Georgia are sold in Russia; however, the fact that the average export value of a car in a country poorer than Georgia amounts to USD 34,565 raises significant questions. Additionally, data from the Kyrgyz Statistical Committee indicates that Kyrgyzstan purchased only USD 61 million worth of passenger cars from Georgia in 11 months which is 17.6 times less than the exports recorded from Georgia to Kyrgyzstan in January-November.
Graph 3: Auto Exports (USD Million)
The increase in remittances and light vehicle exports are the main effects of the Russia-Ukraine was but this has also influenced the real estate market and tourism. Whilst it is difficult and almost impossible to precisely identify exactly how many percentage points these factors, along with the reopening of businesses in the post-pandemic period, contributed to accelerating economic growth, it is nevertheless clear that they have had a notable impact.
No significant economic reforms have been implemented since the pandemic. Foreign direct investment fell by 15% in 2023 and decreased by an additional 40% in the first three quarters of 2024 as compared to the same period the previous year. Domestic exports in 2024 slightly exceeded the 2023 figures but still remained below the 2021-2023 levels. Furthermore, the number of employed individuals in 2023 increased by 3% as compared to 2019 with a 7% rise in the public sector and only a 1.8% increase in the private sector.
Given the accuracy of the cited data but the omission of key details, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is MOSTLY TRUE.