გაძვირდება, თუ - არა პური?
პურის მწარმოებლები ფქვილზე დაწესებული საიმპორტო გადასახადის გაუქმებას ან კორექტირებას ითხოვენ. პურის მრეწველთა ასოციაციის თავმჯდომარემ მალხაზ დოლიძემ მედიაცენტრ „მთავარში“ პურის წარმოებაში არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ „მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო პერიოდში (არჩევნების შემდეგ) ფქვილის ფასი გაიზარდა და სხვა ხარჯებიც (ელექტროენერგიის, დისტრიბუციის, პურის შესაფუთი მასალის) გაზრდილია, პურის ფასი ჯერჯერობით არ შეცვლილა“.
„ვითხოვთ, რომ ფქვილზე დაწესებული დროებითი გადასახადი შეჩერდეს და პურის მწარმოებლებს საშუალება ჰქონდეთ, რომ პურის ფასი შენარჩუნდეს. შედეგად, პურის ფასი არ გაიზრდება. ეს იქნება იმის საშუალება, რომ ჩვენ ხელმისაწვდომობა გვქონდეს ფქვილზე, რითაც შესაძლებელია ფასი შევინარჩუნოთ... ალბათ, სამინისტროსთან კომუნიკაცია შედგება, რომელსაც ახალი ხელმძღვანელობა ჰყავს და ალბათ, დასკვნებს გამოვიტანთ იმიტომ, რომ აქ არის როგორც მეხორბლეთა, ასევე, ფქვილის მწარმოებელთა და მცხობლების ინტერესები“, - განაცხადა მალხაზ დოლიძემ. როგორც მან განმარტა, იმ შემთხვევაში, თუ გადასახადი არ მოიხსნება, შესაძლოა, პურის ფასი 10-15 თეთრით გაიზარდოს.
აღნიშნულს ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის თავმჯდომარე ლევან სილაგავა გამოეხმაურა. მისი განმარტებით, „კონკრეტულ საკითხთან დაკავშირებით, გადაწყვეტილება მიღებული უნდა იქნას სამივე დარგის: პურის ქარხნების, წისქვილკომბინატების და ფერმერთა ინტერესების გათვალისწინებით. საიმპორტო გადასახადის მოხსნა ნიშნავს, რომ წისქვილკომბინატი უნდა გაჩერდეს და სეზონზე ვერ ჩაიბაროს ხორბალი. გადაწყვეტილება ისე უნდა იქნეს მიღებული, რომ გათვალისწინებული უნდა იყოს სამივე დარგის ინტერესი“.
მან ასევე აღნიშნა : „იმისთვის, რომ არც პური გაძვირდეს და არც წისქვილკომბინატები დაიხუროს, საიმპორტო გადასახადიდან აკუმულირებული თანხიდან შესაძლებელია სოციალური (ყოველდღიური მოხმარების) პურის ფასის დასტაბილურება, ერთ პურზე 10 თეთრის სუბსიდია, თვეში ქვეყანას სჭირდება 7 000 ტონა ფქვილი. ერთ ცალ პურზე 10- თეთრიან სუბსიდირებას 2 მლნ ლარია დასჭირდება, საიმპორტო გადასახადიდან მიღებული შემოსავალი თვეში დაახლოებით 50 მლნ ლარია. ეს არის ჩვენი შეთავაზება სამინისტროსთვის, რომ არ დაზარალდეს არც ერთი დარგი. ასევე აღსანიშნავია, რომ პურის ქარხნები მარაგებს ვერ აკეთებენ, მარაგები არის წისქვილკომბინატებში და ფერმერულ მეურნეობებში ხორბლის სახით. ამიტომ წისქვილკომბინატების გაჩერება ავტომატურად ნიშნავს, რომ მარაგების არსებობას საფრთხე შეექმნება“.
რა უძღოდა აღნიშნულ სიტუაციას წინ?
2023 წლის ივნისიდან საქართველოს მთავრობამ, იმპორტირებულ ფქვილზე, დროებით - 5 თვის ვადით, საიმპორტო გადასახადი დააწესა (200 ლარი ტონაზე). აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზანი ქართული ხორბლის კონკურენტუნარიანობის გაზრდა და შესაბამისად, ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზაციის ხელშეწყობა იყო.
მანამდე, 2021 წლის სექტემბრიდან რუსეთმა ხორბლის ექსპორტზე მცურავი საბაჟო მექანიზმი აამოქმედა, რამაც საქართველოში ხორბლის იმპორტიორებისთვის ხორბლის შემოტანა არარენტაბელური გახადა, რადგან ფქვილის იმპორტზე ნულოვანი საბაჟო გადასახადის გამო, ადგილობრივი ფქვილი შემოტანილს - გაცილებით დაბალი ღირებულებიდან გამომდინარე, კონკურენციას ვერ უწევდა. აღნიშნულმა ხორბლის იმპორტი შეამცირა, სამაგიეროდ, ფქვილის იმპორტის მნიშვნელოვანი ზრდა განაპირობა.
ხორბლის იმპორტის შემცირებამ და იაფი ფქვილის შემოსვლამ წისქვილკომბინატების დიდი ნაწილის გაჩერება გამოიწვია და ადგილობრივ ფერმერებს ხორბლის რეალიზაციის პრობლემა შეუქმნა. ფერმერები და წისქვილკომბინატის წარმომადგენლები ერთ-ერთ გამოსავლად რუსული ფქვილის იმპორტზე დამაბალანსებელი საბაჟო გადასახადის დაწესებას ითხოვდნენ, ოღონდ პურზე ფასის შენარჩუნების და ხორბლის დარჩენილი მოსავლის შესყიდვის გარანტიით.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, იმპორტირებულ ფქვილზე გადასახადი მთავრობამ თავდაპირველად 5 თვის ვადით დააწესა. თუმცა 2023 წლის 2 ოქტომბერს ცნობილი გახდა, რომ გადასახადის მოქმედების ვადა 2024 წლის 1 მარტამდე გახანგრძლივდა, თანაც გადასახადის ოდენობაც გაიზარდა და ტონაზე 200 ლარის ნაცვლად, 250 ლარი შეადგინა. საიმპორტო გადასახადი ქერსა და ქატოზეც დაწესდა - 200 კგ-ზე მეტი ქერის და ქატოს იმპორტისას, ტონაზე 100 ლარის ოდენობით. მოგვიანებით, 2024 წლის აგვისტოში საიმპორტო გადასახადის მოქმედება 2025 წლის 1 მარტამდე გახანგრძლივდა.
რა გავლენა იქონია ფქვილისა და ხორბლის იმპორტსა და ფასზე აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ, ქვემოთ განვიხილოთ.
ცხრილი 1: ხორბლის და ფქვილის იმპორტი 2022-2024 წლებში
როგორც მონაცემები ცხადყოფს, 2021 წლის სექტემბრიდან რუსეთის მხრიდან ხორბალზე საბაჟო მექანიზმის ამოქმედებამ, 2022 წელს ხორბლის იმპორტის შემცირება და ფქვილის იმპორტის ზრდა გამოიწვია, როგორც რაოდენობრივად, ასევე თანხობრივად. 2023 წლიდან, მას შემდეგ, რაც ფქვილზე საიმპორტო გადასახადი დაწესდა, ხორბლის იმპორტი გაიზარდა რაოდენობრივად, თანხობრივად შემცირდა, რაც ხორბლის გაიაფებით იყო განპირობებული, ფქვილის იმპორტი კი შემცირდა (როგორც რაოდენობრივად, ისე თანხობრივად). იგივე ტენდენცია 2024 წელსაც შენარჩუნდა.
რაც შეეხება ფქვილის და პურის ფასს, „ფაქტ-მეტრმა“ ბოლო რამდენიმე თვის განმავლობაში, მათ ფასებსაც გადახედა.
ცხრილი 2: ხორბლის პურის და ფქვილის ფასების დეტალური ინდექსი (წინა თვე=100)
ცხრილი 3: ხორბლის პურის და ფქვილის ფასების დეტალური ინდექსი (წინა წელი=100)
ბოლო თვეების მონაცემების მიხედვით, ხორბლის ფქვილის ფასი თვიურ ჭრილში მცირედით ოქტომბერში გაიზარდა, პურის ფასის ზრდა სექტემბერ-ოქტომბერში დაფიქსირდა.
რაც შეეხება წლიურ ჭრილს, ხორბლის ფქვილი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, სექტემბერში გაიზარდა. ხორბლის პურის შემთხვევაში ზრდა ოქტომბერ-ნოემბერში დაფიქსირდა. მიმდინარე წლის მონაცემები ჯერ ცნობილი არ არის.
შეჯამების სახით, შეიძლება თქვას, რომ ფქვილზე საიმპორტო გადასახადის დაწესებამ, ფქვილის იმპორტის შემცირება და ხორბლის იმპორტის ზრდა განაპირობა. მთავრობის მიზანიც ეს იყო, რომ ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზაციისთვის შეეწყო ხელი და ადგილობრივი წარმოება კონკურენტუნარიანი გაეხადა. გარდა აღნიშნულისა, საიმპორტო გადასახადის დაწესებისას, ერთ-ერთი პირობა პურზე ფასის შენარჩუნებაც იყო. ახლა, როგორც მეპურეები აცხადებენ, თუ ფქვილზე საიმპორტო გადასახადი არ შეჩერდება ან დაკორექტირდება, გაზრდილმა ხარჯებმა შეიძლება პურის 10-15-თეთრიანი ზრდა გამოიწვიოს. ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაცია კი აცხადებს, რომ ფქვილზე საიმპორტო გადასახადის გაუქმება წისქვილკომბინატების გაჩერებას გამოიწვევს.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, დავით სონღულაშვილი ხორბლის და ფქვილის მწარმოებელთა ასოციაციის, პურის მრეწველთა კავშირის და წისქვილკომბინატების წარმომადგენლებს შეხვდა. მათივე თქმით, სახელმწიფოსთვის კერძო სექტორის მხარდაჭერა პრიორიტეტია. შეხვედრებზე განიხილა ყველა გამოწვევა და გადაწყვეტილებები შეჯერებული მოსაზრებების საფუძველზე იქნება მიღებული.
როგორც ვხედავთ, აღნიშნულთან დაკავშირებით სამინისტროს კონკრეტული გადაწყვეტილების მიღება მოუწევს. წავა სამინისტრო პურის გაძვირებაზე, თუ პურის ფასის სუბსიდირების გადაწყვეტილებას მიიღებს, უახლოეს ხანში გახდება ცნობილი.

Bread producers are calling for the removal or adjustment of the import tax on flour. Malkhaz Dolidze, Head of the Bread Manufacturers Union, spoke about the challenges facing the industry during his visit to Mtavari TV, stating that whilst the cost of flour has been rising lately (since the elections) – along with other expenses (electricity, distribution and packaging) – the price of bread has remained unchanged for now.
“We demand the suspension of the temporary tax on flour so that bread producers can keep prices stable. As a result, the current bread prices will not rise. This would ensure access to flour, allowing us to maintain the current prices… I expect that we will engage in discussions with the newly appointed leadership at the Ministry, which will help us reach conclusions, as the interests of wheat growers, flour producers and bakers are all at stake,” stated Malkhaz Dolidze. If the tax remains in place, the price of bread may rise by GEL 0.10-0.15, according to Dolidze.
Levan Silagava, Executive Director of the Wheat and Flour Producers Association of Georgia, responded to the aforementioned demand, clarifying that “any decision on this issue must consider the interests of all three sectors: bread producers, flour mills and farmers. Removing the import tax implies that flour mills would have to shut down and be unable to process wheat during the season. The solution must take into account the needs of all three industries.”
Furthermore, he stated: “To prevent both an increase in bread prices and the closure of flour mills, the funds collected from the import tax could be used to stabilise the price of social (daily consumption) bread through a subsidy of GEL 0.10 per loaf. Notably, the country requires 7,000 tonnes of flour per month. The proposed subsidy would cost around GEL 2 million whilst the revenue from the import tax amounts to approximately GEL 50 million. This is our proposal to the Ministry to ensure that no sector is negatively impacted. It is also important to note that bread producers cannot stockpile supplies – reserves exist in flour mills and farms in the form of wheat. Therefore, shutting down flour mills would put the availability of these reserves at risk.”
What led to this situation?
The Georgian government temporarily imposed an import tax on imported flour (GEL 200 per tonne) in June 2023 for a period of five months with an objective to boost the competitiveness of locally grown wheat and thus promote its sale in the domestic market.
Russia implemented a floating tariff mechanism on wheat exports in September 2021, making it unprofitable for wheat importers in Georgia to bring in wheat, as locally produced flour could not compete with the much cheaper imported flour due to the zero customs duty on flour imports. This led to a decline in wheat imports whilst flour imports experienced a significant rise.
The aforementioned decline in wheat imports and the influx of cheap flour have led to the closure of most flour mills and created challenges for local farmers in selling their wheat. Both farmers and flour mill representatives have been calling for a balancing customs duty on Russian flour import, including a guarantee to maintain bread prices whilst also ensuring the purchase of the remaining wheat crop.
As mentioned previously, the government initially imposed a five-month tax on imported flour. However, on 2 October 2023 it was announced that the tax would be extended until 1 March 2024 with the tax rate increasing from GEL 200 to GEL 250 per tonne. Additionally, an import tax was introduced on barley and bran, with GEL 100 per tonne for imports exceeding 200 kg. Later, the government further extended the import tax in August 2024, this time until 1 March 2025.
Let us explore the impact of this decision on the import and price of flour and wheat below.
Table 1: Wheat and Flour Imports in 2022-2024
Wheat Imports (USD)
Quantity (t)
Flour Imports (USD)
93m
366,909
12m
37,576
65m
184,040
68m
181,706
58m
222,061
37m
137,695
76m
326,504
19m
70,866
Thus, Russia’s introduction of a floating tariff mechanism on wheat exports in September 2021 resulted in a decline in wheat imports and a rise in flour imports in 2022, both in terms of quantity and value. However, wheat imports have increased in quantity whilst decreasing in value since the imposition of the import tax on flour in 2023 due to the drop in wheat prices. Meanwhile, flour imports have decreased (in both quantity and value). This trend has continued into 2024.
FactCheck has also analysed flour and bread price trends over the past few months.
Table 2: Detailed Wheat Bread and Flour Price Index (Previous Month=100)
Price of Wheat Flour
September
October
December
99.17
100.1
99.42
98.62
Price of Wheat Bread
100.05
100.58
99.92
Table 3: Detailed Wheat Bread and Flour Price Index (Previous Year=100)
100.46
99.59
99.81
99.2
99.88
100.35
100.38
The price of wheat flour increased slightly in October as compared to the previous month whilst the price of bread increased during September and October, according to the data from recent months.
Wheat flour prices increased in September as compared to the same period last year in terms of annual comparison. Whilst for wheat bread, an increase in the price was observed in October and November. Data for the current year is not yet available.
In summary, the imposition of an import tax on flour resulted in a decrease in flour imports and an increase in wheat imports. The government’s aim was to support local production and make it more competitive in the domestic market. Additionally, a key condition for the tax was to maintain the price of bread. However, if the import tax on flour is not suspended or adjusted, the increased costs could lead to a GEL 0.10-0.15 rise in the price of bread, as bread producers have pointed out. Simultaneously, the Flour Producers Association claims that abolishing the import tax on flour could cause flour mills to shut down.
David Songulashvili met with the representatives from the Wheat and Flour Producers Association, the Bread Manufacturers Union and flour mills, according to the information released by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. The Ministry claims that they emphasised that supporting the private sector is a priority for the government. All challenges were discussed during the meetings and decisions will be made based on consensus.
As we can see, the Ministry will need to make a specific decision regarding this matter. Whether the Ministry will increase the price of bread or provide a subsidy will be announced in the near future.