რუსეთმა ფულად გზავნილებში მესამე ადგილზე გადაინაცვლა
საზღვარგარეთიდან ფულადი გზავნილები 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, 19%-ით შემცირდა, რაც თანხობრივად 785 მლნ დოლარიანი კლებაა.
27/01/2025
საზღვარგარეთიდან ფულადი გზავნილები 2024 წელს, 2023 წელთან შედარებით, 19%-ით შემცირდა, რაც თანხობრივად 785 მლნ დოლარიანი კლებაა. მსგავსი სურათის მიღებაში გადამწყვეტი როლი რუსეთის ფაქტორმა ითამაშა, საიდანაც 65%-იანი ვარდნა დაფიქსირდა. ათწლეულების განმავლობაში რუსეთი გზავნილებში უცვლელ პირველ ადგილს იკავებდა, 2024 წელს კი შეერთებული შტატებისა და იტალიის შემდეგ მესამე ადგილზე გადაინაცვლა.
2013 წელს რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში 54%-ს შეადგენდა, 2021 წელს - 18%-ს. მთელი ამ დროის განმავლობაში რუსეთის წილი ყოველწლიურად კლებულობდა, თუმცა პირველობას მაინც არ კარგავდა. კლება ძირითადად სხვა ქვეყნებიდან გზავნილების მატებით იყო გამოწვეული და არა რუსეთიდან გზავნილების თანხობრივი კლებით. 2022 წელს დინამიკა საპირისპიროდ შეიცვალა, რუსეთიდან გზავნილები თანხობრივად 400%-ით გაიზარდა და მისმა წილმა 47%-ს მიაღწია. 2023 წელს 37%-მდე შემცირდა, ხოლო 2024 წელს 16%-მდე.
როგორ იმოქმედა გზავნილებზე რუსეთ-უკრაინის ომმა და რუსეთში გამოცხადებულმა ნაწილობრივმა მობილიზაციამ, კიდევ უფრო კარგად კვარტლების მიხედვით ჩანს. ომამდე, 2022 წლის პირველ კვარტალში რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში 13%-მდე შემცირდა, მეორე კვარტალში - 55%-მდე და მეოთხეში 60%-მდე გაიზარდა. ომი თებერვალში დაიწყო, ნაწილობრივი მობილიზაცია სექტემბერში გამოცხადდა.
გრაფიკი 2: რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში კვარტლების მიხედვით
2022 წლის აპრილიდან 2023 წლის ივლისამდე ზედიზედ 5 კვარტალი რუსეთის წილი ფულად გზავნილებში საშუალოდ 49%-ს შეადგენდა, მაშინ, როცა წინა 5 კვარტლის საშუალო 17%-ს უდრიდა, შემდეგი 6 კვარტლის კი - 18%-ს.
მიგრაციით გამოწვეულმა ეფექტმა პრაქტიკულად გადაიარა. არსებული დაღმავალი ტრენდის გათვალისწინებით, თუ თავიდან არ გამოცხადდა მობილიზაცია ან რაიმე სხვა მიზეზით ომის ესკალაცია მასშტაბურად არ გაიზარდა, რუსეთიდან გზავნილების მკვეთრი ზრდა მოსალოდნელი აღარაა.
მეოთხე კვარტალში რუსეთიდან ფულადი გზავნილების კლებას რუბლის კურსი ვარდნამაც შეუწყო ხელი. თუ სექტემბერში 1 დოლარი 90-93 რუბლი ღირდა, ნოემბერ-დეკემბერში 105-110 რუბლს გაუტოლდა. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ პირობითად, 100 000 რუბლი სექტემბერში 1100 დოლარს უდრიდა, ნოემბერ-დეკემბერში 900-950 დოლარამდე შემცირდა. გზავნილები კი დოლარში იანგარიშება.
თუ წლიდან წლამდე (2022-ის გარდა) რუსეთიდან ფულადი გზავნილები წილობრივად მცირდებოდა, შეერთებული შტატებიდან, პირიქით, იზრდებოდა, გამონაკლისს ამ შემთხვევაშიც 2022 წელი წარმოადგენდა, რა დროსაც თანხობრივად ზრდის მიუხედავად, რუსეთის ფაქტორის გათვალისწინებით, წილობრივად კლება აღინიშნა.
გრაფიკი 3: ფულადი გზავნილების შეერთებული შტატებიდან (მლნ. აშშ დოლარი)
2019-2024 წლებში თანხობრივად რუსეთიდან ფულადი გზავნილები 26%-ით (429 მლნ-დან 542 მლნ დოლარამდე) და შეერთებული შტატებიდან 222%-ით (178-დან 573 მლნ დოლარამდე) გაიზარდა. წილობრივად, 2024 წელს შტატებიდან გზავნილებმა 17.7%-ს მიაღწია, მხოლოდ მეოთხე კვარტალში - 18.8%-ს.
აშშ-ის 47-ე პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი საიმიგრაციო წესებსა და მექსიკის საზღვრის კონტროლს ამკაცრებს, რამაც შესაძლოა, ამ ქვეყნიდან გზავნილების ზრდის ტემპი შეანელოს, თუმცა მისი პრეზიდენტის პირველ ვადაში ეს არ მომხდარა. 2017-2020 წლებში შეერთებული შტატებიდან ფულადი გზავნილები 142-დან 219 მლნ დოლარამდე გაიზარდა. ტრამპს მიგრაციასთან დაკავშირებით 8 წლის წინაც პრაქტიკულად იგივე პოზიცია ეკავა, რაც დღეს. კიდევ უფრო გადაჭარბებულად შეიძლება შეფასდეს იმის შიში, რომ შეერთებული შტატებიდან ყველა მიგრანტის დეპორტაცია მოხდება.
ფულად გზავნილებში ევროკავშირის წილი ჯამურად 43% შეადგენს, საიდანაც გასულ წელს 1.4 მლრდ დოლარზე მეტი გადმოირიცხა. ევროკავშირის ქვეყნებიდან პირველ ადგილს 567 მლნ-ით იტალია იკავებს, რომელიც საერთო ჯამში რუსეთსაც უსწრებს და შეერთებული შტატების შემდეგ, მეორე ადგილს იკავებს.
მთლიანობაში, პირველ ხუთეულში სამი: იტალია, გერმანია და საბერძნეთი ევროკავშირის წევრი ქვეყანაა. ამ 5 ქვეყანაზე გზავნილების 2/3 მოდის. გზავნილების 91% 15 ქვეყანაზე მოდის, საიდანაც 8 ევროკავშირის წევრია.
გრაფიკი 4: TOP 15 ქვეყანა ფულად გზავნილებში (მლნ. აშშ დოლარი). ლურჯად ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები
საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორიდან - ჩინეთიდან, საქართველოში 2024 წელს სულ 948 ათასი დოლარი გადმოირიცხა, ნაკლები ვიდრე ცალკე აღებული, ბაჰრეინიდან ან ომანიდან. აზიის წილი, დსთ-ს წევრი ქვეყნების გამოკლებით, ზოგადად ძალიან დაბალია. ჩინეთიდან, ინდოეთიდან, კორეიდან და იაპონიიდან გზავნილების ჯამურმა მოცულობამ 3 მლნ დოლარსაც ვერ მიაღწია, რაც წილობრივად 0.1%-ზე ნაკლებია.
ფულადი გზავნილები მშპ-ის დათვლის ფორმულაში პირდაპირ არ მონაწილეობს, თუმცა მის ერთ-ერთ კომპონენტ მოხმარებაზე მნიშვნელოვან გავლენას ახდენს. გზავნილებზე დამოკიდებულება საკმაოდ მაღალია. ეროვნული ბანკის 2023 წლის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2023 წლის მარტიდან დეკემბრის ჩათვლით პერიოდში ყოველთვიურად გზავნილებს 313-346 ათასი ადამიანი ანაღდებდა, ხოლო იმ უნიკალურ პირთა რაოდენობამ, რომელთაც ფულადი გზავნილები გაანაღდეს, 1.257 მლნ შეადგინა (გვ. 148-149), რაც საქართველოს მოსახლეობის მესამედზე მეტია.
ფულადი გზავნილების ფარდობითი წილი მშპ-ის 10%-ს აღემატება, ის უფრო მეტია, ვიდრე ადგილობრივი ექსპორტი და სამი კვარტლის მონაცემებით, 2.5-ჯერ მეტი, ვიდრე პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები.

Remittances from abroad to Georgia declined by 19% in 2024 as compared to 2023, amounting to a USD 785 million decrease
27/01/2025
Remittances from abroad to Georgia declined by 19% in 2024 as compared to 2023, amounting to a USD 785 million decrease. The aforementioned drop was primarily influenced by a 65% decline in money transfers from Russia. Whilst Russia has consistently held the top position in remittance inflows to Georgia for decades, it fell to third place in 2024, with the United States and Italy surpassing it.
Russia accounted for 54% of money transfers to Georgia in 2013 and 18% in 2021. Whilst Russia’s share gradually declined each year, it maintained its leading position throughout this period. This decline was mainly influenced by a rise in remittances from other countries rather than a reduction in the amount transferred from Russia. However, the trend reversed in 2022 with money transfers from Russia surging by 400% and its share in total remittances reaching 47%. Subsequently, Russia’s share decreased to 37% in 2023, followed by a further decline to 16% in 2024.
Graph 1: Russia’s Share in Remittances
The impact of the Russia-Ukraine war and the subsequent partial mobilisation in Russia on remittance flows to Georgia is particularly evident in the quarterly data. Russia’s share in money transfers had declined to 13% in the first quarter of 2022 prior to the conflict. However, its share surged to 55% in the second quarter, further increasing to 60% in the fourth quarter. Notably, the war began in February and the partial mobilisation was announced in September.
Graph 2: Russia’s Share in Remittances by Quarters
Russia averaged 49% of money transfers to Georgia between April 2022 and July 2023, marking a notable increase as compared to the averages of both the preceding five quarters (17%) and the subsequent six quarters (18%).
The impact of migration appears to have largely diminished. A substantial increase in remittances from Russia is unlikely considering the current downward tendency unless a renewed wave of mobilisation or a significant escalation of the conflict occurs.
The depreciation of RUB also contributed to the decline in money transfers from Russia in the fourth quarter. Whilst the exchange rate averaged RUB 90-93 per USD in September, it had reached RUB 105-110 per USD in November-December. This suggests that RUB 100,000 was equal to USD 1,100 in September and USD 900-950 in November-December. Notably, remittances are calculated in USD.
Whilst remittances from Russia have demonstrated a consistent decline (with 2022 being an exception), transfers from the US have been steadily rising. Despite an increase in the monetary amount of remittances from the US in 2022, their relative share decreased due to the rise in remittances from Russia.
Graph 3: Remittances from the United States (USD Million)
Remittances from Russia increased by 26%, from USD 429 million to USD 542 million between 2019 and 2024, whilst those from the US grew by 222%, rising from USD 178 million to UDS 573 million during the same period. Furthermore, remittances from the US reached 17.7% in 2024, with its share in the fourth quarter alone constituting 18.8%.
The 47th President of the US, Donald Trump, has advocated stricter immigration policies and enhanced border security with Mexico which could potentially impede the growth in money transfers. However, similar policies were not implemented during Trump’s first term in office. Notably, remittances from the US increased from USD 142 million to USD 219 million during 2017-2020. Trump’s stance on immigration has remained consistent over the past eight years. Furthermore, concerns regarding mass deportations of migrants from the US may be exaggerated.
The European Union accounts for 43% in remittance flows into Georgia, with transfers exceeding USD 1.4 billion last year. Italy ranks first as the leading source of remittances amongst EU member states, having transferred USD 567 million, surpassing Russia and positioning second only after the US.
Three of the top five remittance source countries – Italy, Germany and Greece – are EU member states. Collectively, these five account for two-thirds of total money transfers. Moreover, 91% of remittances originate from 15 countries, eight of which are EU members.
Graph 4: Top 15 Sources of Remittances (USD Million); EU Member States Marked in Blue
A mere USD 948,000 was transferred to Georgia from China in 2024, Georgia’s strategic partner – a figure falling short of individual contributions from Bahrain and Oman. The share of money transfers originating from Asia, excluding CIS member states, remains low. The combined volume of transfers originating in China, India, Korea and Japan fell short of USD 3 billion, representing less than 0.1% of the total.
Whilst money transfers do not directly participate in forming the gross domestic product (GDP), they significantly impact one of its key components – consumption. Reliance on remittances remains substantial. The National Bank’s 2023 report indicates that an average of 313,000 to 346,000 individuals received remittances each month between March and December 2023 Moreover, 1.257 million unique individuals have received remittances during the aforementioned period, according to this report (pg. 148-149), constituting more than a third of Georgia’s population.
The relative share of remittances to the GDP exceeds 10%, surpassing the contribution of domestic exports and is 2.5-fold greater than foreign direct investment inflows, according to data from the first three quarters of 2024.