რთვლის სუბსიდირებაზე მიმდინარე წელს ჯამში 85 მლნ ლარი დაიხარჯა
ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის გადასამუშავებლად თანხებს ძირითადად „ქართული ოცნების“ შემწირველი კომპანიები იღებენ
17/12/2024
საქართველოში ყურძნის ფასის სუბსიდირება 2008 წლიდან იწყება, როდესაც რუსეთმა ქართულ ღვინოზე ეკონომიკური ემბარგო დააწესა. ვინაიდან იმჟამინდელი ქართული ღვინის ძირითადი საექსპორტო ბაზარი რუსეთის ფედერაცია გახლდათ, ემბარგომ იმდროინდელ ქართულ მეღვინეობას უდიდესი სოციალური და ეკონომიკური ზიანი მოუტანა. ამ ზიანით გამოწვეული ნეგატიური შედეგების აღმოსაფხვრელად და მევენახეების საქმიანობისთვის რენტაბელობის შესანარჩუნებლად, ყურძნის ფასის სუბსიდირება გახდა საჭირო. 2008-2012 წლამდე ყურძნის სუბსიდირების პროგრამა მცირე მასშტაბის იყო. კერძოდ, 1 კგ რქაწითლის ჯიშის ყურძნის სუბსიდირება საქართველოს ბიუჯეტს 0.15 ლარი უჯდებოდა, საფერავის ჯიშის - 0.25 ლარი და მუჯურეთული/ალექსანდროული კი 1 კგ -1 ლარი. ბიუჯეტიდან რთვლის ხელშესაწყობ ღონისძიებებში აღნიშნულ წლებში საშუალოდ 6-7 მილიონი ლარი იხარჯებოდა.
სიტუაცია 2013 წლიდან შეიცვალა, როდესაც ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, სხვადასხვა ჯიშის ყურძნის სუბსიდირების თანხა გაიზარდა, კერძოდ, რქაწითელსა და საფერავის ჯიშებზე სუბსიდირებამ 0.40 და 0.35 ლარი შეადგინა, ხოლო მუჯურეთულ/ალექსანდროულზე 1 ლარი უცვლელად შენარჩუნდა. შესაბამისად, ბიუჯეტიდან ჯამურად გამოყოფილი თანხის მოცულობაც მნიშვნელოვნად გაიზარდა და 2013 წელს 32 მილიონ ლარს მიაღწია.
სუბსიდირების სტრუქტურა 2017 წლიდან რადიკალურად შეიცვალა, რაც იმას გულისხმობდა, რომ მთავრობა ყურძნის ფასის სუბსიდირებიდან გავიდა, თუმცა ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესაძენად სახელმწიფო საწარმოებს თანხა მაინც გამოუყო. შესაბამისად, 2017 წლის მთავრობის გადაწყვეტილებით, ხარისხიან თეთრ ყურძენზე სუბსიდია არ გაიცა. სუბსიდია მხოლოდ ალექსანდროულსა და მუჯურეთულზე შენარჩუნდა და, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესაძენად გამოიყო თანხა, რომელიც იმ ღვინის კომპანიებმა მიიღეს, რომელთაც საბრენდე სპირტის და კონცენტრირებული ყურძნის ტკბილის დასამზადებლად, ერთი კილოგრამი ყურძენი (რქაწითელი და კახური მწვანე) არანაკლებ 70 თეთრად შეისყიდეს. საკომპენსაციო თანხა 1კგ. ყურძენზე 0.35 ლარი იყო.
2018-2019 წლებში მთავრობას ყურძნის ფასის სუბსიდირება აღარ განუხორციელებია, თუმცა ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძენი შეისყიდა და ამ მიზნით, სახელმწიფო საწარმო „აკურას“ ორივე წელს 10-10 მილიონი ლარი გამოუყო, რაც, შეიძლება ითქვას, რთვლის ირიბი სუბსიდირება იყო. 2019 წელს 10 მლნ საკმარისი არ აღმოჩნდა და ამავე მიზნით აკუმულირებულმა თანხამ ჯამში 80 მლნ ლარი შეადგინა.
2020 წელს, კოვიდპანდემიიდან გამომდინარე, საქართველოს მთავრობამ ყურძნის ფასის სუბსიდირების გადაწყვეტილება კვლავ მიიღო, რისთვისაც სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 40 მილიონი ლარი გამოიყო. გარდა აღნიშნულისა, ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შესაძენადაც გამოიყო დამატებითი თანხა და საბოლოო ჯამში, რთვლის სუბსიდირებამ 87.1 მლნ ლარი შეადგინა. აღნიშნულ წელს მთავრობამ 95 000 ტონა ყურძენი შეისყიდა.
2021 წელს რთვლის სუბსიდირებისთვის ჯამში 138 მლნ ლარი დაიხარჯა. სუბსიდიის ძირითადი თანხა სახელმწიფოს კუთვნილ შპს „მოსავლის მართვის“ კომპანიას ჩაერიცხა (107 მლნ ლარი). კომპანიას აღნიშნული თანხის სანაცვლოდ როგორც საღი, ასევე სეტყვისგან დაზიანებული ყურძენი უნდა ჩაებარებინა და ასევე მიღებული მოსავალი გადაემუშავებინა.
2022 წელს, მთავრობის გადაწყვეტილებით, რთვლის სუბსიდირებისთვის 150 მლნ ლარი იყო გათვალისწინებული (განხორციელდა როგორც თეთრი ყურძნის, ასევე რაჭის ზონაში შავი ყურძნის ფასის სუბსიდირება და ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესყიდვა). 2023 წელს რთვლის ხელშემწყობ ღონისძიებებზე ჯამში 90 მლნ ლარი დაიხარჯა, მიმდინარე წელს ამავე მიზნით 85 მლნ ლარი გამოიყო, რაც ყურძნის ფასისი სუბსიდირებას (35 მლნ) და ბაზარზე დარჩენილი ჭარბი ყურძნის შესყიდვას მოიცავს (50 მლნ ლარი).
ცხრილი 1: 2008-2024 წლებში ყურძნის ცალკეული ჯიშების სუბსიდირებისთვის გამოყოფილი თანხა და ჯამური ხარჯი (ლარებში)
როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, სუბსიდირების თანხები 2013 წლიდან იზრდება, შემდგომ 2016-2018 წლებში კლების ტენდენცია იკვეთება. მთავრობამ 2018 წლიდან სუბსიდირებიდან გასვლის გადაწყვეტილებაც მიიღო, თუმცა საბოლოო ჯამში ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შეძენა მაინც განახორციელა. რთვლის სუბსიდირების თანხები განსაკუთრებით ბოლო წლებში არის გაზრდილი, რაც იმით არის განპირობებული, რომ ყურძნის ფასის სუბსიდირების გარდა, მთავრობა ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შესყიდვასაც ახორციელებს. ყურძნის გაზრდილი მოსავლის გამო კი ყოველწლიურად ბაზარზე დარჩენილი სულ უფრო მეტი ჭარბი ყურძნის შესყიდვა უწევს.
ზოგადად, სუბსიდირება მსოფლიოში აღიარებული მეთოდია და იგი რეალურად დარგის გადარჩენას, განვითარებას და ინვესტიციების მოზიდვას უნდა ემსახურებოდეს. საქართველოში მდგომარეობა სხვაგვარადაა. სუბსიდირების პირველ ეტაპზე, როდესაც ქართულმა ღვინომ გასაღების ძირითადი ბაზარი დაწესებული რუსული ემბარგოს გამო დაკარგა, სუბსიდირება გამართლებული იყო. მაგრამ უკვე 2018 წლიდან აღნიშნულმა სხვა შინაარსი შეიძინა.
ბოლო წლებში ყურძნის ფასის სუბსიდირება სოციალური დახმარება უფროა, ვიდრე დარგის განვითარების ხელშეწყობა და დარგზე ერთგვარ უარყოფით გავლენასაც კი ახდენს. საბაზრო ეკონომიკის პირობებში პროდუქტის ფასს მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის თანაფარდობა განსაზღვრავს. საქართველოში სუბსიდიას მიჩვეული ფერმერების ნაწილი ყურძნის ფასით ყოველწლიურად უკმაყოფილო რჩება. აღნიშნულის სათავე წლების განმავლობაში პოლიტიკოსების მიერ გაცემული უხვი დაპირებები და სუბსიდირების პოლიტიკაა, რაც მევენახეებს მუდმივად გადაჭარბებულ მოლოდინებს უჩენს. გარდა ამისა, იმის იმედად, რომ მთავრობა ჭარბ და უხარისხო ყურძენს მაინც შეისყიდის, ფერმერების ნაწილი ხარისხზე ნაკლებად ზრუნავს. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ ყურძნის სუბსიდირება მევენახეობის დარგს უპირატეს მდგომარეობაში აყენებს და მას უფრო მიმზიდველს ხდის. აქედან გამომდინარე, ფერმერი ხშირად არჩევანს ვენახის გაშენებაზე აკეთებს, რაც თავის მხრივ ჭარბ წარმოებას იწვევს.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ხშირად სუბსიდირებას მმართველ პარტიასთან დაახლოებული პირები და შემწირველები (მსხვილი კომპანიები და მათი მფლობელები) იღებენ, რაც მცირე მარნებს არაკონკურენტულ გარემოში ამყოფებს.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ბაზარზე არსებული ჭარბი ყურძნის შესყიდვას „მოსავლის მართვის კომპანია“ ახორციელებს. თავის მხრივ კომპანია შესყიდული ყურძნის გადასამუშავებლად და შემდგომში სპირტის გამოხდის მიზნით სხვადასხვა კომპანიებთან აფორმებს ხელშეკრულებას. თუ „მოსავლის მართვის კომპანიის“ მიერ მიმდინარე წელს განხორციელებულ შესყიდვებს გადავხედავთ, ვნახავთ, რომ 35 გამარტივებული შესყიდვის ფარგლებში, ხელშეკრულებები ძირითადად ისეთ კომპანიებთან გააფორმა, რომელთა დირექტორები ან მესაკუთრეები „ქართულ ოცნების“ შემწირველები ან პარტიასთან დაახლოებული პირები არიან.
„მოსავლის მართვის კომპანიამ“ სს „თელავის ღვინის მარანთან“ (CMR240138444, CMR240138438, CMR240128335), ჯამში 178 000 ლარის ღირებულების 3 კონტრაქტი გააფორმა. მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან ამონაწერის მიხედვით, კომპანიის დირექტორი ზურაბ რამაზაშვილია, რომელმაც 2017-2023 წლებში „ქართულ ოცნებას“ ჯამში 150 000 ლარი შესწირა.
შპს „ყვარლის სარდაფთან“ (CMR240137291, CMR240131242, CMR240122877, CMR240115411) „მოსავლის მართვის კომპანიამ“ 1 460 000 ლარის ხელშეკრულება გაფორმდა. კომპანიის დირექტორი ვაჟა ღვალაძეა, რომელსაც 2020 წელს „ქართული ოცნებისთვის“ 60 000 ლარი აქვს შეწირული.
შპს „ბერიკამ“, რომლის მფლობელები, მამუკა გვალია და ლაშა რევაზიშვილი, ასევე „ქართული ოცნების“ შემწირველები არიან ( ჯამში 61 400, აქედან 40 000 ლარი 2024 წელს), „მოსავლის მართვის კომპანიასთან“ 180 000 ლარის ღირებულების ხელშეკრულება გააფორმა.
„ქართული ოცნების“ შემწირველები არიან კომპანია „ბარაკონის“ მფლობელები ვაჟა ღვალაძე და დავით თოფურიძე, რომელთაც პარტიას და მათ პრეზიდენტობის კანდიდატ სალომე ზურაბიშვილს ჯამში 110 000 ლარი შესწირეს. შპს „ბარაკონთან“ 35 0000-ლარიანი ხელშეკრულება გაფორმდა.
შპს „წინანდალი - XXI საუკუნის საუკეთესო ღვინოების“ მესაკუთრე ზაზა ბახტურიძეც „ქართული ოცნების“ შემწირველია. მან პარტიას 40 000 ლარი შესწირა. შპს-მ „მოსავლის მართვის კომპანიასთან“ ჯამში (CMR240128330, CMR240124339, CMR240121406) 771 000 ლარის ხელშეკრულება გააფორმა.
ყველაზე დიდი რაოდენობით თანხები შპს „უნივერსალ სპირტმა“ (CMR240138420, CMR240118053,) მიიღო, ჯამში 1.7 მლნ ლარის, რომლის 100%-იანი წილის მფლობელი შპს „საქართველოს სპირტსახდელების გაერთიანებაა“, ამ კომპანიის მესაკუთრეები კი ვახტანგ კარიჭაშვილი (რუსეთის და საქართველოს მოქალაქე- 80%-ის მფლობელი) და გიორგი ღამბაშიძე არიან (რუსეთის და საქართველოს მოქალაქე -20%-იანი წილის მფლობელი). როგორც „ფლანგვის დეტექტორი“ წერს, ვახტანგ კარიჭაშვილი ბიძინა ივანიშვილის დეიდაშვილ უჩა მამაცაშვილის ბიზნესპარტნიორია.
შესაჯამებლად, ისიც უნდა აღვნიშნოთ, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ყურძნის წარმოება მზარდია, ასევე ღვინის ექსპორტშიც ზრდის ტენდენცია იკვეთება, სასურველია, სახელმწიფო ყურძნის და რთვლის სუბსიდირებიდან გავიდეს და დარგს დამოუკიდებლად განვითარების საშუალება მისცეს. სუბსიდირებაში დახარჯული რესურსი, რომელთა გარკვეული ნაწილი, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, „ქართულ ოცნების“ შემწირველ კომპანიებთან მიდის, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ზრდას და ბაზრების დივერსიფიცირებას მოახმაროს, რაც სახელმწიფო სახსრების უფრო გონივრული და მიზნობრივი ხარჯვა იქნება.

A total of GEL 85 million was spent on vintage subsidies this year.
Companies donating to the Georgian Dream primarily receive funds for processing surplus grapes on the market.
17/12/2024
The subsidisation of grape prices in Georgia began in 2008 when Russia imposed an economic embargo on Georgian wine. The embargo inflicted significant social and economic harm on the Georgian wine industry due to the Russian Federation being the primary export market for Georgian wine at that time. Grape price subsidies became necessary to mitigate the aforementioned negative effects and ensure the profitability of winegrowers’ operations. The grape subsidy programme had a relatively smaller scale from 2008 to 2012. Particularly, the Georgian government allocated GEL 0.15 per kilogram of Rkatsiteli grapes, GEL 0.25 per kilogram of Saperavi and GEL 1 per kilogram of Mujuretuli/Aleksandrouli. An average of GEL 6-7 million per year from the state budget was allocated to the harvest support measures during this period.
The situation shifted in 2013 following the change in government as there was a rise in subsidies of several grape varieties; specifically, the subsidy for Rkatsiteli and Saperavi grapes increased to GEL 0.40 and GEL 0.35 per kilogram, respectively, whilst the subsidy for Mujuretuli/Aleksandrouli remained at GEL 1 per kilogram. Consequently, the total budget allocation for grape subsidies increased substantially, reaching GEL 32 million in 2013.
The subsidy structure underwent a drastic shift in 2017 as the government halted directly subsidising grape prices but continued to allocate funds to state-owned enterprises for purchasing surplus grapes left on the market. Subsequently, no subsidies were provided for quality white grapes under this altered arrangement. Subsidy support was maintained only for the Aleksandrouli and Mujuretuli varieties and an additional amount was allocated to some companies for the purchase of surplus grapes. The recipients eligible for the aforementioned sum were those wine companies that purchased at least one kilogram of grapes (Rkatsiteli or Kakhetian Mtsvane) for a minimum of GEL 0.70 to produce brandy or concentrated grape juice. The compensation amount was set at GEL 0.35 per kilogram of grapes.
Whilst the government discontinued direct subsidies for grape prices in 2018-2019, it purchased surplus grapes from the market, allocating GEL 10 million annually to the state enterprise, Akura, suggesting an indirect subsidy for supporting the harvest. However, the GEL 10 million proved insufficient in 2019 and the total funds allocated for this purpose eventually reached GEL 80 million.
The Georgian government resumed grape price subsidies, allocating GEL 40 million for this purpose from the state budget in 2020, amidst the challenges posed by the COVID-19 pandemic. Furthermore, additional funds were also provided for the purchase of surplus grapes on the market, bringing the total vintage subsidy to GEL 87.1 million. The government purchased a total of 95,000 tonnes of grapes that year.
A total of GEL 138 million was allocated for grape harvest subsidies in 2021. The majority of the aforementioned amount (GEL 107 million) was transferred to the state-owned Harvest Management Company tasked with accepting both quality and hail-damaged grapes and processing the harvest.
The government allocated GEL 150 million for grape harvest subsidies in 2022 (covering both white grapes and black grapes in Racha as well as purchasing surplus grapes from the market). Subsequently, GEL 90 million was spent on grape harvest support measures in 2023. The allocated amount for this purpose in the current year constitutes GEL 85 million, including GEL 35 million for grape price subsidies and GEL 50 million for purchasing surplus grapes on the market.
Table 1: Subsidies for Several Grape Varieties and Total Expenditures from 2008 to 2024 (GEL)
Statistical data indicate that subsidy amounts have been rising since 2013 with a notable decline in 2016-2018. Although the government decided to halt subsidies in 2018, it eventually decided to purchase surplus grapes from the market. Vintage subsidy amounts have increased significant in recent years, mainly due to the government purchasing surplus grapes, in addition to subsidising grape prices. The government is prompted to purchase more surplus grapes each year, as the grape harvest increases annually.
Generally, subsidisation is a globally recognised method for saving and developing industries as well as attracting investments. However, the situation in Georgia is different. Subsidies were justified as a measure for supporting the industry in their initial phase when Georgian wine lost its primary market due to the Russian embargo. However, the purpose of harvest subsidies has shifted since 2018.
Grape price subsidies have increasingly become a form of social aid rather than a tool for supporting the development of the industry and have even had negative effects on the sector in recent years The price of a product is determined by the balance between demand and supply in a market economy. However, many farmers who have become accustomed to subsidies remain dissatisfied with the price of grapes each year in Georgia. This dissatisfaction primarily stems from the excessive promises and subsidy policies over the years which raised unrealistic expectations amongst winegrowers. Furthermore, farmers may pay less attention to quality of their vintage as they anticipate that the government will buy surplus and low-quality grapes. Additionally, grape subsidies create an advantageous environment for the viticulture sector, making it more attractive and prompting farmers to grow vineyards, which has resulted in overproduction.
Notably, subsidies are often received by individuals and donors (large-scale companies and their owners) closely aligned with the ruling party which creates an uncompetitive environment for small wineries.
As mentioned above, surplus grapes on the market are purchased by the Harvest Management Company which then signs contracts with various companies for processing the grapes and distilling alcohol. Analysing the purchases made by the Harvest Management Company this year makes it evident that contracts were primarily awarded to companies whose directors or owners are donors to the Georgian Dream or individuals with close ties to the party within the framework of 35 simplified procurement processes.
The Harvest Management Company signed three contracts with JSC Telavi Wine Cellar (CMR240138444, CMR240138438, CMR240128335) totalling GEL 178,000. The director of the company is Zurab Ramazashvili according to an extract from the Register of Entrepreneurs and Non-Entrepreneurial (Non-Commercial) Legal Entities. He donated a total of GEL 150,000 to the Georgian Dream between 2017 and 2023.
The Harvest Management Company signed a contract worth GEL 1,460,000 with Kvareli Sardapi LLC (CMR240137291, CMR240131242, CMR240122877, CMR240115411). The director of the company, Vazha Ghvaladze, donated GEL 60,000 to the Georgian Dream in 2020.
The owners of Berika LLC, Mamuka Gvalia and Lasha Revazishvili, are also donors of the Georgian Dream (with a total of GEL 61,400 donated, including GEL 40,000 in 2024). Berika LLC signed a contract worth GEL 180,000 with the Harvest Management Company.
The owners of the company Barakoni, Vazha Ghvaladze and Davit Topuridze, are donors of the Georgian Dream, with the latter donating a total of GEL 110,000 to the party and their presidential candidate Salome Zourabichvili. LLC Barakoni signed a contract worth GEL 35,000 with the Harvest Management Company.
Zaza Bakhturidze, the owner of LLC Tsinandali – XXI Century Best Wines, is a donor of the Georgian Dream, having donated GEL 40,000 to the party. The LLC signed a contract with the Harvest Management Company for a total of GEL 771,000 (CMR240128330, CMR240124339, CMR240121406).
The largest sum was received by Universal Spirit LLC (CMR240138420, CMR240118053), totalling GEL 1.7 million. This company is 100% owned by the United Distilleries of Georgia LLC, whose owners are Vakhtang Karichashvili (80%) and Giorgi Gambashidze (20%), both of whom are citizens of both Russia and Georgia. Vakhtang Karichashvili is a business partner of Ucha Mamatashvili, a cousin of Bidzina Ivanishvili, according to Squander Detector.
In conclusion, it is important to note that grape production and wine exports have been increasing in recent years. It seems to be more beneficial for the state to phase out grape subsidies and allow the sector to develop independently. The resources currently allocated to subsidies, part of which benefit companies that donate to the Georgian Dream, as mentioned earlier, should instead be redirected towards promoting Georgian wine and diversifying markets which would be a more strategic and efficient use of state funds.