რამდენი ადამიანი დაესწრო 20 ოქტომბრის აქციას?
„ფაქტ-მეტრმა“ მედიაში გავრცელებული 2024 წლის 20 ოქტომბერს გამართულ აქციაზე ხალხის მიახლოებითი რაოდენობა დაადგინა.
23/10/2024
2024 წლის 20 ოქტომბერს 30-მდე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ დაფუძნებული „ჩემი ხმა ევროკავშირის“ მიერ ორგანიზებული დემონსტრაცია სახელწოდებით „საქართველო ირჩევს ევროკავშირს“ ჩატარდა. დემონსტრანტები 17:00 საათიდან თბილისის ხუთ სხვადასხვა ადგილზე შეიკრიბნენ და 19:00 საათზე თავისუფლების მოედანზე მარშით მივიდნენ.
ტრადიციულად, დემონსტრანტების რაოდენობა სპეკულაციის საგანი გახდა. ერთი მხრივ, X-ის ანგარიშმა „Visioner-მა“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ აქციას 100 000-ზე მეტი ადამიანი ესწრებოდა. მეორე მხრივ, პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ „100 000 გაყავით 6-ზე, 7-ზე და მიიღებთ იმ რიცხვს [აქციის მონაწილეთა რაოდენობა], რომელიც რეალობაა“.
„ფაქტ-მეტრმა“ მედიაში გავრცელებული 2024 წლის 20 ოქტომბერს გამართული აქციის ფოტო და ვიდეო მასალა გაანალიზა და შეკრებილი ხალხის მიახლოებითი რაოდენობა ონლაინმზომი ვებგვერდით mapchecking.com დაადგინა.
გასათვალისწინებელია, რომ აქციაზე დაკავებულ სხვადასხვა ტერიტორიაზე ადამიანების სიმჭიდროვე განსხვავდებოდა, რაც აქციის მონაწილეების ზუსტი რაოდენობის დადგენას ართულებს. მიუხედავად ამისა, დრონების მიერ გადაღებული კადრების საშუალებით შესაძლებელია სხვადასხვა ტერიტორიაზე მიახლოებული სიმჭიდროვის და აქედან გამომდინარე, აქციის მონაწილეების მიახლოებითი ჯამური რაოდენობის დადგენა.
ასევე აღსანიშნავია, რომ ტელეკომპანია „ფორმულას“, „მთავარი არხის“ და „ტვ პირველის“ ეთერებში ერთიდაიგივე დრონის კადრები გადიოდა. საკუთარი დრონის კადრები პირდაპირ ეთერში გაუშვა ტელეკომპანია „იმედმა“, ხოლო საზოგადოებრივ მაუწყებელს, აჭარის საზოგადოებრივ მაუწყებელს, ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ს“, და „პოსტივის“ პირდაპირ ეთერში აქციიდან დრონის კადრები არ გადაუცემიათ.
აქციაზე ადამიანების მიერ დაკავებული ტერიტორია ყველაზე ნათლად 19:50-20:10 საათებში პირდაპირ ეთერში გასულ კადრებში ჩანს. სავარაუდოდ, ადამიანთა რაოდენობის მიხედვით აქციამ პიკს სწორედ ამ დროს მიაღწია. ამ დროისათვის დემონსტრანტებს დაკავებული აქვთ თავისუფლების მოედანი და რუსთაველის გამზირის ნაწილი, დაახლოებით მეტროსადგურ „თავისუფლების მოედნის“ შესასვლელამდე. ასევე ჩანს, რომ თავისუფლების მოედანზე, სცენის მარჯვენა მხარეს და პერიფერიებში ადამიანების სიმჭიდროვე შედარებით მცირეა.
„ფორმულას“ და „მთავარი არხის“ მიერ გადაცემული დრონის კადრები პირდაპირ ეთერში 19:58 საათზე
ტელეკომპანია „იმედის“ მიერ 20:23 საათზე ეთერში გასული კადრები, თუმცა უცნობია რომელ საათზე არის გადაღებული თავად კადრები
19:50 საათზე აქციის მონაწილეებმა ტელეფონის ფანრები გაანათეს, იმავე მომენტში არის დრონის მიერ გადაღებული კადრი, რომელშიც ნათლად ჩანს აქციის მონაწილეების მიერ დაკავებული ტერიტორია.
Gela Riabukha-ს ფოტო, გადაღებული 19:50-19:52 საათების ფარგლებში
დაკავებული ტერიტორიის განსაზღვრასთან ერთად მნიშვნელოვანია აქციის მონაწილეების სავარაუდო სიმჭიდროვის დადგენაც, რისთვისაც საჭიროა ზემოდან გადაღებული დრონის ახლო კადრების ანალიზი. მსგავსი კადრები გაავრცელა გამოცემა „მთის ამბებმა“ და ტელეკომპანია „ევრონიუს ჯორჯიამ“.
„მთის ამბების“ მიერ გავრცელებული რუსთაველის გამზირის კადრები, გადაღებული 20:10-20:30 საათების ფარგლებში
„ევრონიუს ჯორჯიას“ კადრები, გადაღებული 19:55 საათზე („ფაქტ-მეტრმა“ გადაღების დრო „ევრონიუს ჯორჯიასთან“ დააზუსტა)
„ფორმულას“ პირდაპირი ეთერის კადრები, 20:02 საათი
როგორც კადრებში ჩანს, თავისუფლების მოედნის ცენტრალურ ნაწილში, სცენასთან, ასევე სცენის მარცხენა მხარეს (სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტის წინ) ყველაზე მაღალი სიმჭიდროვე იყო და სავარაუდოა, რომ აქციის მონაწილეების საშუალო სიმჭიდროვე 1 კვადრატულ მეტრზე 4.5-5 ადამიანს შეადგენდა. მსგავსი გამოთვლებით აღნიშნულ ტერიტორიაზე აქციის მონაწილეების რაოდენობა 20250-22500 ფარგლებში მერყეობდა.
დრონის კადრების მიხედვით, თავისუფლების მოედნის ცენტრალური ნაწილიდან რუსთაველის გამზირის დასაწყისამდე უშუალოდ სცენის მიმდებარე ტერიტორიასთან შედარებით სიმჭიდროვე შედარებით დაბალი იყო და სავარაუდოდ 1 კვადრატულ მეტრზე 3-3.5 ადამიანს შეადგენდა. მსგავსი გამოთვლებით აღნიშნულ ტერიტორიაზე აქციის მონაწილეების რაოდენობა 19400-22600 ფარგლებში მერყეობდა.
რაც შეეხება დემონსტრანტების მიერ დაკავებული ტერიტორიის პერიფერიებს, როგორიც არის, განთავსებული სცენის მარჯვენა მხარე და მეტროსადგური „თავისუფლების მოედნის“ შესასვლელის მიმდებარე ტერიტორია, სავარაუდოა, რომ აქ ადამიანების სიმჭიდროვე კვადრატულ მეტრზე 1.5-2 ადამიანს შეადგენდა. მსგავსი გამოთვლებით აღნიშნულ ტერიტორიაზე აქციის მონაწილეების რაოდენობა 8100-10900 ფარგლებში მერყეობდა.
აქედან გამომდინარე, სხვადასხვა მედიის მიერ გადაღებული დრონის კადრებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ 19:55-20:30 საათების ფარგლებში აქციას „საქართველო ირჩევს ევროკავშირს“ 47750-დან 56000-მდე ადამიანი ესწრებოდა.
გასათვალისწინებელია ასევე, რომ აქციის მიმდინარეობისას ადამიანები მას ტოვებენ და უერთდებიან, ამავდროულად, აქციის მონაწილეთა ნაწილი შესაძლოა ისეთ ტერიტორიაზე იყო, რომელიც დრონების კადრებში ვერ მოხვდა, ამიტომ ლოგიკურია, თუ დავუშვებთ, რომ ჯამში აქციას უფრო მეტი ადამიანი დაესწრო, ვიდრე ეს აქციის პიკის დროს კადრებში გამოჩნდა.

FactCheck Georgia determined the approximate number of gathered people
“My voice for the EU”, Founded by 30 non-governmental organizations, held a demonstration in Tbilisi called “Georgia chooses the EU” on October 20. The demonstrators gathered at 17:00 at five different locations throughout the city, joining together on Liberty Square at 19:00.
Traditionally, the issue of how many people attended the rally became a topic of speculation. An account on X called “Visioner” claimed that more than 100 000 people did, a number picked up by several Georgian media outlets, while the Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze stated – “take 100 000 and divide it by 6 or 7 and you will get the real number [of the demonstration attendees].”
FactCheck Georgia analysed the photos and videos taken during the October 20 demonstration and determined the approximate number of gathered people using the online crowd-measuring website mapchecking.com.
It is important to note that crowd density differed on different areas of the demonstration, making it difficult to determine the exact number of the attendees. Nevertheless, the drone footage and the crowd-measuring tool allows us to count the approximate number.
It should also be taken into account that TV Formula, TV Pirveli, Mtavari Channel [media critical of the government] aired the identical drone footage, while Imedi TV [pro-governmental] used its own drone. The Public Broadcaster, Adjara Public Broadcaster, Rustavi 2, and POSTV did not air live drone footage.
The clearest footage available of the rally was shot and broadcasted between 19:50-20:10. At that point, the demonstrators had occupied Liberty Square and a part of Rustaveli Avenue, approximately until the entrance of the “Liberty Square” metro station.
Footage broadcasted live by Formula and Mtavari Channel at 19:58
Footage aired by Imedi TV at 20:23, although the exact time of when the footage was shot is unknown
At 19:50 demonstrators lit up their phone flashlights, a photo was shot by a drone at the same time, which clearly shows the area occupied by the attendees.
Photo by Gela Riabukha, taken between 19:50-19:52
Along with determining the territory taken up by the demonstrators, it is also important to determine the approximate crowd-density. For this, FactCheck Georgia analysed close-up shots of the crowd taken by drones. Similar footage was disseminated by media agency Mtis Ambebi and Euronews Georgia.
Footage disseminated by Mtis Ambebi, taken between 20:10-20:30
Footage disseminated by Euronews Georgia, taken at 19:55 (FactCheck Georgia confirmed the exact time with Euronews Georgia)
Live footage aired by Formula at 20:02
As seen in the footage, crowd density is higher in front of the stage, in the central part of Liberty Square, as well as on the left side of the stage (in front of the Courtyard Marriott Hotel). It is estimated that the average density in these areas was 4.5-5 people per 1 square meter. Based on the estimation, the number of participants of the rally in the mentioned area varied between 20250-22500.
Based on the drone footage, crowd density from the central part of Liberty Square to the beginning section of Rustaveli Avenue was relatively low compared to the area immediately surrounding the stage, estimated to be 3-3.5 people per 1 square meter. Based on the estimation, the number of participants of the rally in the mentioned area varied between 19400-22600.
As for the outskirts of the area occupied by the demonstrators, such as the area to the right side of the stage and the area near the entrance to the “Liberty Square” metro station, it is estimated that the density of people was 1.5-2 people per square meter. According to similar calculations, the number of participants of the rally in the mentioned area varied between 8100-10900.
In conclusion, based on the drone footage taken by various media outlets, we can assume that between 19:55 and 20:30 hours, 47,750 to 56,000 people attended the “Georgia chooses the EU” rally.
It should be noted that during the course of the rally, people leave and join it. Moreover, some of the participants of the rally may not have been in the areas captured by the drones. Therefore, we can assume that more people attended the rally than what appeared in the footage during the peak of the rally.