ელექტროენერგიის გენერაცია ყოველწლიურად იზრდება
2012 წელს ელექტროენერგიის გენერაცია 9.7 მლრდ კვტ/სთ-ის შეადგენდა, 2023 წელს 48%-ით მეტს - 14.4 მლრდ კვტ/სთ-ს. საანგარიშო პერიოდში, თბოსადგურების გენერაცია 39%-ითა და ჰიდროგენერაცია 50%-ით გაიზარდა. 2016 წლის ბოლოდან ამოქმედდა ქარის ელექტროსადგურიც, თუმცა მისი წილი მთლიან გამომუშავებაში 1%-ზე ნაკლებია. 11 წლის განმავლობაში აშენდა ორი დიდი თბოსადგური, ასევე რამდენიმე საშუალო და მცირე ზომის ჰესი. გენერაციის პარალელურად, მოხმარებაც დაახლოებით იმავე პროპორციით გაიზარდა. თუ 2012 წელს მომხმარებელზე მიწოდება 9.4 მლრდ კვტ/სთ-ს შეადგენდა, 2023 წელს ის 39%-ით მეტს - 13.1 მლრდ კვტ/სთ-ს უდრიდა.
მოხმარება კიდევ უფრო მაღალი და 2012 წელთან შედარებით 51%-ით მეტი - 14.2 მლრდ კვტ/სთ იყო 2022 წელს. 2023 წელს მოხმარების კლების მიზეზი მსხვილ საწარმოებში, კრიპტომაინინგსა და ოკუპირებულ აფხაზეთში მოთხოვნის შემცირება გახდა. 2013-2023 წლებში ექსპორტზე სულ 343 მლნ დოლარის ელექტროენერგია გავიდა, ჯამურმა იმპორტმა კი 523 მლნ დოლარს მიაღწია, რაც შესაბამისად 6.7 მლრდ და 13 მლრდ კვტ/სთ-ს უდრის. უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 180 მლნ დოლარი - 6.3 მლრდ კვტ/სთ შეადგინა. მთლიანად დადებითი სალდო მხოლოდ ორჯერ - 2016 და 2023 წელს დაფიქსირდა, 2022 წელს სალდო თანხობრივად დადებითი იყო, კვტ/სთ-ებში - უარყოფითი. ელექტროენერგიის გენერაცია და გენერაციის ობიექტები მართლაც გაზრდილია, თუმცა გაზრდილია მოხმარებაც და ისევე როგორც ადრე, ახლაც, ხშირ შემთხვევაში, იმპორტი რაოდენობრივადაც და თანხობრივადაც ექსპორტს აღემატება.
2017-2022 წლებში დეფიციტი თანხობრივად წლიურად 50 მლნ დოლარს აჭარბებდა, კვტ/სთ-ებში 1.1 მლრდ კვტ/სთ-ს ანუ მთლიანი მოხმარების 8.5%-ს. დამატებით შეიძლება აღინიშნოს ისიც, რომ დაპირებების მიუხედავად - ხუდონჰესი, ნენსკრა ჰესი, ნამახვან ჰესი, ცხენისწყლის ჰესების კასკადი, ონის ჰესების კასკადი არ აშენდა, არ აშენდა არც ქარისა (ერთის გარდა) და მზის ელექტროსადგურები. პროექტების თუნდაც ნახევრის შესრულების შემთხვევაში, გენერაცია ბევრად დიდი მასშტაბით გაიზრდებოდა და დეფიციტიც ზამთრის თვეებში ან სრულად აღმოიფხვრებოდა, ან მნიშვნელოვნად შემცირდებოდა. ეკონომიკის მინისტრმა აქცენტი მხოლოდ ერთ მხარეზე წარმოების ზრდაზე გააკეთა, მოხმარების ზრდა და დეფიციტის შენარჩუნება კი ყურადღების მიღმა დატოვა, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ლევან დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ენერგეტიკოსის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა: „ყოველწლიურად იზრდება საქართველოში გენერაციის ობიექტების რაოდენობა, ასევე იზრდება დადგმული სიმძლავრე და გამომუშავებული ელექტროენერგიის ოდენობა“. საქართველოში ელექტროენერგიის გენერაციის ორი ძირითადი წყაროა: ჰიდროსადგურები, რომელთა წილად 80%-მდე მოდის და თბოსადგურები. ქარის ელექტროსადგურის წილი 1%-ზე ნაკლებია, ცალკეული მზის მიკროსადგურები კი სახელმწიფო ელექტროსისტემის ჩამონათვალშიც არაა შეტანილი.
„ქართული ოცნების“ მმართველობის დროს ექსპლუატაციაში შევიდა გარდბანი 1 და გარდაბანი 2 თბოსადგურები, ასევე შუახევჰესი, ფარავანჰესი, ლარსიჰესი, მაჭახელაჰესი, ხელვაჩაურჰესი და სხვა მცირე ზომის (13 მგვტ-მდე) დერეგულირებული ჰესები.
2012 წელს ჰიდროგენერაციამ 7.2 მლრდ კვტ/სთ შეადგინა, თბოგენერაციამ 2.5 მლრდ ანუ ჯამში 9.7 მლრდ კვტ/სთ. 2023 წელს ჰიდროგენერაციამ 10.9 მლრდ კვტ/სთ, თბოგენერაციამ 3.4 მლრდ და ქარის სადგურმა 86 მლნ კვტ/სთ-ს მიაღწია, რამაც ჯამში 14.4 მლრდ კვტ/სთ-ს მიაღწია. 11 წელიწადში მთლიანი გამომუშავება 48%-ით გაიზარდა.
ჰიდროსადგურების შემთხვევაში, უნდა აღინიშნოს, რომ გარდა გენერაციის ობიექტების რაოდენობისა, მნიშვნელოვანია კლიმატური პირობებიც, სხვადასხვა წელს მდინარეებს სხვადასხვა ჩამონადენი აქვთ, რის შედეგადაც იცვლება გამომუშავებული ელექტროენერგიის მოცულობა, მაგალითად 2010 წელს ჰიდროგენერაციამ 9.4 მლრდ კვტ/სთ შეადგინა, 2012 წელს კი 23%-ით ნაკლები - 7.2 მლრდ კვტ/სთ. ელექტროენერგიის გენერაციაზე ასევე მოქმედებს ექსპლუატაციაში მყოფი ჰესების, განსაკუთრებით ენგურჰესის, ტექნიკური მდგომარეობა.
გრაფიკი 1: ელექტროენერგიის გენერაცია (მლნ. კვტ/სთ)
წყარო: საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა
გრაფიკზე თითქმის არ ჩანს ქარის სადგური, რომელიც ექსპლუატაციაში 2016 წლის ბოლოს შევიდა. 2017-2023 წლებში ის სტაბილურად 83-91 მლნ კვტ/სთ-ს გამოიმუშავებდა და მისი წილი ჯამურ გენერაციაში 0.6%-0.8%-ს შეადგენდა.
2013-2016 წლებში ელექტროენერგიის გენერაცია მუდმივად იზრდებოდა, 2016-2019 წლებში დაახლოებით ერთ დონეზე შენარჩუნდა, 2020 წელს შემცირდა და 2021-2023 წლებში ისევ გაიზარდა. 2020 წელს პანდემიის გამო მოთხოვნაც შემცირდა, მაგრამ ეს არ ყოფილა გენერაციის კლების მთავარი მიზეზი. ენგურჰესის მიერ გამომუშავებული ელექტროენერგია უიაფესია და 1 კვტ/სთ 2 თეთრზე ნაკლებია. 2019 წელს ენგურჰესმა 3.3 მლრდ კვტ/სთ ელექტროენერგია გამოიმუშავა, 2020 წელს 600 მლნ კვტ/სთ-ით ნაკლები - 2.7 მლრდ კვტ/სთ. საჭიროების შემთხვევაში, ეკონომია თბოსადგურების ხარჯზე გაკეთდებოდა და არა ენგურჰესის.
სახელმწიფო ელექტროსისტემას 2024-ის მონაცემები 7 თვის მონაცემები აქვს, საიდანაც ჩანს, რომ 2023-ის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ჯამური გენერაცია 8.6-დან 8.9 მლრდ კვტ/სთ-მდე გაიზარდა.
გენერაციის პარალელურად, 2012-2023 წლებში 39%-ით 9.4 მლრდ კვტ/სთ-დან 13.1 მლრდ კვტ/სთ-მდე ელექტროენერგიის მოხმარებაც გაიზარდა. მოხმარება კიდევ უფრო მაღალი 14.2 მლრდ კვტ/სთ იყო 2022 წელს. კლების მიზეზი მსხვილ საწარმოებში, კრიპტომაინინგსა და ოკუპირებულ აფხაზეთში მოთხოვნის შემცირება გახდა. 2012-2022 წლებში მოხმარება 51%-ით გაიზარდა.
გრაფიკი 2: ელექტროენერგიის მოხმარება (მლნ. კვტ/სთ)
მოხმარების შემთხვევაში, საერთო ტენდენცია მზარდია და 2023-ის კლება დროებით გამონაკლისს წარმოადგენდა. ფეროშენადნობებზე და ბიტკოინებზე ფასების ზრდას მაღალი ალბათობით კვლავ მოხმარების ზრდა მოჰყვება. 2023 წლის იანვარ-ივლისთან შედარებით, 2024 წლის იანვარ-ივლისში მოხმარება 4.5%-ით - 7.7-დან 8 მლრდ კვტ/სთ-მდე უკვე გაიზარდა.
2013-2023 წლებში ექსპორტზე სულ 343 მლნ დოლარის ელექტროენერგია გავიდა, ჯამურმა იმპორტმა კი 523 მლნ დოლარს მიაღწია, რაც შესაბამისად 6.7 მლრდ და 13 მლრდ კვტ/სთ-ს უდრის. უარყოფითმა სავაჭრო ბალანსმა 180 მლნ დოლარი - 6.3 მლრდ კვტ/სთ შეადგინა. მთლიანად დადებითი სალდო მხოლოდ ორჯერ - 2016 და 2023 წელს დაფიქსირდა, 2022 წელს სალდო თანხობრივად დადებითი იყო, კვტ/სთ-ებში - უარყოფითი, რაც ოკუპირებული აფხაზეთის გაზრდილი მოხმარებით უნდა აიხსნას. სავაჭრო სალდო დადებითია 2024 წლის 8 თვეშიც, თუმცა სეზონურობის გათვალისწინებით, ზამთრის თვეების გარეშე, როცა იმპორტი იზრდება და ექსპორტი პრაქტიკულად ნულდება, წინასწარ დასკვნის გაკეთება რთული იქნება.
გრაფიკი 3: ელექტროენერგიის სავაჭრო ბალანსი
მთლიან მოხმარებაში (დანაკარგების ჩათვლით) კვტ/სთ-ებში დათვლილი დეფიციტი 2012-2016 წლებში 0.7%-ს შეადგენდა, 2017-2022 წლებში 8.5%-ს, მათ შორის 2019-2021 წლებში 11.1%-ს.
გრაფიკი 4: ელექტროენერგიის დეფიციტი მთლიან მოხმარებაში
წყარო: საქართველოს სახელმწიფო სახელმწიფო ელექტრო სისტემა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური
ელექტროენერგიის გენერაცია და გენერაციის ობიექტები მართლაც გაზრდილია, თუმცა გაზრდილია მოხმარებაც და ისევე როგორც ადრე, ახლაც, ხშირ შემთხვევაში, იმპორტი რაოდენობრივადაც და თანხობრივადაც ექსპორტს აღემატება. 2017-2022 წლებში დეფიციტი თანხობრივად წლიურად 50 მლნ დოლარს აჭარბებდა, კვტ/სთ-ებში 1.1 მლრდ კვტ/სთ-ს ანუ მთლიანი მოხმარების 8.5%-ს. 2023-ში დაფიქსირებულ პროფიციტში გავლენა გენერაციის ზრდაზე მეტად მოხმარების შემცირებამ იქონია.
დამატებით, შეიძლება აღინიშნოს ისიც, რომ დაპირებების მიუხედავად - ხუდონჰესი, ნენსკრა ჰესი, ნამახვან ჰესი, ცხენისწყლის ჰესების კასკადი, ონის ჰესების კასკადი არ აშენდა, არ აშენდა არც ქარისა (ერთის გარდა) და მზის ელექტროსადგურები, პროექტების თუნდაც ნახევრის შესრულების შემთხვევაში, გენერაცია ბევრად დიდი მასშტაბით გაიზრდებოდა და დეფიციტიც ზამთრის თვეებში ან სრულად აღმოიფხვრებოდა, ან მნიშვნელოვნად შემცირდებოდა. ეკონომიკის მინისტრმა აქცენტი მხოლოდ ერთ მხარეზე - წარმოების ზრდაზე, გააკეთა. მოხმარების ზრდა და დეფიციტის შენარჩუნება კი ყურადღების მიღმა დატოვა, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ ლევენ დავითაშვილის განცხადება შეაფასა როგორც მეტწილად სიმართლე.

Electricity generation constituted 9.7 billion kWh in 2012, increasing to 14.4 billion kWh in 2023, marking a 48% rise. Thermal and hydroelectric power generation grew by 39% and 50%, respectively, in the aforementioned period. Despite the operation of a wind power plant since late 2016, its share in total energy generation remains below 1%. Two large thermal power plants and several small to medium-d hydroelectric stations have been constructed over the past 11 years.
Energy consumption has also grown at a similar pace. Whilst energy supplied to consumers amounted to 9.4 billion kWh in 2012, it totalled 13.1 billion kWh in 2023, indicating a 39% rise. Energy usage was even higher at 14.2 billion kWh in 2022 which is 51% higher as compared to the 2012 data. The decrease in energy consumption in 2023 was due to reduced demand from large factories, crypto mining and occupied Abkhazia.
Electricity exports totalled USD 343 million (6.7 billion kWh) and imports amounted to USD 523 million (13 million kWh) from 2013 to 2023. The negative trade balance constituted USD 180 million, equivalent to 6.3 billion kWh. Trade balances were only positive in 2016 and 2023. Moreover, the monetary balance was positive whilst the net volume remained negative in 2022.
Despite the increase in electricity generation and the construction of new plants, consumption has also grown, leading to imports always exceeding exports both monetarily and by volume. The annual deficit exceeded USD 50 million and 1.1 billion kWh, accounting for 8.5% of total consumption, from 2017 to 2022.
Furthermore, despite the pledges, the Khudoni, Nenskra, Namakhvani, Tskhenistskali and Oni hydro power plants were not constructed. Additionally, no wind (aside from one wind plant) or solar power plants have been built. Electricity generation would have increased at a much higher rate had half of these projects been implemented which would likely eliminate or significantly reduce the deficit. The Minister of Economy and Sustainable Development highlighted only one aspect of the story – the increase in production – but omitted the rise in consumption and the persistent deficit. Considering all the above, FactCheck concludes that Levan Davitashvili’s statement is MOSTLY TRUE.
During his speech on the Professional Day of Energy Workers, Levan Davitashvili, the Minister of Economy and Sustainable Development, stated: “The number of power-generating stations in Georgia increases annually, along with the installed capacity and the volume of generated electricity.”
The two primary sources of electricity generation in Georgia are hydroelectric power plants, accounting for 80% of total production, and thermal power plants. The share of wind power plants in total energy generation remains below 1%. Furthermore, several solar micro power plants are not even listed in the State Electrosystem.
The exploitation of the Gardabani 1 and Gardabani 2 thermal power plants, as well as the Shuakhevi, Paravani, Larsi, Matchakhela, Khelvachauri hydroelectric power plants, along with other smaller-scale hydro power plants (capacities under 13 MWh) commenced under the governance of the Georgian Dream political party.
Hydroelectric generation constituted 7.2 billion kWh, whilst thermal generation reached 2.5 billion kWh, totalling 9.7 billion kWh in 2012. Hydro generation had increased to 10.9 billion kWh, thermal generation amounted to 3.4 billion kWh and wind power plants generated 86 million kWh, bringing the total electricity production to 14.4 billion kWh in 2023. The data indicates that total production increased by 48% over the 11-year period.
It should also be noted that, in addition to the number of plants, climate plays a crucial role in the production capacity of hydroelectric stations. River flow levels vary each year which directly affects the volume of electricity generated. For instance, whilst hydro electricity production amounted to 9.4 billion kWh in 2010, it had decreased to 7.2 billion kWh in 2012, marking a 23% reduction. Furthermore, the technical condition of operating hydroelectric stations, especially the Enguri Dam, also significantly impacts total electricity generation.
Graph 1: Electricity Generation (Million kWh)
Source: Georgian State Electrosystem
The wind power station, which has been operating since late 2016, is barely visible on the graph above. It has been consistently generating 83-91 million kWh electricity and accounting for 0.6%-0.8% of total production from 2017 to 2023.
Electricity generation consistently increased from 2013 to 2016 and remained relatively stable in 2016-2019. Generation decreased in 2020, followed by a rise from 2021 to 2023. Whilst demand also fell in 2020 due to the pandemic, this was not the primary reason for the reduction in generation. The electricity produced by the Enguri Dam is the cheapest with costs less than GEL 0.02 per kWh. It generated 3.3 billion kWh of electricity in 2019, decreasing by 600 million kWh to 2.7 billion kWh in 2020. If necessary, savings would have been made at the expense of thermal plants rather than the Enguri Dam.
The State Electrosystem has released the data from the first seven months of 2024 which indicates that the total electricity generation has increased from 8.6 billion kWh to 8.9 billion kWh as compared to the same period last year.
Additionally, electricity consumption also grew by 39%, rising from 9.4 billion kWh in 2012 to 13.1 billion kWh in 2023. Energy usage peaked in 2022 at 14.2 billion kWh. The decrease in energy consumption in 2023 was due to reduced demand from large factories, crypto mining and occupied Abkhazia. Overall, electricity consumption increased by 51% from 2012 to 2022.
Graph 2: Electricity Consumption (Million kWh)
Overall, electricity consumption has been experiencing an upward trajectory with the decline in 2023 being only a temporary exception. Rising prices for ferroalloys and bitcoin will likely drive further growth in electricity usage. Electricity consumption has already increased by 4.5% in January-July of 2024 as compared to the same period in 2023, rising from 7.7 billion kWh to 8 billion kWh.
Electricity exports totalled USD 343 million (6.7 billion kWh) and imports amounted to USD 523 million (13 million kWh) from 2013 to 2023. Negative trade balance constituted USD 180 million, equivalent to 6.3 billion kWh. Trade balances were only positive in 2016 and 2023. Moreover, the monetary balance was positive in 2022 due to the increased demand from occupied Abkhazia. Whilst the trade balance is positive in the eight months of 2024, it is still challenging to make definitive conclusions without accounting for the seasonal effects in the winter months when imports rise and exports are practically zero.
Graph 3: Electricity Trade Balance
The deficit in total consumption (including losses) constituted 0.7% from 2012 to 2016, increasing to 8.5% from 2017 to 2022. The deficit totalled 11.1% in 2019-2021.
Graph 4: Electricity Deficit in Total Consumption
Source: Georgian State Electrosystem, National Statistics Office of Georgia
Despite the increase in electricity generation and the construction of new plants, consumption has also grown, leading to imports always exceeding exports both monetarily and by volume. The annual deficit exceeded USD 50 million and 1.1 billion kWh, accounting for 8.5% of total consumption, from 2017 to 2022. The surplus in 2023 was primarily driven by the decline in consumption rather than an increase in generation.