ირაკლი კობახიძე: გასულ წელს მსოფლიოს 66 ქვეყანაში ექსპორტიდან 259 მილიონი დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია
2023 წელს საქართველოდან 259 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ქართული ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც მართლაც, ბოლო წლების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. 2023 წელს ექსპორტის ზრდამ, წინა წელთან შედარებით, 3% შეადგინა, რაოდენობრივი მაჩვენებელი კი 12% შემცირდა. განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ ღვინის ექსპორტის რაოდენობრივი შემცირების ფონზე, ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი გაზრდილია, რაც ქართული ღვინის საექსპორტო ფასის ზრდაზე მიუთითებს. თუმცა პრემიერი ღვინის ექსპორტის რაოდენობრივ შემცირებას ყურადღების მიღმა ტოვებს.
ქართული ღვინის ძირითად საექსპორტო ბაზრად დღემდე რუსეთი რჩება. 2023 წელს რუსეთში 168 მლნ დოლარის ღირებულების 62,282.75 ტონა ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც 2022 წლის მონაცემს - 161 მლნ აშშ დოლარს (69,905.6 ტონა ), 4.3%-ით აღემატება, რაოდენობრივ ჭრილში, რუსეთის შემთხვევაშიც, შემცირება ფიქსირდება - 11%-ით. აღნიშნული იმის მაჩვენებელია, რომ ღვინის საექსპორტო ფასი რუსეთის ბაზარზეც გაზრდილია, თუმცა რაოდენობა შემცირებული.
განხილული სტატისტიკიდან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი კობახიძის განცხადებას აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში წლიური ანგარიში წარადგინა, რომლის ფარგლებში მრავალ საკითხზე ისაუბრა, მათ შორის, ღვინის ექსპორტზეც გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „გასულ წელს მსოფლიოს 66 ქვეყანაში ექსპორტიდან 259 მილიონი დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია“.
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, 2023 წელს საქართველოდან 259 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების 89,509.89 ტონა ღვინის ექსპორტი განხორციელდა. გასულ წელს იმავე მონაცემმა 253 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (101, 662.02 ტონა). როგორც ვხედავთ, 2023 წელს ზრდამ, 2022 წელთან შედარებით, 3% შეადგინა. თუ რაოდენობრივ მაჩვენებელს ავიღებთ, ამ შემთხვევაში, კლება ფიქსირდება - 12%-ით.
ცხრილი1: ქართული ღვინის ექსპორტი, მლნ აშშ დოლარი, მლნ ბოთლი
როგორც სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, მართლაც, 2023 წელს ღვინის ექსპორტის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი დაფიქსირდა. ისიც აღსანიშნავია, რომ ღვინის ექსპორტის რაოდენობრივი შემცირების ფონზე, ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი გაზრდილია, რაც ქართული ღვინის საექსპორტო ფასის ზრდაზე მიუთითებს. თუმცა ფაქტი ფაქტად რჩება და ღვინის ექსპორტის რაოდენობა შემცირებულია, რასაც პრემიერი ყურადღების მიღმა ტოვებს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, კოვიდპანდემიის პერიოდში ღვინის ფასის კლების შემდეგ, 2023 წელს საექსპორტო ფასის ზრდა პირველად დაფიქსირდა, თუ 2022 წელს 1 ლიტრი ქართული ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი 2.48 დოლარი იყო, 2023 წელს ფასი 2.89 აშშ დოლარი გახდა.
მათივე ინფორმაციით, ექსპორტიდან შემოსავლების ზრდა აღსანიშნავია სტრატეგიულ ბაზრებზე: კორეის რესპუბლიკა - 69%, გერმანია - 43%, აშშ - 6%, პოლონეთი - 3%, იაპონია -1%.
სხვა ბაზრებზე ღვინის ექსპორტის ზრდის მიუხედავად, ქართული ღვინის ძირითად საექსპორტო ბაზრად დღემდე რუსეთი რჩება. 2023 წელს რუსეთში 168 მლნ დოლარის ღირებულების 62,282.75 ტონა ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც 2022 წლის მონაცემს - 161 მლნ აშშ დოლარს (69,905.6 ტონა ), 4.3%-ით აღემატება, რაოდენობრივ ჭრილში რუსეთის შემთხვევაშიც შემცირება ფიქსირდება - 11%-ით.აღნიშნული იმის მაჩვენებელია, რომ ღვინის საექსპორტო ფასი რუსეთის ბაზარზეც გაიზარდა.
რაც შეეხება რუსეთის ბაზრის წილს მთლიან ექსპორტში, 2023 წელს რუსეთზე მთლიანი ექსპორტის 65% მოდიოდა, იგივე მონაცემი 2022 წელს 64% იყო, შესაბამისად, რუსეთის წილი ჯამურ ექსპორტში მხოლოდ ერთი პროცენტული პუნქტით გაიზარდა. თუ სტატისტიკურ მონაცემს გადავხედავთ, 2017 წლიდან მოყოლებული, ყოველ მომდევნო წელს რუსეთის წილი მთლიან ღვინის ექსპორტში თითქმის სტაბილურად ერთი პროცენტული პუნქტით იზრდება. გამონაკლისი იყო 2022 წელი, როდესაც წინა წელთან შედარებით რუსეთის წილი 6 პროცენტული პუნქტით გაიზარდა.
გრაფიკი 1: ქართული ღვინის ექსპორტი რუსულ ბაზარზე, მლნ ბოთლი (0.75 ლ), მლნ აშშ დოლარი
განხილულ პერიოდში რუსეთის წილი მთლიან ექსპორტში ყველაზე დაბალი 2012 წელს იყო (34%), რაც ემბარგოთი იყო განპირობებული. ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა (2013 - 128 მლნ, 2014 - 185 მლნ). 2015 წელს ქართული ღვინის ექსპორტის კლება კვლავ რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა ქართული ღვინის ექსპორტზე მნიშვნელოვნად აისახა და ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია (96 მლნ აშშ დოლარი). 2019 წლის 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართული პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობას ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს ხელისუფლების მიზანი რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირება უნდა იყოს. ქართული ღვინის ექსპორტზე დაკვირვება კი საპირისპიროს ამტკიცებს, რუსეთზე დამოკიდებულებას კი არ ვამცირებთ, პირიქით, ვზრდით. რუსეთის არასტაბილურ და არაპროგნოზირებად ბაზარზე დამოკიდებულების ზრდა კი, როგორც მოკლევადიან, ისე გრძელვადიან პერსპექტივაში, ქვეყანას არც ეკონომიკურ და არც პოლიტიკურ სარგებელს არ მოუტანს.
განხილული ანალიზიდან გამომდინარე, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებას, „ფაქტ-მეტრი“ აფასებს ვერდიქტით მეტწილად სიმართლე.

Irakli Kobakhidze: “A total of USD 259 million worth of exported wine was sold in 66 countries worldwide last year, marking the highest figure in Georgia’s history.”
Wine exports from Georgia totalled USD 259 million in 2023, indeed marking the highest figure in recent years. Furthermore, whilst the increase in export revenue as compared to the previous year was 3%, the volume of wine exported decreased by 12%. This suggest that despite selling less wine, Georgia received more revenue from exports, implying a rise in the price of exported Georgian wine.
Russia remains the primary export market for Georgian wine. A total of 62,282.75 tonnes of wine worth USD 168 million were exported to Russia in 2023, marking a 4.3% increase as compared to 2022, when 69,905.6 tonnes valued at USD 161 million were sold. Notably, there was an 11% decline in the volume of wine exported to Russia, further suggesting an increase in export prices in the Russian market.
Considering the data, FactCheck concludes that Irakli Kobakhidze’s statement is TRUE.
Prime Minister Irakli Kobakhidze presented the annual report at the Parliament, discussing various topics including wine exports. He highlighted: “A total of USD 259 million worth of exported wine was sold in 66 countries worldwide last year, marking the highest figure in Georgia’s history.”
Georgia exported 89,509.89 tonnes of wine worth USD 259 million in 2023, whereas the export figures were 101,662.02 tonnes at USD 252 million in the previous year, according to GeoStat data. This indicates that whilst the export revenue experienced a 3% increase in 2023 as compared to 2022, the volume of exported wine declined by 12%.
Notably, revenue from wine exports increased by 5.6% as compared to the previous year in 2022 whilst the increase in the volume of exported wine witnessed an astonishing increase of 26.3%.
Table 1: Georgian Wine Exports, USD Million, Million Bottles
Value (USD Million)
71
128
185
96
87
170
197
223
250
253
259
Million Bottles (0.75l)
46
59
36
50
76
86
94
90
107
Source: GeoStat
The aforementioned data highlights that the highest figure of exported wine was indeed recorded in 2023. Furthermore, the export revenue has increased despite a decline in the volume of exported wine sales, indicating an increase in the price of exported Georgian wine.
The export price of Georgian wine witnessed an upward trajectory in 2023 for the first time since its decline during the COVID-19 pandemic as reported by the National Wine Agency. Particularly the average export price of a litre of wine increased from USD 2.48 in 2022 to USD 2.89 in 2023.
Furthermore, their data indicates a striking increase in export revenue from key strategic markets: Republic of Korea (69%), Germany (43%), the United States of America (6%), Poland (3%) and Japan (1%).
Despite the increase in wine exports to other markets, Russia remains as the primary export market for Georgian wine. A total of 62,282.75 tonnes of wine worth USD 168 million were exported to Russia in 2023, marking a 4.3% increase as compared to 2022, when 69,905.6 tonnes valued at USD 161 million were sold. Notably, there was an 11% decline in the volume of wine exported to Russia, further suggesting an increase in export prices in the Russian market.
Additionally, Russia accounted for 65% of total wine exports in 2023, indicating a percentage point increase as compared to 64% in 2022. Russia’s share in total wine exports has generally increased by single percentage points each year since 2017 with the exception of 2022 when it rose by six percentage points as compared to the previous year.
Graph 1: Georgian Wine Exports in the Russian Market, Million Bottles (0.75l), USD Million
Analysis of wine export data demonstrates Russia’s evident influence on fluctuations in Georgian wine exports. Russia imposed a ban on importing Georgian agricultural products, including wine, upon concerns about quality under the decision of Russia’s Chief Sanitary Inspector Gennadiy Onishchenko. The aforementioned embargo led to a substantial decline in Georgian wine exports which amounted to USD 41 million in 2006 and halved the following year, reaching USD 29 million.
The lowest share of Russia in total exports was recorded in 2012 at 34% due to the aforementioned embargo. Georgian wine exports to Russia resumed in 2013 resulting in a substantial rise in exports in 2013 (USD 128 million) and 2014 (USD 185 million) following the lifting of the embargo. Furthermore, Georgian wine exports were adversely affected in 2015 due to the unstable situation between Russia and Ukraine, leading to a 39% decline (USD 96 million). Russia’s response to the 20 June 2019 events (threats of potential sanctions on Georgian products) once again highlighted Russia’s tendency to leverage trade ties with Georgia for political aims.
Considering all of the above, whilst the Georgian government should be aiming to reduce economic dependence on Russia, analysis of Georgian wine exports shows the opposite tendency: Georgia’s reliance on Russia has increased rather than decreased. Depending more on an unstable and unpredictable Russian market offers neither short-term nor long-term economic or political benefits to Georgia.
Considering the data, FactCheck concludes that Prime Minister Irakli Kobakhidze’s statement is TRUE.