2023 წელი ტურიზმისა და ავიაციისთვის რეკორდული იყო
2019 წელს საქართველოში ტურისტული ტიპის 5.1 მლნ ვიზიტი შედგა, 2023 წელს - 4.7 მლნ. აღდგენის მაჩვენებელმა 92% შეადგინა და მას პანდემიამდელი პერიოდისთვის არ გადაუჭარბებია, იგივე მაჩვენებელი ყველა ტიპის ვიზიტისთვის ჯამში კიდევ უფრო ნაკლები - 76% (7.1 მლნ 9.4 მლნ-ს ნაცვლად), იყო.
ტურისტების რაოდენობისგან განსხვავებით, 2019-2023 წლებში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი ნომინალურად 26%-ით - 3.3 მლრდ-დან 4.1 მლრდ დოლარამდე, გაიზარდა. იმავე პერიოდში რეალურმა ზრდის ტემპმა, დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების გათვალისწინებით, 6% შეადგინა.
2019 წელს საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში მგზავრთნაკადმა 5.2 მლნ-ს მიაღწია, 2023 წელს 15%-ით მეტს - 6 მლნ-ს. პრაქტიკულად ზრდა მხოლოდ ქუთაისის აეროპორტის თითქმის გაორმაგებული დატვირთვით მუშაობის ხარჯზე დაფიქსირდა.
ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე ტურიზმის სტატისტიკას არასწორად ასახელებს და აეროპორტების ნაწილში სიმართლეს ამბობს, თუმცა არ აკონკრეტებს, რომ ჯამური ზრდა სამიდან მხოლოდ ერთი აეროპორტის ხარჯზე მოხერხდა, რის გამოც „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე მარიამ ქვრივიშვილმა 24 თებერვალს ტვ იმედის ეთერში ტურიზმზე საუბრისას განაცხადა: (3:30-დან) „გასული 2023 წელი იყო ჩვენი ქვეყნისთვის რეკორდული, რეკორდული იყო ავიაციის ინდუსტრიისთვისაც და რეკორდული იყო ტურიზმისთვისაც...მგზავრთნაკადის კუთხით, ახალი ავიაკომპანიების კუთხით, ახალი პირდაპირი საჰაერო მიმოსვლების კუთხით ჩვენ წელიწადში საშუალოდ 15-პროცენტიანი ზრდა გვაქვს, არა მხოლოდ გასულ წელთან შედარებით, არამედ 2019 წელთან შედარებით, სადაც ჩვენ გვქონდა რეკორდული მაჩვენებლები“.
ტურიზმი საქართველოში ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებადაა გამოცხადებული, რომელიც ეკონომიკის 7%-8%-ს აგენერირებს. პანდემიამდე ტურისტების რაოდენობის მხრივ, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლის მხრივ და აეროპორტების მგზავრთნაკადის მხრივ საუკეთესო მაჩვენებელი 2019 წელს დაფიქსირდა.
2019 წელს საქართველოში 9.4 მლნ საერთაშორისო მოგზაურის ვიზიტი შედგა, საიდანაც 5.1 მლნ ტურისტული ტიპის იყო. 2023 წელს საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტების რაოდენობა 76%-ით - 7.1 მლნ-მდე, აღდგა, უშუალოდ ტურისტების 92%-ით - 4.7 მლნ-მდე. 2022 წელთან შედარებით 30%-იანი ზრდის მიუხედავად ტურისტების რაოდენობის მხრივ მდგომარეობა პანდემიამდელ მაჩვენებელს არ გასთანაბრებია.
გრაფიკი 1: ვიზიტების რაოდენობა საქართველოში (1000 ვიზიტი)
რაოდენობრივისგან განსხვავებით, შემოსავლების ნაწილში ზრდა ფიქსირდება. თუ 2019 წელს ქვეყანამ ტურიზმიდან 3.3 მლრდ დოლარის შემოსავალი მიიღო, 2023 წელს იმავე მაჩვენებელმა 26%-ით მეტი - 4.1 მლრდ დოლარი შეადგინა. დოლარის მსყიდველუნარიანობის ცვლილების გათვალისწინებით, რეალური ზრდის ტემპი 6%-მდე მცირდება, თუმცა ასეთი დათვლითაც პოზიტიური დინამიკა მაინც ცხადად იკვეთება.
გრაფიკი 2: შემოსავალი ტურიზმიდან (მლნ აშშ დოლარი)
ტურიზმის ადმინისტრაციის ცნობით, რომელიც თავის მხრივ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციას ეყრდნობა, 2019 წელთან შედარებით, 2023 წელს სახმელეთო, სარკინიგზო და საზღვაო გზებით შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა შემცირებულია, საჰაერო გზით შემოსულ ვიზიტორთა რაოდენობა კი პირიქით, 5%-ითაა გაზრდილი.
გრაფიკი 3: საზღვრის ტიპი (ათასი ვიზიტორი)
წყარო: შინაგან საქმეთა სამინისტრო
საქართველოში სულ 3 საერთაშორისო აეროპორტია: თბილისის, ბათუმისა და ქუთაისის. 2019 წელს აეროპორტებში მგზავრთნაკადმა 5.2 მლნ-ს მიაღწია, 2023 წელს 15%-ით მეტს - 6 მლნ-ს. ზრდა პრაქტიკულად მხოლოდ ქუთაისის აეროპორტის ხარჯზე მოხდა, რომელიც 91%-ით მეტ მგზავრს მოემსახურა. თბილისის აეროპორტში უმნიშვნელო 0.1%-იანი ზრდა დაფიქსირდა, ბათუმის აეროპორტში - 0.3%-იანი კლება.
გრაფიკი 4: მგზავრთნაკადი საქართველოს საერთაშორისო აეროპორტებში (ათასი მგზავრი)
2019 წელს თბილისის აეროპორტში კლების მიზეზი რუსეთის მიერ პირდაპირი ფრენების შეწყვეტა გახდა. 2019 წლის ივლისიდან 2023 წლის მაისამდე ორ ქვეყანას შორის პირდაპირი ფრენები არ ხორციელდებოდა.
თუ აეროპორტების მგზავრთნაკადში მხოლოდ საერთაშორისო ვიზიტორებს გავითვალისწინებთ, მაშინ 2019 წელთან შედარებით, ქუთაისის აეროპორტში 103%-იანი ზრდა ფიქსირდება - 216 ათასიდან 437 ათასამდე, თბილისის აეროპორტში 9%-იანი კლება - 1.356 მლნ-დან 1.231 მლნ-მდე და ბათუმის აეროპორტში 2%-იანი კლება - 258 ათასიდან 254 ათასამდე.
მარიამ ქვრივიშვილმა ავიამიმართულებებისა და ავიაკომპანიების რაოდენობის ზრდაზეც ისაუბრა. 2024 წლის იანვრის მდგომარეობით, საქართველოს აეროპორტებში 43 ავიაკომპანია 89 მიმართულებით ოპერირებდა. რეისების რაოდენობამ კი 2023 წელს 26.3 ათასი შეადგინა 8%-ით მეტი 2019 წელთან შედარებით, თუმცა ამ შემთხვევაშიც ზრდის მიზეზი ქუთაისის აეროპორტი გახდა. გადაზიდული ტვირთების მოცულობა კი პირიქით 2019 წელთან შედარებით 22%-ით და 2016 წლის რეკორდულ მაჩვენებელთან შედარებით 43%-ით - 19.2 ათას ტონამდეა შემცირებული. საჰაერო სივრცის გამოყენების (გადაფრენის) რაოდენობრივი მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად, 65%-ით - 232 ათასამდეა გაზრდილი.
საბოლოოდ, შეიძლება ითქვას, რომ აეროპორტების ნაწილში რეკორდი ნამდვილად ფიქსირდება, ოღონდ მხოლოდ ქუთაისის აეროპორტის ხარჯზე, ტურიზმის ნაწილში კი შემოსავლები იყო რეკორდული, მაგრამ არა თავად ტურისტების რაოდენობა. ნაწილობრივ სწორად და ნაწილობრივ მცდარად დასახელებული მონაცემების გათვალისწინებით, „ფაქტ-მეტრმა“ მარიამ ქვრივიშვილის განცხადება შეაფასა როგორც ნახევრად სიმართლე.

Mariam Kvrivishvili: “The tourism and aviation sectors marked records in 2023.”
Georgia recorded 5.1 million tourist-type visits in 2019 and 4.7 million in 2023 with a recovery ratio of 92% which did not exceed pre-pandemic figures. The recovery ratio was even lower at 76% (7.1 million as compared to 9.4 million) whilst calculating for all types of visits.
Tourism revenue increased by 26% in nominal terms from USD 3.3 billion to USD 4.1 billion from 2019 to 2023 – a trend in contrast to the number of tourists. However, the real growth rate was 6% when considering the change in the purchasing power of the USD.
The passenger flow in Georgian international airports was 5.2 million in 2019 whereas the figure for 2023 increased by 15% to 6 million. The aforementioned growth is predominantly attributed to Kutaisi Airport operating at almost double its capacity.
Whilst the Deputy Minister of Economy presents misleading figures regarding tourism statistics, she is correct regarding airports. However, she does not explicitly state that the total growth occurred due to only one out of the three airports. Thus, FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is HALF TRUE.
The Deputy Minister of Economy and Sustainable Development, Mariam Kvrivishvili, underlined the achievements in the tourism sector during her appearance on TV Imedi show on 24 February, stating: (from 3:30) “The previous year, 2023, marked records for our country – records in both the aviation industry and the tourism sector. Regarding the flow of passengers, new aviation companies, new direct air traffic, we witnessed a 15% growth, not only as compared to the previous year but also in comparison to 2019 when we achieved record figures.”
Tourism holds a key position in Georgia, generating 7%-8% of the total economy. The record figure in terms of the number of tourists, tourism revenues and passenger flows was observed in 2019 prior to the pandemic.
Georgia welcomed 9.4 international travellers in 2019, including 5.1 million tourists. Despite the recovery rate of 76% regarding the number of international traveller visits (7.1 million) and a 92% recovery in the number of tourists (4.7) million in 2023, the state of tourism, concerning the number of tourists, has not yet equalised with the pre-pandemic rates.
Graph 1: Number of Visits in Georgia (Thousand Visits)
However, tourism revenues experienced growth in contrast to the number of visitors. Whilst the country generated USD 3.3 billion in tourism revenues in 2019, the figure increased by 26% to USD 4.1 billion in 2023. The positive trend is evident even when considering the change in the purchasing power of the USD, resulting in a reduced growth rate in real terms, totalling 6%.
Graph 2: Tourism Revenues (USD million)
Whilst the number of visitors entering Georgia via land, railway and sea routes has decreased, airway traffic has experienced a 5% increase in 2023 when compared to 2019, as per information from the Tourism Administration, which, in turn, receives data from the Ministry of Internal Affairs.
Graph 3: Type of Borders (Thousand Visitors)
There are three airports in Georgia: Tbilisi, Batumi and Kutaisi. The passenger flow in airports reached 5.2 million in 2019 whereas the figure increased by 15% in 2023, reaching six million. The growth was solely attributed to Kutaisi Airport, serving 91% more passengers than its capacity. Tbilisi Airport experienced a mere 0.1% growth whereas Batumi Airport witnessed a decline of 0.3%.
Graph 4: Passenger Flows in Georgian Airports (Thousand Passengers)
The decrease in Tbilisi Airport traffic in 2019 was attributed to Russia halting direct airline flights to Georgia. Direct flights between the two countries did not occur from July 2019 to May 2023.
When considering only international visitors in passenger flows, Kutaisi Airport saw a growth reaching 103% - from 216 thousand to 437 thousand as compared to 2019. On the contrary, Tbilisi Airport experienced a decline of 9%, falling from 1.356 million to 1.231 million whilst Batumi Airport experienced a 2% decline, decreasing from 258 thousand to 254 thousand.
Additionally, Mariam Kvrivishvili highlighted the surge in the number of flight directions and aviation companies. There are 41 aviation companies and 89 flight directions operating in Georgian airports as of January 2024. Although the number of flights amounted to 26.3 thousand in 2023 – a figure 8% higher as compared to 2019, the aforementioned growth was also largely attributed to Kutaisi Airport. On the other hand, the volume of transported cargo (19.2 thousand) declined by 22% when compared to 2019 and, even more significantly, by 43% when compared to the record mark in 2016. The utilisation of airways (flyovers) has significantly increased by 65% reaching 232 thousand.
To conclude, although a record is indeed observed regarding the number of airports, it is solely due to Kutaisi Airport. Moreover, despite the record figures in tourism revenues, the number of tourists has not increased. Considering the partially correct and partially incorrect usage of data, FactCheck concludes that Mariam Kvrivishvili’s statement is HALF TRUE.