2024 წლის ბიუჯეტის პროექტი — თავდაცვაზე 1.370 მლრდ ლარი დაიხარჯება, განათლებაზე 2.340 მლრდ, პენსიების გაცემაზე 3.900 მლრდ
პროექტის მიხედვით, 2024 წლის ცენტრალური ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი 24.2 მლრდ ლარს შეადგენს.
09/10/2023
ფინანსთა სამინისტრომ პარლამენტს განსახილველად 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის თავდაპირველი ვერსია წარუდგინა. ბიუჯეტის ეკონომიკის 5.2%-იან ზრდაზეა გათვლილი, საპროგნოზო ინფლაცია 3%-ს შეადგენს, ბიუჯეტის დეფიციტი - 2.5%-ს, მთავრობის ვალის ფარდობა მშპ-სთან - 38.2%-ს. ნაერთი ბიუჯეტის მოცულობა, რომელიც თავის თავში ავტონომიური რესპუბლიკებისა და მუნიციპალიტეტების ბიუჯეტებსაც აერთიანებს, 27.8 მლრდ ლარს მიაღწევს, საკუთრივ ცენტრალური ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილი (გადასახდელები) კი - 24.2 მლრდ-ს.
ქვეყნის მთავარი ფინანსური დოკუმენტი დეკემბრის მესამე პარასკევამდე უნდა დამტკიცდეს და იქამდე ცალკეული მიმართულებების დაფინანსება შეიცვლება, მაგრამ მაღალი ალბათობით, პრიორიტეტები უცვლელი დარჩება. ყველაზე მეტად 877 მლნ ლარით - 7.735 მლრდ ლარამდე, დაფინანსება საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ეზრდება.
შემოსულობები 23.9 მლრდ ლარითაა განსაზღვრული, საიდანაც 83% - 19.9 მლრდ შემოსავლებზე მოდის, 3.5 მლრდ - ახალი ვალის აღებაზე (2 მლრდ საგარეო ვალი, 1.5 მლრდ შიდა ვალი), 200 მლნ - პრივატიზაციაზე და 300 მლნ - ფინანსური აქტივების კლებაზე.
თავად შემოსავლებში 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტში გადასახადების წილად 18.3 მლრდ მოდის, რაც 2023 წლის გეგმას 2 მლრდ-ით აღემატება. გრანტებზე 261 მლნ ლარია გათვალისწინებული, სხვა შემოსავლებზე - 1.3 მლრდ.
საერთო ჯამში, ბიუჯეტის შემოსულობების 92% გადასახადების გადამხდელების ფულია, ან ვალი, რომელიც შემდგომ წლებში ისევ გადასახადის გადამხდელების დასაფარი გახდება.
გრაფიკი 1: 2024 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის შემოსულობების სტრუქტურა
საქართველოში სულ 6 გადასახადი მოქმედებს, საიდანაც 5 სახელმწიფო ბიუჯეტში მიემართება, ქონების - ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებში. თანხობრივად ყველაზე მოცულობითი დღგ არის, მეორე ადგილს საშემოსავლო იკავებს. ვინაიდან საქართველოს ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებები აკავშირებს, იმპორტის გადასახადის წილი, მთლიან გადასახადებში 1%-ზე ნაკლებია.
ბიუჯეტის პროექტის თანახმად ხუთივე გადასახადის შემთხვევაში ზრდა ფიქსირდება. კლება მხოლოდ სხვა გადასახადების მიმართულებით აღინიშნება. მთლიანობაში, მთავრობა 2024 წელს - 2023 წელთან შედარებით, გადასახადებისგან 12.5%-ით მეტი შემოსავლის მიღებას ვარაუდობს.
გრაფიკი 2: საერთო-სახელმწიფოებრივი გადასახადები (მლნ. ლარი)
გადასახადებისგან თუ სხვა შემოსავლებისგან აკუმულირებულ ფულს მთავრობა სხვადასხვა სამინისტროსა და უწყებაზე ანაწილებს. პრიორიტეტები მთავრობის კურსითა და ქვეყანაში შექმნილი ვითარებით განისაზღვრება. 2021 წელს კოვიდის მართვაზე 1.161 მლრდ ლარი დაიხარჯა, 2024 წლისთვის მასზე თანხები აღარაა გამოყოფილი. სამაგიეროდ, თუ 2022 წელს ცესკო-ს დაფინანსება 34 მლნ ლარს შეადგენდა, 2024 წელს მასზე 146 მლნ ლარი დაიხარჯება. გარდა იმისა, რომ 2024 საარჩევნო წელია, დაფინანსების რეკორდულად ზრდა იმ ფაქტმაც გამოიწვია, რომ ხმის მიცემა ელექტრონული ფორმატითაა დაგეგმილი.
ცესკო მაინც გამონაკლისია და ძირითად პრიორიტეტს მაინც სოციალური მიმართულება წარმოადგენს. 2019 წელთან შედარებით, ბიუჯეტის მთლიანი ხარჯვითი ნაწილი 82%-ითაა გაზრდილი, მათ შორის თავდაცვის ხარჯები - მხოლოდ 66%-ით, მოსახლეობის საპენსიო უზრუნველყოფისთვის გამოყოფილი თანხები კი - 101%-ით.
საპენსიო ხარჯების ზრდას, ნომინალურ პენსიასთან ერთად პენსიონერთა რაოდენობის ზრდაც იწვევს. თუ იმავე 2019 წლის დეკემბერში ასაკობრივ პენსიას 763 ათასი პირი იღებდა, 2023 წლის სექტემბერში მათი რაოდენობა 67 ათასით - 830 ათასამდე გაიზარდა.
ასაკობრივი პენსია 2020 წლიდან დიფერენცირებული გახდა, კერძოდ, 70 წლამდე პენსიონერი სხვა თანხას იღებს, 70 წლიდან - სხვას. საწყის ეტაპზე სხვაობა 30 ლარს შეადგენდა, 2024 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით კი 100 ლარს გაუტოლდება. 70 წლამდე პირების პენსია 20 ლარით 315 ლარამდე იზრდება, 70 წლიდან კი 50 ლარით - 415 ლარამდე. თითოეულ შემთხვევაში მაღალმთიან რეგიონში 20 ლარი დაემატება. მთლიანობაში, 2023 წელთან შედარებით პენსიების გაცემაზე 520 მლ ლარით მეტი - 3.9 მლრდ დაიხარჯება.
მიზნობრივი ჯგუფების სოციალური დახმარებისთვის 150 მლნ ლარით მეტი - 1.5 მლრდ ლარი დაიხარჯება. ასევე 150 მლნ ლარით, რეკორდულად - 1.030 მლრდ ლარამდე იზრდება საყოველთაო ჯანდაცვაზე გამოყოფილი თანხის მოცულობა. მთლიანი სამინისტროს ბიუჯეტი კი 7.735 მლრდ ლარი ხდება.
რიგით მეორე, ყველაზე დიდი მხარჯავი დაწესებულება 2024 წელსაც რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო იქნება. ბიუჯეტის პროექტით, მისთვის 3.350 მლრდ ლარი გამოიყოფა, საიდანაც 1.9 მლრდ-ზე მეტი საგზაო ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას მოხმარდება, 530 მლნ - წყალმომარაგების სისტემის აღდგენა-რეაბილიტაციას, 322 მლნ - მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაციას. 341 მლნ - სკოლებისა და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების რეაბილიტაციას, 150 მლნ - ტურისტული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებას.
310 მლნ ლარით - 2.350 მლრდ-მდე, იზრდება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსება, მათ შორის ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების - 1.116 მლრდ-დან 1.250 მლრდ-მდე, პროფესიული განათლების - 87 მლნ-დან 98 მლნ-მდე, უმაღლესი განათლების - 147 მლნ-დან 162 მლნ-მდე.
დაფინანსების მხრივ, მეოთხე ადგილზე თავდაცვის სამინისტროა, რომელზეც 1.370 მლრდ ლარის გამოყოფაა გათვალისწინებული. მართალია, ეს თანხა ბოლო წლების რეკორდია, მაგრამ 2007 წლის მაჩვენებელს ჯერ კიდევ ჩამორჩება, როდესაც თავდაცვაზე 1.495 მლრდ ლარი დაიხარჯა. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ თავდაცვის შესაძლებლობების განვითარებას 230 მლნ ლარი მოხმარდება, დანარჩენი თანხები ხელფასებზე, ლოჯისტიკაზე, სოციალურ და ინფრასტრუქტურულ გარემოს გაუმჯობესებაზე დაიხარჯება.
მილიარდიან უწყებათა ხუთეულს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ასრულებს, რომლისთვისაც 2024 წელს 1.210 მლრდ-ის გამოყოფაა დაგეგმილი. საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვაზე 920 მლნ დაიხარჯება, საზღვრის დაცვაზე - 148 მლნ.
გრაფიკი 3: სამინისტროების დაფინანსების გეგმა (მლნ. ლარი)
დაფინანსება ეზრდება თითქმის ყველა სხვა დანარჩენ სამინისტროსაც, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარდა.
გრაფიკი 4: სამინისტროების დაფინანსების გეგმა (მლნ. ლარი)
სამინისტროების გარდა, ბიუჯეტიდან ფინანსდება აგრეთვე პრეზიდენტისა და მთავრობის ადმინისტრაციები, პარლამენტი, პროკურატურა, სასამართლო, ცესკო, საპატრიარქო... უმეტეს შემთხვევაში დაფინანსება გაზრდილია.
გრაფიკი 5: ზოგიერთი მხარჯავი დაწესებულების დაფინანსების გეგმა
პროცენტულად ყველაზე მეტად ცესკო-ს დაფინანსება იზრდება, თანხობრივად, დაგროვებითი პენსიის თანადაფინანსების. 2019-2022 წლებში ამ სისტემაზე 832 მლნ ლარი დაიხარჯა, თუ 2023-2024 წლების გეგმები შესრულდა (მაღალი ალბათობით, მიახლოებით მაინც შესრულდება) 6 წელიწადში სქემაზე დახარჯული თანხის მოცულობა 1.572 მლრდ ლარს მიაღწევს.
კანონით, ბიუჯეტი დეკემბრის მესამე პარასკევამდე უნდა დამტკიცდეს. იქამდე, მას პარლამენტში კომიტეტები განიხილავენ, შენიშვნებს ფინანსთა სამინისტროს გადაუგზავნიან, სამინისტრო გადამუშავებულ ვარიანტს პარლამენტს დაუბრუნებს, სადაც განხილვები თავიდან დაიწყება. ამ პერიოდში მოსალოდნელია, რომ თითოეული უწყებისთვის გამოყოფილი თანხა დაკორექტირდეს, თუმცა რადიკალური ცვლილებები ნაკლებად სავარაუდოა.

Draft 2024 Budget – GEL 1.370 Billion Will be Spent on Defence, GEL 2.340 Billion on Education and GEL 3.90 billion on Pensions
The Ministry of Finance submitted the initial version of the 2024 state budget to the Parliament of Georgia
09/10/2023
The Ministry of Finance submitted the initial version of the 2024 state budget to the Parliament of Georgia. The budget is planned with a 5.2% economic growth rate whilst the estimated inflation is 3%, the budget deficit is 2.5% and the government debt to the GDP ratio is 38.2%. The amount of the common budget, which also includes the budgets of the autonomous republic and municipalities, will reach GEL 27.8 billion and spending of the central budget (payables) is set at GEL 24.2 billion.
This major financial document of the country should be adopted by the third Friday of December and funding for certain directions will be changed before that, although the priorities will most likely remain intact. The Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs will have the biggest increase in funding by GEL 877 million with the total budget reaching GEL 7.735 billion.
Budget revenues will be GEL 23.9 billion. Of this amount, incomes are 83% - GEL 19.9 billion, loans are GEL 3.5 billion (GEL 2 billion external debt and GEL 1.5 billion internal debt), privatisation is GEL 200 million and the decrease in financial assets is GEL 300 million.
In accordance with the draft 2024 budget, the share of taxes in revenues is GEL 18.3 billion which is GEL 2 billion more as compared to the planned amount for the 2023 budget. GEL 261 million will be attracted from grants and other revenues and amount to GEL 1.3 billion.
In total, 92% of budget revenues are either taxpayer money or loans which will be paid by taxes in the upcoming years.
Graph 1:  Structure of the Draft State Budget’s Revenues
There are six taxes in Georgia and five of them are channelled to the state budget whilst property tax is paid to the municipalities. The VAT is the biggest in terms of volume, followed by income tax. Since Georgia has free trade agreements with most of its top trade partners, the share of the import tax is less than 1% in total tax incomes.
According to the draft budget, tax collection increases in the case of all five taxes. The only case when collection decreases is other taxes. In total, the Government of Georgia expects to collect 12.5% more tax incomes in 2024 as compared to 2023.
Graph 2:  General/Nationwide Taxes (GEL Million)
The government distributes money accumulated from taxes and other revenues to various ministries and agencies. The priorities are determined by the course of the Government of Georgia and the situation in the country. In 2021, GEL 1.161 billion was spent on COVID management, although there are no funds allocated for it in 2024. On the other hand, if in 2022 the financing for the CEC amounted to GEL 34 million, it will surge to GEL 146 million in 2024. In addition to the fact that 2024 is an election year, the record increase in funding was also caused by the fact that voting is planned in an electronic format.
The CEC is still an exception and the main priority is the social direction. As compared to 2019, the total spending part of the budget has increased by 82%, including defence costs by only 66%, and the funds allocated for pension provision of the population by 101%.
Along with the growth in nominal pensions, the increase in the number of pensioners also leads to an increase in pension costs. If in December 2019 some 763,000 people received old-age pension, their number increased by 67,000 to 830,000 in September 2023.
Old-age pension has been differentiated since 2020; in particular, a pensioner under the age of 70 years receives a different amount than a pensioner above 70. At the initial stage, the difference was GEL 30 with the difference rising to GEL 100 according to the 2024 budget. Pension for persons under the age of 70 years increases by GEL 20 GEL to GEL 315 and by GEL 50 to GEL 415 for those over 70. In addition, GEL 20 will be further added to each age group in mountainous areas. Overall, GEL 520 million more will be allocated in 2024 for pensions as compared to 2023 with the total amount reaching GEL 3.9 billion.
GEL 150 million more will be spent for social assistance of targeted groups and total assistance will reach GEL 1.5 billion. In addition, the amount of money allocated for universal healthcare increases by GEL 150 million to a record-high of GEL 1.030 billion. The total budget of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs will be GEL 7.735 billion.
The second largest spending institution in 2024 will again be the Ministry of Regional Development and Infrastructure. According to the draft budget, GEL 3.350 billion will be allocated for it. Of this amount, more than GEL 1.9 billion will be used for the improvement of road infrastructure, GEL 530 million for the restoration and rehabilitation of water supply systems and GEL 322 million for the rehabilitation of municipal infrastructure. A further GEL 341 million will be spent for the rehabilitation of schools and pre-school institutions and GEL 150 million for the improvement of tourist infrastructure.
The financing for the Ministry of Education and Science increases by GEL 310 million to GEL 2.350 billion, including a growth of appropriations for general education schools from GEL 1.116 billion to GEL 1.250 billion, for vocational education from GEL 87 million to GEL 98 million and for higher education from GEL 147 million to GEL 162 million.
In terms of financing, the Ministry of Defence is in the fourth place with an allocation of GEL 1.370 billion. Although this amount is a record-high in recent years, it is still below the figure of 2007 when GEL 1.495 billion was spent on defence. However, it should also be taken into account that GEL 230 million will be used for the development of defence capabilities whilst the remaining funds will be spent on salaries, logistics and improving the social and infrastructural environment.
The Ministry of Internal Affairs completes the top five billion-dollar spending agencies as its allocation is GEL 1.210 billion in 2024. Of this amount, GEL 920 million will be spent on public order protection and GEL 148 million on border protection.
Graph 3: Financing Plan for the Ministries (GEL Million)
The funding increases for almost every other ministry except for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
Graph 4: Financing Plan for Ministries (GEL Million)
In addition to the ministries, the following institutions also receive financing from the budget: the Presidential and Government Administrations, the Parliament, the Prosecutor's Office, the courts, the CEC and the Patriarchate. In most cases, funding has increased.
Graph 5:  Financing Plan of Some Spending Institutions
In terms of percentages, the financing for the CEC increases the most whilst co-financing for the cumulative pension is the highest in terms of amount. In 2019-2022, GEL 832 million was spent on this system and the amount of money spent on the pension plan will reach GEL 1.572 billion in six years if the plan for 2023-2024 is fulfilled (there is a high probability that it will be fulfilled very close to the planned amount).
According to the law, the budget must be approved by the third Friday of December. Until then, it will be discussed by the committees in the Parliament and their comments will be sent to the Ministry of Finance. The Ministry will then return the processed version to the Parliament where discussions will start again. During this period, it is expected that the amount allocated to each agency will be adjusted, although radical changes are unlikely.