დეზინფორმაცია: ფოტო საქართველოში განთავსებულ HAARP-ს ასახავს
სოციალურ ქსელში Facebook-მომხმარებელმა „ფანტი ნა“-მ, რომლის გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრმა“ არაერთხელ გადაამოწმა, მორიგი ყალბი ამბავი გამოაქვეყნა. Facebook-ანგარიში აქვეყნებს ფოტოს, რომელზეც წყლის ფონზე არსებული დანადგარი ჩანს. ფოტოს ახლავს აღწერაც, რომლის მიხედვით ფოტოზე გამოსახულია HAARP და ის საქართველოშია განთავსებული. ავტორი HAARP-ს სტიქიური მოვლენებსაც უკავშირებს.
სინამდვილეში, გუგლის ფოტოების ძებნის ინსტრუმენტის (Google Image Search) გამოყენებით დადგინდა, რომ ფოტოზე გამოსახული დანადგარი სახელწოდებით SBX (Sea Based X-band radar) აშშ-ის სარაკეტო თავდაცვის სისტემის ნაწილია. ის შექმნილია ბალისტიკური რაკეტების დასადგენად და მათი ზუსტი მონიტორინგისთვის, ასევე ქობინების ცრუ მიზნებისა და ნამსხვრევებისგან გასარჩევად. რადარი განთავსებულია სადგურის თეთრი ხუფის ქვეშ და მსოფლიოში ყველაზე დიდი და დახვეწილი მართვადი ელექტრომექანიკური X-დიაპაზონის რადარია, რომელსაც 2.500 მილის მანძილზე მცირე ზომის ობიექტების აღმოჩენა შეუძლია. პლატფორმას, რომელზეც რადარია განთავსებული, შეუძლია 8 კვანძი სიჩქარით გადაადგილდეს, რაც საათში დაახლოებით 15 კილომეტრს უდრის.
რაც შეეხება რადარისა და სადგურის განთავსების ტერიტორიას, პირველად SBX 2006 წელს წყნარ ოკეანეში აშშ-ის სარაკეტო თავდაცვის სისტემის ფარგლებში განთავსდა და მის მიზნად აშშ-ს ტერიტორიისთვის, მათ შორის - ჰავაისა და ალასკისთვის, არსებული სარაკეტო საფრთხის აღმოჩენა და თვალყურის მიდევნება განისაზღვრა. სხვადასხვა დროს ის გადაადგილდებოდა წყნარ ოკეანეში, მათ შორის - ჰავაისა და ალასკის, მიმდებარედ. 2009 წელს დანადგარი ჩრდილოეთ კორეის მიერ ჰავაიზე ატომური იარაღით დამუქრების გამო ჰავაის კუნძულებთან განალაგეს. 2019 წლის მაისიდან სექტემბრამდე რადარი ტექნიკური სამუშაოებისთვის პერლ ჰარბორში განთავსდა, უკვე 2023 წლის 3 მარტს რადარი ჰავაიში დააბრუნეს. ამჟამად რადარი წყნარ ოკეანეში ჩრდილოეთ კორეის მიერ პოტენციურად კონტინენტთაშორისი ბალისტიკური რაკეტების გაშვების მონიტორინგს აწარმოებს.
ამდენად, მტკიცება, რომ ფოტოზე გამოსახულია HAARP და ის საქართველოში მდებარეობს, სიცრუეა. სოციალურ ქსელში გავრცელებული ფოტო აშშ-ის სარაკეტო თავდაცვის სისტემის რადარს ასახავს, რომელიც აშშ-ის ტერიტორიის მიმდებარედ წყნარ ოკეანეშია განთავსებული.
დამატებით, პოსტის მეორე ნაწილში ავტორი HAARP-ს სტიქიურ მოვლენებთან აკავშირებს. „ესაა ჩვენი უბედურების თავი ,,სტიქიურ მოვლენებს" რომ ეძახიან“, - ვკითხულობთ პოსტში.
აღსანიშნავია, რომ HAARP (ატმოსფეროს მაღალი სიხშირის ტალღებით კვლევის პროგრამა) დეზინფორმატორთა ერთ-ერთი ყველაზე ხშირი სამიზნეა და სხვადასხვა ბუნებრივი კატასტროფის გამოწვევაში მას ხშირად ადანაშაულებენ. აღნიშნულ თემაზე იხილეთ „ფაქტ-მეტრის“ სტატიები (ბმული 1, 2, 3, 4).
სინამდვილეში, HAARP ამერიკული სამეცნიერო-კვლევითი პროგრამაა, რომელიც ატმოსფეროს ზედა შრის, იონოსფეროს შესასწავლად გამოიყენება. პროგრამა აშშ-ის საჰაერო და საზღვაო ძალების, ალასკის უნივერსიტეტისა და თავდაცვის მოწინავე პროექტების სააგენტოს მიერ ფინანსდებოდა. 2015 წელს საკვლევი დანადგარები ალასკას უნივერსიტეტს გადაეცა. პროგრამის მთავარი ნაწილი იონოსფერული კვლევის ინსტრუმენტია (IRI), რომელსაც იონოსფეროში 3.6 მეგავატის გამოსხივება შეუძლია. გადაცემის სიხშირეები კი 2.7-დან 10 MHz-მდე დიაპაზონში მერყეობს. რადიოტალღები იონოსფეროში ელექტრონების ტალღისებურ მოძრაობას იწვევენ, იზრდება მათი ტემპერატურა და იონოსფეროს კონკრეტულ რეგიონში ელექტრონების სიმკვრივე იცვლება. ამდენად, მეცნიერებს შეუძლიათ, შეისწავლონ, იონოსფერო ცვალებად პირობებზე როგორ რეაგირებს.
ვინაიდან HAARP ზემოქმედებს იონოსფეროზე, ეს ავტომატურად გამორიცხავს HAARP-ის გამოყენებით ამინდზე ზემოქმედებას, რადგან ამინდი არა იონოსფეროში, არამედ ატმოსფეროს შედარებით ქვედა შრეებში - ტროპოსფეროსა და სტრატოსფეროში, წარმოიქმნება. HAARP-ის მიერ გადაცემული რადიოტალღების სიხშირის ტალღები არც ტროპოსფეროში და არც სტრატოსფეროში არ შეიწოვება. HAARP-ის მკვლევრების მიხედვით, ტექნოლოგიას არ აქვს შესაძლებლობა, რომ რაიმე სახით ამინდზე მოახდინოს გავლენა, რადგან დიდი მასშტაბით ამინდის ცვლილება ხელოვნური ჩარევით შეუძლებელია. ამდენად, HAARP-ს ამინდზე გავლენის მოხდენა - ღრუბლების ჩამოყალიბება, ქარიშხლის, შტორმის გამოწვევა და ა.შ., არ შეუძლია.
დამატებით, მსოფლიოში HAARP-ის ერთადერთი დანადგარი არსებობს და ის არა საქართველოში, არამედ გაკონთან ახლოს, ალასკაზე, შეერთებულ შტატებში მდებარეობს.

Facebook user Phanti Na, whose pieces of disinformation have been verified by FactCheck multiple times in the past, has promoted another item of fake news. In particular, the Facebook user published a photograph which shows the image of a system on water. The description of the photograph says that it is HAARP and is deployed in Georgia. The author of the publication also draws associations between natural disasters and HAARP.
In fact, Google Image Search shows that the system featured in the photograph is a Sea-Based X-Band Radar which is part of the US missile defence. It was designed to detect and establish precise tracking information on ballistic missiles and discriminate missile warheads from decoys and debris. The radar is housed under a white dome and is considered the largest and most sophisticated phased array electro-mechanically steered X-band radar in the world which is capable of detecting small-size object at up to 2,500 miles away. The platform vessel where the radar is located has the ability to move at up to eight knots which means 15 kilometres per hour.
In regard to the radar and the station’s deployment territory, the SBX-1 was officially deployed in 2006 as part of the Ballistic Missile Defence System in the Pacific to detect and track ballistic missile threats to the US homeland and Hawaii and Alaska. At various times, the SBX travelled around the Pacific including the waters around Hawaii and Alaska. In 2009, the SBX relocated to the waters around Hawaii, after North Korea threatened the island with nuclear attack. From May 2019, the radar was moored in Pearl Harbour for maintenance work from May to September 2019. As early as on 3 March 2023, the radar was sent back to Hawaii. The SBX is currently deployed in the Pacific Ocean to monitor potential North Korean ICBM test launches.
Therefore, the claim that the photograph shows HAARP and that it is deployed in Georgia is false. The image circulating in social networks in fact shows the US BMDS radar which is deployed in the Pacific Ocean near the USA.
In addition, in the second half of the publication, the author links HAARP with natural disasters. In particular, the publication reads:  “This is the source of our calamities which they call ‘natural disasters.’”
Of note is that HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program) is one of the most frequent targets of disinformation purveyors and is very often blamed for causing different types of natural disasters. See FactCheck’s articles on this issue (1, 2, 3, 4).
In fact, HAARP is an American scientific-research programme which is aimed at studying the properties and the behaviour of the ionosphere, the Earth’s upper atmosphere. The programme has been funded by the Air Force, the Navy, the University of Alaska and the Defence Advanced Research Projects Agency. In 2015, the research facility was transferred to the University of Alaska. The major part of the programme is the Ionospheric Research Instrument (IRI) which is able to emit 3.6 megawatts into the ionosphere with transmission frequencies fluctuating between the 2.7 to 10 MHz range. The radio waves cause a wave-like movement of electrons in the ionosphere, their temperature increases and the density of electrons in a specific region of the ionosphere changes. Accordingly, scientists can study how the ionosphere reacts to changing conditions.
Since HAARP affects the ionosphere, this automatically excludes the use of HAARP to affect the weather since weather does not occur in the ionosphere but in the relatively lower layers of the atmosphere - the troposphere and the stratosphere. The radio frequency waves transmitted by HAARP are not absorbed in the troposphere or stratosphere. According to HAARP researchers, the technology does not have the ability to affect the weather in any way as large-scale weather modification is impossible through artificial intervention. Therefore, HAARP cannot affect the weather - forming clouds, causing hurricanes, storms, etc.
In addition, there is only one HAARP station in the world and it is not situated in Georgia but in Gakona, Alaska (United States of America).