დეზინფორმაცია: სიეტლში, ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტის მიხედვით, კლასებში მოსწავლეთა მინიმუმ 5% არატრადიციული ორიენტაციის უნდა იყოს
სოციალურ ქსელში Facebook-გვერდი „Crazy World“, რომლის მიერ გავრცელებული დეზინფორმაცია „ფაქტ-მეტრს“ აქამდეც გადაუმოწმებია, აქვეყნებს პოსტს, სადაც აღნიშნულია, რომ ქალაქ სიეტლში, ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტის მიხედვით, თითოეულ კლასში მოსწავლეების მინიმუმ 5% არატრადიციული ორიენტაციის მქონე უნდა იყოს.
„ქალაქ სიეტლის ბავშვებს გაუჭირდებათ. როგორც ამერიკული მასმედია იუწყება, განათლების დეპარტამენტში შეიმუშავეს ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტი, რომლის მიხედვითაც კლასებში უნდა იყოს არატრადიციული ორიენტაციის მქონე მოსწავლეების მინიმუმ 5%. გინდა სკოლაში? გახდი გეი!“,- ვკითხულობთ პოსტში. მტკიცებულების სახით, პოსტს დართული აქვს ვებგვერდ „SeattleMet-ზე“ განთავსებული სტატიის ეკრანის ანაბეჭდი (ე.წ. სქრინშოთი), თუმცა არა ბმული, რომელიც სტატიაზე გადაგვიყვანდა. რეალურად, სიეტლში მსგავსი საგანმანათლებლო სტანდარტი არ მიუღიათ, ხოლო მტკიცებულების სახით დართული სტატიის ეკრანის ანაბეჭდი რედაქტირებულია.
Facebook-გვერდის მიერ გამოქვეყნებული სურათი, სადაც თითქოს აღბეჭდილია ვებგვერდ „SeattleMet-ზე“ გამოქვეყნებული სტატია სათაურით „სკოლის წესები“, ყალბი და რედაქტირებულია.
რეალურად, აღნიშნული საკლასო ოთახის ფოტოსურათი „SeattleMet-ის“ სულ სხვა 2022 წელს გამოქვეყნებულ სტატიაზეა თანდართული, რომლის სათაურიც შემდეგნაირად ჟღერს: „ბავშვთა მოვლის ხერხები სიეტლის საჯარო სკოლების გაფიცვის დროს“ (Child Care Options During the Seattle Public Schools Strike). რეალური სტატია, სინამდვილეში, შეიცავს რჩევებს იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ მოიქცნენ მშობლები სიეტლის საჯარო სკოლების გაფიცვის პერიოდში.
საგულისხმოა, რომ აღნიშნული სტატიის პირველი აბზაცი ახსენებს სიეტლის განათლების ასოციაციას (Seattle Education Association). გაყალბებულ ფოტოანაბეჭდზეც ვხვდებით ასოციაციის სახელს, თუმცა, ამ შემთხვევაში, გრამატიკული შეცდომაა დაშვებული და ასოციაციის შემდეგ სიტყვა მიტყუპებულია. აღნიშნული დეტალი ასევე მიუთითებს, რომ დეზინფორმაციის ავტორებმა სწორედ ამ სტატიის ანაბეჭდი დაარედაქტირეს.
„სკოლის წესები“ (School Rules) სათაურით „SeattleMet-ის“ ვებგვერდზე სტატია საერთოდ არ იძებნება. ასევე, საიტზე არაა ხელმისაწვდომი ინფორმაცია ახალ საგანმანათლებლო სტანდარტზე, რომლის მიხედვითაც, სასკოლო კლასებში მოსწავლეთა 5% არატრადიციული ორიენტაციის უნდა იყოს.
ინფორმაციის დაზუსტების მიზნით, „ფაქტ-მეტრმა“ ასევე გადაამოწმა აშშ-ის განათლების დეპარტამენტის ვებგვერდი, ვაშინგტონის შტატის საგანმანათლებლო რეგულაციები და ქალაქ სიეტლის საჯარო სკოლების ზოგადი წესები 2023-2024 წლებისთვის. Facebook-გვერდ „Crazy World-ის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ახალ საგანმანათლებლო რეგულაციებთან დაკავშირებით, ზემოხსენებული წყაროები არ შეიცავს. მეტიც, თავად პოსტში ნახსენებია, რომ „ამერიკული მასმედია იუწყება, განათლების დეპარტამენტში შეიმუშავეს ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტი...“, თუმცა არც ერთ ამერიკულ მედიასაშუალებას მსგავსი ინფორმაცია არ გაუვრცელებია.
ამრიგად, ინფორმაცია, თითქოს სიეტლში, ახალი საგანმანათლებლო სტანდარტის მიხედვით კლასებში მოსწავლეთა მინიმუმ 5% არატრადიციული ორიენტაციის უნდა იყოს, მცდარია.

Disinformation:  According to new educational standards in Seattle, at least 5% of students in the classroom should be of a non-traditional sexual orientation.
Disinformation: According to new educational standards in Seattle, at least 5% of students in the classroom should be of a non-traditional sexual orientation.
The Crazy World Facebook page, whose pieces of disinformation have been verified by FactCheck multiple times in the past, made a publication which says that at least 5% of the students in each class should be of a non-traditional sexual orientation according to the new educational standards in the city of Seattle.
In particular, the post reads:  “Children will face difficulties in Seattle. As reported by the US media, the Department of Education drafted a new educational standard which establishes that at least 5% of the students in classrooms should be of a non-traditional sexual orientation. Do you want to go to school? Become a gay!” As proof, the post contains a screenshot of the article published on SeattleMet website, although not the link that would take us to the actual article. In fact, no such educational standard was ever adopted in Seattle whilst the screenshot of the article is doctored.
The screenshot, which was posted by the Facebook page which ostensibly shows an article entitled “School Rules” published on the SeattleMet website, is false and has been doctored.
In fact, the aforementioned classroom photograph was included in a completely different SeattleMet article published in 2022 with the headline as follows:  “Child Care Options During the Seattle Public Schools Strike.” The real article in fact contains advice on how parents should act in case Seattle’s public schools go on strike.
Of note is that the first paragraph of the aforementioned article refers to the Seattle Education Association. The name of the association is also visible on the fake screenshot. However, a typographical error was made and a space was missing after the word “Association.” This detail also indicates that the authors of the disinformation item doctored the screenshot of this article.
The "School Rules" article cannot be found on SeattleMet's website. In addition, there is no information available on the website about the new educational standard according to which 5% of students in school classes should be of a non-traditional sexual orientation.
In order to clarify the information, FactCheck also checked the website of the US Department of Education, the educational regulations of the state of Washington and the general rules of the city of Seattle Public Schools for the years 2023-2024. The aforementioned sources do not contain information about the new educational regulations published by the Crazy World Facebook page. Moreover, the post itself mentions that "American mass media reports that a new educational standard was drafted in the Department of Education...," although not a single American media outlet has published such information.
Therefore, information that at least 5% of students should be of a non-traditional sexual orientation according to a new educational standard in Seattle is false.