დეზინფორმაცია: მამუკა ხაზარაძე მოსკოვში იმყოფებოდა
სოციალურ ქსელში საზოგადოებრივი მოძრაობის  „ხალხის ძალა“ წარმომადგენელი ზურაბ ქადაგიძე პარტია „ლელოს“ თავმჯდომარის მამუკა ხაზარაძის ფოტოს აქვეყნებს. „რა ხდებოდა მოსკოვი-თბილისის რეისზე? ჯერ თქვენს პასუხს დაველოდები, მაგრამ მაინცდამაინც ნუ დაიწყებთ, სასწაული ანტიპუტინისტი რუსები ჩამოვიდნენ და იმათ ვხვდებოდითო. აბა გისმენთ“,- წერია პოსტის აღწერაში.
ზურაბ ქადაგიძის მიერ 21 აგვისტოს გამოქვეყნებული ფოტო, რომელიც აეროპორტშია გადაღებული,  მალევე სოციალურ ქსელში ვირუსულად გავრცელდა (1,2,3,4,5). პოსტების ავტორები ამტკიცებენ, რომ ხაზარაძე მოსკოვში გაფრინდა. რეალურად, მამუკა ხაზარაძეს თბილისი-მოსკოვის რეისთან კავშირი არ ჰქონია. როგორც გამოქვეყნებული ფოტოებიდან ირკვევა, „ლელოს“ ლიდერი 20 აგვისტოს ბათუმიდან - თბილისში, ხოლო შემდეგ გერმანიაში გაფრინდა.
აღნიშნულ ამბავთან დაკავშირებით პოსტი ტელეკომპანია „იმედმაც“ გამოაქვეყნა.
ტელეკომპანია „იმედს“  მამუკა ხაზარაძე ოფიციალურ ფეისბუქ გვერდზე გამოეხმაურა, სადაც მან თვითმფრინავის ბილეთების ფოტოებიც გამოაქვეყნა. „გუშინ საღამოს ბათუმიდან ჩამოვფრინდი თბილისში, დილით გერმანიაში გამოვფრინდი.  ყველგან მოსკოვი როგორ გელანდებათ? ეს ბათუმის ბილეთები. თუ გინდათ, სელფისაც დაგიდებთ გერმანიის ლამაზი ხედებით, იქნებ მოსკოვისგან გაარჩიოთ. წარმატებები გეოგრაფიაში“,-წერია პოსტში. მამუკა ხაზარაძის აღნიშნული პოსტის შემდეგ, თავად ზურაბ ქადაგიძემაც გამოაქვეყნა პოსტი, სადაც დაუშვა შესაძლებლობა, რომ პოლიტიკოსი არა მოსკოვიდან, არამედ ბათუმიდან ჩამოფრინდა.
თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის მონაცემებით ირკვევა, რომ 2023 წლის 20 აგვისტოს, 22:00 საათზე თბილისის აეროპორტში ბათუმიდან თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დაჯდა ბათუმი-თბილისის რეისი. ამავე პერიოდში, კერძოდ 22:00 ჩამოფრინდა ვნუკოვო-თბილისის რეისიც, 35 წუთის დაგვიანებით. როგორც მოსკოვის რეისის, ასევე ბათუმის თვითმფრინავის მგზავრები შესაბამისად, ერთსა და იმავე ჩამოსვლის დარბაზში მოხვდებოდნენ. შესაძლოა, სწორედ ამ ფაქტმა გამოიწვია დეზინფორმაციის გავრცელება, რომ მამუკა ხაზარაძე მოსკოვში იმყოფებოდა.  აღსანიშნავია, რომ ბათუმი-თბილისის რეისის ნომერი (D40304) ხაზარაძის მიერ გამოქვეყნებული ბილეთების ნომრებს ემთხვევა.
ამდენად, მტკიცება, რომ პარტია „ლელოს“ ლიდერი - მამუკა ხაზარაძე, მოსკოვში გაფრინდა, მტკიცებულებების გარეშეა. თავად მამუკა ხაზარაძის გასაჯაროებული ინფორმაციით კი დგინდება, რომ ის ბათუმი-თბილისის რეისით ჩამოვიდა თბილისში.

Disinformation:  Mamuka Khazaradze visited Moscow.
A member of the Power of the People public movement, Zurab Kadagidze, published a photograph of Lelo Chairperson, Mamuka Khazaradze, in social networks. The caption of the photograph is as follows:  “What was happening on the Moscow-Tbilisi flight? I will wait for your answer, but please do not start that marvellously anti-Putinist Russians had arrived and you were meeting them. So, I’m all ears.”
Zurab Kadagidze’s photograph, which was taken in the airport, was published on 21 August 2023 and soon went viral (1,2,3,4,5) in social networks. The authors of the publication claim that Mamuka Khazaradze flew to Moscow. In fact, Mr Khazaradze had nothing to do with the Tbilisi-Moscow flight. The photographs show that he took a flight from Batumi to Tbilisi on 20 August and then afterwards continued to Germany.
TV Imedi also made a publication about the story.
Mamuka Khazaradze responded to TV Imedi on his official Facebook page where he also posted photographs of his plane tickets. The publication reads:  “Yesterday evening, I flew from Batumi to Tbilisi and this morning I took a flight to Germany. How do you see Moscow everywhere? These are tickets from Batumi. If you would like, I can post a selfie with nice views of Germany. Maybe you can differentiate it from Moscow. Good luck with geography.” After Mr Khazaradze’s publication, Zurab Kadagidze himself also posted where he indicated the possibility that Mamuka Khazaradze flew from Batumi and not from Moscow.
According to the data of Tbilisi International Airport, the aircraft that flew from Batumi to Tbilisi landed at the airport on 20 August 2023 at 22:00. At the same time, the Vnukovo-Tbilisi flight also landed at 22:00 with a 35-minute delay. Therefore, passengers from both the Moscow and the Batumi flights would have ended up together in the same arrivals hall. Therefore, this could be the reason that gave rise to disinformation that Mamuka Khazaradze was in Moscow. Of note is that the number of the Batumi-Tbilisi flight (D40304) is in line with the number on the flight tickets that Mr Khazaradze published.
Therefore, the claim that Mamuka Khazaradze flew to Moscow lacks evidence. According to the information given by Mr Khazaradze himself, he arrived in Tbilisi on the Batumi-Tbilisi flight.