საპენსიო დანაზოგის რისკიანობის მიხედვით განაწილება სამ სხვადასხვა პორტფელში 6 სექტემბრამდე იქნება შესაძლებელი
ბენეფიციარებს დანაზოგის მაღალ, დაბალ და საშუალორისკიან პორტფელებში გადანაწილების უფლება მიეცათ. დრო 6 სექტემბრამდეა
22/08/2023
დაგროვებითი პენსიის შესახებ კანონის მიღებიდან 5 წლის შემდეგ, ბენეფიციარებს დანაზოგის მაღალ, დაბალ და საშუალორისკიან პორტფელებში გადანაწილების უფლება მიეცათ. არჩევანის გასაკეთებლად, ბოლო ვადა 6 სექტემბერია. მიღებული გადაწყვეტილების შეცვლა 12 თვის შემდეგ გახდება შესაძლებელი.
დანაზოგის გადასანაწილებლად, მოქალაქემ, ID ბარათის გამოყენებით, პირადი გვერდიდან ელექტრონული განცხადება უნდა წარადგინოს, ან იუსტიციის სახლის ნებისმიერ ფილიალს მიმართოს. განცხადების წარუდგენლობის შემთხვევაში, საპენსიო სააგენტო 40 წლამდე ასაკის პირების დანაზოგს მაღალრისკიან, ანუ მზარდ აქტივებში გადაამისამართებს, 40-დან 50 წლამდე პირებისას - საშუალორისკიანში ანუ შერეულში, ხოლო 50 ან მეტი წლის პირების დანაზოგს - დაბალრისკიანში, ანუ სტაბილურ აქტივებში.
2018 წლის 6 აგვისტოს ამოქმედდა დაგროვებითი პენსიის შესახებ კანონი, რომლის ძირითადი ნაწილი (საპენსიო შენატანების განხორციელება) ძალაში შევიდა 2019 წლის იანვრიდან. 60 წლამდე ასაკის დასაქმებულები (ქალების შემთხვევაში - 55 წლამდე) სქემაში სავალდებულო წესით ჩაერთნენ, თუმცა 40 წელს მიღწეულ პირებს მისი დატოვების უფლება მიეცათ.
სისტემა 2+2+2 პრინციპით მუშაობს, საიდანაც დასაბეგრი ხელფასის 2%-ს დასაქმებული იხდის, 2%-ს - დამსაქმებელი და 2% -ს - სახელმწიფო. თუ დასაქმებულის წლიური დასაბეგრი ხელფასი 24 000 ლარიდან 60 000 ლარამდეა, მაშინ სახელმწიფო 2%-ის ნაცვლად 1%-ს ამატებს, ხოლო 60 000 ლარზე მეტის შემთხვევაში - არაფერს.
2019-2022 წლებში, დაგროვებითი საპენსიო სისტემის თანადაფინანსებაზე სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 832 მლნ ლარი დაიხარჯა, 2023 წელს კი დამატებით 310 მლნ ლარის დახარჯვაა დაგეგმილი.
2023 წლის აგვისტომდე სისტემაში ჩართული ყველა პირის დანაზოგი დაბალრისკიან აქტივებში იყო დაბანდებული. გასული 5 წლის განმავლობაში, აღნიშნული პორტფელის მომგებიანობა, ჯამში, 49%-ს შეადგენდა, რაც წლიურ 9.3%-ს შეესაბამება. ინფლაციასთან მიმართებით, ამ სტაბილურმა (ნაკლებად რისკიანმა) პორტფელმა, ჯამში, 10.13%-ით მეტი, ხოლო წლიურად, საშუალოდ, 2.17%-ით მეტი მომგებიანობა აჩვენა.
დაბალრისკიან აქტივებში, ძირითადად, საბანკო ანაბრები და ობლიგაციები, აგრეთვე, მცირე დოზით უცხოური ვალუტა და აქციები მოიაზრება. მაღალრისკიანში კი პირიქით, უცხოური აქტივების წილმა, შესაძლოა, კანონით გათვალისწინებულ 60%-იან ზღვარს მიაღწიოს. საშუალორისკიანი პაკეტი პირველი ორის ნაზავია.
საპენსიო სააგენტოს განმარტებით, აქციებში ინვესტირებით იზრდება მომგებიანობა, ნომინალური სარგებელი ინფლაციას უსწრებს, ამავე დროს, შესაძლებელი ხდება დივერსიფიცირებაც.
სააგენტოს დათვლით, ყოველთვიურად, 100-ლარიანი შენატანისას, არჩევანის სტაბილურ პორტფელში ინვესტირებაზე გაკეთებით, 35 წლის შემდეგ, დანაზოგის სავარაუდო მოცულობამ 143 ათას ლარს უნდა მიაღწიოს, შერეულის შემთხვევაში - 164 ათას ლარს და მაღალრისკიანის დროს - 185 ათას ლარს. ამ გამოთვლების თანახმად, რომელიც დაშვებას ეფუძნება, მაღალრისკიან აქტივებში დაბანდება, გრძელვადიან პერიოდში, დანაზოგის მოცულობას, სტაბილურ აქტივებთან შედარებით, საშუალოდ, 29%-ით ზრდის.
გრაფიკი 1: სავარაუდო ამონაგები ყოველთვიურად 100-ლარიან შენატანზე 35 წლის განმავლობაში (გამოთვლა ეფუძნება დაშვებას)
წყარო: საპენსიო სააგენტო
საპენსიო სააგენტოს გადაწყვეტილებით, დაბალრისკიან პორტფელში აქტივების 60% საბანკო დეპოზიტებზე განთავსდება ლარში, მზარდ პორტფელში კი, ეროვნულ ვალუტაში, საბანკო დეპოზიტის წილი 25% იქნება.
ცხრილი 1: აქტივების გადანაწილების სქემა
აქციებში ინვესტირება, ზოგადად, დეპოზიტებთან შედარებით, უფრო რისკიანად არის მიჩნეული, თუმცა საინვესტიციო პოლიტიკის დოკუმენტი დაზღვევის გარკვეულ საშუალებებს იძლევა. საპენსიო სააგენტოს არ აქვს უფლება, შეიძინოს ნებისმიერი ფასიანი ქაღალდი. სააგენტოს მიერ შეძენილი აქციები/ობლიგაციები შემდეგ კრიტერიუმებს უნა აკმაყოფილებდეს:
1) გააჩნდეს, მინიმუმ, ერთი გლობალური სარეიტინგო სააგენტოს (Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch Ratings, Scope Ratings) მიერ მინიჭებული საკრედიტო რეიტინგი;
2) რეზიდენტი პირის ან მის მიერ გამოშვებული ფინანსური ინსტრუმენტების მინიმალური რეიტინგი არ უნდა იყოს საქართველოს სუვერენულ საკრედიტო რეიტინგზე ერთი ნიშნულზე მეტად დაბალი. ასეთი ფინანსური ინსტრუმენტების წონა საინვესტიციო პორტფელში არ უნდა აღემატებოდეს საპენსიო აქტივების 10%-ს;
3) არარეზიდენტი პირის ან მის მიერ გამოშვებული (მათ შორის, საფინანსო ინსტიტუტების მიერ გამოშვებული) ფინანსური ინსტრუმენტების მინიმალური რეიტინგი განისაზღვრება BBB-/Baa3 ან მის ეკვივალენტურ დონეზე;
4) ფულადი სახსრები და დეპოზიტები შეიძლება განთავსდეს მხოლოდ, სულ მცირე, A-/A3 ან ეკვივალენტური რეიტინგის მქონე არარეზიდენტ ფინანსურ ინსტიტუტში, ან საქართველოში ლიცენზირებულ კომერციულ ბანკებში, თუ აღნიშნულ კომერციულ ბანკებს აქვს, სულ მცირე, ერთი გლობალური სარეიტინგო სააგენტოს (Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch Ratings, Scope Ratings) მიერ მინიჭებული საკრედიტო რეიტინგი.
საკრედიტო რეიტინგებზე და მათ მნიშვნელობაზე მეტი ინფორმაციის ნახვა შესაძლებელია „ფაქტმეტრის“ ძველ მასალებზე (ბმული 1, ბმული 2).
2023 წლის 31 ივლისის მდგომარეობით, საპენსიო აქტივების წმინდა ღირებულებამ 3.76 მლრდ ლარი შეადგინა. აქედან, საინვესტიციო საქმიანობის შედეგად მიღებული წმინდა ამონაგები 680 მლნ ლარია. სქემაში გაწევრიანებულ მონაწილეთა რაოდენობა 1.4 მლნ ადამიანს შეადგენს. ამ დროისათვის, დაგროვებითი პენსიით 4811 პირმა ისარგებლა და პენსიის სახით 12.3 მლნ ლარი მიიღო.

Possibility to Select Three Different Portfolios to Invest Pension Savings Before 6 September
It has been five years since the adoption of the Law on Cumulative Pensions where beneficiaries are allowed to distribute their savings in high-risk, low-risk and medium-risk portfolios
22/08/2023
It has been five years since the adoption of the Law on Cumulative Pensions where beneficiaries are allowed to distribute their savings in high-risk, low-risk and medium-risk portfolios. The deadline to make these investment choices is 6 September 2023. Thereafter, changes to the investments are possible only after a 12-month period.
In order to distribute pension savings, citizens are required to submit an electronic statement from this personal savings page. They will need an ID-card reader or it will be possible to submit the statement at any branch of the Public Service Hall. If a person fails to submit a statement, the Pension Agency will automatically direct pension savings for those under 40 into high-risk or, in other words, rising assets. Persons between the ages of 40 and 50 will have their savings invested into medium-risk assets which are also called mixed assets and pension savings of people over 50 will be invested in low-risk or stable assets.
On 6 August 2018, the Law on     Cumulative Pensions     came into force and its principal element (making pension contributions) came into effect in January 2019. Employees under the age of 60 (55 in the case of women) were mandatorily switched to the plan, although people 40 years of age and above were allowed to leave the pension plan.
The system works on the 2+2+2 principle where 2% of a person’s taxable salary is paid by the employee, 2% is paid by the employer and 2% is paid by the state. If the employee's annual taxable salary is from GEL 24,000 to GEL 60,000, then the state adds 1% instead of 2% whilst the government contributes nothing if the salary exceeds GEL 60,000.
In 2019-2022, GEL 832 million GEL was spent on the co-financing of the cumulative pension system from the state budget. an additional      GEL 310 million      is planned for 2023.
Until August 2023, the savings of all persons involved in the system were invested in low-risk assets. Over the past five years, the profitability of the aforementioned portfolio amounted to 49% which corresponds to the annual 9.3% rate. Against inflation, this stable (less risky) portfolio showed a total return of 10.13% and an annual average      return of 2.17%.
Low-risk assets mainly include bank deposits and bonds as well as a small amount of foreign currency and stocks. In high-risk areas, on the contrary, the share of foreign assets may reach the 60% limit stipulated by the law. A medium-risk package is a mix of the first two.
As clarified by the Pension Agency, investing in shares increases profitability, the nominal benefit exceeds inflation whilst diversification becomes possible.
According to the agency's calculations, when making a monthly contribution of GEL 100, the estimated amount of savings should reach     GEL 143,000     in a stable portfolio investment after 35 years. In the case of a mixed investment, the savings should be GEL 164,000. In the case of a high-risk investment – GEL 185,000. According to these calculations, which are based on an assumption, investing in high-risk assets increases the amount of savings in the long term by an average of 29% as compared to stable assets.
Graph 1: Estimated Returns on Monthly GEL 100 Contribution for 35 Years (Calculation is Based on Assumption)
Source: Pension Agency
In accordance with the Pension Agency’s decision, 60% of assets in the low-risk portfolio will be invested in bank deposits in GEL whilst the share of bank deposit in local currency will be 25% in the rising portfolio.
Table 1:Asset Distribution Scheme
Stock investments are generally considered riskier as compared to investment in deposits. However, the      investment policy document     provides some insurance tools. The Pension Agency is not allowed to purchase just any security. Stocks/bonds purchased by the Pension Agency should meet the criteria as follows:
1.Have a credit rating from at least one global rating agency (Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch Ratings, Scope Ratings).
2. Minimum rating for the resident entity or the financial instruments issued by the resident entity is defined as one notch below a sovereign credit rating of Georgia. Weight of such financial instruments in the Investment Portfolio shall not exceed 10% of the Pension Assets.
3. Minimum rating for the non-resident entity or the financial instruments issued by a non-resident entity (including those issued by financial institutions) is defined as BBB-/Baa3 or equivalent.
4. Cash and deposits can only be held in at least A-/A3 or equivalent rated non-resident financial institution or in a licensed domestic commercial bank with a credit rating from at least one global rating agency (Standard & Poor’s, Moody’s, Fitch Ratings, Scope Ratings).
More information about credit ratings and their importance can be found in FactCheck’s previous articles (link   1, link    2).
As of 31 July 2023, the net value of pension assets was     GEL 3.76 billion. Of this amount, GEL 680 million is a net return from investments. The number of people involved in the pension plan is 1.4 million. At that time, some 4,811 individuals have already made use of the cumulative pension and have received GEL 12.3 million in pension.