საბა ბუაძე: დღეს ექსპორტირებული ღვინის 64% რუსეთზე მოდის
რეზიუმე: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის საგარეო ვაჭრობის პორტალის მონაცემების მიხედვით, 2023 წლის იანვრიდან აპრილის ჩათვლით, ქართული ღვინის ექსპორტმა სულ 78.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, საიდანაც რუსეთში 52.4 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო გავიდა, რაც მთლიანი ექსპორტის 66.6%-ია.
გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში საქართველოდან 60.3 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ქართული ღვინო იქნა გატანილი, საიდანაც რუსეთში 33.6 მლნ აშშ დოლარის ღვინო გავიდა. შესაბამისად, 2022 წლის ოთხ თვეში მთლიან ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილმა 55.7% შეადგინა. როგორც ვხედავთ, მიმდინარე წლის ოთხ თვეში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რუსეთში ღვინის ექსპორტი (ფულად ფორმაში) 56%-ით გაიზარდა, ხოლო რუსეთის წილი ჯამურ ექსპორტში საანგარიშო პერიოდში 10.9 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
ზრდა ფიქსირდება წლიურ ჭრილშიც, 2022 წელს რუსეთში 160.9 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო გავიდა, რაც 2021 წლის მონაცემს (131 მლნ აშშ დოლარი) 22.8%-ით აღემატება. რუსეთის წილი ჯამურ ექსპორტში გასულ წელს 2021 წელთან შედარებით 6 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
აქედან გამომდინარე, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, საბა ბუაძის განცხადება არის სიმართლე.
თბილისის საკრებულოს წევრმა, ფრაქცია „ლელო -პარტნიორობა თბილისისათვის“ თავმჯდომარე საბა ბუაძემ „ტვ პირველის“ გადაცემა „რეაქციაში“ რუსეთში ექსპორტის ზრდაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა: „დღეს ექსპორტირებული ღვინის 64% რუსეთზე მოდის“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის საგარეო ვაჭრობის პორტალის მონაცემების მიხედვით, 2023 წლის იანვრიდან აპრილის ჩათვლით, ქართული ღვინის ექსპორტმა სულ 78.6 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, საიდანაც რუსეთში 52.4 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო გავიდა, რაც მთლიანი ექსპორტის 66.6%-ია.
გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში საქართველოდან 60.3 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ქართული ღვინო იქნა გატანილი, საიდანაც რუსეთში 33.6 მლნ აშშ დოლარის ღვინო გავიდა. შესაბამისად, 2022 წლის ოთხ თვეში მთლიან ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილმა 55.7% შეადგინა. როგორც ვხედავთ მიმდინარე წლის ოთხ თვეში გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით რუსეთში ღვინის ექსპორტი (ფულად ფორმაში) 56%-ით გაიზარდა, ხოლო რუსეთის წილი ჯამურ ექსპორტში საანგარიშო პერიოდში 10.9 პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
ცხრილი1: ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთში 2022-2023 წლებში (ოთხი თვე), მლნ აშშ დოლარი
ქართული ღვინის ექსპორტზე ერთიანი სურათის მისაღებად ღვინის ექსპორტის წინა წლების სტატისტიკაც განვიხილოთ.
ცხრილი 2: ქართული ღვინის ექსპორტი 2012-2022 წლებში, მლნ აშშ დოლარი, მლნ ბოთლი
როგორც სტატისტიკური მონაცემებიდან ჩანს, ღვინის ექსპორტის ზრდა 2013 წლიდან ფიქსირდება, შემდეგ 2015 წელს კვლავ მკვეთრი ვარდნაა და 2017 წლიდან ისევ იზრდება, გამონაკლისი 2020 - პანდემიის წელი იყო.
რაც შეეხება მთლიან ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილს, წლების განმავლობაში ის შემდეგნაირად იცვლებოდა:
გრაფიკი1: 2012-2022 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი რუსულ ბაზარზე, მლნ ბოთლი (0.75ლ), მლნ ლარი
განხილულ პერიოდში რუსეთის წილი მთლიან ექსპორტში ყველაზე დაბალი 2012 წელს იყო (34%), რაც ემბარგოთი იყო განპირობებული. ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა (2013 - 128 მლნ, 2014 - 185 მლნ). 2015 წელს ქართული ღვინის ექსპორტის კლება კვლავ რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა ქართული ღვინის ექსპორტზე მნიშვნელოვნად აისახა და ექსპორტის 39%-იანი კლება გამოიწვია (96 მლნ აშშ დოლარი). 2019 წლის 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართული პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობას ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს. იმავეს დასტურია, სულ ცოტა ხნის წინ რუსეთის გადაწყვეტილებით, საქართველოში პირდაპირი ფრენების აღდგენა.
აქედან გამომდინარე, საქართველოს ხელისუფლების მიზანი რუსეთზე ეკონომიკური დამოკიდებულების შემცირება უნდა იყოს. ქართული ღვინის ექსპორტზე დაკვირვება კი საპირისპიროს ამტკიცებს, რუსეთზე დამოკიდებულებას კი არ ვამცირებთ, პირიქით ვზრდით. რუსეთის არასტაბილურ და არაპროგნოზირებად ბაზარზე დამოკიდებულების ზრდა კი, როგორც მოკლევადიან, ისე გრძელვადიან პერსპექტივაში, ქვეყანას არც ეკონომიკურ და არც პოლიტიკურ სარგებელს არ მოუტანს.

Saba Buadze:  “Today, Russia accounts for 64% of exported wine.”
Resume:  According to the data of external trade portal of the National Statistics Office of Georgia, from January to May 2023, the total value of Georgia’s wine export was USD 78.6 million. Of this amount, wine valued at USD 52.4 million was exported to Russia which constitutes 66.6% of the country’s total wine export.
In the same period of the previous year, the value of wine exported from Georgia was USD 60.3 million and wine valued at USD 33.6 million was exported to Russia. Therefore, Russia’s share in Georgia’s total wine exports amounted to 55.7% in the first four months of 2022. As we see, wine export to Russia (in monetary value) increased by 56% in the first four months of this year as compared to the same period of 2022 whilst Russia’s share in total export during the reporting period rose by 10.9 percentage points.
There is a growth in a year-by-year period. In 2022, the total value of wine exported to Russia was USD 160.9 million which is 22.8% more (USD 131 million) as compared to 2021. Russia’s share in total export increased by six percentage points in 2022 as compared to 2021.
Therefore, FactCheck concludes that Saba Buadze’s statement is TRUE.
A member of Tbilisi Municipal Council and Chairperson of Lelo – Partnership for Tbilisi faction, Saba Buadze, on air on TV Pirveli’s talk show Reaktsia, stressed the growth of export to Russia and stated:  “Today, Russia accounts for 64% of exported wine.”
According to the data of external trade portal of the National Statistics Office of Georgia, the total value of Georgia’s wine export was USD 78.6 million in January to May 2023. Of this amount, wine valued at USD 52.4 million was exported to Russia which constitutes 66.6% of the country’s total wine export.
In the same period of the previous year, the value of wine exported from Georgia was USD 60.3 million with wine valued at USD 33.6 million exported to Russia. Therefore, Russia’s share in Georgia’s total wine exports amounted to 55.7% in the first four months of 2022. As we see, wine export to Russia (in monetary value) increased by 56% in the first four months of this year as compared to the same period of 2022 whilst Russia’s share in total export during the reporting period rose by 10.9 percentage points.
Table 1:  Georgian Wine Export to Russia in 2022-2023 (Four Months), USD Million
Source:  External Trade Portal
In order to have a whole picture about the export of Georgian wines, it is relevant to analyse the previous years’ statistics as well.
Table 2:  Georgian Wine Export in 2012-2022, USD Million, Million Bottles
An analysis of wine export statistics shows that the growth or the reduction of Georgian wine export depend precisely on the Russian factor. As we know, Russia banned the import of agricultural products (including wine) from Georgia in 2006 pursuant to the decree of chief sanitary inspector of Russia on the ground of poor quality. This embargo resulted in a significant drop in Georgian wine exports. In 2006, the value of Georgian wine export was USD 41 million, although it decreased to USD 29 million in the next year.
In the discussed period, Russia’s share in total export was the lowest in 2012 (34%) which was precipitated by the trade ban. Georgian wine export to Russia was restored in 2013. In 2013-2014, Georgia’s wine export increased significantly, largely as a result of lifting the embargo on the import of Georgian wines to Russia (USD 128 million in 2013 and USD 185 million in 2014). In 2015, the reduction of Georgian wine export was again caused by the Russian factor. That year, instability in Russia and Ukraine was strongly reflected on Georgian wine export and resulted in a 30% drop in exports (USD 96 million). The events unfolding after 20 June 2019 (Russia’s threat to impose sanctions on Georgian goods) once again demonstrated that Russia is an unreliable trade partner which often uses trade relations with Georgia for political purposes. This is also confirmed by Russia’s recent decision to restore direct flights to Georgia.
Given these circumstances, the aim of the Government of Georgia should be cutting economic dependence on Russia. However, an observation of Georgian wine export proves completely opposite – we do not reduce our dependence on Russia but, on the contrary, increase it. Growing dependence on Russia’s unstable and unpredictable market cannot bring economic or political benefits to the country, neither in the short-term nor in the long-term perspective.