სოციალურ ქსელში ზელენსკის დისკრედიტაციის მიზნით დამუშავებული ფოტო ვრცელდება
ქართულენოვანი და რუსულენოვანი ფეისბუქ ანგარიშები სოციალურ ქსელში პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკის ფოტოს ავრცელებენ. ფოტომასალას თან ერთვის აღწერა „შიგ დასავლეთში“. ფეისბუქ ანგარიშთა ნაწილის თანახმად, ფოტო ბელგრადში რუსეთის მხარდასაჭერად გამართული აქციიდანაა. რეალურად, აღნიშნული ფოტომასალა დამუშავებულია და მისი გავრცელება პრეზიდენტ ზელენსკის დისკრედიტაციას ისახავს მიზნად.
რეალურად, ორიგინალი ფოტო (1, 2, 3, 4) , სადაც არა ვოლოდიმირ ზელენსკი, არამედ გერმანიის ყოფილი კანცლერი ანგელა მერკელია გამოსახული, 2003 წელს დიუსელდორფში გამართული Rosenmontag-ის სახელით ცნობილი კარნავალიდანაა. ზოგადად, გერმანიაში მთელი ქვეყნის მასშტაბით დიდი პოპულარობით სარგებლობს მსგავსი კარნავალები. მსვლელობები ხშირად პოლიტიზებულია და მონაწილეები სხვადასხვა პოლიტიკოსის კარიკატურული ფიგურების გამოყენებით მკვეთრ პოლიტიკურ სატირას მიმართავენ. 2003 წელს კარნავალზე ანგელა მერკელის (შეერთებული შტატების დროშებით ხელში) და შეერთებული შტატების ეროვნული სიმბოლო ბიძია სემის (Uncle Sam) კარიკატურული ფიგურა იყო წარმოდგენილი სახელით „მერკელი ამერიკაში“. კარიკატურული ფიგურის ავტორია ჟაკ ტილი.

Disinformation:  Doctored photograph with the aim of discrediting Zelenskyy is disseminated in social networks.
Disinformation: Doctored photograph with the aim of discrediting Zelenskyy is disseminated in social networks.
22/12/2022
Georgian-language and Russian-language Facebook accounts are promoting a photograph of Volodymyr Zelenskyy. The photograph has a caption:  “Up in the West.” According to some of the Facebook accounts, the photograph was taken in Belgrade during a rally held in support of Russia. In fact, the aforementioned photograph has been changed with the aim of discrediting President Zelenskyy.
In fact, the original photograph (link 1, link 2, link 3 and link 4), which features former German Chancellor Angela Merkel instead of Volodymyr Zelenskyy, was in fact taken in 2003 during the famous Rosenmontag Carnival in Dusseldorf. Generally, such types of carnivals are very popular across Germany. The marches are often politicised and participants resort to sharp political satire using caricature figures of different politicians. The 2003 carnival featured a caricature figure of Angel Merkel (with a US flag in her hands) and the US Uncle Sam symbol, entitled “Merkel in the USA.” The author of the sculpture is Jacques Tilly.