ვერ ნახავთ ვერცერთ სიტყვას, სადაც დასავლეთის, ელჩისა და ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის მიმართ კრიტიკა იყოს
სოზარ სუბარი: ვერ ნახავთ ვერცერთ სიტყვას, სადაც დასავლეთის, ელჩისა და ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის მიმართ კრიტიკა იყოს.
რეზიუმე: ევროპარლამენტის მიერ კრიტიკული რეზოლუციის მიღებისა და საქართველოსთვის, კანდიდატის სტატუსის ნაცვლად, ევროპული პერსპექტივის მინიჭების შემდეგ, მმართველი გუნდის მხრიდან, ანტიდასავლური კამპანია  შესამჩნევად გააქტიურდა. „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები სტრატეგიული პარტნიორების მიმართ ღია კრიტიკას და, ზოგჯერ, შეურაცხყოფასაც ხშირად მიმართავენ.
ხელისუფლების მხრიდან ცილისწამება და კონსპირაციული თეორიები უცხო არაა. „ქართული ოცნება“ თავისი ანტიდასავლური პროპაგანდისთვის უკრაინაში რუსეთის ფედერაციის შეჭრის შემდეგ მიმდინარე ომს აქტიურად იყენებს. კონსპირაციული თეორიის თანახმად, დასავლეთს „საქართველოს ომში ჩართვა“ სურს და ქვეყანა სწორედ იმის გამო დარჩა EU კანდიდატის სტატუსის გარეშე, რომ ომში არ ჩერთო.
აშკარაა, რომ სწორედ დასავლეთის უფრო მწვავე, ღია კრიტიკას და კონსპირაციული თეორიების გავრცელებას ემსახურება „ქართული ოცნებიდან“ რამდენიმე დეპუტატის გასვლაც. განსაკუთრებულად აქტიურად ისინი აშშ-ის ელჩს აკრიტიკებენ და საელჩოს სასამართლოს დამოუკიდებლობაში უხეში ჩარევის ნორმალიზებაში, ომის რიტორიკის გაღვივებასა და იმ ძალების დაფინანსებაში ადანაშაულებენ, რომლებიც, მათივე თქმით, „საქართველოს ომში ჩართვას ცდილობენ”.
28 ივლისს, „ქართული ოცნებიდან“ წასულმა დეპუტატმა სოზარ სუბარმა „იმედის“ ეთერში აღნიშნა, რომ ქვეყნის სტრატეგიულ პარტნიორებს არ აკრიტიკებენ: „როდესაც ანტიდასავლურობაზე ვლაპარაკობთ ვიტყვი, რომ ვერ ნახავთ ვერცერთ სიტყვას, სადაც დასავლეთის, ელჩისა და ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორის მიმართ კრიტიკა იყოს, მაგრამ კითხვების დასმის უფლება ჩვენ გვაქვს“, - განაცხადა მან.
„ფაქტ-მეტრმა“ სოზარ სუბარის განცხადება გადაამოწმა.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები ქვეყნის ამერიკელ და ევროპელ პარტნიორებს ბოლო პერიოდში ხშირად აკრიტიკიბენ. ხელისუფლების მხრიდან ანტიდასავლური კამპანია ევროპარლამენტის კრიტიკული რეზოლუციის გამოქვეყნებისა და საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის ნაცვლად ევროპული პერსპექტივის მინიჭების შემდეგ შესამჩნევად გააქტიურდა. მმართველი გუნდის წარმომადგენლები განსაკუთრებით მგძნობიარედ სტრატეგიული პარტნიორების მხრიდან ბიძინა ივანიშვილზე გაკეთებულ შეფასებებზე რეაგირებენ.
გთავაზობთ ბოლო 2 წლის განმავლობაში „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლების მხრიდან (მათ შორის, მმართველ გუნდს გამოყოფილი დეპუტატების ) ევროპელი და ამერიკელი პარტნიორების მისამართით გაკეთებული კრიტიკული და შეურაცხმყოფელი განცხადებების ნაწილს.
შეურაცხმყოფელი განცხადებებით პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი გამოირჩევა. მაგალითად, 2020 წლის ივლისში მან საერთაშორისო პარტნიორებს არაობიექტურობაში და არაკომპეტენტურობაში დასდო ბრალი და ოპოზიციურ პარტიებთან ახლო კავშირშიც „დაადანაშაულა“: „ზოგიერთი მათგანის მხრიდან ჩანს აბსოლუტური არაკომპეტენტურობა და ჩვენი ქვეყნის შიდა საქმეების აბსოლუტური არცოდნა. ჩვენ მოვისმინეთ, მაგალითად, აღმაშფოთებელი შეფასება, რომ, თითქოს, ბატონი ივანიშვილი წარმოადგენს დესტაბილიზაციის წყაროს. ადამიანი, რომელიც დღეს ამას იტყვის, უბრალოდ წარმოდგენა არ აქვს, რა ხდება დღეს საქართველოში“, - განაცხადა მან.
„ევროპარლამენტარი არ არის ჩემი უფროსი, ჩვენი უფროსი არის ქართველი ხალხი. თუ მათ აინტერესებთ საქმის ვითარებაში და არსში გარკვევა, უნდა გაარკვიონ და არა ზედაპირული განცხადებები აკეთონ... არ მაინტერესებს, ვინ რა თქვა“, - ასე გამოეხმაურა ღარიბაშვილი გასულ წელს ევროპარლამენტარს, ვიოლა ფონ კრამონს, რომელიც ამბობდა, რომ საქართველომ ვერ შეასრულა ევროკავშირის მაკროფინანსური დახმარების მიღების პირობები (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია ამ თემაზე).
შეურაცხმყოფელი და ცილისმწამებლური განცხადებებით „ქართული ოცნების თავმჯდომარე“, ირაკლი კობახიძეც გამოირჩევა. მას ევროპელი და ამერიკელი პარტნიორები „კრიმინალების“ მფარველობასა და მათ ლობისტობაში არაერთხელ „დაუდანაშაულებია“: „ისინი არიან კრიმინალების მფარველები, კონკრეტული პოლიტიკური ძალის მფარველები. ნაცმოძრაობა რა დანაშაულებს ჩადიოდა, 2012 წელს არ იცოდა ვიოლა ფონ კრამონმა? ან არ იცოდა იგივე რიშმა და ა.შ? ყველამ იცოდა“.
ევროპარლამენტარებს, რომლებიც ხელისუფლებას აკრიტიკებენ, ირაკლი კობახიძე  ლობისტებს უწოდებს, რომლებიც ამაში ფულს იღებენ. მისივე თქმით, „კონკრეტულ კრიმინალებს“ ევროპარლამენტში საკუთარი ლობისტები ჰყავთ.
გასული წლის ოქტომბერში „ქართული ოცნების“ დეპუტატმა, ირაკლი ზარქუამ, ექსპრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის პატიმრობაზე საუბრისას აღნიშნა, რომ „ბევრი ევროპარლამენტარი უღირსია“.
აღსანიშნავია, რომ თავდაპირველად „ქართული ოცნება“ ევროპარლამენტარების ნაწილს აკრიტიკებდა და მიიჩნევდა, რომ ეს იყო პატარა ჯგუფი, რომელსაც ხალხისთვის „თავის ევროპად მიყიდვა სურდა“. თუმცა, მას შემდეგ რაც ევროპარლამენტმა საქართველოში მედიის თავისუფლების დარღვევებისა და ჟურნალისტების უსაფრთხოების შესახებ საკმაოდ კრიტიკული რეზოლუცია [1] მიიღო, მმართველ გუნდს მოუწია თვალი გაესწორებინა რეალობისთვის, რომ საქართველოში მიმდინარე მთელ რიგ მოვლენებს კრიტიკულად არა მხოლოდ ერთეული ევროპარლამენტარები, არამედ ევროპარლამენტი - როგორც ინსტიტუტი აფასებს.
აღნიშნულ რეზოლუციაზე ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ მას „ჩალის ფასი“ აქვს. მისივე თქმით, ევროკავშირის მაღალი რანგის ინსტიტუტი „ფეიკის“ მსხვერპლი გახდა, რამდენადაც მასში „ფაქტობრივი უზუსტობები და ტყუილებია შეპარებული“.
მმართველი გუნდი თავისი ანტიდასავლური პროპაგანდისთვის იყენებს უკრაინაში რუსეთის ფედერაციის შეჭრის შემდეგ მიმდინარე ომსაც. „ქართული ოცნების“ კონსპირაციული თეორიის თანახმად, დასავლეთს „საქართველოს ომში ჩართვა“ სურს და ქვეყანა სწორედ იმის გამო დარჩა EU კანდიდატის სტატუსის გარეშე, რომ ომში არ ჩერთო.
„საქართველო უნდა დაისაჯოს იმის გამო, რომ აქ ომი არ არის?! – განაცხადა ღარიბაშვილმა 22 ივნისს პარლამენტში EU-ს კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით.
აშკარაა, რომ სწორედ დასავლეთის უფრო მწვავე და ღია კრიტიკას ემსახურება „ქართული ოცნებიდან“ სამი დეპუტატის, მიხეილ ყაველაშვილის, სოზარ სუბარისა და დიმიტრი ხუნდაძის  გასვლაც [2], მიუხედავად იმისა, რომ მათ გამოყოფის მიზეზად საზოგადოებისთვის მეტი ინფორმაციის მიწოდება დაასახელეს. თუკი აღნიშნული სამეულის ქმედებებსა და განცხადებებს გადავხედავთ, დავინახავთ, რომ მათ „ქართული ოცნებისგან“ მხოლოდ ის განასხვავებს, რომ უფრო თამამად დაიწყეს საუბარი და იმ კონსპირაციის თეორიის განვითარება, რომლის თანახმადაც, დასავლეთის ქვეყნებს სურთ, საქართველო ომში ჩაებას.
აღნიშნულმა სამეულმა თავის პირველივე განცხადებაში EU კანდიდატის სტატუსს არაფრისმომცემი უწოდა, ხოლო სტატუსის თემას - ერთგვარი „სათაგური“, რომელშიც საქართველოს ხელისუფლებას თავი შეაყოფინეს და ქვეყანაში რევოლუციის სურვილით შემოიტანეს.
მმართველი გუნდის ანტიდასავლური კამპანიის კიდევ ერთი მაგალითი ბოლო პერიოდში ელჩების წინააღმდეგ განხორციელებული „თავდასხმებია“. შეგახსნებთ, რომ „ქართული ოცნებიდან“ გასულმა მიხეილ ყაველაშვილმა კელი დეგნანს ღია წერილით მიმართა და სტრატეგიული პარტნიორი იმ ძალების დაფინანსებაში დაადანაშაულა, რომლებიც „საქართველოს ომში ჩართვას ცდილობენ”. ყაველაშვილის კოლეგამ, დიმიტრი ხუნდაძემ კი აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურ წარმომადგენელ ნედ პრაისს, კელი დეგნანთან დაკავშირებით, მისწერა, რომ ის „შერჩევითი დიპლომატიითაა“ დაკავებული.
„ოცნებიდან წასულებმა“ კიდევ ერთ ღია წერილში ამერიკის საელჩო სასამართლოს დამოუკიდებლობაში უხეში ჩარევის ნორმალიზებაში, ომის რიტორიკის გაღვივებასა და „რევოლუციური შეკრების“ მოთხოვნების გაზიარებაში დაადანაშაულეს. „თქვენ არათუ არ ემიჯნებით ომისკენ მიმართულ რიტორიკას, არამედ მხარს უჭერთ და თავად აღვივებთ მას; თქვენ თანაუგრძნობთ ბაკურიანის რევოლუციურ შეკრებას და იზიარებთ მთავრობის გადადგომისა და ტექნიკური მთავრობის ფორმირების მოთხოვნას; თქვენ ადასტურებთ სასამართლოს დამოუკიდებლობაში ჩარევას და მეტიც, იწონებთ მას“, - აღნიშნულია წერილში.
კრიტიკა, ასევე, გაძლიერდა ევროკავშირის აწ უკვე ყოფილი ელჩის, კარლ ჰარცელის მიმართაც. მას შემდეგ, რაც მას ელჩობის ვადა ამოეწურა, ირაკლი კობახიძემ თქვა, რომ ჰარცელი მხოლოდ უარყოფით როლს ასრულებდა ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ურთიერთობებში. მისივე თქმით, ჰარცელი საქართველოს არ უყურებდა ბოლომდე, როგორც სუვერენულ სახელმწიფოს. ჰარცელთან დაკავშირებით უკმაყოფილება გამოთქვა „ქართული ოცნების დეპუტატმა“, მიხეილ სარჯველაძემაც და აღნიშნა, რომ მისი მოღვაწეობით მაინცდამაინც კმაყოფილი არაა.
სტატიაში მოყვანილი განცხადებები მხოლოდ მცირე ნაწილია იმ ანტიდასავლური კამპანიისა, რომელიც „ქართულმა ოცნებამ“ ბოლო პერიოდში განსაკუთრებულად გაააქტიურა. მმართველი გუნდის წევრებისგან სტრატეგიული პარტნიორების ცილისწამებამ და შეურაცხყოფამ სისტემატური ხასიათი მიიღო. მეტიც, უფრო მწავე და პირდაპირი კრიტიკისთვის „ქართულ ოცნებას“ რამდენიმე დეპუტატიც გამოეყო. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სოზარ სუბარის განცხადება, რომ სტრატეგიული პარტნიორების მიმართ კრიტიკულ სიტყვასაც ვერ ვნახავთ, არის ტყუილი.
სტატიით განსახილველი განცხადების გაკეთების შემდეგ, „ოცნებიდან წასული“ დეპუტატების ანტიდასავლური რიტორიკა და კონსპირაციები კვლავ გაგრძელდა. მათ აშშ-ის საელჩო - „ნაციონალური მოძრაობის“ დაბრუნებისა და სასამართლოში შეღწევის მცდელობაში [3], ხოლო კელი დეგნანი - „ნაციონალური მოძრაობის“ მესიჯბოქსით საუბარში დაადანაშაულეს.
[1] მიმდინარე წლის 9 ივნისს მიღებული რეზოლუცია ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ერთპიროვნული ოლიგარქი ბიძინა ივანიშვილის როლი ქართულ პოლიტიკასა და ეკონომიკაში, „5 ივლისის მოვლენები“, ოპოზიციური ტელევიზიების დამფუძნებლების/მფლობელების წინააღმდეგ აღზრული საქმეები და ა.შ.
[2] დაახლოებით ერთი კვირის წინ დეპუტატების სამეულს „ქართული ოცნებიდან“ გურამ მაჭარაშვილიც შეუერთდა.
[3] „ოცნებიდან წასული“ დეპუტატები აშშ-ის საელჩოს მიერ პარლამენტისთვის სასამართლო რეფორმის შესახებ წარდგენილ დოკუმენტს გამოეხმაურნენ.

Sozar Subari: “You cannot find a single word of criticism vis-à-vis the West, the Ambassador and our strategic partner.”
Verdict: FactCheck concludes that Sozar Subari’s statement is a LIE.
Resume: After the European Parliament adopted a resolution critical of Georgia and the country was granted only a European perspective instead of EU candidate status, the ruling party has visibly intensified the anti-Western campaign. Georgian Dream members often resort to open criticism, and sometimes insults, towards strategic partners.
Libel and conspiracy theories from the government are not something new. For propaganda purposes, the Georgian Dream actively use the war in Ukraine which broke out after Russia’s invasion. According to a conspiracy theory, the West wants to “drag Georgia into the war” and the country was left without EU candidate status precisely because it did not join the war.
It is obvious that the decisions of some Georgian Dream MPs to withdraw from the party ranks is intended to voice harsher and more open criticism against the West and promote conspiracy theories. These MPs are particularly active in criticising the US Ambassador and blaming the US Embassy in Georgia for the normalisation of blatant interference in the independence of judiciary, sparking war rhetoric and funding those forces which these MPs claim “seek to drag Georgia into the war.”
On 28 July 2022, on air on Imedi TV, former MP of the Georgian Dream, Sozar Subari, stated that they do not criticise Georgia’s strategic partners: “When we speak about being anti-Western, I would like to say that you cannot find a single word of criticism vis-à-vis the West, the Ambassador and our strategic partner. However, we have a right to ask questions.”
FactCheck verified accuracy of Sozar Subari’s statement.
Georgian Dream representatives have lately been very critical of American and European partners. The government’s anti-Western campaign became visibly intensified after the European Parliament adopted a resolution which was critical of the government and the EU granted a European perspective to Georgia instead of EU membership candidate status. Ruling party members are especially responsive to the assessments of strategic partners concerning Bidzina Ivanishvili.
FactCheck presents some of the critical and insulting statements made by Georgian Dream members (including MPs who left the ranks of the ruling party) against European and American partners for the last two years.
Prime Minister Irakli Gharibashvili has been outstanding with insulting statements. For instance, in July 2020 he blamed Georgia’s international partners for impartiality and incompetence and “accused” them of having close ties with the opposition parties. According to Mr Gharibashvili’s statement: “Some of them manifest absolute incompetence and absolute ignorance of our country’s domestic affairs. For instance, we heard an outrageous statement that ostensibly Mr Ivanishvili is a source of instability. A person, who can say that today, simply has no idea what is happening in Georgia today.”
In response to European Parliament member, Viola Von Cramon, who said last year that Georgia failed to meet conditions to receive the EU’s macro-financial assistance, Irakli Gharibashvili responded: “A European Parliament member is not my boss. The Georgian people are our boss. If they would like to understand the essence and the idea of this case, they have to understand it instead of making some superficial statements… I do not care who said what” (see FactCheck’s article on this issue).
Chairperson of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, is also notorious for his insulting and libellous statements. He has “blamed” European and American partners for protecting and lobbying for “criminals” numerous times: “They are protectors of criminals and protectors of a certain political entity. Viola Von Cramon was aware in 2012 what crimes the United National Movement was committing, was she not? Or Risch did not know that, did he? Everybody knew.”
Irakli Kobakidze says that European Parliament members who criticise the government are lobbyists who take money for that. As stated by him, “specific criminals” have their own lobbyists in the European Parliament.
In October 2021, Georgian Dream MP, Irakli Zarkua, whilst speaking about the imprisonment of ex-President Mikheil Saakashvili, stated that “many European Parliament members are indecent.”
Of note is that the Georgian Dream initially only criticised some European Parliament members and claimed that it was a small group which wanted to “sell themselves as Europe” to the people. However, once the European Parliament adopted a very critical resolution [1] about the violation of media rights and the safety of journalists in Georgia, the ruling party had to look reality straight in the eye that it was not a few individual European Parliament MPs that are critical of a number of events in Georgia but the European Parliament as an institution as a whole.
Irakli Kobakhidze said that this resolution was worth the “price of hay.” He also added that the EU’s high-profile institution has fallen victim to an item of “fake” news since there are “factual inaccuracies and lies there.”
The ruling party also uses the ongoing war in Ukraine, launched after Russia’s unprovoked aggression, for the purposes of its anti-Western propaganda. According to the Georgian Dream’s conspiracy theory, the West wants to “drag Georgia into the war” and this is why the country was left without being granted EU candidate status since it did not join the war.
On 22 June 2022, Irakli Gharibashvili talked about Georgia’s EU candidate status in the Parliament: “Should Georgia be punished because there is no war here?”
It is obvious that the withdrawal of the three MPs, Mikheil Kavelashvili, Sozar Subari and Dimitri Khundadze [2], from the ranks of the Georgian Dream is intended to enable harsher and more open criticism against the West despite their claims that the reason for their leaving the party was to provide more information to the public. If we take a look at the statements and the actions of these three, we will see that the only difference they have with the Georgian Dream is that they started to speak more boldly and are more unreserved in promoting a conspiracy theory which says that Western countries want Georgia to join the war.
This triumvirate, in their very first statement, said that EU candidate status is worthless whilst the issue of EU membership status is some kind of a “mouse trap” to allure the Georgian government and the whole issue was imposed on the country in order to spark revolution.
Another example of the ruling party’s anti-Western campaign is seen in the recent “attacks” against the Ambassadors. FactCheck would like to remind readers that MP Mikheil Kavelashvili, who left the Georgian Dream, addressed Kelly Degnan with an open letter and blamed strategic partner for funding those powers which “seek to drag Georgia into the war.” Dimitri Khundadze, Mr Kavelashvili’s colleague in the Parliament, wrote to the US Department of State’s spokesperson, Ned Price, that the US is involved in “selective diplomacy”.
In another open letter which the former Georgian Dream MPs co-authored, the US Embassy to Georgia was blamed for the normalisation of blatant interference in the independence of judiciary, sparking war rhetoric and subscribing to the demands of “revolutionary gatherings.” The letter reads: “Not only you do not distance yourself from the war-directed rhetoric, you support and spark it yourself. You sympathize with Bakuriani’s revolutionary gathering and share the demand for the resignation of the government and setting up a technical government. You confirm the interference in the independence of the judiciary and, moreover, endorse it.”
There has been a growing criticism vis-à-vis the former Ambassador of the EU, Karl Hartzel. After his tenure expired, Irakli Kobakhidze stated that Karl Hartzel played only a negative role in the relations between the EU and Georgia. As stated by the Georgian Dream chairperson, Mr Hartzel did not look at Georgia as a fully sovereign state. Mikheil Sarjveladze, another of the Georgian Dream’s MPs, also voiced dissatisfaction about Karlz Hartzel and stated that he is not content with his performance.
These statements included in the article comprise only a fraction of the anti-Western campaign which the Georgian Dream has particularly intensified in recent times. The ruling party members throwing libellous insults at strategic partners has become something routine. Moreover, several MPs left the Georgian Dream for the possibility to voice harsher and more open criticism. Therefore, Sozar Subari’s statement that one cannot find a single word of criticism vis-à-vis strategic partners is a LIE.
After making the statements cited in this article, the MPs who left the Georgian Dream continued spawning anti-Western rhetoric conspiracy theories. They blamed the US Embassy for attempting to bring the United National Movement back into power and for infiltration in the judiciary whilst Kelly Degnan was accused of parroting the messages of the United National Movement.
[1] The 9 June 2022 resolution of the European Parliament concerns issues such as the role of a sole oligarch, Bidzina Ivanishvili, in Georgian politics and the economy, the “5 July events” and criminal cases against the founders/owners of opposition TV channels, etc.
[2] Approximately a week ago, Guram Macharashvili, another MP from the Georgian Dream, also joined the triumvirate of the MPs.
[3] Ex-Georgian Dream MPs commended on document of court reform proposed by the US Embassy to the Parliament of Georgia.